Корисні поради на кожен день


Як доглядати за орхідеями в домашніх умовах

Як доглядати за орхідеями в домашніх умова

Орхідея вважається однією з найпопулярніших кімнатних рослин. Вона привертає до себе увагу через незвичну форму бутонів та велике різноманіття їх відтінків. Орхідеї можна знайти в природі по всьому світу, але більшість кімнатних видів походять з тропічних регіонів Азії та Південної Америки. Вони вимагають особливого догляду та уваги, але при правильному підході процес не буде потребувати занадто багато часу. В статті ми розглянемо, як доглядати за орхідеями в побутових умовах, як їх правильно поливати та чим удобрювати?

Як доглядати за орхідеями: специфіка рослини

Найрозповсюдженішим різновидом вважається орхідея Фаленопсис, яку частіше за інші види можна зустріти у продажу. Залежно від місця зростання та гібридизації, вона може мати різні розміри та кольори квітів: від молочно-білого до фіолетового. Відрізняється довгим періодом цвітіння, який може тривати кілька тижнів або навіть місяців.

Орхідея Фалінопсіс
Орхідея Фалінопсіс
Орхідея Дендробіум
Орхідея Дендробіум
Орхідея Камбрія
Орхідея Камбрія
Орхідея Буррагеара
Орхідея Буррагеара

Зверніть увагу, що зазвичай квітка продається у прозорому горщику, через який можна чітко побачити коріння. Це зроблено спеціально, оскільки коріння в орхідеї відповідає не тільки за поглинання поживних речовин, води та безпосередню фіксацію в субстраті, але також воно бере участь у фотосинтезі. Тому навіть після покупки такий горщик можна залишити.

На що звернути увагу при виборі орхідеї

Перш ніж перейти до того, як доглядати за орхідеями, розберемося, як вибрати орхідею в магазині. Приділіть в процесі максимум уваги стану коріння. Воно не повинно бути сухим та мати жовтий або коричневий відтінок. Здорове коріння орхідеї повинно бути блакитним або зеленим. Що позначають певні кольори коріння:

  • зелений – рослину достатньо поливали та їй не бракує вологи;
  • блакитний або світло-зелений – коріння дещо підсохле, але рівень вологи в нормі;
  • білий або блідо-жовтий – через інтенсивний полив коріння орхідеї поглинули занадто багато води;
  • коричневий – починається гниття рослини;
  • сірий – коріння повністю засохло.
Здорове коріння орхідеї
Здорове коріння орхідеї

Обов’язково огляньте стан листя – воно повинно бути щільним та пружнім, мати насичений зелений колір. Якщо ж воно пожовтіло, це означає, що рослина впродовж тривалого часу перебувала на сонці і його було забагато. Якщо ж має надто виражений зелений колір, то навпаки – світла було замало. Листя не повинно бути ліпким, оскільки це свідчить про те, що орхідея уражена шкідниками. Також огляньте рослину на предмет наявності комах.

Приклад здорового листя орхідеї
Приклад здорового листя орхідеї

Усі квітки повинні мати здоровий, природний колір. Важлива наявність хоча б декількох бутонів, які повинні з часом розкритися. Якщо на квітках є плями або вони самі виглядають несвіжими, зав’ялими, то від покупки такої рослини варто відмовитися.

Як доглядати за орхідеями: розташування

Де поставити орхідею у квартирі

Перше, з чим потрібно розібратися – це оптимальне місце розташування рослини. Як і майже кожну кімнатну рослину, орхідею варто розташовувати на підвіконні, щоб вона отримувала достатній рівень світла. Але важлива сторона, на яку виходять вікна. Оптимально, якщо це буде будь-яка сторона, окрім південної. В такому випадку забезпечте рослині тінь, оскільки постійне знаходження квітки перед прямими сонячними променями призведе до її пересихання та загибелі. Важливий аспект: не варто занадто часто переставляти орхідею з одного місця на інше. Вона досить довго адаптується до нових зовнішніх умов.

Якщо з певних причин не має можливості встановити квітку на підвіконні, хоча б 1 раз на 3 дні варто переносити її якомога ближче до вікна або джерела природного освітлення та залишати біля нього. Або вмикайте над нею люмінесцентну лампу. Оскільки орхідея належить до числа світлолюбних рослин, то вона має знаходитися на сонці щонайменше 13 годин на добу.

Також врахуйте, що орхідеєю не можна ставити поблизу до радіаторів опалення та кондиціонерів. Постійний протяг в кімнаті також не піде їй на користь. Не варто ставити горщик з рослиною в місцях, де його можна зачепити. Температура повітря в кімнаті взимку повинна бути не менше +19°С, влітку – не більше +25°С. Якщо взимку вона підніметься вище за +24°С, то це призведе до того, що рослина не буде квітнути.

Як доглядати за орхідеями: основні правила поливу

Розпочати розбиратися в тому, як доглядати за орхідеями потрібно з правил поливу. Існує 2 базових правила, дотримання яких дозволить рослини квітнути якомога частіше:

  1. Земля повинна бути вологою, але не мокрою.
  2. Оберіть оптимальний проміжок часу між поливами. На нього впливає декілька факторів: від рівня вологості та температури у приміщенні до об’єму горщика.

Якщо рослині не вистачає вологи, то характерним проявом, за яким це можна відслідкувати, є в’яле листя. Якщо ж води буде забагато, то з часом коріння може почати гнити, тому радимо залишати рослину у прозорому горщику ще для відстежування стану коріння, а також на листі може почати жовтіти.

Що стосується частоти поливу, то взимку орхідею можна поливати 1-2 рази на тиждень, влітку – бажано 3. Але тут важливо не залити її, щоб коріння не було перенасичено вологою, оскільки це може спровокувати гниття.

Як доглядати за орхідеями: чим удобрювати

Ще одне важливе питання, у розрізі того, як доглядати за орхідеями, щоб вони якнайчастіше квітнули – підгодовування. Оптимально використовувати для цього органічні суміші з достатньою концентрацією міді, кальцію, натрію, цинку та магнію. Найкращий час для внесення добрива для орхідей – це час, коли рослина безпосередньо росте. При цьому їх вносити необхідно 1-2 рази на місяць, частіше не варто. Взимку та влітку можна навіть 1 раз на місяць. Це обумовлено тим, що влітку висока температура повітря на інтенсивне сонячне світло сповільнюють процес поглинання корисних речовин через коріння, а взимку усі життєві процеси рослини в принципі протікають досить повільно.

Розчинне добриво для орхідей
Розчинне добриво для орхідей
Добриво для орхідей в паличках
Добриво для орхідей в паличках

У природному середовищі добривом для рослини зазвичай виступає галька, мох або ялицева кора. Але в побуті їх використати складно. Тому підбирайте професійні продукти, спираючись на потреби рослини:

  • добрива з високою концентрацією аміачного азоту чудово підходять для живлення орхідеї у період її цвітіння;
  • незалежно від стану рослини, в обраному добриві повинна бути мідь, цинк, кальцій та залізо. Найкращими вважаються порошкові або рідкі продукти, в яких усі ці елементи присутні.

У разі необхідності зекономити ви можете користуватися і засобами власного виробництва. Наприклад, більшість орхідей дуже полюбляє, коли їх поливають молоком. Це обумовлено його складом, а саме потрібною концентрацією магнію, азоту, кальцію та калію. Ці мінерали необхідні рослині саме для можливості майже постійного цвітіння. Для підгодовування також використовують яєчну шкарлупу та курячі кістки, подрібнені до стану крихти, які підсипають до субстрату. Вони є джерелом кальцію та калію.

Як доглядати за орхідеями: правила пересаджування

Продовжуючи вдаватися в те, як доглядати за орхідеями, зупинимося на необхідності пересадки квітки після її покупки. Якщо придбана вами рослина повністю здорова, не має ніякої потреби одразу її пересаджувати, навіть якщо вам не подобається зовнішній вигляд горщика і він не вписується в інтер’єр приміщення. Але одразу після того, як ви принесли рослину додому, переконайтеся, що в горщику не має шкідників.

Пересаджувати орхідею необхідно максимум 2 рази на рік, коли субстрат вже не має тієї поживної цінності. Погіршення стану субстрату досить просто виявити – він може починати виділяти характерний запах, стає крихким та ламким. В такому випадку рослину варто пересадити.

Горщік для орхідей
Пластикові горщики для орхідей
Пластикові горщики для орхідей

Процес пересаджування орхідеї

Уточнюючи, як доглядати за орхідеями, врахуйте, що для пересадки використовуйте або такий саме прозорий горщик, або керамічну/скляну вазу. У разі зниженої вологості повітря у приміщенні рослина буде краще себе почувати саме у закритому горщику. Сам принцип пересадки орхідеї зводиться до укладання шарами:

  • першим виступає керамзит, який не допускає постійного находження коріння у воді. На нього приходиться десь 1/5 від загального обсягу;
  • другий шар – мох сфагнум, необхідний також для затримання води та видалення бактерій;
  • третій шар – кора сосни. Якщо є можливість вибирати, зупиняйтеся на найменуваннях у великій фракції;
  • останній шар – спеціальний субстрат, призначений для орхідей.

Коріння квітки повинно знаходитися всередині усіх шарів, зверху обов’язково закидається ґрунтом, корою та мохом, щоб не допустити занадто швидкої втраті вологи. Перед пересадкою перевірте стан коріння та очистите його від землі з попереднього горщика.

Через 4-6 днів після пересадки рослини її можна поставити в ванну та полити листя через душову насадку, так, щоби вода також стікала до горщика. Вода повинна бути теплою. Через 15 хвилин необхідно повністю злити усю воду, промокнути паперовим рушником листя та місця, де вони з’єднуються зі стеблом. Після цього рослину необхідно полити водою, в якій розчинити ½ добрива, призначеного для підживлення орхідеї.

Основні правила догляду за орхідеями

Поради з догляду за орхідеями

Для того, щоб ви не тільки розібралися в тому, як доглядати за орхідеями, але й легко запам’ятали основні поради, резюмуємо їх:

  1. Оптимальний показник вологості в приміщенні – до 40%.
  2. Найкращий температурний діапазон повітря влітку – від 20°С до 25°С, взимку – 19°С. Якщо взимку температуру повітря в приміщенні буде більше +24°С, орхідея не буде цвісти.
  3. Для стимулювання цвітіння орхідеї необхідно забезпечити коливання температуру поміж денним та нічним часом у проміжку 4-5°С.
  4. Під час обприскування квітучої орхідеї намагайтеся, щоб вода не потрапляла безпосередньо на квіті, оскільки в такому випадку на них з’являться плями, які призведуть до того, що квіти досить швидко опадуть.
  5. Влітку орхідею можна поливати до 3 разів на тиждень, взимку – не більше 2.
  6. Для поливу орхідеї використовуйте м’яку воду.
  7. Підгодовувати орхідей потрібно 1-2 рази на місяць у фазі їхнього активного росту (навесні та восени).
  8. Добрива повинні містити у своєму складі кальці, мідь, цинк, натрій та магній.
  9. Орхідею потрібно пересаджувати не частіше 2 разів на рік.

Сподіваємося, що наші поради стосовно того, як доглядати за орхідеями, були вам корисні та дозволили сформувати хоча б базове розуміння, якого саме догляду потребує рослина.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *