Корисні поради на кожен день


Що садять у травні: перелік культур

Що садять у травні: перелік культур

На відміну від двох попередніх місяців, у травні вже можна висаджувати більшість культур та розсади у ґрунт. Цьому сприяє збільшення температури повітря та стрімке прогрівання землі. У разі, якщо весна була пізня та холодна, у цей час закінчуються усі підготовці роботи, але до кінця місяця їх всі потрібно завершити. В статті ми розглянемо, що садять у травні, щоб вчасно отримати врожай.

Що садять у травні: підготовчі роботи

Роботи на городі в травні

Перед тим як розібратися з переліком того, що садять у травні, перше, що необхідно зробити – це завершити усі роботи, які не були зроблені у квітні. А саме – підготувати відкритий ґрунт та ґрунт у теплиці до посадки. Його потрібно перекопати, розпушити, видалити коріння рослин, які залишилися від попереднього сезону, а також прополоти бур’ян, якщо він є.

У травні вже можна виносити розсаду безпосередньо на свіже повітря, щоб вона могла потрохи адаптуватися до температури та нових для неї умов в цілому. Але бажано не ставити її на сонце, оскільки навіть весняне сонце може занадто сильно припікати та обпекти її листя.

Перед тим як переходити до практичних порад, сформуємо класичний перелік завдань, від якого ви зможете відштовхуватися впродовж усього місяця:

  1. Висіяти у відкриту землю культури, стійкі до імовірних заморозків.
  2. Висадити у теплицю розсаду, загартувавши її перед цим впродовж 2 днів.
  3. Забезпечити захист культурам, чутливим до потенційного похолодання.
  4. Оцінити стан ягідних кущів та плодових дерев та провести їхню санітарну обрізку.
  5. Прищепити плодові дерева.
  6. Внести добрива та полити висаджені рослини.
  7. Провести комплекс робіт, спрямований на профілактику рослин від хвороб та ураження шкідниками.

Що садять у травні у відкритий ґрунт: перелік рослин

Календар городника на травень

Якщо ви не знаєте, що садять у травні одними з перших, то зазвичай це квасоля та горох. Оскільки вони не так реагують на потенційне похолодання, як інші бобові, їх можна сміливо висаджувати на початку травня, не боячись нічних заморозків.

На початку травня також необхідно посадити картоплю, але перед цим землю необхідно розпушити. Це обумовлено особливостями кореневої системи рослини – якщо її посадити у важку та щільну землю, вона не буде розвиватися. У результаті сама картопля маленькою.

Якщо травень видався теплим, то у середині місяця у відкритий ґрунт можна висаджувати кабачки. Теплий квітень та вже прогріта земля дозволяють садити безпосередньо у ґрунт. В іншому випадку доведеться зачекати або садити заздалегідь заготовлену розсаду.

Травень також підходить для посадки середньостиглих сортів капусти, які за правилами необхідно садити у 2 ряди. При цьому відстань між кожною рослиною повинна бути 35-45 см, а відстань між рядами не робіть більше за пів метра.

Огірки можна висаджувати у травні тільки в парник або теплицю, і то тільки за умови, якщо розсада вже має щонайменше 3 листочки. У відкритий ґрунт її можна посадити тільки тоді, коли середньодобова температура становить +17°С. А це зазвичай все наприкінці травня або навіть на початку червня. Але заздалегідь підготуйте землю та зробіть у грядках невеличкі борозенки, глибина яких може бути в межах 1,5-2 см.

Баклажани, томати та перець у розсаді висаджуються у відкритий ґрунт тільки за умови відсутності імовірності повернення заморозків. Також можна орієнтуватися за вік розсади томатів – він повинен бути 45 днів, щонайменше. Зверніть увагу, що розсаду томатів не можна підживлювати свіжим гноєм, оскільки він може призвести до появи грибкової інвазії, яка буде руйнувати кореневу систему.

Ще одне розповсюджене питання – що садять у травні з зелені? Якщо температура ґрунту – більше +5°С, то можна висаджувати петрушку, шпинат, салатний лист. Для більш чуттєвих рослин, до числа яких відноситься базилік, кріп, шавлія та чебрець, потрібно, щоб температуру ґрунту вже була більше +10°С. Тому у разі гострої потреби їх краще вирощувати у парнику, але якогось особливого догляду вони не потребують.

Що садять у травні: як покращити врожайність

Як покращити врожайність

Розібравшись у питанні, що садять у травні, варто також зазначити, як правильно доглядати за деякими культурами.

Догляд за кабачками

Щоб отримати великий врожай кабачків, їх потрібно пильнувати. Врахуйте, що впродовж сезону кабачки необхідно підживлювати тричі:

  • вперше – через 10 днів після висаджування;
  • вдруге – після цвітіння;
  • втрете – у час, коли почнуть формуватися плоди.

Для першого підживлення використовуйте добрива з азотом, які можна придбати або приготувати самостійно. Оптимальне рішення – зробити трав’яний настій. Для цього потрібно у 10 л відро покласти листя трави, залити її водою та дати настоятися впродовж 2-х днів. Для другого разу також підійдуть азотисті добрива, але в цей час необхідно також додати органіку. Для третього разу можна використати наступний тип добрива: змішати золу та воду у пропорції 1:6, дати настоятися впродовж доби та полити кабачки отриманим настоєм.

Також врахуйте, що кабачки не можна поливати занадто часто, оскільки це негативно впливає на урожайність в цілому та погіршить смак плодів. Оптимальна частота полива кабачків – 1 раз на тиждень. Якщо літо видалося спекотним, можна поливати 2 рази на тиждень. За 10 днів до безпосереднього збору врожаю потрібно зупинити полив в принципі. Коли розмір зрілого плоду становить 12-14 см, його потрібно зняти – це дозволить зробити наступний врожай якіснішим.

Догляд за капустою

Догляд за капустою

До числа потенційно проблемних культур також відносять капусту, тому варто приділити їй максимум уваги. Перед вибором оптимального місця для посадки врахуйте, що капуста любить світло та погано росте на протягах. Вона також потребує достатньо місяця, тому оберіть місця для її посадки заздалегідь.

Підживити ранні сорти капусти можна за допомогою селітри. Для цього потрібно її правильно розвести у пропорції – 20 г аміачної селітри на 10 літрів води. Таким розчином капусту можна полити через тиждень після висаджування у відкритий ґрунт. Ще через 10 днів необхідно позакореневим способом ще раз підживити рослину, але оптимальна концентрація повинна бути не більше 0,25%. Капуста в загалі належить до категорії рослин, які нормально сприймають внесення добрив через листя. Але розчин аміачної селітри таким способом потрібно заливати вже після заходу сонця.

Догляд за полуницею

Догляд за полуницею

Травень – це також чудовий час для догляду за полуницею. Насадження обов’язково потрібно прорідити, видалити вуса та підживити рослини. Після того як на молодих кущах з’являться перші молоді листя, старі необхідно видалити.

Що стосується внесення добрив для полуниці, то вперше це робиться приблизно у середині квітня, у той час, коли починає відростати перше листя. В цей час рослина потребує азоту, тому варто зробити акцент саме на добривах такого типу. Можна взяти 1 л коров’яку або курячого посліду, розвести у 10 л відрі, залишити настоюватися впродовж 3 діб. На 1 кущ – не більше 0,5 л такого настою.

Наступний раз вносити добрива необхідно у час, коли на рослині вже з’являться бутони. Але у цій фазі росту рослина вже більше потребує калію, тому візьміть 1 ч.л. калійної селітри та розведіть у 10 л води. Цим розчином потрібно полити кущі із розрахунку 0,5 л на кожен.

Що садять у травні: квіти

Багато хто також цікавиться тим, що садять у травні у квітнику. У цей час можна висадити усі кореневищні квіти, до числа яких відносяться лілейники, канни та іриси. До середини місяця також висаджуються усі однорічні квіти. Це може бути та сама матіола або айстри. У другій половині місяця, або навіть у першій, але тільки за умови, що середньодобова температура не опускається нижче +18°С, можна висадити у ґрунт шановану багатьма розсаду петунії.

Перед посадкою підготуйте лунки та підсушіть їх під прямим сонячним промінням. Не заливайте квіти, оскільки більшість з них потребує помірної вологи. Якщо плануєте розділяти коріння дорослих квітів, використовуйте гостре садове приладдя.

Що садять у травні: загальні поради

Щоб спростити догляд за рослинами та покращити врожайність, візьміть до уваги наступні поради досвідчених садівників:

  • перед висаджуванням будь-яких рослин ґрунт потрібно добре зволожити. Деякі садівники спеціально заздалегідь замочують насіння, оскільки це допомагає пришвидшити появу паростка;
  • з метою знезараження посівний матеріал можна обробити в слабкому розчині марганцівки;
  • у першій половині травня необхідно завершити обрізку чагарників, якщо це не було зроблено завчасно;
  • ранні сходи таких культур як редис та морква потрібно прорідити, а саме – прибрати всі слабкі паростки, що дозволить коренеплоду рости та набувати маси.

Сподіваємося, що вказана інформація дозволить вам сформувати базове уявлення про те, що садять у травні, які добрива вносять та в цілому яких правил догляду за рослинами у цей час варто дотримуватися.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *