Корисні поради на кожен день


Які кімнатні рослини найкраще очищують повітря: дослідження NASA

Які рослини найкраще очищують повітря

Згідно з оприлюдненими дослідженнями американських вчених, домашній пил містить в собі справжній коктейль токсичних хімічних речовин, які пов’язані з підвищеним ризиком цілого ряду хвороб: від раку до проблем із фертильністю. При цьому ці хімічні речовини виділяються зі звичайних побутових продуктів: косметичних засобів, килимів, дешевих меблів та навіть дитячих іграшок. Тому не дивно, що все більше людей замислюється над тим, як захистити членів родини від прихованої небезпеки. Зокрема, які кімнатні рослини найкраще очищують повітря і чи можуть вони буду повноцінним вирішенням проблеми.

Вчені NASA виявили, що кімнатні рослини виконують не тільки естетичну функцію – деякі різновиди також можуть очищувати повітря в приміщенні від шкідливих хімікатів та токсинів. Їх не можна вважати 100% протектором, але у якості додаткового допоміжного засобу однозначно варто розглянути. В статті ми розглянемо, які кімнатні рослини найкраще очищують повітря від токсичних речовин.

Перелік найпоширеніших токсинів в домах та квартирах

До переліку найпоширеніших токсинів та хімікатів, які окрім безпосередньо пилу зустрічаються в домах та квартирах, належить:

  • трихлоретилен – розповсюджена токсична речовина, яка може спровокувати патологію у роботі внутрішніх органів. Міститься у засобах для чистки килимів, картриджах для принтерів та у хлорованій воді;
  • формальдегід – шкідливий для людини безбарвний газ, який має токсичну дію на нервову систему, печінку та нирки. При накопиченні в організмі може спровокувати ріст ракових пухлин. Має найширше розповсюдження: від тютюнового диму та повітря, забрудненого продуктами переробки хімічної промисловості, до пластикових виробів та дешевих меблів з ДСП;
  • бензол – ще одна канцерогенна сполука, яка у критично високій концентрації може призвести до анемії. Найчастіше людина вдихає бензол через тютюновий дим чи вихлопні гази;
  • ксилол – токсичний розчинник, гостре інгаляційне отруєння яким може мати фатальні наслідки. При довготривалій дії на організм в мінімальній кількості призводить до патологій нервової системи. В побуті найчастіше використовується як розчинник для фарб, лаків, але він також зустрічається у складі полімерів, силіконів та акрилатів. Ксилол досить часто використовуються при виготовлені меблів;
  • аміак – газоподібна речовина, яка у невеликій концентрації може спровокувати сльозотечу та печіння в очах, у великій – судоми, втрату зору та слуху. В побутові приміщення він потрапляє внаслідок відповідних викидів промисловості, але він може входити до складу побутових очищувальних засобів.
Перелік найпоширеніших токсинів та хімікатів

Які кімнатні рослини найкраще очищують повітря: топ-10

В ході проведеного дослідження, спеціалісти NASA сформували перелік з 10 кімнатних рослин, які відрізняються своєю здібністю очищувати повітря від шкідливих хімічних речовин.

Топ кімнатних рослин для очищення повітря

Спатіфілум (лілія миру)

Спатіфілум (лілія миру) впорався з процесом очищення повітря від канцерогенних сполучень краще за будь-які інші різновиди кімнатних рослин. Він здатен нейтралізувати усі 5 типів шкідливих токсинів, зазначених вище. Рослина родом з Південної та Центральної Америки, відрізняється подовженими темно-зеленим листям та унікальними за формою білими квітами, які нагадують крила. Якщо забезпечити рослині оптимальний мікроклімат, вона здатна квітнути впродовж цілого року. Спатіфілум відрізняється величезною кількістю оригінальних сортів, які між собою різняться за висотою.

Лілія миру широко представлена в продажу. Її можна придбати в локальних квіткових магазинах або в великих гіпермаркетах. Діапазон ціни – від 150 до 950 грн.

Спатіфілум (лілія миру)
Спатіфілум (лілія миру)

Англійський плющ

До числах кімнатних рослин, які також досить ефективно справляються з очищенням повітря, належить англійський плющ. Спатіфіллуму він поступається тільки у здатності нівелювати аміак, з усіма іншими канцерогенами він впорається. Англійський плющ здатен вбирати вуглекислий газ, мікрочастинки плісняви та солі важких металів, що робить його чудовим варіантом для розміщення у будь-яких жилих приміщеннях.

Англійський плющ потрібно обприскувати 2 рази на тиждень, при цьому він нормально переносить помірну посуху. Квітка полюбляє приміщення з достатньою кількістю природного освітлення, але під прямими сонячними променями її краще не встановлювати. У закритих приміщеннях майже не квітне. Рослина достатньо розповсюджена у продажу і її вартість залежить від висоти: від 80 до 980 грн.

Вкрай важливий момент: якщо в родині є маленькі діти або тварини, то від покупки даної рослини варто відмовитися або бути максимально уважним, оскільки його плоди та листя отруйні.

Драцена

До числа найкращих очисників повітря у приміщенні належить Драцена, яка здатна поглинати формальдегід, бензол та трихлоретилен на відстані до 10 метрів. Саме тому її варто встановлювати на підвіконнях, вікна яких виходять на проїжджу частину. Драцена входить у топ-5 кімнатних рослин, які здатні виробляти кисень.

Драцена – одна з найрозповсюдженіших кімнатних рослин, оскільки поєднує в собі практичні та естетичні функції. За зовнішнім виглядом вона нагадує мініатюрну пальму, що робить її досить оригінальною на фоні класичних горщиков рослин.

Для рослини необхідно підібрати гарно освітлене місце, на яке не потрапляють прямі сонячні промені. Якщо ви обрали різновид з однотонним зеленим листям, його можна поставити навіть у трішки затемненому місці. Для ряболистої знадобиться багато розсіяного світла. Рослина досить невибаглива до якості ґрунту, але потребує достатньої вологості повітря у приміщенні. Поливати її потрібно часто і з розрахунку 180-200 мл води для горщика об’ємом 2 л.

Вартість Драцени залежить від різновиду, кількості стволів та розміру, та коливається в діапазоні від 300 до 5000 грн.

Драцена
Драцена

Барбертонська ромашка

Барбертонська ромашка – це ширша назва для Gerbera Jamesonii, яка належить до класичних декоративних рослин. Як і попередні різновиди, також відрізняється здатністю нейтралізувати такі токсичні сполуки як формальдегід, трихлоретилен та ксилол. Приваблює своїми оригінальними квітами, які за формою схожі на ромашку, але у Gerbera Jamesonii значно різноманітніше забарвлення: від жовтого до помаранчевого та червоного. Рослина полюбляє пряме сонячне світло та потребує стабільно високого рівня вологості ґрунту та повітря в приміщенні. Її вартість зазвичай не перевищує 300 грн.

Широколіста пальмова лілія

Чим корисна широколиста пальмова лілія? Рослина виявилася успішною у видаленні токсинів, які переносяться повітрям вдома, включаючи аміак, формальдегід, ксилол і вуглекислий газ. На відміну від інших рослин, які просто виробляють кисень, широколиста пальмова лілія насправді зробить повітря у вашому домі чистішим та безпечнішим для дихання.

Але врахуйте, що рослина майже не представлена у продажу на українському ринку. Прослідкувати актуальну ціну на неї достатньо важко.

Перелік кімнтаних рослин для очищення повітря

Хамедорея

Скоріше за все, на ваш запит «які кімнатні рослини найкраще очищують повітря», Google видасть Хамедорею, яка також увійшла до переліку найкращих рослин, згідно з дослідженням NASA. Хамедорея – дуже розповсюджена кімнатна рослина, висота якої може досягати 2 метрів. Вона не тільки наповнює повітря вологою, але й очищує його від формальдегіду, аміаку та ксилолу. Відрізняється здатністю до максимальної фільтрації повітря від речовин, що виділяються пластмасою.

Хамедорея достатньо примхлива у питанні вирощування. Вона потребує систематичного та рясного поливу та дотримання певного мікроклімату в приміщення: температури – від 17°С до 20°С, оптимального рівня вологості – до 50%. Рослину можна розміщувати як в гарно освітлених приміщеннях, так й напівзатінених.

Рослину можна придбати у будь-якому квітковому магазині. Ціна на неї залежить від розмірів, і починається від 150 грн і закінчується на позначці у 2000-2500 грн.

Хамедорея
Хамедорея

Фікус бенджаміна

До переліку кімнатних рослин, за допомогою яких можна суттєво покращити мікроклімат в приміщенні, увійшов фікус бенджаміна. Крім того, що він очищає повітря від вуглекислого газу та збагачує його киснем, він може відфільтровувати ксилол та формальдегід, який дуже часто входить до складу сучасних меблів та килимів.

Але фікус має специфічну особливість – він виробляє кисень тільки при денному світлі, а в темряві навпаки поглинає його. Тому його не варто ставити в дитячу або в спальню. Оптимальне місце для рослини – це кухня та кімнати, що виходять на проїжджу частину або жваву вулицю.

Що стосується догляду, то фікусу потрібне розсіяне світло – він не любить прямих сонячних променів та протягів. Також йому необхідно забезпечити помірну вологість повітря.

Рослину можна придбати у будь-яких крамницях: від спеціалізованих квіткових до гіпермаркетів. Початкова ціна – від 300 грн.

Фікус бенджаміна
Фікус бенджаміна

Диявольський плющ

Диявольський плющ, як і інші різновиди плюща, добре поглинає пил та зайву вологу, що робить його прекрасним захисником від плісняви. Він також вбирає вуглекислий газ, солі важких металів, та такі канцерогени як формальдегід, бензол та ксилол.

З метою підвищення його ефективності в очищенні повітря в закритих приміщеннях вчені Університету Вашингтон модифікували рослину, змінивши кілька генів. Завдяки цьому саме модифікована рослина може фільтрувати молекули хлороформу та бензолу, які провокують онкологічні захворювання.

Класична рослина достатньо непримхлива у питаннях догляду: потребує обприскування 2 рази на тиждень, краще переживає посуху, аніж рясний полив. Як і інші різновиди плюща, він належить до категорії отруйних рослин, тому варто бути вкрай обережним, якщо в домі є маленькі діти або домашні улюбленці.

Лілійник

Традиційно лілійник вирощують в ґрунті, але його також можна посадити в горщик. Окрім яскравого вигляду самих бутонів, рослина відрізняється своєю здатністю поглинати такі токсичні для людини сполуки як аміак, трихлоретилен та ксилол.

Рослина краще росте у разі розміщення на сонячних місцях, при цьому поливати її варто тільки у разі повного підсихання ґрунту.

Flamingo Lily

Закриває перелік кімнатних рослин, які найкраще очищують повітря Flamingo Lily або антуріум. Це екзотична та дуже невибаглива в плані догляду домашня квітка, яка ідеально підходить для приміщень, в яких нещодавно був зроблений ремонт – вона чудово поглинає аміак та формальдегіди, які дуже часто присутні у складах сучасних будівельних та оздоблювальних матеріалів. Антуріум також регулює вологість повітря, роблячи мікроклімат в приміщенні комфортнішим.

Рослина потребує розміщення на сонячній стороні, але тільки не під прямими сонячними променями. Поливати її можна тоді, коли ґрунт вже достатньо сухий – вона нормально переживає помірну посуху.

Спираючись на представлені дані стосовно того, які кімнатні рослини найкраще очищують повітря, кожен зможе підібрати рослини для створення безпечного середовища в домі, квартирі або офісі.

Антуріум
Антуріум

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *