Корисні поради на кожен день


Як вибрати мотокосу: різновиди та їх особливості

Як вибрати мотокосу

Мотокоса – практичний садовий інструмент, призначений для косіння високої трави. Вона спрощує догляд за ділянкою, а також завдяки спеціальним ножам дозволяє витрачати менше часу на заготовлення корму для тварин. За типом живлення мотокоси можуть бути акумуляторними, бензиновими або електричними (працювати від мережі 220V). В статті ми розглянемо, як вибрати мотокосу, яка буде цілком відповідати конкретним вимогам. На які характеристики звертати увагу під час ознайомлення з асортиментом подібного приладдя в магазині?

Як вибрати мотокосу: конструкція

Будь-яка сучасна мотокоса, незалежно від виробника чи типу двигуна, має просту конструкцію. Вона складається з довгої штанги, на кінці якої встановлено двигун, ножового блоку з захисним кожухом та ручки. Форма ручки залежить від виробника, але зазвичай вона досить ергономічна та дозволяє розрахувати навантаження. На малопотужних електричних тримерах, призначених для догляду за газоном, вона досить невелика та має П-образну форму, на бензокосах – W-образну, яка нагадує руль велосипеда.

Конструкція бензокоси

Для зручності користування виробники також додають до бензокоси систему кріплення. Вона буває 2-х типів:

  • ранцева;
  • наплічна.

Наплічну систему зазвичай закладають в електрокоси та електричні тримери, ранцеву – в бензокоси, але можуть бути виключення. Якщо перед вами стоїть завдання викосити високу траву (понад 30 см) з великої ділянки (до 10 соток) та ви не знаєте, як вибрати мотокосу, зупиняйтесь на ранцевих моделях. Вони дозволять правильно розподілити навантаження на тіло, завдяки чому ви не будете відчувати втому вже через 5 хвилин роботи.

До числа базових конструкційних елементів мотокос також входять насадки. Це можуть бути:

  • класичні ножі найрізноманітнішої форми,
  • спеціальні косильні голівки, оснащені нейлоновим кордом або волосінню;
  • різальні диски.

Як вибрати мотокосу: різновиди

Існує 3 типи мотокос:

  • електричні (працюють від мережі 220V);
  • акумуляторні;
  • бензинові.

Принцип роботи у всіх модифікацій ідентичний – двигун запускає обертання валу, який передає крутний момент на ніж, диск або волосіння. Але у кожного різновиду є свої характерні особливості, від яких необхідно відштовхуватися, якщо вам потрібно вибрати мотокосу для городу чи саду.

Як вибрати електричний тример
Акумуляторний тример

Як вибрати електричну мотокосу

Електричні тримери працюють на базі електродвигуна, і якщо мова йде про класичні варіації, то вони потребують підключення до стандартної побутової мережі 220V. Усі особливості електричних двигунів можна сприймати одночасно як переваги, так й недоліки інструменту. Живлення від мережі автоматично передбачає використання подовжувача, що уразі роботи на великій ділянці не дуже зручно. Але воно позбавляє від необхідності заливати паливо та слідкувати за рівнем мастила.

В цілому до переваг електричних моделей мотокос відноситься:

  1. Екологічна безпека – двигун такого типу не виробляє викидів, шкідливих для людини та навколишнього середовища.
  2. Нижчий рівень шуму у порівнянні з бензиновими аналогами.
  3. Мінімальні потреби з точки зору обслуговування.

Якщо конкретизувати, то вибрати мотокосу з електричним двигуном варто тим, хто шукає більш компактний та зручний інструмент для догляду за невеликим газоном (висотою до 10 см) аніж класична газонокосарка. Для обробки великих ділянок з високою молодою травою краще покупати бензинові аналоги.

Як вибрати електричну мотокосу

Як вибрати мотокосу на основі акумулятора

Різновидом стандартних електричних тримерів вважаються акумуляторні. Вони не потребують підключення до мережі під час роботи, але це досить умовне поняття – навіть найякісніші акумуляторні мотокоси зі значною ємністю батареї не можуть працювати довше 30 хвилин без необхідності підзарядки. Тому час їхньої автономної роботи досить обмежений, з чого варто виходити, обираючи приладдя.

Якщо ви вирішили зупинитися саме на такій модифікації, зазначимо її основні переваги:

  1. Найкраща маневровність серед усіх варіантів – за необхідністю доглядати ділянку зі значними переходами, акумуляторний тример стане найкращим рішенням. З його допомогою можна чудово підрізати траву вздовж бордюрів, навколо дерев чи садових меблів.
  2. Висока безпечність користування, обумовлена відсутністю бака з бензином та необхідністю підключення до електромережі.
  3. Зручність роботи – не має необхідності підключати інструмент до мережі, протягувати подовжувач та постійно переступати через кабель.
  4. Спрощений догляд – вам не доведеться постійно замінувати мастило та фільтри.

Акумуляторна мотокоса – це найкраще рішення для маленького газону та догляду за територією навколо дома, бесідки чи інших об’єктів, які є на ділянці, та навколо яких складно працювати бензиновим аналогом. Тим, хто досліджує, як вибрати мотокосу на базі акумулятора, щоб вона була максимально комфортна в роботі, радимо обирати моделі, в яких в наборі йде не тільки зарядний пристрій та основний акумулятор, але й додатковий. Але якщо за технічними показниками вам підійшла модель без АКБ та зарядного пристрою, їх можна придбати окремо.

Акумуляторна мотокоса

Як вибрати бензокосу: переваги та недоліки

Головна відмінність мотокос такого типу полягає у наявності двигуна внутрішнього згоряння, який виступає ключовим елементом усього інструменту. Саме завдяки цьому потужність бензокос буде вищою за електричних тримерів. Бензинову мотокосу варто обрати на той випадок, якщо необхідно викосити суху та високу траву або у разі необхідності догляду за великою територією. Такі модифікації часто використовують міські комунальні служби, оскільки вони автономні, не прив’язані до джерела живлення та розраховані на експлуатаційне навантаження.

Якщо ви вагаєтесь, чи варто вибрати бензинову мотокосу, ось декілька її головних переваг:

  • швидке та якісне зрізання трави будь-якого ступеня жорсткості та розмірів;
  • універсальність – можливість зручного обрізання сухостою та навіть кущів;
  • розширені функціональні можливості, обумовлені тим, що на бензокосу можна встановлювати металеві ножі;
  • автономність – не має необхідності приєднувати інструмент до мережі;
  • можливість тривалої роботи (до 30 хвилин) без необхідності робити перерви;
  • зручність користування – на багатьох бензокосах передбачена функція регулювання рівня потужності та частоти обертання ножового блоку.

Що стосується недоліків, то бензинові коси достатньо шумні, тому врахуйте це, якщо потрібно працювати з ними довго. Їх також важко назвати екологічно безпечними, оскільки при роботі вони виділяють вихлопні гази, якими вам доведеться дихати. Оптимальний вихід з цих двох моментів – використовувати вушні затички та маску. Також майте на увазі, що двигун такого типу потребує максимум уваги з точки зору своєчасного технічного обслуговування.

Конструкція ножового блоку бензокоси
Конструкція двигуна бензокоси
Конструкція бензокоси

Як вибрати бензокосу: тип двигуна

Якщо ви вирішили зупинитися саме на бензиновому варіанті, але не знаєте як вибрати бензокосу, то починати розбиратися в цьому питанні потрібно з типу двигуна. Це важливо, оскільки він є основним робочих вузлом самого інструмента – від його типу та технічних показників (об’єму та потужності) залежить загальна продуктивність роботи з бензокосою.

Існує 2 типи двигунів, які частіше за все встановлюються на мотокоси:

  • двотактні, назва яких обумовлена тим, що цикл їхньої роботи складається з 2-х ходів поршня. Зазвичай вони працюють на суміші мастила та бензину, які змішуються в певних пропорціях (конкретні цифри залежать від моделі та завжди вказуються виробником в інструкції);
  • чотиритактні, в яких робочий цикл поршня вже становить 4 хода, а бензин та масло подаються в камеру згоряння окремо один від одного.

Порівняльна таблиця технічних характеристики двотактних та чотиритактних двигунів

Параметри двигунаДвотактнийЧотиритактний
моторесурссереднійвисокий
споживання бензину (за однакової потужності)високеу 2 рази нижче
споживання мастиласереднєнизьке (міняється 1 раз в 6 місяців)
вагасередня (3-5 кг)в 1,5-2 рази більша
простота ремонтупроста конструкція двигунаСкладніша конструкція, але ламається рідше

Переваги двотактних двигунів

До плюсів двотактних двигунів відноситься:

  • економічність – самі мотокосі такого формату коштують дешевше, плюс в них використовується змішане паливо, яке дешевше, аніж окремо заливати бензин, окремо – мастило;
  • компактні розміри та відносно невелика вага, що вкрай важливо на випадок, якщо з інструментом буде працювати жінка;
  • великий вибір найменувань у будь-якому ціновому сегменті.

Але робочий ресурс у таких двигунів менше (у 2 рази, якщо порівнювати з чотиритактним). Також в них не можна залишати суміш – після кожного використання її потрібно зливати, а перед наступним – заливати нову, а це потребує часу.

Переваги чотиритактних двигунів

Тим, хто розбирається у тому, як вибрати мотокосу з чотиритактним двигуном, варто врахувати їх плюси та мінуси. До перших відноситься:

  • висока потужність – при ідентичних параметрах з двотактними, обороти у чотиритактних будуть вищими;
  • мінімальна кількість продуктів згоряння палива, що покращує умови роботи для оператора та зменшує об’єм вихлопів;
  • стійкість до навантажень – завдяки меншій взаємодії робочих вузлів між собою вони не так швидко зношуються;
  • незначений рівень шуму, що також важливо у разі тривалої роботи.

Але перед тим як вибрати мотокосу з чотиритактним двигуном, візьміть до уваги, що ціна на неї буде вищою, плюс такі моделі досить важкі та працювати з ними довго – вкрай важко навіть чоловікам. Плюс мастило потрібно заливати окремо від палива в спеціальний картер та постійно відстежувати його залишок.

Резюмуємо: якщо вам потрібно вибрати бензокосу для великої ділянки, яку ви плануєте оброблювати 1 раз на тиждень, а то й частіше, то зупиняйтеся на моделях з чотиритактним двигуном. Якщо ж мова йде про періодичне підстригання трави декілька разів в сезон, то достатньо двотактного. Жінкам також краще придбати модель з двотактним мотором.

Бензинові мотокоси

Як вибрати мотокосу за потужністю

Більшості покупців здається, що потужність – то головний показник, за яким потрібно покупати мотокосу. Вона дійсно повинна відповідати завданням, які ставляться перед інструментом, але не має сенсу купувати занадто потужну модель, сподіваючись, що це спростить роботу. На якість та тривалість скошування трави, в першу чергу, впливає тип ріжучого елементу. Якщо ви порівнюєте китайські та японські або європейські тримери, то не беріть до уваги той факт, що потужність китайських може бути заявлена навіть у 4 чи 6 к.с. По-перше, це не завжди відповідає дійсності, по-друге, японська модель на 1,2 чи 2,6 к.с. нічим не поступається за продуктивністю китайському аналогу. Навіть при такій, на перший погляд, незначній потужності такі тримери чудово впораються з косінням будь-якої трави.

Резюмуємо: якщо мова йде про електричний тример, то потужності у 1500 Вт буде цілком достатньо для скошування трави будь-якої висоти. Оптимальний діапазон потужності для бензокоси – від 0,9 до 2 к.с. Але потужність в цілому – це досить умовний показник, який залежить від виробника.

Як обрати мотокосу за об’ємом двигуна

Щоб вибрати мотокосу, яка буде повністю відповідати конкретним потребам, відштовхуйтесь від об’єму двигуна. На електричних тримерах зазвичай встановлюють двигуни з показником від 20 до 27 см3. Зазвичай такі моделі справляються навіть з товстим бур’яном, а якщо на них встановити ножі, то можуть зрізати молоді деревця. Якщо ви шукаєте мотокосу для перманентного догляду за газоном в саду, то такого показника зазвичай достатньо.

Але якщо ви плануєте працювати часто та довго, то краще розглянути апарати з об’ємом 40-50 см3. Його головна перевага полягає у збільшеному моторесурсі, завдяки чому він розрахований саме на тривале косіння без ризиків перевантаження.

Типи ріжучих елементів на мотокосах

Один з основних параметрів, який треба враховувати, обираючи мотокоси – тип ріжучого елементу. Зазвичай вони комплектуються трьома різновидами:

  • волосінню;
  • металевим ножом;
  • диском.

Різновиди корду та їхні переваги

Волосінь – базовий тип ріжучого елементу. Вона може бути 2-х варіантів: нейлонова або армована. Нейлоновий корд ідеально підходить для підрізу свіжої, молодої трави. Армований корд відрізняється тим, що має в середині додатковий щільніший матеріал (зазвичай це метал). Діаметр поперечного різу такого корду становить мінімум 2,5 мм і зазвичай вона використовується на бензинових мотокосах.

Ще один принцип градації корду – форма поперечного порізу, яку він робить:

  • кругла – вважається однією з найпоширеніших, тому що чудового справляється з косінням трави та витрачається досить економічно. Її недолік – вкрай шумна;
  • квадратна – ріже ще краще за круглу, шумить менше, але частіше рветься, плюс коштує дорожче за круглу;
  • «зірочка» – витрачається максимально швидко, але працювати з нею – одне задоволення: скошує будь-яку траву та не шумить. Окрема перевага «зірочки» – вона посилює аеродинамічні показники та знижує споживання палива.;
  • закручена – корд такого типу вважається найдорожчим, але він не має недоліків попередніх найменувань: він стійкий до зносу, економний та найтихіший.

Окрім форми, обираючи корд під мотокосу, врахуйте також його діаметр. Не варто брати занадто товсте волосіння, оскільки це спричинить додаткове навантаження на двигун, що автоматично призведе до зменшення обертів та у разі тривалої роботи може спровокувати поломку. Універсальної поради в цьому питанні не має – все залежить від конкретної модифікації. Тому встановлюйте корд саме тої товщини, яка вказана виробником в техпаспорті. Що робити, якщо даних не має? Ось декілька порад:

  • 1,5-2 мм – корд, підходящий для електричних, акумуляторних та бензинових моделей, у яких показники потужності не перевищують в середньому 1500 Вт або 1 к.с.;
  • 2-2,4 мм – корд на 2,4 мм вважається найпоширенішим. Від ідеально підходить для 90% бензинових тримерів середньої потужності;
  • 2,7-3 мм – корд такого типу зазвичай зустрічається на напівпрофесійних та професійних мотокосах.

Ножі для мотокоси: особливості

На мотокоси будь-якого типу, незалежно від типу двигуна чи інших характеристик, встановлюються виключно ножі лопатевої форми. На якість покосу впливає кількість лопатей. Для скошування молодої та відносно невисокої трави підійдуть класичні 2-лопатеві ножі. Якщо потрібно позбавитися повноцінного бур’яну, то тут краще встановити 3-лопатеві. Для високої трави будь-якого ступеня жорсткості краще використовувати 4-лаптеві.

Сподіваємось, що ми змогли максимально розкрити тему того, як вибрати мотокосу та від яких параметрів варто відштовхуватися при виборі приладдя.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *