Корисні поради на кожен день


Горщики для квітів: як вибрати

Горщики для квітів як вибрати

Люди займаються вирощуванням рослинами з різних причин. Хтось бачить в цьому певний медитативний момент, для інших важливим є сам процес вирощування. Точно такими ж різними будуть мотиви, через які ці люди обирають вазони. Одні роблять ставку на практичність та можуть посадити паросток в обрізану пластикову пляшку. Інші воліють витратити час та гроші, щоб оформити рослину в естетичну композицію. В статті ми розберемо, які горщики для квітів існують, в чому переваги кожного різновиду та чим керуватися при їх виборі?

Важливість правильно підібраного горщика

Перше, що потрібно врахувати – це те, що вибір на користь конкретного горщика для тієї чи іншої квітки потрібно робити, відштовхуючись не лише від декоративної функції. Ємність, в якій рослина житиме, безпосередньо вплине на її зовнішній вигляд, швидкість росту та розвитку. Іноді тісний або невідповідний за формою горщик є причиною хвороб або навіть загибелі квітки.

Тому важливо приділити увагу вибору горщика для квітів, розібравшись в усіх деталях. Велике значення має діаметр та висота, а також матеріал та тип ємності (горщик, вазон, кашпо).

Горщики для квітів: з чого почати підбір

Перше, з чим доведеться розбиратися – це тип ємності. Горщик чи кашпо? Вони суттєво відрізняються за функціональним призначенням. Горщик призначений для того, щоб у нього садили рослини разом із корінням. Тобто в нього можна насипати ґрунт та лити воду. У днищі є один або кілька отворів, з яких виливається зайва волога. Горщики часто комплектуються піддонами. Це потрібно, щоб вода, яка витікає, не потрапляла на підвіконня та меблі.

Кашпо має виключно декоративну функцію. Це гарний виріб, в який можна поставити горщик із посадженою рослиною. У ньому не передбачено отворів, а в комплекті не поставляються піддони. Кашпо можуть бути підлоговими, настільними чи підвісними.

Кашпо підвісне

При підборі кашпо варто відштовхуватися виключно від його розмірів. Зокрема, щоб в нього міг поміститися відповідний горщик. Це єдина вимога. В інших параметрах ви маєте повну свободу – колір, тип, матеріал.

Настільне пластикове кашпо
Настільне пластикове кашпо

Щоб горщики для квітів якнайкраще виконували свої функції, варто врахувати такі нюанси:

 1. Обов’язково наявність дренажного отвору. Якщо ви шукаєте великі ємності, у них має бути кілька отворів.
 2. Подбайте про піддон. Його може не бути в комплекті, тоді потрібно підібрати та купити додатково.
 3. Бічні внутрішні стінки горщика не повинні мати дефектів, таких як виїмки або западини.
 4. Необхідно знати форму та обсяг кореневої системи вашої рослини. Від цього залежатимуть габарити ємності. Найменший розмір мають горщики для кактусів та сукулентів.
 5. Варто заздалегідь дізнатися, чи вашій рослині не потрібні спеціальні умови (наприклад, прозорі стінки для попадання світла на коріння).

Якщо ви плануєте пересаджувати дорослу рослину, вам знадобиться горщик на 2-3 см більший в висоту та на 3-4 см більший в діаметрі, ніж попередній. Це необхідно, щоб кущ продовжував рости та його корінню не було тісно. Якщо ж ви хочете розділити квітку на паростки, підберіть кілька невеликих горщиків.

Вибір форми, розміру та матеріалу

Підбирати форму горщика досить легко, потрібно тільки знати, який вигляд мають коріння вашої рослини. Не обов’язково викопувати її, перш ніж у вас з’явиться горщик. Можна просто переглянути в інтернеті, який тип коріння має конкретний різновид декоративних квітів чи цитрусових. Найчастіше зустрічаються квіти з витягнутою або з мичкуватою кореневою системою. Для них потрібні горщики витягнутої або круглої форми відповідно.

Більшість горщиків у магазинах мають форму перевернутого усіченого конуса – вони круглі, але діаметр денця менше діаметра верхнього краю. Найчастіше їх висота більша за ширину. Популярність такої конструкції пояснюється тим, що вона відмінно підходить для багатьох квітучих рослин та культур з декоративним листям.

Однак існують рослини, у яких коренева система невелика, точніше вона йде на невелику глибину. Для них випускають найменування пласкої форми, їх ширина перевищує висоту.

Щоб у новому горщику рослина почувала себе комфортно, коренева система не повинна займати весь внутрішній простір. Також не можна залишати дуже багато вільного місця, зазвичай квіти цього не люблять. Для оптимальної заповненості рекомендується дотримуватись правила: горщик по висоті повинен становити 25% або 30% висоти рослини.

Що стосується матеріалів, то горщики для квітів виробляють із різних матеріалів. Майже завжди вибір цього аспекту залишається за вами, тому що від сировини та технології виробництва багато в чому залежить зовнішній вигляд та вартість горщиків. Проте не можна ігнорувати те що, що кожен вид матеріалу наділяє ємність конкретними властивостями.

Круглі керамічні горщики 1,4 л
Круглі керамічні горщики 1,4 л

Керамічні горщики для квітів

Керамічні горщики для квітів входять до списку найпопулярніших. До числа їх основних переваг належить:

 • естетичність. Керамічні горщики для квітів зазвичай мають сучасний зовнішній вигляд, тому їх можна легко вписати в будь-який інтер’єр;
 • різноманіття. Специфіка самого матеріалу дозволяє робити ємності будь-якої форми, кольору, з візерунками чи без них. Це дозволяє покупцеві підібрати ту модель, яка відповідає його смакам та особливостям конкретної рослини;
 • стійкість до вологи. Кераміка інертна до контакту з водою, тому такі горщики не страждають від надмірної вологості в ґрунті. Це робить їх ідеальними для рослин, які вимагають ретельного поливу;
 • захист від сонця. Керамічні горщики для квітів можуть захищати корені рослин від надмірного нагрівання від сонця, особливо в гарячі літні місяці. Вони допомагають уникнути перегрівання ґрунту, що може призвести до пошкодження кореневої системи;
 • збагачення киснем кореневої системи. Пориста структура кераміки забезпечує збільшення надходження кисню до коренів рослини;
 • можливість ретельного догляду. Завдяки гладкій текстурі, керамічні горщики легко чистити та доглядати;
 • екологічність. Кераміка є природним та екологічно чистим матеріалом, який при розкладанні не виділяє токсичних компонентів. Керамічні горщики для квітів можуть бути відмінним вибором для тих, хто підтримує сталу екологічну практику.

Мінусом кераміки є її крихкість. Необережне поводження може призвести до того, що горщик розіб’ється. Також врахуйте, що такі вазони будуть коштувати дорожче, аніж інші різновиди.

Керамічні горщики для квітів
Керамічні горщики для квітів

Глиняні горщики для квітів

Такі вазони відрізняються від керамічних відсутністю глазурування. Тобто їх поверхня шорстка та пориста. Ця особливість дозволяє корінню «дихати», оскільки до нього надходить достатня кількість повітря. При цьому зайва волога вбирається самим матеріалом. Така циркуляція повітря та вологи в гранті є особливо корисною для багатьох видів рослин, оскільки допомагає запобігти пересушуванню кореневої системи.

Глиняні горщики часто мають дуже товсті стінки, тому вони достатньо важкі. Це забезпечує всій конструкції стійкість та зменшує ризики розбити горщик. Однак у той же час можуть бути складності з транспортуванням та перестановкою.

Завдяки товстим стінкам глиняні горщики для квітів створюють рослині оптимальний мікроклімат. Вони затримують температуру, запобігаючи переохолодженню коріння. Але при їх виборі врахуйте, що у гарячу та суху погоду вони можуть призвести до швидкого висихання ґрунту, що вимагає більшого та частішого поливу.

Екологічність, безпечність для рослини та міцність – головні переваги глиняних вазонів. Але саме через їх надмірну вагу вони поступаються кераміці.

Бетонні горщики для квітів

За останні роки до трійки найпопулярніших різновидів вазонів також увійшли бетонні. Вони відрізняються сучасним та структурним дизайном, через що добре вписуються у будь-який садовий стиль. Зазвичай бетонні вазони для квітів мають витягнуту форму, тому більше підійдуть для рослин з витягнутим корінням. До переваг таких моделей можна віднести:

 • міцність та стійкість. Бетонні горщики для квітів не реагують на коливання температури навколишнього середовища, не бояться сонця чи морозів. Вони не втрачають форму та структуру з часом та можуть прослужити дуже довго. Задля додаткового захисту від вологи бетонні вазони додатково покривають спеціальними фарбами чи захисними розчинами;
 • довготривалий термін служби. Бетонні вазони не вимагають частої заміни, їх можна використовувати протягом багатьох років, що знижує їх кінцеву собівартість;
 • універсальність. Вазони з бетону можна встановити як всередині приміщення, так й на відкритому просторі.

Бетонні горщики для квітів – найважчі серед усіх. Це одночасно є їх перевагою та недоліком. Якщо ви плануєте використовувати їх в контексті ландшафтного дизайну, то це однозначно плюс. Бетонні вазони важко перекинути поривом вітру чи внаслідок необережної експлуатації. Але якщо вони призначені для рослин, які необхідно часто переносити в межах ділянки, то це – погане рішення. Тому, обираючи бетонні горщики для квітів відштовхуйтеся саме від їхньої ваги. Також врахуйте їх високу вартість.

Пластикові горщики для квітів

Найвищу популярність останні кілька десятиліть отримали пластикові горщики для квітів. Це обумовлено тим, що вони – найдешевші серед усіх різновидів. Їхні переваги:

 • легкість. Навіть великий горщик із пластику може перенести одна людина;
 • різноманітність. В продажу представлені тисячі найменувань різної форми та кольору, що забезпечує можливість кожному підібрати модель під конкретні вимоги;
 • помірна міцність. Попри легкість, пластикові вазони для квітів достатньо важко деформувати. Для цього потрібно цілеспрямовано докласти певних фізичних зусиль;
 • доступна ціна. Пластикові горщики зазвичай менш вартісні, ніж моделі з інших матеріалів, таких як кераміка або глина.

Також врахуйте, що для певних різновидів рослин підходять саме пластикові моделі. Наприклад, для орхідей, коріння яких також бере участь у фотосинтезі, тому потребує достатньо сонячного світла.

Прозорий пластиковий горщик для орхідей
Прозорий пластиковий горщик для орхідей

При усій масі плюсів пластикові найменування мають і свої недоліки. Так, висока температура або сильне сонячне випромінювання можуть призвести до того, що вони втратять свою форму та колір. Також врахуйте, що через тонкі стінки такі ємності не вбережуть коріння від низької температури. Тому при першому похолоданні квіти варто забрати з балкона або вулиці. Вони також не забезпечують нормальну циркуляцію повітря, тому деяким рослинам може знадобитися більше уваги до регулювання вологості в ґрунті.

Пластикові горщики на ніжках
Пластикові горщики на ніжках

Металеві горщики для квітів

Металеві горщики для квітів не такі популярні, як інші види. Хоча це не означає, що використовувати їх не можна або вони мають меншу декоративну цінність. Багато з них мають оригінальний дизайн, наприклад, виготовлені у формі стилізованих цеберок або ящиків. В деяких найменуваннях може не бути дренажних отворів, що переносить їх до категорії кашпо. До їх відмінностей варто віднести наступні характеристики:

 • міцність та стійкість до зношування. Металеві горщики для квітів зазвичай добре переносять інтенсивну експлуатацію. Більшість моделей додатково оброблена спеціальними засобами, які захищають їх від корозії;
 • оригінальність. Горщики з металу мають стильній індустріальний дизайн, який залишається актуальним як в контексті інтер’єру, так й екстер’єру;
 • простота догляду. Моделі такого типу можна легко почистити та відмити від бруду. За необхідністю їх можна продезінфікувати без ризику втрати фізичних якостей самого матеріалу.

Основним недоліком металу є те, що він дуже швидко переймає температуру довкілля. Він здатний сильно нагріватися чи навпаки, замерзати. Якщо коріння розташоване близько до стінок горщика, воно постраждає від спеки або морозу. Тож треба постійно стежити, щоб на такий горщик не потрапляли сонячні промені та не вплинула мінусова температура.

Насамкінець варто згадати про те, що горщики для квітів повинні гармонійно вписуватися в інтер’єр вашого будинку або краєвид вашого саду. Однак це правило не є обмежувачем, воно дає вам величезну свободу. Не кожна людина має можливість замінити меблі або перефарбувати стіни, щоб освіжити інтер’єр. Однак зміна горщиків – набагато реальніше та простіше завдання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *