Корисні поради на кожен день


Як доглядати за кактусом: прості поради

Як доглядати за кактусом

Кактуси – це найоригінальніший вид декоративних кімнатних рослин. Вони належать до родини кактусових (Cactaceae) та відрізняються величезним різноманіттям підвидів. В природних умовах кактуси ростуть в пустелях та сухих піщаних регіонах. Це зробило їх максимально адаптивними до будь-яких зовнішніх умов. Зокрема, кактуси себе почувають цілком комфортно при низькій вологості та високих температурах. Але при всій своїй невибагливості вони потребують дотримання певних правил догляду. В цій статті ми розглянемо, як доглядати за кактусом, яких правил дотримуватися в процесі та як розмножити кактус в домашніх умовах.

Кактуси: унікальні особливості

Кактуси – це унікальні рослини з багатою історією та унікальною здатністю адаптуватися навіть до екстремальних умов. Вони мають декілька характерних особливостей, які відрізняють їх від інших декоративних рослин:

Унікальні особливості кактусів
  1. Здатність виживати в пустелях та регіонах з недостатнім рівнем вологи. Кактуси ростуть у сухих та пустельних регіонах, де інші рослини не змогли б вижити. Вони мають унікальну структуру, зокрема, м’ясисті стебла, які допомагають їм поглинати та утримувати воду.
  2. Ареоли та шипи. Багато видів кактусів мають ареоли – маленькі випуклі області на стеблах, звідки ростуть шипи або колючки. Ці колючки допомагають захищати рослину від хижаків та зменшують випаровування води, таким чином, зберігаючи вологу.
  3. Оригінальна форма та розмір стебла. Кактуси мають набагато різноманітніший зовнішній виглядають, ніж більшість інших декоративних рослин. Вони можуть бути кулястими, циліндричними, плоскими або навіть деревоподібними. Ця різноманітність в формі та розмірі стебла робить їх досить популярними.
  4. Довговічність. Кактуси можуть жити дуже довго. Деякі види можуть пережити століття, а найстаріший відомий кактус, виду Lophophora williamsii, віком понад 1,300 років.

Це лише кілька унікальних властивостей, які роблять кактуси особливими серед рослинного світу.

Кактуси

Чи можуть кактуси очищувати повітря?

Перш ніж перейти до розгляду того, як доглядати за кактусом, зазначимо декілька особливостей цієї рослини. Кактуси не славляться здатністю очищувати повітря так, як, наприклад, деякі інші рослини, такі як драцена, аглаонема чи дифенбахія. Попри це, кактуси здатні видаляти з повітря такі токсичні сполуки як формальдегід, толуол та бензол. Але на якість очищення впливає кількість кактусів. Не варто розраховувати, що одна маленька рослина зможе нівелювати забруднення, притаманне сучасним мегаполісам. Тож, якщо ви придивляєтесь до кактусів саме з цієї точки зору, придбайте хоча б 2-3 одиниці.

Різнокольорові кактуси

Окрім зазначених властивостей, кактуси, встановлені на робочому сталі, впливають на концентрацію, увагу та загальну продуктивність.

Ряд досліджень виявив, що концентрація, уважність та здібності мозку покращуються під час навчання або роботи в умовах, якщо в полі зору людини є кімнатні квітию. Дослідження Мічиганського університету показало, що збереження пам’яті покращується на цілих 20%, коли на нашій робочій зоні присутні рослини. При цьому маленьки кактуси особливо практичні в цьому контексті, оскільки не займають багато місця на столі та не потребують занадто ретельної уваги.

Оригінальні кактуси

Як доглядати за кактусом: основні правила

Догляд за кактусами передбачає врахування класичних факторів, притаманних для усіх кімнатних рослин: частота поливу, пересаджування та розташування. У разі придбання декількох різновидів кактусів, заздалегідь врахуйте ключові потреби цих декоративних рослин, оскільки конкретні правила догляду за ними залежать від різновиду. Кімнатні кактуси – це пустельний вид, що й визначає їх вимоги до навколишнього середовища.

Основні правила догляду за кактусами

Освітлення

Кактуси потребують добре освітленого місця, тому краще їх встановлювати на підвіконнях західних або східних вікон. Якщо ви все ж таки вирішили поставити їх на робочому столі, на хоча б 5-6 годин на добу на них повинно потрапляти сонячне світло. Оскільки взимку кактуси перебувають у стані покою, їх можна взагалі поставити у тіні. Відстежувати, чи достатньо кактусу світла, можна за характерними ознаками. Якщо його колір став надто блідим, то світла йому замало, якщо ж він має виразний ліловий відтінок, то навпаки забагато.

Кактуси не дуже полюбляють коли їх переносять з місця на місце. Особливе це актуально для кактусів, які починають квітнути. Навіть мінімальна зміна положення рослини в такому стані може призвести до того, що квіти почнуть осипатися. Бутони, які вже відцвіли та висохли, необхідно зрізати.

Полив

Догляд за кактусами передбачає помірний полив. В теплу пору року їх можна поливати 2-3 рази на тиждень, восени – 1 раз на тиждень, взимку – 1 раз на 10 днів. Тут проглядається конкретна закономірність: чим холодніше стає на вулиці, тим менше води буде потребувати кактус. Але взимку врахуйте температуру в приміщенні. Якщо вона постійно буде вищою за 20-22°С, то кактус буде потребувати частішого поливу. Для поливу використовуйте виключно фільтровану воду кімнатної температури.

Поливати кактуси можна декількома способами: зверху та заливаючи воду у піддон. Обидва варіанти перевірені, тому обирайте найзручніший. Єдиний момент – слідкуйте за тим, щоб земля встигала просохнути перед поливами.

Горщик для кактусів: як вибрати

Ще одне важливе питання – це правильний горщик для кактусів, який відповідає їх особливостям. Форма горщика завжди залежить від типу кореневої системи рослини. Конкретно для кактусів, для яких характерне кореневище у вигляді невеликого пучка волокон, підійде широкий горщик з незначною глибиною.

Що стосується матеріалу, то краще придбати керамічний горщик для кактусів, оскільки він добре підтримуж необхідну температуру ґрунту та здатен поглинати надмірну вологу. Великий вибір моделей різної форми та розміру дозволяє з легкістю підібрати необхідний. Але при бажанні зекономити можна купити пластиковий горщик для кактусів, який підійде за розмірами.

Пластикові горщики для кактусів
Пластикові горщики для кактусів
Керамічні горщики для кактусів
Керамічні горщики для кактусів

Підживлення

З підживленням у кактусів застосовується той саме принцип, що й з будь-якою іншою кімнатною рослиною чи цитрусовими: взимку в них не має потреби, навесні на влітку їх можна вносити, якщо це необхідно. Обирайте для кактусів відповідні засоби та чітко дотримуйтеся рекомендацій по частоті та дозуванню.

Пересаджування

Основний фактор, від якого варто відштовхуватися, розглядаючи доцільність пересаджування – це збільшення кактуса в розмірах. Якщо він вже переріс свій поточний горщик, його необхідно пересадити в більший. Але врахуйте, що це робиться виключно на початку вегетаційного періоду – в березні чи квітні. Щоб спростити собі процес, за декілька днів до нього перестаньте кактус поливати. Це дозволить легко та швидко обтрусити землю з коріння.

Що стосується частоти пересаджування, то молоді кактуси пересаджують щороку, старі – 1 раз на 2-3 роки. Обирайте горщик, який буде на 1-2 см більше попереднього. Але правильним буде відштовхуватися в цьому питанні від розмірів коріння конкретної рослини. Якщо воно маленьке, краще зупинятися на широких моделях. Якщо довге – то на глибоких. В процесі роботи зверніть увагу на стан коріння. Усі гнилі коринці необхідно прибрати.

Ґрунт

Грунт для кактусів

Ще одне важливе питання при підготовці до пересаджування – це ґрунт. Задля економії часу краще купувати вже готову суміш у магазинах. Але за бажанням її можна приготувати й власноруч. Для цього потрібно взяти в однакових пропорціях листову землю, торф, річковий пісок та деревне вугілля. Головні вимоги до ґрунту – він має бути слабокислим та розсипчастим. Заздалегідь потурбуйтеся про дренажний шар, який закладається на дно горщика.

Як розмножити кактус

Як розмножити кактуси

Ще одне важливий аспект – як розмножити кактус, щоб не нашкодити йому. Кактуси можна розмножити двома способами: відростками (вегетаційним способом) та насінням. Другий через свою складність майже не використовується. В першому випадку ж потрібні невеликі відростки з дорослих рослин, основа перевага яких – у маленькому корінні. Їх максимально просто і легко як вийняти з ґрунту, так й посадити в новий окремий горщик.

Відокремлення живців – найрозповсюдженіший спосіб розмноження кактусів. Для цього відділіть молоді пагони від дорослої рослини за допомогою гострого ножа або ножиць. Після цього дайте відводкам трошки висохнути, щоб уникнути гниття, і посадіть їх у вологий пісок чи спеціальну суміш для розсади.

Якщо ви досліджуєте питання того, як розмножити кактуси насінням, то спочатку насіння необхідно придбати, після чого обов’язкового продезінфікувати, використовуючи для цього широко відому марганцівку. Після насіння необхідно залишити в вологому стані задля формування паростків. Якщо берете насіння від квітучих кактусів, дайте їм повністю дозріти перед збиранням. Після восійте насіння у пісок чи спеціальну грунтову суміш для кактусів. Важливо дотримуватися відповідного режиму вологи та температури для успішного проростання.

Спираючись на зазначені поради стосовно того, як розмножити кактус, можна сформувати власну колекцію унікальну колекцію сукулентів.

Деякі види кактусів можна розмножувати шляхом ділення кореневої системи. Для цього рослину слід витягти з горщика, а потім поділити коріння на кілька частин.

Кактуси види

Сподіваємося, що зазначені нами поради стосовного того, як доглядати за кактусом, спростять вам цей процес та зроблять ще більш захопливим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *