Корисні поради на кожен день


Індивідуальність: як залишитися собою в сучасному світі

Індивідуальність як залишитися собою в сучасному світі

Протягом останніх десятиліть індивідуальність стала справжнім трендом. Сьогодні в багатьох сферах дійсно цінуються унікальні ідеї, свіжий погляд та нестандартний підхід. В цій статті ми розглянемо, що таке індивідуальність та як її розкрити та зберегти у сучасному світі соцмереж.

Що таке індивідуальність

Індивідуальність це

Індивідуальність – це сукупність певних ознак, рис або якостей, що відрізняють людину від усіх інших. Фактично, індивідуальність протиставляється типовому, звичному, тривіальному.

Психологи наполягають на тому, що кожна людина унікальна та має власну індивідуальність. Вони пов’язують це з тим досвідом, який довелось пережити конкретній людині. Також велике значення мають біологічні фактори (тип нервової системи, наявність хронічних хвороб тощо), особисті переконання та цінності, здібності та вплив оточення. 

В кожного з дітей, що виросли в одній сім’ї в одних і тих же умовах, буде своя індивідуальність. Ба більше, численні дослідження близнюків показали, що спільний генетичний матеріал та однакові умови зростання все одно не забезпечують формування ідентичних особистостей. Кожна людина має власну індивідуальність зі своїми тонкощами, нюансами та аспектами.

Індивідуальність тісно пов’язана з поняттям «індивід», воно використовується у психології, соціології, логіці, біології та інших наукових сферах.

Індивідуальність та соціум

Попри те, що індивідуальність – це природно для людини, у багатьох є страх перед самовираженням. Іноді простіше залишатись такими, як усі навколо та не виділятись. Це дає відчуття причетності до більшого, людина бачить себе частиною гурту та отримує задоволення базової потреби у безпеці. Натомість вона ризикує втратити свою індивідуальність. Цей ризик тим вищий, чим сильніший тиск соціуму, у якому вона опинилась.

Сьогодні індивідуальність – це справжній тренд. Багато психологів і коучів говорять про неї та закликають розвивати. Не варто розуміти це як підбурювання до заколоту проти спільноти, адже самодостатня людина з міцним ментальним здоров’ям стає більш цінною для громади. Якщо хтось сумлінно ходить на завод і добре виконує свою роботу на конвеєрі, це безсумнівно добре. Однак, що як ця сама людина могла б створити Ютуб-канал для місцевих музикантів? Це б покращило репутацію міста, підвищило б його рейтинг у списку туристичних місць країни та сприяло б розвитку регіону.

Правило екологічної індивідуальності

Ще один аргумент, який підтверджує, що для спільноти важлива індивідуальність – це ріст толерантності. Якщо в певній групі заведено визнавати та поважати індивідуальність кожного, то загальний рівень толерантності буде зростати. Це надзвичайно важливо для комфортного життя, безпеки та здорового ментального стану людей, які є представниками меншин. Не тільки творчі люди потребують визнання, воно необхідне людям інших рас та віросповідань, представникам ЛГБТІК+ спільноти, людям з інвалідністю та іншим членам суспільства.

Історично люди, які мали яскраву індивідуальність особистості, чинили помітний внесок у суспільну спадщину. Вони надзвичайно важливі для прогресу і для культурного розвитку громади. Індивідуальність – це те, що штовхає їх на пошук нових, незвичних шляхів подолання проблем. Такими були найвідоміші винахідники, культурні діячі, політики, науковці та багато інших видатних осіб.

Чи легко зберегти індивідуальність у сучасному світі

Для багатьох людей, які виховувались на засадах радянської ідеології, принцип індивідуальності був підмінений протилежним поняттям – колективізм. Вони дуже добре засвоїли, що будь-яка людина є лише продуктом суспільства, а всі її здобутки – результат впливу оточення. Таке виховання мало надзвичайно багато негативних наслідків, які можна простежити й до наших днів. Попри те, що вже змінилось кілька поколінь, українцям досі складно прийняти ідею про важливість розвитку індивідуальності.

Велике значення має робота дорослих людей над собою. Сьогодні тисячі людей ідуть у психотерапію або займаються саморозвитком. Це допомагає їм розкрити свої унікальні здібності та розвивати індивідуальність. Держава також визнає важливість особистісного розвитку молодшого покоління. В сучасних освітніх програмах принцип індивідуальності часто поєднують з принципом диференціальності. Це значить, що навчальний процес має враховувати не тільки середні показники та середній рівень здібності учнів. Має бути система, яка б надавала можливість навчатись людям, які мають індивідуальні особливості (фізичні, психічні, інші).

Особистість

Право на індивідуальність часто буває центром сюжетів популярних фільмів та анімаційних фільмів. Це має велике значення через те, що образність історії дозволяє яскравіше передати суть ідеї. Наприклад, в анімаційній стрічці «Рататуй» головні герої не здались під тиском обставин та оточення. Вони йшли до своїх цілей, розвиваючи індивідуальні здібності.

Індивідуальність в онлайн-просторі

Розглядаючи сторінки селебріті у соцмережах, багато хто вдається в питання, чи легко зберегти індивідуальність у сучасному світі. Можна побачити, як люди наче намагаються стати відображеннями одне одного. Періодично виникає мода на певні предмети інтер’єру, одяг та атрибути зовнішності. Маючи беззаперечне право на індивідуальність, люди нехтують ним з власної волі. Однак це їхній вибір, який ґрунтується на певних корисливих розрахунках, є наслідком психічної травми або має під собою інші причини.

На противагу таким знаменитостям існують інші акаунти. В них люди публікують свої реальні фото без обробки, показують справжні тіла і реальне життя без флеру ідеалізації.

Численні творчі особистості максимально повно реалізують принцип індивідуальності. Вони пропонують унікальний контент, незвичні та виняткові витвори мистецтва, цікаві концепції та тренди.

Ще одна категорія людей, які розвивають ідею розвитку індивідуальності – активісти, що популяризують толерантність, благодійність, рівність, фемінізм. Всі вони так чи інакше висвітлюють тему проявленості індивідуальності кожної людини.

Чому важливо залишатись собою

Люди – соціальні істоти, тому повністю відокремитись від суспільства не може ніхто. Однак варто працювати над тим, щоб розвивати свою індивідуальність. Це допоможе зрозуміти самого себе, буквально, познайомитись із собою.

Бути індивідуальною особистістю значить приймати свої унікальні риси характеру, здібності та цінності. Усвідомлюючи свої відмінності, знаючи сильні та слабкі сторони, людина навчається впевнено це все виражати. Вона не соромиться себе, розуміє, заради чого вона діє, може ставити актуальні цілі та досягати їх. Також зростає рівень її відповідальності перед іншими людьми, адже вона розуміє, що її діяльність неодмінно впливатиме на навколишнє середовище.

Індивід

Люди, які змогли розвинути індивідуальність особистості, кажуть, що вона стала джерелом їхнього натхнення та сили. Вони відмічають, що їхня самооцінка зросла, їм стало набагато комфортніше бути самими собою.

Цікаво, що прийняття власних відмінностей та унікальних особливостей значно розширює погляди людини. Вона стає більш толерантною до інших, спокійніше сприймає альтернативні погляди, цінності, зовнішні відмінності.

Як прийняти себе та зберегти власну індивідуальність

Мільйони людей займаються саморозвитком, вони читають книги, стараються вести здоровий спосіб життя, застосовують різні практики. Це допомагає їм зрозуміти, ким вони є та віднайти свою власну внутрішню опору. Однак цей шлях може бути досить довгим. Щоб його скоротити, можна спробувати особисту або групову психотерапію. Кваліфікований психотерапевт зможе надати правильну підтримку, скерувати та заспокоїти людину в кризові етапи. Все це надзвичайно важливо для тих, хто шукає себе і будує свою індивідуальність.

В ході самостійної роботи або в терапії варто сконцентруватись на кількох напрямах.

Познайомитись із собою

Це може здатись незвичною порадою, адже кожна людина думає, що знає, хто вона. Проте варто лише почати задавати собі певні питання, як на поверхню виходить гірка правда – більшість із нас ніколи не були знайомі із собою.

Щоб дослідити свої потреби та бажання, потрібно приділити цьому час. Краще за все, вимкнути телефон, попросити близьких не турбувати, залишитись в кімнаті наодинці із собою.

Запитання для самодослідження:

  1. Які мої цінності?
  2. Що я роблю для себе, щоб почуватися цінним?
  3. Чи збігаються мої цілі з моїми цінностями?
  4. Чи відповідають мої дії моїм цілям?
  5. Яке моє особисте визначення успіху?
  6. Хто для мене найважливіший?
  7. Які мої сильні сторони?
  8. Що я роблю, щоб розвинути ці сильні сторони?
  9. Що я роблю, щоб цілеспрямовано наповнити свою чашу?
  10. Чим я хочу бути відомим?

Найліпшого ефекту від вправи можна домогтись, якщо робити її письмово. Відповідати на запитання потрібно поступово, не пропускаючи та не перескакуючи від одного до іншого.

Знаючи свої цінності, людина зможе встановити цілі. Розуміючи, в чому її сильні сторони, вона зможе їх підсилити. Знання своїх слабких граней також дуже багато значить. Це може бути сфера додаткової уваги в кризові моменти. Наприклад, знаючи про свою схильність заїдати проблеми, людина може створити запас корисних перекусів – замінити печиво чипсами з фруктів або пастилою.

Нарощувати свою силу

Індивід особистість індивідуальність

Багатьох дітей в процесі виховання та навчання примушують концентруватись на тому, що в них не виходить. Таким чином наставники намагаються покращити результати дитини за всіма напрямками навчання, зробити її однаково успішною в усьому.

Однак такий підхід мало враховує індивідуальність особистості. Насправді варто було б підсилити розвиток сильних сторін. Зазвичай, якщо дитині добре дається якийсь напрям діяльності, це значить, що вона має справжній хист до нього. Щоб відшліфувати та загартувати талант, знадобиться багато часу, терпіння та дисципліни. Замість того, щоб розпилювати концентрацію і досягати посередніх результатів усюди, варто сфокусуватись на отриманні ідеального результату в чому одному (або в певній області).

Бути задоволеним, але не зарозумілим

Знаючи свої переваги, людина може навчитись їх ефективно застосовувати. Не дивно, що згодом вона стає справжнім професіоналом в обраній сфері. Це чудовий привід для гордості за себе, цим можна пишатись.

Щоправда, є ризик поринути у надмірне милування собою, це веде до пихи, зарозумілості, зверхності щодо інших. Також є шанс, що людина перестане розвиватись і залишиться надовго на одному місці.

Відкат – це нормально

В будь-якому розвитку бувають стадії, коли стається уповільнення темпу або навіть відкат до попереднього рівня. Необхідно розуміти, що це цілком нормальний хід подій та готуватись до таких стадій.

Людина може втомитись, відволіктись на інший проєкт, підпасти під вплив деструктивного погляду. Наприклад, багато прогресивних людей стають жертвами FOMO (страх пропустити щось важливе). Також вони можуть не помітити, як посилився їхній перфекціонізм, що в результаті призведе до прокрастинації та вповільнить прогрес.

Варто від початку поставитись до розвитку індивідуальності як до тривалого та складного шляху.

Отримувати насолоду від процесу

Індивід це

Якою б благородною та високою не була мета, працювати над нею доведеться тривалий час. Не можна допустити, щоб щоденна рутина перетворилась на пекло. Звичайно, що кожен день не може бути ідеальним та максимально цікавим. Проте варто подбати, щоб буденні справи викликали більш-менш позитивні емоції. Можливо, доведеться змінити певні процедури або протоколи під свої потреби, але це допоможе зберегти мотивацію і зробить життя значно яскравішим.

Отже, в кожного з нас є право на індивідуальність. Однак не всі працюють над його реалізацією. Індивідуальність не окупиться прямо тут і зараз, але саме вона надає життю сенсу та змістовності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *