Корисні поради на кожен день


Дифенбахія: догляд, підживлення та пересаджування

Дифенбахія

Дифенбахія – це вічнозелена декоративна рослина, яку можна віднести до категорії найрозповсюдженіших. Її можна зустріти в інтер’єрі квартир, офіс та громадських закладах. Основна причина її розповсюдженості – у типових вимогах до вирощування. В даному матеріалі ми розглянемо, якого догляду потребує дифенбахія та якими унікальними властивостями відрізняється.

Дифенбахія: зовнішні особливості

Дифенбахія належить до родини Ароїдних та має багато підвидів. Дифенбахія плямиста поширена у Південній та Центральній Америці, росте в умовах тропічного та субтропічного клімату. Рослина має велике листя овальної або серцеподібної форми. Зазвичай воно має насичений зелений колір, але у деяких видах може бути рожевим, кремовим чи навіть білим. Розмір листя залежить від різновиду, але у більшості випадків воно коливається в діапазоні від 5 до 15 см. Характерна особливість рослини – виразні смуги та прожилки, які проходять вздовж кожного листка.

Діфенбахія

Стебло дифенбахії зазвичай коротке, але достатньо товсте. Воно може бути прямовисним або трохи повзучим, в залежності від виду. Коренева система добре розвинута, розростається в глибину горщика. Але вона достатньо чутлива, тому під час пересаджування необхідно бути обережним, не допускаючи його пошкодження. Суцвіття має форму зеленого качана.

Дифенбахія: цвітіння

Дифенбахія – це листяна рослина, яка в контексті стилізації інтер’єру використовується виключно для декорації. Вона може викидати квіти, але задля збереження самої рослини варто цього уникати, через те, що цвітіння буде блокувати появу нового листя. З часом це призведе до того, що на стовбурі не буде з’являтися молоде листя в принципі. Суцвіття має форму качана і може формуватися навесні. Зверніть увагу, що цвітіння зазвичай триває 2-3 дні, після чого рослина починає стрімко в’янути.

Тож, якщо ви плануєте купити дифенбахію саме через її оригінальне листя, її суцвіття необхідно видаляти. Але в стандартних побутових умовах вона майже не цвіте.

Дифенбахія: унікальні корисні властивості

Правила догляду за дифенбахією

Здебільшого дифенбахія виконує декоративну функцію, прикрашаючи собою інтер’єр. Частково вона може поглинати пил та очищувати повітря від формальдегіду, пари якого зазвичай виділяються з натяжних стель, дешевих меблів та оздоблювальних матеріалів. Але за цими властивостями вона значно поступається спатифілуму та драцені.

При покупці дифенбахії обов’язково врахуйте, що це отруйна рослина. Її основною отруйною речовиною є кальцію оксалат, який знаходиться у великій кількості в соку та тканинах рослини. Оксалат кальцію може викликати подразнення шкіри, слизових оболонок та навіть виразки.

Сік виступає на поверхню у разі пошкодження листя та стебла, під час щоденного базового догляду він не виділяється. Але в процесі пересаджування існує імовірність пошкодження тканини рослини, тому краще надягати рукавички. Алергікам краще їх надягати навіть в під час щоденного догляду за рослиною, щоб нівелювати потенційні ризики.

Якщо ж сік вже попав на шкіру або слизові оболонки, їх необхідно промити під проточною водою.

В цілому ж, візьміть до уваги ці властивості рослини, особливо, якщо у вас дома є маленькі діти та тварини. Для останніх сік дифенбахії може нести серйозну загрозу, аж до смертельних наслідків.

Дифенбахія: повір’я

В народі вважається, що дифенбахія – це квітка самотності. Неодруженим вона ускладнює процес створення пари, а в молодій сім’ї може призвести до конфліктів. Якщо при виборі кімнатної рослини ви враховуєте ці аспекти, мінімізувати вірогідність поганих наслідків можна, не розміщуючи її в спальні.

Дифенбахію також сприймають як символ захисту від нав’язливих людей або зазіхань на особисте простір. Тому її ставлять на видиме місце, щоб запобігти негативним впливам та ворожим очам. Одночасно з цим її часто використовують як символ процвітання та росту. Віра в те, що рослина допоможе забезпечити родину достатком та гармонією, робить її популярним оберегом для дому.

Важливо зауважити, що повір’я – це підсвідомі вірування та традиції, які не мають наукового підґрунтя. Вирощування дифенбахії в основному залежить від особистого вибору та дотримання правил догляду за рослиною.

Найпопулярніші види дифенбахії

Дифенбахії

Існує понад 40 видів дифенбахії, але до числа найпоширеніших належать наступні:

  1. Dieffenbachia seguine (Dumb Cane). Один з найпоширеніших видів. Має велике зелене листя з білими або жовтими плямами смугами по центру. Висота зрілої рослини може досягати 1 м.
  2. Dieffenbachia amoena (Tropic Snow). Цей сорт має кремові листки з темно-зеленими плямами та прожилками, що робить його особливо ефектним.
  3. Dieffenbachia ‘Camille’. Гібридний вид. Має листки з білими краями, які надають рослині свіжий і витончений вигляд. У висоту досягає 50 см, росте за принципом куща.
  4. Dieffenbachia ‘Baumanii’. Ще один дуже популярний вид. Відрізняється подовженим листям з темно-зеленим кольором по краях та світлими прожилками.
  5. Dieffenbachia ‘Compacta’. Компактна форма дифенбахії має короткі стебла та маленькі листки з білими або кремовими плямами.
  6. Dieffenbachia ‘Exotica Compacta’. Цей сорт також має кремові плями на листках, але він компактніший за розміром, тому його часто вибирають для локальної стилізації.
  7. Dieffenbachia maculata (Leopard Lily). Різновид, який відрізняється великим, широким листям з різнокольоровими плямами, які нагадують леопардову шкуру.

Кожен вид має свої характерні особливості, але правила догляду, боротьби зі шкідниками та вирощування в цілому для більшості будуть ідентичними.

Дифенбахія Каміла
Дифенбахія Каміла

Дифенбахія: правила догляду в домашніх умовах

Як у випадку з будь-якою іншою рослиною, дифенбахія потребує дотримання певних правил догляду. Вона достатньо невибаглива рослина, але в неї є деякі вимоги до мікроклімату приміщення та інтенсивності поливу.

Дифенбахія догляд

Освітлення

Одна з ключових вимог дифенбахії стосується освітлення та температури навколишнього середовища. Її не можна встановлювати на місцях з високою імовірністю потрапляння прямих сонячних променів, оскільки це призведе до опіку листя. При цьому вона належить до категорії світлолюбних кімнатних рослин, тому їй потрібно достатньо сонячного світла. Оптимальним варіантом розміщення стане її встановлення на підвіконнях, які виходять на західну або східну сторону, але не на південну. Керуйтеся в цьому питанні тим, як довго сонце світить на рослину впродовж дня. У крайньому разі її можна поставити в притінку, але періодично їй необхідно переносити під розсіяний світ.

Як зрозуміти, що дифенбахії не достає світла? За зовнішніми проявами – її стовбур стає тонким, листя витягується та згодом опадає.

У разі забезпечення її оптимальних умов вона росте достатньо швидко. Нове листя з’являється кожні 10 днів, воно має притаманних конкретному сорту зелений колір.

Дифенбахія види

Температура та вологість повітря

Що стосується температури повітря в приміщенні, в якому знаходиться дифенбахія, то взимку вона не повинна опускатися нижче 15°С, влітку підійматися вище 25°С. Уникайте різких коливань температури та протягів, оскільки це не йде на користь рослині. Дифенбахію також не варто ставити впритул до радіаторів.

Вологість повітря має бути в діапазоні 60-70%. Недостатній її рівень призведе до того, що рослина почне поступово пересихати. Це не тільки уповільніть її ріст, але може призвести до її загибелі. Особливо актуальна ця проблема взимку, коли працюючи системи опалення автоматично пересушують повітря. Спростити проблему можна шляхом встановлення зволожувача. Бюджетна альтернатива – поставити поруч з дифенбахією ємність з водою.

Вимоги до ґрунту

Використовуйте добре дренований ґрунт для кімнатних рослин. Також підійде спеціальний ґрунт для ароїдних рослин, який широко представлений у магазинах, або суміш для декоративно-листяних кімнатних рослин. Якщо у вас плямиста дифенбахія, то їй потрібна ґрунтова суміш, яка складається з наступних частин:

  • дренажного шару на дні горщика;
  • частини торф’яної, листової землі та піску та 4 частин дерну.
Грунт для дифенбахії

Полив

Частота поливу дифенбахії залежить від пори року. Навесні та влітку їх необхідний рясний полив 2 рази на тиждень, взимку буде достатньо 1 разу. У купі з регулярним обприскуванням це забезпечить рослину оптимальною кількістю вологи. Як визначити, чи достатньо рослині води? Відштовхуйтесь в цьому питанні від загального правила: полив потрібен, якщо верхній шар ґрунту підсох на 2-3 см вглибину.

Для поливу не можна використовувати воду з-під крана – тільки чисту та відстояну. Це обумовлено значною концентрацією хлору у воді з централізованої системи водопостачання, який негативно впливає на стан рослини. Відстежувати, чи достатньо квітці води, можна по піддону. Якщо в ньому збирається вода, то варто зменшити інтенсивність поливу. Надмірна кількість води в горщику може спровокувати гниття кореневої системи, що з часом може призвести до загибелі дифенбахії.

Що робити у разі заливання рослини? Її необхідно акуратно вийняти з горщика, не пошкодивши кореневої системи, та обмотати паперовими рушниками чи серветками коріння. Якщо папір повністю поглинув воду, його необхідно замінити на сухий. Змінюйте його до того, поки волога з коріння не перестане виділятися. Після просушування рослину необхідно повернути до горщика.

Дифенбахія полив

Обприскування

Рослина потребує регулярного обприскування та протирання листя. Оптимальна частота – 1 раз на тиждень. Використовуйте для цього теплу відстояну воду. Простіше за все це робити за допомогою пульверизатора, встановивши розсіяний режим.

Дифенбахія обприскування

Підживлення

Догляд за дифенбахією також передбачає внесення добрив. У весняно-літній період достатньо підгодовувати рослину 1 раз на 10 днів, використовуючи засоби, до складу яких входить азот. Дозування залежить від конкретного типу добрива, тому радимо дотримувати порад виробника, зазначених на зворотному боці пляшки або пакування. Врахуйте, що дифенбахія потребує як кореневого, так й позакореневого підживлення. Останнє дозволить суттєво покращити стан листя.

Використовуючи добрива, дотримуйтеся головного правила – після їх внесення приберіть рослину з сонячного світла.

Дифенбахія: пересаджування

Дифенбахія пересаджування

Перевалку молодої рослини потрібно робити щорічно, змінюючи горщик в діаметри на 2-3 см, та на 3-4 см в глибину. Зріла пересаджування не потребує. Найкращий час для цього – весна-літо, коли дифенбахія активно росте.

Коренева система дифенбахія достатньо чутлива, тому за можливістю намагайтеся не пошкодити її в процесі. Якщо до цього ви давно не пересаджували її та вона сильного розрослася, коріння може сильно переплестися, що ускладнить процес. Заздалегідь підготуйте ґрунт. Дифенбахія чудово росте в нейтральному ґрунті, який не буде занадто пухким.

Характерною особливістю рослини є те, що у сприятливих умовах вона достатньо швидко росте. Тому її розростання доведеться контролювати. У разі, якщо стебло занадто оголилося, варто провести радикально обрізку, залишивши лише невеликий пеньок (7-9 см від ґрунту).

Особливістю дифенбахії є те, що в неї не має вираженого періоду спокою. Тому системний догляд за нею передбачено впродовж усього року. Основна причина, чому уповільнюють полив у зимовий час, пов’язана з необхідністю мінімізувати вірогідність закисання землі. Якщо взимку кінчики листя починають жовтіти, це свідчить саме про недостачу вологи. Але краще нівелювати наслідки сухого повітря в приміщенні саме через обприскування.

Дифенбахія: шкідники та хвороби

Правильний догляд не завжди є запорукою того, що на листі не з’являться шкідники. До числа найрозповсюдженіших належить павутинний кліщ, тріпс та войлочнік. Частіше за все їх поява обумовлена недотриманням вимог до рівня вологості повітря. Позбутися шкідників можна за допомогою спеціальних інсектицидних засобів, призначених для боротьби з комахами. Зазвичай ними необхідно обприскати рослину, після чого змити залишки засобу, попередньо накривши ґрунт звичайною харчовою плівкою.

Що стосується хвороб, то частіше за все дифенбахію вражає фузаріос. Її головна ознака полягає в тому, що рослина починає достатньо швидко в’янути та по всьому периметру покривається характерними коричневими плямами. Причина фузаріоса – збудник в землі. Боротьба з хворобою передбачає використання фунгіциду згідно з інструкцією.

Антракноз – ще одна хвороба, яка може вражати дифенбахію. Для неї характерна поява коричневих плям по краях листя, які поступово розповсюджуються по всьому його периметру. Дана хвороба частіше за все з’являється у разі недотримання рекомендацій щодо поливу та проблемах з температурою навколишнього середовища, зокрема, якщо повітря буде занадто сухим. Лікування передбачає використання фунгіцидів та дотримання базових правил догляду: полив 1-2 рази на тиждень, висока вологість повітря та відсутність протягів.

За умови дотримання основних правил її догляду, дифенбахія стане оригінальною прикрасою інтер’єру будинку або офісу. Це естетична та невибаглива кімнатна рослина, яку варто розглянути усім початківцям у справі вирощування кімнатних рослин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *