Корисні поради на кожен день


Як вибрати секатор для саду

Як вибрати секатор для саду

Сезонне обрізування дерев – одне з основних завдань, яке потрібно виконати на початку весни. Це важливо не лише з естетичної точки зору. Необрізані гілки – це насамперед загроза поганого врожаю. Найпростішим інструментом для обрізання садових дерев та кущів вважається секатор. Зовні він схожий на звичайні ножиці, але має складнішу конструкцію. У статті розглянемо, як вибрати секатор для саду, які види інструменту існують та що враховувати при виборі.

Як вибрати секатор для саду: призначення

Компактні садові ножиці

Секатори як приладдя вперше почали використовувати французи для зручного обрізання грона винограду. Але тогочасні секатори не були схожі на ті моделі, якими ми звикли користуватися зараз. Це були звичайні криві ножі, за допомогою яких можна було відрізати виноградне гроно серед густих заростей. З часом секатори вдосконалювалися, і наразі ми маємо найбільш практичний їхній варіант.

Класичний секатор – це ручний механічний інструмент, який використовується для наступних типів робіт:

  • обрізка молодих пагонів, гілок та формування крони дерев;
  • обрізка сухих гілок, яка проводиться в омолоджуючих цілях;
  • стимулююча обрізка, наприклад, для стимуляції росту бічних бруньок;
  • збір врожаю;
  • формуюча обрізка та догляд за топіаріями;
  • створення композиції та букетів флористами;
  • догляд за культурами на городі (проріджування, обрізка, видалення небажаного листя).

В продажу представлені як універсальні секатори, що підходять для більшості вказаних робіт, так й вузькоспеціалізовані. За наявності бюджету, краще буде купити декілька різновидів, оскільки кожен з них ріже по-різному. Той зріз, який підходить сухій гілці, не підійде живій.

Конструкція сектора

Як вибрати секатор для саду

Конструкція секатора складається з наступних елементів:

  1. Робоче та опорне лезо. Основна робоча частина інструмента. В деяких моделях вони обидва можуть бути заточені, в інших – тільки одне. Якщо заточка передбачена на обох, такий секатор ідентичний до звичайних ножиць. Якщо гострим є тільки одне лезо, то це секатор опорного типу.
  2. Болт та гайка. Елементи, необхідні для з’єднування двох частин секатора. Від ступеня натяжіння болта залежить, наскільки щільно леза прилягають один до одного.
  3. Буфер або амортизатор. Це трохи збільшені в розмірах виступи, які знаходяться на верхній внутрішній частині рукоятки з протилежних сторін. Амортизатор необхідний для зменшення віддачі від зусилля, яке людина докладає під час роботи.
  4. Пружина. Без пружини неможливе сходження чи розходження лез.
  5. Замок або фіксатор. Захисний механізм, який тримає леза зімкнутими. Він спрощує зберігання та нівелює імовірність травмуватися, коли ви носите інструмент з собою.
  6. Рукоятки. Опорна частина інструмента. Від форми рукоятки залежить, наскільки зручно вам буде користуватися секатором. Обирайте моделі, в яких рукоятки виготовлені з легких, але стійких до навантаження матеріалів.

Як вибрати секатор для саду: різновиди

Розбираючись у тому, як вибрати секатор для саду, необхідно врахувати велику кількість видів такого садового інструменту. Вибір на користь конкретного різновиду секаторів потрібно робити, спираючись на їх призначення.

Площинний секатор

Площинний секатор вважається найбільш розповсюдженим, оскільки вважається універсальним. У продажу його також можна зустріти як обхідний або стандартний секатор. Відмінністю інструменту вважається наявність заточки виключно на верхньому лезі. Нижнє лезо виконує функцію упору та має форму серпа. Завдяки такій формі воно підтримує гілку під час обрізки, а верхнє лезо при стисканні робить точний та глибокий розріз. Таким секатором можна підрізати гілку в діаметрі до 2 см. Це ідеальне рішення на той випадок, якщо потрібно максимально точно відрізати сиру гілку.

Площинний садовий секатор

Садові ножиці

Якщо потрібен зручний інструмент для обрізки молодих пагонів, то варто обрати садові ножиці. На відміну від попередньої модифікації, в них гострі обидва леза. Садовими ножицями зручно відстригати будь-які пагони, діаметр яких не перебільшую 2 см. До цієї категорії також відноситься виноградний секатор, але він має трошки інші за формою леза (вони вужчі).

Компактні садові ножиці
Компактні садові ножиці

Контактний секатор

Для роботи з сухою деревиною також підійде контактний сектор, оскільки він безпосередньо ламає гілки, а не обрізає їх. Свою назву він отримав через відповідну конструкцію: верхнє лезо в нього гостре, нижнє – ні та має форму широкої пластини. Завдяки тому, що кут відкриття лез такого сектора є достатньо широким, він може легко відламувати гілки діаметром щонайбільше в 3 см. Але для догляду за зеленими пагонами його використовувати не варто, оскільки інструмент не зможе їх рівно відрізати, тільки понівечить.

Секатор з храповим механізмом

Ще одна модель, яку варто загадати – секатор з храповим механізмом. До нього вдаються у тому випадку, коли інші різновиди не можуть впоратися через великий розмір гілки. Якщо потрібно відрізати деревину діаметром 3-3,5 см, то він стане оптимальним рішенням. Основна відмінність моделі – у наявності ступеневого важеля, який розподіляє зусилля, яке необхідно прикласти для розрізання, на декілька натискань. При першому стисканні лезо зайде тільки частково. Вам потрібно буде розтиснути та знову стиснути руків’я, щоб лезо повністю пройшло через гілку. В результаті ви отримаєте чіткий зріз. Обираючи такий різновид секатора, врахуйте, що деякі контактні секатори також можуть бути оснащені храповим механізмом.

Секатор для саду з храповим механізмом

Прищеплювальний секатор

Найменш поширеним вважається прищеплювальний секатор, оскільки має відповідне призначення. Якщо раніше для щеплення використовували не досить зручні ножі, то зараз з’явилися відповідні секатори. Ними досить зручно підготувати до процесу як щепу, так й підщепу. Оскільки на результат прищеплювання безпосередньо впливає якість зробленого зрізу, то краще придбати такий секатор у разі виникнення потреби.

Як вибрати секатор для саду: на що звернути увагу

Якщо ви не знаєте, як вибрати секатор для саду, під час аналізу асортименту в магазині, врахуйте наступні характеристики:

  • матеріал леза – найкращими вважається моделі, в яких лезо виготовлено з високоякісної, стійкої до затуплення сталі;
  • матеріал та форма рукоятки – якісний секатор не повинен натирати руку. Це вкрай важливо під час тривалої роботи. Він також повинен одночасно бути стійким до пошкоджень та легким, тому обирайте секатори з пластиковими або поліамідними рукоятками. Що стосується форми, то бажано, щоб виробник передбачив виступи під пальці та гумові накладки;
  • різновид робочої осі – якщо спиратися на поради профільних фахівців, то найкращими моделями вважаються ті, в яких встановлена стрічкова зворотна пружина;
  • наявність храпового механізму – обов’язковий елемент, якщо ви шукаєте секатор для обрізки сухих дерев з товстими гілками;
  • мінімальний та максимальний діаметр гілки, який секатор зможе обрізати. Щоб не «вбити» інструмент за декілька сезонів користування, спирайтеся на середній показник.
Як вибрати секатор

Щоб не шкодувати про марно витрачені гроші, краще купувати секатор у класичному, а не інтернет-магазині. Там його можна потримати в руці, оглянути з різних сторін і зрозуміти, чи підходять вам його розміри та вага.

Сподіваємося, що наші поради стосовно того, як вибрати секатор для саду, допоможуть вам придбати якісний інструмент, який буде повністю відповідати конкретній задачі.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *