Корисні поради на кожен день


Кімнатна лілія: догляд, види, чому не цвіте

Кімнатна лілія догляд, види, чому не цвіте

Лілія по праву вважається однією головних з рослин літнього саду. Також ця квітка чудово підходить для вирощування в горщику, але кімнатна лілія потребує спеціального догляду. Необхідно приділити увагу складу ґрунту, в якому вона росте. До того ж велике значення має режим поливу та періодичність внесення добрив. В цій статті ми детальніше розглянемо, якого догляду потребує кімнатна лілія.

Кімнатна лілія: характеристики

Вазон лілія

Лілія – це багаторічна декоративна рослина, яка через відповідну форму коріння належить до категорії цибулинних. Стебло рослини є продовженням коріння. Листя лілій локалізується переважно у нижній частині стебла. Квітка складається з шести пелюсток, зібраних у китиці або розміщених поодинці. Форма листя і квітів залежить від виду рослини. 

Наразі існує понад 100 сортів. Різноманітні види кімнатних лілій дозволяють легко підібрати рослину для оздоблення паркових зон, присадибних ділянок та інтер’єрів.

В дикій природі лілія росте у Північній півкулі, однак в домашніх умовах її можна виростити будь-де. Природне середовище лілій – це ліси, інколи гори та долини. В нашій країні Лілія Лісова (Lilium martagon) зустрічається у лісах зі змішаним складом дерев, а також у повністю листяних лісових масивах.

Кімнатні лілії: види

Кімнатні лілії види

Науковці всього світу постійно працюють над тим, щоб створити нові види кімнатних лілій. Вони адаптують різні сорти для спеціальних умов вирощування, експериментують із забарвленням пелюсток, формою листя, ароматом та багатьма іншими параметрами.

Найпопулярніші види кімнатних лілій:

  • Карликова та Citronella – це лілії, що виростають до 60 см заввишки, тому вважаються низькорослими. Їхні квіти зазвичай мають невеликі розміри, пелюстки відігнуті за діаметром сягають 5 см;
  • Royal Gold, Лілія Домашня, Довгоквіткова, Королівська – їхні квіти утворені трубчастими або воронкоподібними пелюстками;
  • Тайванська (та безліч похідних гібридів) – відрізняється компактним кущем висотою близько 40 см;
  • Grand Commander, Імператриця Китаю, Лілія Прекрасна, Позолочена – всі ці сорти характеризуються яскравими квітами, що мають форму чаші.

Щоб насолоджуватись квітами якнайдовше, доцільно обрати сорт Casa Blanca. Він цвіте великими білими квітами, що дуже приємно пахнуть. Фактично, це класична лілія, вона прекрасно виглядає в горщику та в букеті. Ще один затребуваний сорт – Stargazer. Його цвіт має яскраво-рожевий колір з білою окантовкою та світлими плямами.

Кімнатна лілія Casa Blanca
Кімнатна лілія Casa Blanca

Сортів лілій настільки багато, що їх поєднали у категорії: махрові, трубчасті, орієнтальні, тигрові, звисаючі та багато інших. Наприклад, азійські гібриди мають відносно слабкий запах, однак радують око різноманітним забарвленням квітів – з яскравими цятками, зі смужками та плямами.

Кімнатна лілія: догляд

Догляд за кімнатною лілією впливає на тривалість її цвітіння, а також визначає зовнішній вигляд та загальний стан рослини. Значення мають всі аспекти догляду – інтенсивність освітлення, полив та склад ґрунту.

Кімнатна лілія догляд

Освітлення

Експерти рекомендують ставити горщик із лілією в добре освітлене місце. Однак попереджають про те, що прямі промені здатні залишити опіки на чутливому листі. Ідеальним буде місце, де є розсіяне природне сонячне світло.

Варто потурбуватись про те, щоб світло не потрапляло на листя весь день. Інакше воно буде вигорати.

Температура

Враховуючи походження дикорослих лілій, не дивно, що вони полюбляють рости у відносно прохолодному мікрокліматі. Власник квітки має забезпечити їй сприятливий температурний режим: від 16 до 24°C. На час активного росту та розвитку можна допустити підвищення температури до вищої поділки діапазону. В період спокою, зазвичай це трапляється взимку, варто підтримувати мінімальну дозволену температуру – 10-12°C.

Головна умова, яка визначає правильний догляд за кімнатною лілією – це відсутність коливань температури. Через різку зміну в мікрокліматі в рослини може статись стрес і це негативно позначиться на її стані.

Деякі види лілії потребують імітації зими, на 2-3 місяці їх потрібно перемістити в достатньо прохолодне приміщення (температура від 10 до 12°C). Також необхідно зменшити інтенсивність освітлення, щоб відтворити скорочення світлового дня. Якщо цього не зробити, цвіт наступного року може бути недостатньо пишним.

Полив

Лілія кімнатна

При тому, що лілії люблять воду, вони не потерплять її надлишку. Це значить, що рослину не можна надто заливати – вода у піддоні не має застоюватись. Оптимальний час для чергового поливу настає тоді, коли верхній шар землі починає підсихати.

Для поливу лілій варто підібрати м’яку, відстояну воду. Це допоможе уникнути надмірного накопичення солей та інших речовин у ґрунті.

Вологість повітря

Лілії віддають перевагу вологому середовищу. Для них велике значення має не тільки своєчасний полив, а й відсутність засухи в кімнаті. Щоб уникнути пересихання листя та квітів, можна встановити спеціальний прилад – зволожувач. Також хороший ефект має наступна методика: горщик з рослиною ставлять у більший піддон, наповнений вологим керамзитом. Коли земля пересихає, коріння може отримати додаткову вологу з керамзиту.

Обприскування

Обприскування – ефективний спосіб контролю вологості повітря навколо листі та квітів лілії.

Для зволоження листя варто використовувати чисту, відстояну воду. Не можна допускати, щоб надлишок води збирався між листком та стеблом або на квітах.

Підживлення

Кімнатні квіти потрібно підживлювати частіше, ніж садові. Це пов’язано з тим, що їх коріння має доступ до обмеженої кількості ґрунту і тому швидше виснажує землю.

Вносити добрива варто лише в період активного росту і цвітіння, на час зимового відпочинку це не обов’язково. В активній фазі росту догляд за кімнатною лілією має включати регулярне підживлення раз на 2 тижні. Добрива мають бути комплексними з низьким вмістом азоту. Необхідно ретельно розраховувати кількість добрив, щоб уникнути перенасичення землі поживними компонентами. Краще за все вносити половину дози, вказаної виробником добрив.

Обрізка

Щоб отримати привабливий та яскравий кущ з великою кількістю квітів, потрібно постійно слідкувати за рослиною та обрізати зів’ялі квіти. Обрізаючи зів’ялий пагін, можна стимулювати ріст нових бутонів.

Кімнатна лілія: пересаджування

Лілія квіти

Лілії розмножують шляхом розподілу цибулин. Також можна отримати нові рослинки шляхом вирощування насіння або завдяки лусочкам. Кожну нову цибулинку або пагін висаджують у невеликий горщик з дренажним отвором. Розміщати цибулини потрібно гострим кінцем вгору. Її необхідно занурити в ґрунт на глибину, принаймні у 2 рази більшу за саму цибулину.

Пересаджувати рослину в новий горщик потрібно тільки в тому разі, якщо вона сильно розрослась і їй потрібна більша ємність. Пересадкою займаються, коли активна фаза цвітіння закінчилась. Наприклад, перед початком зимового сезону.

Чому не цвіте кімнатна лілія

За умови правильного догляду більшість кімнатних рослин будуть цвісти регулярно. Однак через певні причини лілії можуть цвісти надто рідко або ж зовсім не випускати бутони.

Досліджуючи питання того, чому не цвіте кімнатна лілія, радимо зробити перевірку за списком:

  • дотримання правил догляду (полив, температурний режим, підживлення);
  • помилки з освітленням;
  • наявність шкідників;
  • незбалансований склад ґрунту.

Комахи, які найчастіше вражають лілії – це попелиця, борошнистий червець та павутинний кліщ. Найпростіший спосіб позбавитися них – це використати відповідні хімічні препарати. 

Поради для тих, хто хоче знати, чому не цвіте кімнатна лілія:

  • пересаджувати цибулини після фази цвітіння рослини або на початку зимового сезону. Помістити в приміщення з невисокою температурою;
  • підживлення (органічне добриво) вносять після появи перших ростків;
  • через тиждень після висадки можна підгодувати рослину добривом з фосфором та калієм;
  • можна розпилити препарати для стимуляції росту;
  • регулярно спушувати ґрунт, щоб надати корінню доступ до кисню;
  • слідкувати за тим, щоб земля була вологою, але не мокрою, інакше коріння почне гнити);
  •  щоб запобігти різкій зміні температури навесні горщик з рослиною виносять на балкон чи надвір поступово – по 2-3 години на день, а потім збільшують час перебування на 1 годину в день.

Щоб зрозуміти, чому не цвіте кімнатна лілія, експерти радять проаналізувати склад ґрунту. Можливо, рослині не вистачає корисних речовин. В такому випадку можна самостійно приготувати поживний розчин на основі дріжджів. Для нього потрібно 1 л води, 1 ч. л. цукру та 1 маленьку пачку дріжджів. Всі ці інгредієнти потрібно змішати та настояти в теплому місці 12-16 годин. Потім отриману речовину розводять водою до отримання 10 літрів загального обсягу та додають до нього 1 ст. л. сечовини. Після ретельного перемішування суміш для стимуляції цвітіння готова.

Кімнатна лілія буде квітнути рясніше, якщо підгодовувати її дріжджовим добривом раз на 2 тижні в період з квітня і до кінця літа. Секрет у тому, що дріжджі підкислюють ґрунт. Подібний ефект має деревна зола та доломітове борошно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *