Корисні поради на кожен день


Спатифілум: види та догляд в домашніх умовах

Спатифілум

Спатифілум, також відомий як «жіноче щастя» або лілія миру – популярна кімнатна рослина, рід якої охоплює понад 45 унікальних видів. Належить до родини Ароїдні (Araceae) та походить з тропічних регіонів Південно-Східної Азії та Тихоокеанського регіону. Квітка представлена в продажу десятки років, тому впізнавана та протестована в побуті. В статті ми розглянемо, що робить спатифілум таким особливим серед усіх кімнатних рослин та як доглядати за спатифілумом. Також розглянемо притаманні спатифілуму хвороби та методи боротьби з ними.

Спатифілум: особливості

В природних умовах квітка спатифілум росте у джунглях Південної Америки та певних острівних архіпелагах Океанії. Клімат, характерний для даних регіонів, сформував базові умови, в яких культура може рости та розвиватися. Найбільш важливі з них – це підвищена вологість повітря та ґрунту.

Вазон жіноче щастя

Рослина належить до вічнозелених представників флори, має еліптичне з формою листя із загостреним кінцем. Її характерна особливість – у відсутності стебла. Замість нього є прикоренева розетка з об’ємним пучком листя. Суцвіття у спатіфіллуму зовні дуже оригінальне та нагадує мініатюрні качани кукурудзи, білі квіти схожі за формою на крила.

Жіноче щастя

Кімнатною рослиною лілія миру стала понад 2 століття тому, через що правила догляду за нею, внесення добрив та розмноження були вивчені досконально. Наразі її можна придбати у будь-яких точках продажу: від гіпермаркетів до традиційних квіткових магазинів.

Спатифілум: унікальні властивості

Багато хто знає, що спатифілум здатний очищати повітря в приміщенні від вуглекислого газу та збагачувати його киснем. Але ця квітка також має цілу низку унікальних властивостей, які були встановлені та підтверджені в ході численних досліджень фахівцями NASA.

Зокрема, лілія миру здатна повністю нейтралізувати 5 найрозповсюдженіших та найнебезпечніших токсинів, які зустрічаються в побуті: бензол, аміак, формальдегід, трихлоретилен та ксилол. Це робить її однією з найкращих кімнатних рослин, здатних суттєво покращити мікроклімат в приміщенні. До неї варто придивитися усім, хто має хронічні захворювання та алергії.

Спатифілум як доглядати

Спатифілум: види

Існує понад 45 видів спатифілума, але найбільш поширеними є наступні:

  1. Спатифілум Валліснера (Spathiphyllum wallisii). Цей вид є найрозповсюдженішим та найвідомішим. Він має серцеподібні, темно-зелені листки та білі колосоподібні суцвіття, які оточені білими покривними листками (плащами).
  2. Спатифілум Мауї Сенсейшн (Spathiphyllum ‘Maui Sensation’). Гібридний вид, який має велике, темно-зелене лисття з насичено-зеленими смугами. Його білі суцвіття також достатньо великі за розміром та мають незвичну форму. Має широкий попит на ринку.
  3. Спатифілум Сенсейшн (Spathiphyllum ‘Sensation’). Цей гібрид є братом Спатифілума Мауї Сенсейшн та має схожі характеристики: велике за розміром смугасте листя та білим суцвіттям.
  4. Спатифілум Піксі (Spathiphyllum ‘Pixie’). Ще один меншими за розміром гібридний вид (порівняно зі стандартними різновидами), але він також має компактні листки еліптичної форми та білі суцвіття.
  5. Спатифілум Гранде (Spathiphyllum grandifolium). Даний вид спатифілуму має великі, широкі листки з глянсовою поверхнею. Суцвіття великі та білі, і вони можуть досягати висоти понад 10 см.
  6. Спатифілум Патінум (Spathiphyllum patinii). Даний різновид відрізняється довгими та вузькими листками з кремово-зеленим відтінком. Суцвіття маленькі, але вони мають приємний аромат.
  7. Спатифілум Віттеманій (Spathiphyllum wittmanianum). Квітка має стандартні для свого класу еліптичні за формою листки насиченого темно-зеленого кольору. Суцвіття мають кремовий колір та добре розвиваються.
  8. Спатифілум Кохілерспатум (Spathiphyllum cochlearispathum). Цей вид має листки зеленого кольору з вираженими прожилками. Суцвіття мають класичний білий колір та можуть бути досить великими.
Спатифілум види

Спатифілум: як доглядати

Усі види спатифілуму відрізняються своєю невибагливістю в плані вирощування та догляду, але вони потребують дотримання певних правил.

Температура повітря

Оптимальний температурний діапазон в приміщенні – від 18°С до 23°С. Слідкуйте, щоб влітку температура не підіймалася вище максимальної позначки у 23°С, взимку вона може коливатися від 15°С до 19°С, але нижче 15°С вона опускатися не повинна, оскільки в такому разі квітка може загинути. В цілому, якщо температура повітря буде постійно нижче 18°С, то це пригальмує розвиток рослини.

Освітлення

Лілія миру потребує насиченого розсіяного сонячного світла, але без потрапляння на неї прямих сонячних променів, через те, що це може спричинити опік листя. Її можна сміливо розташовувати на підвіконнях, які виходять на східну або західну сторону. Технічно можливе встановлення навіть на південній стороні, але в такому випадку опівдні рослину потрібно прибирати з пекучого сонця. У період, коли світовий день стає коротким, квітку варто розташовувати під штучними освітленням.

Квітка спатифілум

Полив та обприскування

Квітка спатифілум – це родич тропічних рослин, тому потребує відповідних умов. Влітку рослину варто поливати 2-3 рази на тиждень, взимку – 1 раз. Але тільки в тому випадку, якщо в приміщенні, де розташований спатифілум, достатньо прохолодно. Якщо і в зимку температура повітря буде високою, поливайте спатифілум через день.

Якщо мова йде про полив під час вегетаційного періоду, то рослина потребує води, коли верхній шар ґрунту підсохне на 1-1,5 см. Уникайте затримки вологи у піддоні, оскільки це може призвести до гнилі або заболочування коренів.

Рослина також полюбляє обприскування теплою водою, але в процесі слідкуйте за тим, щоб приквіток залишався сухим. Навесні та влітку обприскувати можна частіше, використовуючи для цього м’яку воду кімнатної температури. Але врахуйте, що зрошувати спатифілум необхідно через 30 хвилин після поливу. Процес сприяє зміцненню квітки та стимулює появу нових листків.

Обприскування спатифілуму

Вологість повітря

Однією з головних умов росту лілії миру є стабільно висока вологість повітря. Тому взимку горщик з рослиною варто встановлювати якнайдалі від радіаторів, влітку – не ставити під прямі сонячні промені. Найкращим рішенням буде встановлення зволожувача повітря, корисного не тільки для кімнатних рослин, але й в цілому для мікроклімату оселі, оскільки такі прилади здатні не тільки збільшувати рівень вологості, але також очищувати та іонізувати повітря.

Для додаткового локального збільшення показників вологості вазон зі спатифілумом бажано встановити на вологий керамзит, засипаний у піддон.

Ґрунт

При вирощуванні спатифілуму важливо досягнути пропорції між надмірною вологістю ґрунту та його пересиханням. Щоб спростити задачу, для початку варто підібрати для рослини оптимальний за розміром горщик – він має відповідати розмірам коріння. До складу ґрунту у рівній кількості повинні входити річковий пісок середньої фракції, листяний або дерновий ґрунт як основа, торф та перегній.

Першим шаром повинен бути дренажний, необхідний для поглинання надмірної вологи. Для цього можна використовувати подрібнений пінопласт, але краще придбати спеціальний дренажний матеріал, призначений для вирощування тропічних чи ароїдних кімнатних рослин.

Приготувати підходящий для спатифілума ґрунт можна самостійно або придбати готовий у квітковій крамниці, але в такому разі звертайте увагу на показник вологопроникності субстрату. Задля підтримування оптимальної вологості окремо до нього можна додати подрібнений мох сфагнум.

Вазон спатифілум

Добрива

Спатифілум, як і будь-яка інша кімнатна рослина, потребує внесення добрива, яке є основним джерелом для отримання базових поживних речовин. Без нього досить складно досягти інтенсивного цвітіння. Головні мікроелементи, які повинні входити до складу добрива – це фосфор та калій. Перед покупкою готового розчину зверніть увагу також на кількість азоту, який входить до його складу. Він не повинен перевищувати інші мікроелементи, оскільки його висока концентрація призведе до збільшення кількості зеленої маси рослина при уповільненні цвітіння.

Вносити добрива необхідно у вегетаційний період 1 раз на 2 тижні. Взимку – 1 раз на місяць. У фазі активного росту культури варто зупинитися на мінеральних добривах у слабкій концентрації: на 1 л води беріть 1,5 г обраного засобу. За бажанням мінеральні добрива можна чергувати з органічними.

Добриво для спатифілуму

При роботі з добривами дотримуйтеся трьох головних правил – додавайте їх тільки в теплі дні, в добре освітленому приміщенні та добре зволожений ґрунт. Розчин ні в якому разі не повинен потрапляти на листя та квіти. Одразу після того, як ви придбали спатифілум, добрива вносити не треба. Так само як і після пересаджування.

Квітка жіноче щастя фото

Пересаджування

Загалом, пересаджування спатифілума в домашніх умовах відбувається у наступних випадках:

  1. Безпосередньо після покупки рослини. Одразу використовуйте горщик більшого розміру, щоб забезпечити корінню достатньо місця для подальшого росту.
  2. Через кожні 2-4 роки для стимулювання росту рослини в цілому.
  3. Для розмноження спатифілуму. Для цього варто обирати серед пучка тільки рослини зі здоровим корінням та активною точкою росту.
  4. У разі, якщо у дренажних отворах можна побачити коріння. Це свідчить про недостатню кількість субстрату.

Якщо ви не впевнені в тому, чи варто зараз пересаджувати спатифілум, чи ні, то відштовхуйтесь у цьому питанні від того, що найкраще це робити в тому випадку, коли корінню вже не вистачає місця. При цьому, щоб збільшити шанси того, що квітка приживеться, збільшить також частоту її зрошення з обприскувача, та забезпечьте помірний, але достатній полив. Найкраще проводити процедуру навесні.

Спатифиллум

Шкідники

Павутинний кліщ та попелиця – шкідники, які найчастіше вражають культуру. Позбутися їх можна за допомогою мильного розчину, до якого необхідно додати сульфат нікотину. Отриманим складом протирають листя. Перед початком процедури обов’язково накрийте землю харчовою плівкою чи поліетиленом.

Спатифілум: що робити після покупки

Одразу після покупки Спатифілуму йому необхідно дати час на акліматизацію в нових умовах. Тому продовж 2 тижнів його не варто пересаджувати чи вносити добрива.

Спатифілум квітка

Спатифілум: хвороби

Листя жовтіє

Основна причина цієї проблеми – це недостатній полив та обприскування. Пересихання ґрунту призводить до того, що рослина не отримує достатню кількість вологи. Як результат – пожовтіння листя. Якщо листя спатифілуму жовтіє, збільште частоту поливу, 1-2 рази на тиждень обприскуйте листя або протирайте його вологою губкою.

Ще одна причина, чому листя спатифілуму жовтіє – наявність шкідників.

Листя чорніє

Ще одна розповсюджена хвороба спатифілуму – чорнота листя. Вона говорить про проблему з кількість поживних речовин, які отримує рослина. Їх може бути як забагато, так й замало. Згадайте, чи дотримувалися ви дозування під час останнього пересаджування та коли в принципі пересаджували рослину. Можливо, в ґрунті недостатньо мінералів.

Але частіше за все листя спатифілуму чорніє через гниття коріння, обумовлено поганим дренажем та надмірною кількістю вологи. Особливо, якщо рослина стоїть в достатньо прохолодній кімнаті. Оптимальний спосіб нівелювати цю хворобу спатифілуму – пересадити його у новий субстрат та обов’язково видати проблемне коріння.

Сохнуть кінчики листя

Якщо ви помітили, що на спатифілуму сохнуть кінчики листя, це свідчить про пересушене повітря в приміщенні при недостатній концентрації поживних речовин в ґрунті. Підберіть правильне добриво та збільште частоту обприскування.

Іноді проблема може бути обумовлена навпаки занадто холодною температурою повітря. Слідкуйте за цим, а також не притуляйте рослини впритул до вікон в холодну пору року.

Спатифілум не цвіте

Ще одне розповсюджене питання – чому не цвіте спатифілум та як усунути проблему. Причин цьому – декілька. Перша – рослина не отримує достатньо сонячного світла. В такому випадку або знайдіть для неї краще місце, або придбайте фітолампу.

Інколи причиною чому не цвіте спатифілум може бути використання надмірної кількості добрив. В цьому питанні вкрай важливо дотримуватися балансу. В період спокою їх не варто використовувати в принципі.

Якщо ви сформували оптимальні умови, але спатифілум не цвіте все одно, звернуть увагу на горщик. Якщо він завеликий для рослини, то вона не буде пускати квітку доти, доки коренева система не заповнить увесь його обсяг. В такому випадку буде потрібне пересаджування спатифілуму.

Спатифілум опустив листя: причини

Окремо розглянемо що робити, якщо спатифілум опустив листя. У більшості випадків дана проблема обумовлена нерегулярним поливом. Саме через зневоднення листя стає занадто м’яким та в’ялим. Тому перше, що варто зробити – це увійти в правильний графік поливу, відштовхуючись від температури навколишнього середовища.

Важливий момент: використовуйте для поливу спатифілуму виключно теплу очищену воду.

Якщо систематичний полив не прибрав проблему, звернуть увагу на наступні поради:

  • внесення надмірної кількості органічних або азотних добрив;
  • перезволоження ґрунту – перевірте, щоб у горщику обов’язково були дренажні отвори, через які уся зайва волога буде стікати у відповідний піддон;
  • прохолодне приміщення – тривала температура повітря нижче 18°С може призвести до поступового занепаду рослини;
  • неоднорідна структура ґрунту – якщо в субстраті будуть тверді грудочки землі, це призведе до того, що коріння не буде отримувати достатньо кисню. Земля в горщику маю бути пухкою та однорідною.
Спатифілум волліса

Квітка спатифілум – унікальна кімнатна рослина, яка за умови створення відповідних умов та дотримання усіх правил поливу, пересаджування та внесення добрив буде роками радувати своїм яскравим зовнішнім виглядом. Догляд за спатифілумом ідентичний до догляду за більшістю кімнатних квітів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *