Корисні поради на кожен день


Колаген: що це, чим корисний та джерела

Колаген що це, чим корисний та джерела

Колаген – це білок, який є основою сполучної тканини в організмі. Він відіграє ключову роль у підтримці здоров’я шкіри, волосся, нігтів, суглобів та кісток. З віком його вироблення зменшується, що може призводити до появи зморшок, втрати еластичності шкіри та проблем із суглобами. У цій статті ми розглянемо, що таке колаген, які його функції та як можна підтримувати його рівень в організмі для збереження молодості та здоров’я.

Що таке колаген

Колаген – це речовина, з якої на 75% складається шкіра людини та всіх ссавців на планеті. цей білок є будівельним матеріалом для кісток, суглобів, сухожиль, мязів, зв’язок, внутрішніх органів, кровоносних судин, слизових та сполучних тканин. Насправді колаген – це 30% від кількості всіх білків в організмі людини. Не дивно, що його дефіцит проявляється вкрай негативно.

Цей структурний білок можна не шукати у рослинах, він синтезується тільки в організмі ссавців, риб та молюсків. Але рослинні продукти обов’язково мають входити в склад збалансованої дієти, тому що вони стають матеріалом для синтезу. Колаген, який утворюється в людському тілі, складається з трьох амінокислот.

  • пролін;
  • гліцин;
  • гідроксипролін.

Головна функція нерозчинного структурного білка – надання міцності тканинам, підтримка їх пружності та еластичності.

Люди, які правильно харчуються, зазвичай отримують достатньо «будівельного матеріалу» для синтезу білків. Щоб впевнитися в якості свого раціону, можна поцікавитися, в яких продуктах є колаген, та як їх потрібно правильно вживати. З віком процес утворення білка в організмі вповільнюється, але сучасна фармпромисловість пропонує широкий вибір біологічно активних добавок з колагеном.

Призначення колагену

Що таке колаген

Без перебільшення можна сказати, що колаген – це одна з життєво важливих для людини речовин. Основна функція цього білка – структурна. Це означає, що він забезпечує формування та підтримку працездатності органів та систем.

Детальніше про користь колагену:

  1. Бере участь в утворенні фібробластів у дермі (середній шар шкіри людини), таким чином, він активує процес росту нових клітин.
  2. Сприяє оновленню шкіри внаслідок заміни мертвих клітин новими.
  3. Формує захисну плівку на поверхні внутрішніх органів.
  4. Бере участь у процесі згортання крові.
  5. Зміцнює кістки.
  6. Підвищує пружність та еластичність сполучної тканини в організмі людини (яка є практично всюди), а також стінок кровоносних судин та клапанів серця.
  7. Допомагає заживляти рани та загоювати рубці.
  8. Підтримує роботу органів зору.
  9. Має величезний вплив на зовнішній вигляд і структуру нігтів, волосся, шкіри.

Особливо корисне вживання білка саме для підтримки суглобів.Окрім того, що речовина допомагає в лікуванні, вона також знімає біль або зменшує його. Завдяки такому ефекту спортсмени можуть приймати її після особливо важких тренувань з високими навантаженнями.

До всього цього треба додати, що користь колагену в формі БАДів проявляється в покращенні травлення:

  • полегшується процес розщеплення білків;
  • білки швидше засвоюються;
  • знижується кислотність шлункового соку;
  • швидше загоюються та відновлюються стінки тонкого кишечника;
  • зменшуються запалення;
  • краще виробляється кишковий слиз.

Таким чином, питний колаген – це аналог пробіотиків, він чудово нормалізує баланс флори кишківника.

Симптоми нестачі колагену

На жаль, не існує аналізу, який можна було б провести та виявити дефіцит колагену в організмі людини. Його рівень неможливо виміряти кількісно. Тому про нестачу цього білка допомагають дізнатися певні симптоми. Варто врахувати, що кожен окремий прояв не може свідчити про дефіцит. Необхідно розглядати їх саме в комплексі.

Як проявляється дефіцит колагену

Орган, система органівСимптоми
ОчіСухість, швидке настання втоми, спонтанна сльозотеча, помутніння рогівки та кришталика, в перспективі можлива катаракта та інші захворювання.
ЗубиЧерез зниження вмісту кальцію зуби стають вразливими перед карієсом, з’являються хвороби ясен, зуби можуть боліти та надто легко випадати.
ВолоссяСухість, ламкість, випадіння, алопеція (облисіння), поява лупи.
ШкіраЗів’ялий вигляд, втрата пружності та провисання в зоні щік та підборіддя, поява зморшок, накопичення жирових відкладень в області підборіддя, сухість, збільшення кількості шкірного сала, розширення пір.
Ендокринна системаУ жінок: порушення менструального циклу, можлива аменорея та ранній клімакс, дисплазія, гіперплазія та рак молочних залоз.
У чоловіків: ризик імпотенції, передчасна еякуляція, зниження лібідо.
Серцево-судинна системаКоли змінюється склад стінок судин, вони стають менш еластичними. Дестабілізація артеріального тиску, підвищення в’язкості крові, жирова дистрофія печінки, високий рівень холестерину в крові, порушення обміну речовин, підвищений ризик серцево-судинних захворювань, цереброваскулярні хвороби, запаморочення, погіршення пам’яті, безсоння.
Травна системаЧерез зниження тонусу черевної стінки збільшується об’єм талії, росте живіт, з’являється метеоризм. Порушення роботи печінки, імовірна поява каміння в жовчному міхурі, цукровий діабет, погіршення кровотворної функції, анемія, спад фізичної активності.
Імунна системаНа фоні загального зниження імунітету виникають інфекції, епідемічні захворювання, болі у м’язах, фізична слабкість.
Опорно-рухова системаПри нестачі починають боліти суглоби, знижується гнучкість кісток, з’являються проблеми з рухливістю кінцівок. Підвищується ризик появи гіперплазія кісток, погіршення обміну речовин, накопичення жиру. Можливий ревматизм, атрофія м’язів та деформація кісток. Кінцівки постійно холодні, німіють, переломи загоюються довго.
М’язова тканинаШвидке відкладення жиру, ущільнення м’язів на шиї, зниження рухливості шиї, болі в спині, поколювання в плечах, втрата енергії, зниження м’язового тонусу, судоми.
Жировий обмінЗниження метаболізму, накопичення жиру, втома, схильність до діабету, високий кров’яний тиск, як наслідок, ниркова та печінкова недостатність.
МетаболізмМетаболічні порушення в нирках і селезінці, схильність до нефритів, в організмі накопичуються токсини. Прояви можуть стосуватися шкіри: пожовтіння, загрубіння, запальні процеси, свербіж, почервоніння, вісцеральні дисфункції, рак шкіри. Також можливі запори, ожиріння, зниження когнітивних здібностей.
Нервова системаЧерез дефіцит амінокислот погіршується пам’ять та здатність до концентрації. Може проявлятися безсоння, тривога, депресія, нервовий біль.

Особливо важливу роль виконує колаген в роботі репродуктивної системи. У жінок дефіцит білка проявляється в атрофії яєчників, нетриманні сечі, вагінальній релаксації, сухості, порушенні менструального циклу. Підвищується ризик викидня та безплідності.

Чоловіки можуть теж страждати від безпліддя, в них з’являється імпотенція, знижується тонус анальних м’язів, можуть бути болі при дефекації та в цілому в області тазу, підвищується ризик геморою.

Звички, які знижують рівень колагену

Існує ряд факторів, які заважають організму синтезувати колаген. Через це виникає дефіцит цього білка та погіршується стан здоров’я людини.

Перед тим, як приймати колаген варто позбавитися від:

  • куріння – через нікотин звужуються кровоносні судини під поверхнею шкіри. В результаті, кисень та поживні речовини не засвоюються належним чином. Шкіра втрачає еластичність, з’являються зморшки, повільно гояться рани та запалення;
  • зловживання цукром та рафінованими вуглеводами – поєднуючись із білками, цукор утворює кінцеві продукти глікації. Нові молекули небезпечні тим, що руйнують і пошкоджують сусідні з ними клітини. Колаген стає крихким і теж руйнується;
  • надлишкового впливу ультрафіолету – надмірна кількість сонячного проміння негативно впливає на процес утворення колагену. Також ультрафіолет провокує руйнування цього білка. Щоб зберегти шкіру пружною та відстрочити появу зморшок, варто користуватися сонцезахисним кремом із рівнем захисту 30 і вище (SPF 30). Також знадобляться темні окуляри;
  • вживання алкоголю у великих дозах – шкідлива дія алкоголю проявляється в тому, що виникає клітинне зневоднення, запальні процеси, сповільнюється всмоктування корисних речовин (вітамінів, мінералів, жирів, білків).

Колаген – це речовина, яка синтезується з певних хімічних елементів, тому вони мають потрапляти в організм постійно і в достатньому обсязі. Ігнорування здорового харчування та схильність до одноманітного раціону також є фактором, який негативно впливає на стан здоров’я людини.

Експерти рекомендують звернути увагу на овочі та фрукти з високим вмістом вітаміну С. Також необхідно слідкувати за тим, щоб в раціоні було достатньо кальцію.

Хвороби, які перешкоджають утворенню колагену

Людям, що хворіють на деякі аутоімунні захворювання, варто дізнатися, як приймати колаген правильно, оскільки при аутоімунних хворобах організм атакує свої власні тканини. Під руйнівний вплив можуть потрапити й білкові молекули. Це трапляється з тими, хто має ревматоїдний артрит, вовчак, склеродермію, дерматоміозит.

Окрім цього, колаген може бути пошкоджений в результаті генетичних мутацій (синдром Елерса-Данлоса).

Типи колагену

Щоб дізнатись, як правильно приймати колаген, варто розібратися у його різновидах. Вчені виділили понад 28 типів цього структурного білка.

Частіше за все науковці говорять про наступні 5 видів:

  1. I Тип – даний вид білка можна знайти практично у будь-якому місці організму. З нього створено близько 90% людського тіла (шкіра, кістки, сухожилля, зв’язки). Він синтезується, коли в організмі є фіброзні вузли або фіброзні захворювання. Саме цей тип має максимально високу біосумісність з тканинами людини. Він є найпоширенішим та найзатребуванішим. Виробники пропонують добавки з колагеном 1-го типу, отриманого зі свинячої шкіри та кісток або з морської сировини. Другий вважається якіснішим та дорожчим.
  2. II Тип – присутній в хрящовій тканині (в суглобах, у носі, гортані, трахеї, на ребрах). БАДи з таким колагеном використовують, щоб знизити біль та зменшити скутість рухів у хворих на артрит. Його джерело – куряча шкіра і лапи. Колаген для суглобів – надзвичайно важливий компонент комплексного лікування.
  3. III Тип – з нього утворені великі кровоносні судини та м’язи в печінці, шкірі, селезінці, стінках матки та кишківнику. Даний тип колагену бере участь у взаємодії тромбоцитів і відповідає за зростання кератиноцитів. Користь колагену 3-го типу проявляється під час утворення рубців та загоєння ран. Його добувають з рогів тварин.
  4. IV Тип – виступає структурним елементом нирок, альвеол легень, внутрішнього вуха та кришталика ока.
  5. V Тип – утворює шкірний покрив, а також важливий для формування кісток, волосся та плаценти. Щоб отримати колаген для волосся, варто звернути увагу на страви з желатином та наваристі кісткові бульйони.

Різниця між типами колагену полягає в тому, яким чином сформовані молекули, а також сферою застосування білка в організмі людини. Загальною рисою для всіх різновидів є як мінімум одна структура потрійної спіралі.

Як зменшити втрату колагену шкіри та уповільнити старіння

Головна причина зменшення кількості колагену в тілі людини – це процеси старіння. Також мають значення умови навколишнього середовища і спосіб життя, а саме вміст раціону та наявність шкідливих звичок.

Щоб якнайдовше отримувати користь колагену, варто потурбуватись про себе заздалегідь. Шкіра буде старішати повільніше, якщо планомірно захищати її від сонця – сонцезахисний крем (SPF 30 або вище), капелюх з широкими полами в літній час, темні окуляри для захисту очей від ультрафіолетового випромінення.

Сучасний одяг іноді має мітки «ультрафіолетовий захист». Якщо такий знайти не вдалось, варто віддати перевагу предметам з довгими рукавами, штанинами та спідницями. Це максимально вбереже шкіру.

Лікарі радять оминати стороною солярії та не захоплюватись тривалим перебуванням на пляжі.

Кажучи про збалансовану дієту, вони мають на увазі щось на кшталт середземноморської кухні. Важливо заздалегідь уточнити, в яких продуктах є колаген та додати їх до раціону. Краще, щоб він містив побільше овочів, бобових, цільних зерен, горіхи та фрукти. Необхідно регулярно, але помірно вживати м’ясо, птицю, морепродукти, молочні продукти і яйця.

Джерела колагену

Природний колаген, який синтезується в тілі людини, засвоюється не в повному обсязі. Але все одно це основне джерело, тому важливо створити сприятливі умови для цього процесу. Головна задача кожного – надати організму всі необхідні інгредієнти. Щоб це зробити, потрібно створити свій власний список.

З чого синтезується колаген:

РечовинаТваринне джерелоРослинне джерело
ПролінЯєчні білки, молочні продукти, рибаКапуста, гриби, спаржа, арахіс, пшениця.
ГліцинСвиняча шкіра, куряча шкіра, печінка, індичка, яловичина, желатин, інша їжа, багата білком.Арахіс, овес, соя, соняшникове насіння, гранола.
Вітамін С–       Цитрусові, болгарський перець, полуниці, брокколі, брюссельська капуста, картопля
ЦинкЯловичина, баранина, свинина, молюски, молоко, сир.Нут, сочевиця, квасоля, горіхи, насіння, брокколі, зелені листові овочі, цільнозернові продукти.
МідьПечінка свиняча, яловича, минтай, тріски, морепродукти.Какао-порошок, кешью, насіння кунжуту, сочевиця, гриби шиітаке, листова зелень, тофу, чорний шоколад.

Інколи, навіть знаючи, в яких продуктах є колаген, буває складно інтегрувати їх у своє повсякденне меню. До того ж процес синтезу з харчових компонентів та засвоєння його організмом займає досить багато часту (5-6 годин за умов здорової травної системи).

З цієї причини люди віддають перевагу біологічно-активним добавкам. Щоб покращити стан здоров’я і не завдати собі шкоди, варто також уточнити, як правильно приймати колаген у вигляді добавок. Значення має дозування, регулярність та загальний строк прийому. Колаген у добавках адаптований для швидкого та повного засвоєння організмом.

Чи можна збільшити рівень колагену продуктами

Знання того, в яких продуктах є колаген, ще не забезпечить автоматичне надходження цього важливого структурного білка в організм. Необхідно розуміти, як правильно його вживати. В деяких видах риб колаген знаходиться в шкірі та в кістках. Отримати його можна, скуштувавши рибну консерву прямо з кістками. Також хороший вихід – приготувати заливну рибу.

Вивчаючи список того, в яких продуктах є колаген, можна помітити цікаву закономірність. Більшість тваринних інгредієнтів є в традиційній українській кухні. Недарма українці здавен варили холодці з яловичини, свинини та курятини. Також велику популярність мав сальтисон. Особливе місце в кулінарії займає концентрований кістковий відвар. Його можна робити з будь-яких кісток, тваринних чи риб’ячих.

Багатьох людей може занепокоїти те, що їм доведеться купувати та готувати субпродукти, шкіру або кістки. Доступна альтернатива для них – заливні страви з желатином. Це може бути мармелад, желе, холодці або щось інше.

Важливо розуміти, що агар-агар не є джерелом колагену. Це суміш полісахаридів, а не тваринна сировина.

Пептиди колагену: це

Щоб прискорити засвоєння амінокислот організмом людини, виробники добавок винайшли пептиди колагену. Фактично, це ті ж самі речовини, але розбиті на менші елементи.

Пептиди колагену або гідролізований колаген – це спеціальна адаптована форма білка, зазвичай, I, II та III типу. Такий склад характерний для всіх добавок – порошків, рідких БАДів, пастилок, желе. Потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, пептиди колагену розщеплюються до амінокислот. Пептиди також виробляють окремо, їх додають в косметичні засоби та фармакологічні препарати. Головна властивість таких сполук полягає у швидкому загоєнні шкіри, лікуванні почервоніння та гіперчутливості, їх навіть називають «омолоджуючими».

Найдієвішими визнано пептиди колагену з морських риб. Цей низькомолекулярний протеїновий білок відрізняється чистотою. Його отримують шляхом гідролізу рибного желатину з луски та шкіри. Пептиди колагену містять 18 найважливіших для людини амінокислот:

  • гідроксипролін;
  • треонін;
  • серін;
  • аспаргінова кислота;
  • глутамінова кислота;
  • гліцин;
  • аланін та інші.

На відміну від інших видів добавок високоякісний рибний колаген не має запаху та не утворює гель при розведенні у воді. Його легко приймати, додаючи в напої, каву та смузі.

Користь колагену

Користь колагену

Відновлюючи сполучну тканину, цей структурний білок позитивно діє майже на всі органи та системи. Особливо яскраво помітна користь колагену при систематичному вживанні протягом 6 тижнів. Відмічається активізація імунітету, покращення стану шкіри та волосся, нормалізація травлення та інші прояви.

Покращення здоров’я шкіри

Левова частка всього колагену використовується організмом для створення та відновлення клітин шкіри. Відомо, що шкіра – це найбільший орган людського тіла. В середньому, її площа становить близько 1,7 м2, а складається вона з трьох шарів (епідерміс, дерма і гіподерма). Колаген для шкіри є необхідним будівельним матеріалом. Він присутній у всіх трьох шарах. Через його нестачу може спостерігатися зниження еластичності шкірних покривів, зневоднення та сухість, передчасне утворення зморшок.

Колаген для шкіри сповільнює вікові зміни, характерні для літніх чоловіків та жінок. Численні дослідження проводяться постійно, вони виявляють нові аргументи на користь додаткового прийому колагенових пептидів.

Наприклад, було доведено, що колаген для шкіри приносить користь в кількості 1-12 грамів, якщо приймати його впродовж 4-12 тижнів. Такий розбіг пов’язаний з тим, що тип шкіри та реакція на добавки у людей відрізняються. Результатом довготривалого дослідження було те, що шкіра стала більш еластичною та зволоженою.

Важливо підкреслити, що в більшості випадків колаген для шкіри працює саме зсередини. Тобто, його необхідно приймати внутрішньо. Пептиди засвоюються через травну систему та стимулюють організм до вироблення власного колагену та інших білків (наприклад, еластин та фібрилін). Таким чином колаген для шкіри активує власні резерви тіла людини.

Деякі виробники косметичних продуктів стверджують, що додають в креми та сиворотки колаген для шкіри, але насправді білок не працює в такий спосіб, тож це лише маркетинговий хід.

Запобігання втрати кісткової маси

Як би парадоксально це не звучало, але колаген необхідний для зберігання еластичності кісток. Окрім високої міцності та щільності кістки характеризуються також і еластичністю. Завдяки цьому скелет здатен протистояти високим навантаженням. Втрата еластичності може призвести до ламкості кісток. Тож, більшість спортсменів, що працюють з великою вагою, добре знають, як приймати колаген для кісток. Зазвичай вони вживають порошкові добавки на постійній основі.

Людям, які схильні до втрати кісткової маси, також варто дізнатися, як приймати колаген. Цей білок допоможе їм попередити або лікувати остеопороз. Головна причина захворювання – зменшення кількості мінеральних солей та зниження щільності кісток. Покращення стану скелету помітно при вживанні лише 5 г гудролізованого колагену на день.

Полегшення болю у суглобах

Коли в організмі зменшується кількість структурного білка, підвищується ризик захворювання суглобів. Наприклад, з’являється остеоартрит. Порошковий або природний колаген для суглобів настільки ж важливий, як і для шкіри або кісток. Він допомагає попередити появу хвороб, а також грає важливу роль в процесі лікування.

Як діє колаген для суглобів:

  • зменшує запалення;
  • полегшує біль:
  • повернення рухомості;
  • підвищення еластичності хрящової тканини.

Щоб дізнатися, що колаген для суглобів почав діяти, знадобиться регулярний прийом впродовж 3-5 місяців. Саме такі результати показали дослідження колагену II типу.

Спортсмени та люди, які ведуть активний спосіб життя, можуть приймати колаген для суглобів в якості профілактики. Вживаючи спеціальні продукти або біологічно активні добавки, вони завчасно попереджують можливий дефіцит колагену у своєму організмі.

Сприяння здоров’ю серця

Коли колаген присутній в організмі в достатній кількості, він допомагає укріпити стінки головних кровоносних судин. Чим краще працюють артерії, тим більше вітамінів, мінералів та мікроелементів потрапляє в усі органи.

Нестача колагену провокує виникнення захворювань серця та артерій, бо судини стають менш гнучкими та еластичними. В результаті, підвищується ризик атеросклерозу, інфаркту та інсульту.

Людям, які остерігаються нестачі «хорошого» холестерину ЛПВЩ, варто також дізнатися, як приймати колаген. Регулярно вживаючи добавки, можна підвищити рівень ліпопротеїдів високої щільності на 6%. Хоча експерти відзначають, що для доведення цього факту потрібні ще дослідження. «Хороший» холестерин захищає серце від атеросклерозу, тому так важливо відстежувати його рівень.

Зміцнення нігтів та волосся

Багато хто з виробників біологічно активних добавок рекламує колаген для волосся. Це пов’язано з тим, що саме колаген є ключовим структурним елементом волосяного покриву. Фактично, він формує внутрішню структуру кожної волосини, забезпечує їй пружність, еластичність та міцність. Вживаючи колаген для волосся, можна повпливати на його зовнішній вигляд та структуру. Казати про здоров’я волосся не можна, бо це відмерлі, неживі клітини.

Колаген для волосся допомагає знизити ламкість, запобігає руйнуванню через вплив сонячних променів, високої температури, хімічних речовин, механічних пошкоджень. До всього цього варто додати, що колаген для волосся також позитивно діє на шкіру голови. Волосяні цибулини зміцнюються, шкіра стає більше пружною та зволоженою, зменшується лупа, знижується ризик виникнення грибкових захворювань та подразнень.

Завдяки колагену нігтьова пластина стає більш щільною та міцною. Зона росту активується, тому нігті ростуть інтенсивніше. Через ефективне зволоження шкіри не пересихає кутикула.

Покращення здоров’я кишківника

Наразі дослідження щодо того, як колаген діє на травну систему людини, тільки проводяться. Але вже відомо, що в цілому користь колагену проявляється одночасно на багатьох рівнях. Тому не дивно, що кишечник також отримує певний «бенефіт».

Сполучні тканини є в усіх органах, тому колаген в достатній кількості підтримує міцність стінок кишечнику, забезпечує їх еластичність та гарантує правильне функціонування сфінктерів.

Коли можна побачити результат від вживання колагену

Як приймати колаген

Щоб зрозуміти, як правильно приймати колаген, варто порадитися з лікарем або нутриціологом. Через те, що добавки з колагеном не є медичними препаратами, їх дію не вивчають настільки ретельно, як вплив фармацевтичних препаратів.

Зазвичай дозування та тривалість прийому людина визначає сама або за рекомендацією виробника препарату.

Ефект буде помітний не раніше, ніж через 8 тижнів. Це залежить від стану організму, а також від того, чи проявляться побічні ефекти колагену. В деяких людей може бути алергія або індивідуальна непереносимість. Колагеновий обмін здійснюється досить повільно, про якісь зміни варто казати лише через кілька місяців.

Побічна дія колагену

Приймаючи будь-які біологічно активні добавки, необхідно вивчити інструкцію і дотримуватись її. Побічні ефекти колагену виявляються дуже рідко. Частіше за все люди відмічають такі неприємні прояви як здуття живота, печію, відчуття ситості.

Однак, навіть, якщо видимі побічні ефекти колагену не помітні, його слід з обережністю приймати в період вагітності та годування грудьми. Лікарі попереджають, що не всі діти можуть засвоїти такі добавки.

Існують ліки, несумісні з одночасним прийомом колагену. Тому побічні ефекти колагену будуть виражені яскравіше, а ефективність ліків буде знижена. Вирішуючи розпочати прийом БАДів, потрібно обов’язково порадитися з лікарем, який призначив медикаментозне лікування. Тільки медик зможе сказати, чи сумісні конкретні фармацевтичні препарати з добавками.

Побічні ефекти колагену можуть бути наслідком алергії на м’ясні, рибні або молочні продукти. Також добавки слід обережно обирати тим, хто не може вживати морепродукти або яйця.

Як приймати колаген

Існує багато способів того, як приймати колаген. Його можна просто розвести у воді або використати як додатковий компонент під час приготування страв. Більшість людей споживає близько 1-2 столових ложок на день. Вони додають порошок або рідину в каву, смузі, супи або чай. Дехто для зручності купує колаген в капсулах.

Вкрай важливо розуміти, для чого та як правильно приймати колаген. Зазвичай він не дає негативних ефектів при передозуванні, але люди з хворобами нирок мають бути особливо уважними.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *