Корисні поради на кожен день


Як доглядати за драценою

Як доглядати за драценою

Драцена (Dracaena) – це рід рослин родини спаржевих (Asparagaceae), який включає багато видів кімнатних рослин. Драцена відома своєю декоративністю та здебільшого використовується для прикрашення житлових та офісних приміщень. Але вона також відрізняється унікальними властивостями, які напряму впливають на показники мікроклімату в приміщенні. В цій статті ми розглянемо, як доглядати за драценою в побутових умовах, які різновиди наразі є найпоширенішими та як правильно розмножувати рослину?

Особливості драцени

Усі різновиди драцени мають деревоподібну структуру стебла з великими листками та характерним зеленим кольором. Розмір і форма листя можуть варіюватися залежно від виду драцени. Деякі види мають ланцетні листки, інші – широкі та плоскі.

Драцена Фрагранс
Драцена Фрагранс

Одна з унікальних особливостей драцени полягає у тому, що вона належить до дуже обмеженого кола кімнатних рослин, здатних очищувати повітря в приміщенні від канцерогенів. А саме – від трихлоретилену, бензолу та формальдегіду. При цьому вона це робить на відстані у 10 метрів. Подібні якості має тільки спатифілум. Драцена також здатна виробляти кисень, що виокремлює її серед інших популярних різновидів кімнатних рослин.

Але також важливо пам’ятати, що майже усі види драцен можуть бути токсичними для домашніх тварин та людей. Тому слід врахувати це при розміщенні рослини у будинку, особливо якщо у вас є домашні улюбленці та маленькі діти.

Особливості драцени

Різновиди драцени

Великі рослини, які дуже розповсюджені у природі, не підходять для дому. Але є види, за допомогою яких можна з легкістю прикрасити оселю:

  1. Драцена облямована. Має древовидний стовбур та зелене листя з червоно-фіолетовим відтінком. Рослина проста у догляді та легко підлаштовується майже під будь-які умови. Саме завдяки досить нетиповому за формою листю та невибагливості ця рослина має велику популярність.
  2. Деремська драцена. Різновид, який зовні нагадує дерево. Має довге вузьке листя.
  3. Драцена запашна. Оригінальний різновид, який квітне білими запашним суцвіттям, нехарактерним для більшості різновидів. Росте цей вид кущем.
  4. Відігнута драцена. Має незвичайний вид: яскраво світло-зелене листя зі світлою смугою по краю, направлені донизу.
  5. Драцена бамбук. Невибаглива, але дуже оригінально рослина. Має довге стебло з листям, розташованим на кінцях гілок.
  6. Драцена Годсефа. Різновид, який росте напівкущем. Рослина зі своїм широким, з білими плямами листям привертає увагу та прикрашає приміщення.
Види драцен
Драцена Фрагранс та Лемон Лайм
Драцена Маргіната Санрей
Драцена Маргіната Санрей

Як доглядати за драценою

Драцена стане прикрасою приміщення та зможе виконувати свої функції певного «фільтру» тільки у разі правильного догляду. Розбираючись у тому, як доглядати за драценою, візьміть до уваги кілька важливих аспектів:

  1. Освітлення. Як і більшість кімнатних рослин, вона потребує достатньо природного освітлення, але її не варто розміщувати під прямими сонячними променями. Розташуйте рослину в помірно освітленому місці, але не на південній стороні, оскільки велика кількість сонячного світла може спричинити опіки листя. Вона також може рости в умовах штучного освітлення.
  2. Температура. Драцена комфортно почувається при температурі від 18°C до 24°C. Вона не терпить різких коливань температури, тому взимку слід уникати розташування рослини впритул до холодних вікон чи обігрівачів.
  3. Полив. Зволожувати ґрунт треба, дозволяючи верхньому шару трохи підсохнути між поливами. Додавайте дренаж у горщик, щоб запобігти надмірній концентрації вологи у коріння. Уникайте надмірного переливання, оскільки це може призвести до гнилі коренів.
  4. Вологість. Драцені потрібна помірна вологість повітря. Якщо повітря в приміщенні сухе, розмістіть рослину на підставку з піддоном з водою або встановіть зволожувач повітря поруч з нею.
  5. Підживлення. Регулярно використовуйте добриво, особливо рідкі розчини, до складу яких входить фосфор, калій та азот. Найкращий час для внесення добрив – весна, коли рослина входить у фазу активного зростання.
  6. Обрізування. Якщо листя драцени стають засохлими або виглядають некрасиво, їх можна обрізати.
  7. Період спокою. Якщо рослина постійно стоїть у прохолодному приміщенні, драцена входить у стан спокою. Триває він з жовтня по квітень.
  8. Пересаджування. Після періоду спокою рослину можна пересаджувати. Робити це необхідно 1 раз на 2-3 роки.
  9. Розмноження. В залежності від виду, драцену розмножують стеблом, насінням або живцем.
Драцена Лемон Лайм
Драцена Лемон Лайм

Як доглядати за драценою: правила обрізування

Якщо ви розбираєтеся у тому, як доглядати за драценою, такою врахуйте декілька порад стосовно її обрізання. Це важлива частина загального комплексу робіт, оскільки обрізання корисне для підтримання її форми, зняття пошкоджених або хворих частин рослини, а також для розмноження. Зазначимо декілька основних аспектів:

  • найкращий час для обрізки драцени – весна або раннє літо, коли рослина активно росте. У цей час вона буде швидше відновлюватися після обрізки;
  • обрізувати рослину необхідно гострим ножем, який обов’язково потрібно простерилізувати. Це допоможе запобігти передачі хвороб або шкідників на розрізані ділянки;
  • будь-які сухі, жовті, пошкоджені або хворі листя обрізають до основи стебла. Також видаляють будь-які стебла або гілки, які виглядають неестетично або пошкоджені;
  • якщо рослина занадто витягнулася, можна обрізати верхівку стебла. Для цього треба зробити розріз приблизно 1-2 сантиметри нижче вузла листя. Це призведе до формування нових бруньок з боків стебла, і рослина стане густішою;
  • обрізанні частини рослини можна використовувати для розмноження.

Як доглядати за драценою: особливості розмноження

Драцена належить до того числа рослин, які легко розмножуються в домашніх умовах. Для цього широко використовується 3 підходи: розсаджування, відновлення частини рослин та використання живця.

Для розсаджування виокремлюють бічний пагін від основної рослини. Важливо звернути увагу, щоб кожен з них мав декілька листків та коренів. Заздалегідь підготуйте підходящий горщик та грант. Останній необхідно помірно зволожити. Після цього рослину необхідно поставиться під яскраве, але розсіяне світло – це важлива умова, оскільки їй потрібен час на умовну акліматизацію.

Використання живця передбачає наявність здорової верхівки рослини або бічної гілки. Для початку необхідно зробити надріз або поріз поблизу вузла листя. Надрізаний кінець кладуть у спеціальну суміш для розмноження рослин. Живець покривають пластиковим пакетом, щоб створити високу вологість та підтримувати оптимальну температуру. Після приживлення коренів можна пересадити живець в окремий горщик.

Якщо драцена втратила верхівку або бокові гілки через пошкодження або обрізку, використовують метод відновлення частин рослини. Верхівку або гілку біля вузла листя необхідно зрізати та посадити її у вологий річковий пісок або спеціальну суміш, призначену для кімнатних рослин. Для успіху варто слідкувати, щоб постійно була необхідна вологість та світло. Після того, як рослина пустить корені, можна її посадити у горщик.

Беручи до уваги основні правила стосовно того, як доглядати за драценою, ви завжди матимете здорову рослину, яку за бажанням можна легко розмножувати.

Драцена Фрагранс мікс
Драцена Фрагранс мікс

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *