Зміст
Стосунки між матір’ю та хлопчиком в перші тижні після народження мають визначальний вплив на подальше життя людини. Іноді вони є причиною того, що дорослий чоловік має значні проблеми з близькістю. Материнський комплекс у чоловіків заважає їм повністю відділитися від матері та вибудовувати своє власне життя.
Материнський комплекс у чоловіків: це
Mother complex, Mutterlich-Komplex, материнський комплекс у чоловіків – це внутрішні установки, ідеї, уявлення та неусвідомлені очікування, які формуються під час спілкування з жінками. Найбільший та найпомітніший вплив на цей комплекс чинить матір. Однак потім він доповнюється та видозмінюється внаслідок появи в колі спілкування людини інших жінок.
Материнський комплекс може мати місце в житті чоловіків та жінок, також у нього може бути позитивна або негативна конотація.
Архетип матері
Прообраз матері існує з часів появи першої людини, він знаходить своє відображення у релігійних вченнях, філософських концепціях та психологічних теоріях. У своїй книзі «Архетипи та колективне несвідоме» Карл Юнг сформулював, що таке Архетип матері. Він зазначив, що даний архетип є злиттям рис характеру та особистості конкретної жінки та фантастичного (архетипового) образу матері, який утворився в уяві дитини. Через наявність певного міфологічного фону образ матері отримує надзвичайно вагомий авторитет. Не дивно, що Юнг пропонував шукати коріння інфантильності у стосунках із матір’ю.
В рамках своєї теорії швейцарський дослідник визначив два ключові наслідки комплексу матері у чоловіків: гомосексуальність та донжуанізм. У кожного з них він знайшов позитивні та негативні прояви. Науковець вважав, що на дівчат комплекс матері зовсім інший вплив: перебільшення жіночої ролі або пригноблення особистості.
Формування материнського комплексу у чоловіків
Дуальність образу матері полягає в поєднанні турботи, піклування та безпеки з однієї сторони та надмірного контролю, метафоричного пожирання – з іншого.
Варто уточнити, що мова йде не про погані вчинки матері або її недостойну поведінку. Річ у тому образі, який складається в уяві дитини. Як немовля, людина не розуміє, не усвідомлює різниці між собою та навколишнім світом. Коли немовля відчуває потребу в чомусь, воно бажає задовольнити її прямо зараз. Матір може відреагувати на запит негайно, тоді малюк відчуває, що світ добрий і в ньому все так, як має бути.
Однак жодна людина не може бути пильною цілодобово. Неодмінно трапляються випадки, коли немовля не може задовольнити свою потребу в момент її виникнення. Воно стикається із фрустрацією. Це обов’язковий етап дорослішання, його неможливо оминути. Переживаючи фрустрацію, людина вчиться розуміти, що світ не обертається навколо її персони. Щоправда, якщо ситуація надто важка для сприйняття, може виникнути травма.
Материнський комплекс у чоловіків формується тоді, коли в уяві дитини з’являється негативний образ матері (яка не нагодувала, не дала захист, не зігріла). Зазвичай цей образ прихований від свідомості. Тому дорослі люди так дивуються, коли в ході терапії виявляють свою злість або образу на матір.
Як материнський комплекс може призвести до аутоагресії
Приглушені негативні емоції стосовно матері не можуть просто зникнути. Вони все одно впливають на думки та поведінку чоловіка. Заборона на злість до матері може вилитись у сплески агресії щодо інших або до себе самого.
Аутоагресія дуже часто буває причиною:
- самопошкоджуючої поведінки;
- розладів харчової поведінки (РХП);
- психосоматичних захворювань та симптомів;
- астми;
- панічних атак;
- підвищеної тривожності.
Впоратись із цими станами самостійно дуже важко, краще за все звернутись за допомогою до кваліфікованих фахівців платформи Mozhna.space.
Окрім всього сказаного материнський комплекс у чоловіків свідчить про їхній конфлікт з усім жіночим у своїй особистості. Якщо чоловік здатен встановити здоровий зв’язок зі своєю «внутрішньою жінкою», йому простіше будувати стосунки з жінками в його оточенні. Усвідомлюючи, що в ньому є не тільки мужність, а і риси, які характерні для жінок, чоловік уникає одержимості своєю «внутрішньою жінкою». Загалом, чим краще він знає себе, тим легше йому прийняти риси свого характеру.
Таким чином, навіть умовно негативний комплекс матері у чоловіків отримує позитивний розвиток. Мир та злагода між усіма частинами особистості покращує самопочуття людини, а також допомагає формувати та підтримувати близькі стосунки з іншими людьми.