Корисні поради на кожен день


Найкраще добриво для полуниці навесні та восени

Найкраще добриво для полуниці

Мільйони людей в усьому світі називають полуницю своєю улюбленою ягодою. Впізнаваний смак, чудовий аромат і цілий список вітамінів перетворюють полуницю на справжній скарб. Український клімат дозволяє вирощувати цю ягоду майже на всій території країни. Однак, щоб отримати дійсно хороший урожай, потрібно докласти зусиль. Зокрема необхідно підібрати найкраще добриво для полуниці та вчасно підживити кущі навесні, влітку та восени.

Загальний догляд за полуницею навесні

Після зимування кущики полуниці потребують дбайливого та уважного ставлення. Їх потрібно звільнити від укривного шару, якщо він був. Також навесні прибирають мульчування, яким був вкритий ґрунт. На наступному етапі кущі полуниці обрізають та видаляють сухі пагони та листя.

Важливо обрати правильний час для всіх цих маніпуляцій. Не можна розкривати кущі, якщо існує можливість заморозків. Як тільки рослина позбавляється від укривного шару, активується цілий ряд процесів. Ґрунт швидко прогрівається та починається вегетація – ростуть нові пагони та листя, зав’язуються пуп’янки.

Якщо якийсь кущ висмикнувся в процесі весняного догляду, не варто намагатись посадити його назад. Скоріше за все, він був слабкий або хворий. Здорові кущі полуниці мають дуже міцне коріння, їх не так просто висмикнути.

Щоб до кореневої системи рослин потрапляло більше кисню та вологи, варто розпушити ґрунт навколо куща. Однак необхідно робити це обережно, щоб не пошкодити наземні та підземні частини рослини.

Окрім підживлювання правильно підібраними добривами полуниця потребує захисту від хвороб та шкідників. Рекомендується обприскати листя спеціальними препаратами. Саме у весняний час активуються різноманітні бактерії та грибки, тому вчасні заходи дозволяють уникнути багатьох проблем. Найпоширеніша хвороба полуниці – сіра гниль. Вона розповсюджується по всій ділянці та вражає ягоди.

Зазвичай обробці підлягає не тільки листя, а й ґрунт навколо куща. Деякі збудники захворювань мешкають на землі.

Чому необхідно внести добрива саме навесні

Підживлювання кущів полуниці – обов’язковий етап весняного догляду. Завдяки додатковим поживним речовинам (зокрема, азоту) рослина збільшує зелену масу та активно нарощує кореневу систему. Чим міцніші кущі, тим більше ягід на ньому утвориться у період плодоношення.

Краще за все вносити добрива у вологий ґрунт, тому кущі потрібно заздалегідь полити водою. Якщо навколо кожного кущика зробити акуратну лунку, добрива та волога не будуть розтікатись.

Які саме добрива потрібні полуниці навесні

Які саме добрива потрібні полуниці навесні

Можна купити вже готову суміш для підживлення кущів. Однак дехто з садівників вважає, що найкраще добриво для полуниці – це індивідуально виготовлений бленд.

Ключові компоненти добрива для підживлення полуниці на 10 л води:

  • укорінювач для активації росту нового коріння та зміцнення кореневої системи (25 мл);
  • добрива з високою концентрацією азоту (а також з фосфором та калієм) для нарощування зеленої маси куща (25 мл);
  • гумат калію для загального розвитку рослини;
  • якщо у суміші виявилось замало азоту, можна додатково використати трохи аміачної селітри.

Готове добриво потрібно влити під корінь кожного куща з розрахунку 0,5 л на один кущик.

Обираючи найкраще добриво для полуниці, можна комбінувати органічні та мінеральні речовини. До готового мінерального комплексу з азотом, магнієм та мікроелементами можна додати аміачну селітру або сечовину. Також часто використовують добрива з коров’ячого гною (1:10) або посліду пташок (1:20). Правильно приготовані добрива мають бути витримані протягом певного часу та розведені у великій кількості води. Надто концентровані суміші загрожують корінню опіками.

Коли можна вносити добрива навесні: перелік умов

Найважливіші умови для правильного підживлювання полуниці:

  • дотримання вимог щодо температури ґрунту – потрібно дочекатись, поки земля прогріється до 8-10 градусів за Цельсієм;
  • виключення ризику випадання снігу;
  • кущі підготовлені до підживлення (сухі частини обрізані, земля навколо розпушена.

Чим підживити полуницю для цвітіння

Чим підживити полуницю для цвітіння

Залежно від сорту полуниці, погодних умов та інших чинників цвітіння починається у період з середини травня до початку червня. Цей процес триває 3-4 тижні, а для дозрівання ягід потрібно близько 1 місяця. Існує кілька способів того, як підтримати рослину в період цвітіння. Підгодовуючи кущики правильними корисними речовинами, можна покращити врожай і отримати крупні, соковиті ягоди.

Якщо на початку сезону полуниці потрібен азот, то згодом ця культура потребує калію та фосфору. Саме ці компоненти добрив сприяють появі великої кількості пуп’янків та активному цвітінню. Садівники можуть обрати народний спосіб отримання калійного добрива або ж купити готову суміш.

До органічних видів підкормок належить зольний настій. Щоб його приготувати, потрібно 100 г золи додати у 10 л води та добре розмішати. Це чудове джерело калію. Також можна застосувати розчин борної кислоти – у 1 л води додати 1 г речовини. Така підкормка допомагає максимально розкрити потенціал кожного бутону, адже зав’язь не осипається.

Найкраще фосфорне добриво для полуниці в період цвітіння – це суперфосфат. Ця мінеральна суміш складається з гіпсу, фосфатів алюмінію та заліза, кремнезему, сполук фтору та інших компонентів.

Кожен окремий вид добрив має вноситись згідно з інструкціями, наданими виробником. Основні правила застосування органічних та мінеральних підкормок наведені далі у статті.

Як вносити добрива для полуниці: найкращі способи

Добрива для полуниці

Прагнучи зміцнити кущики полуниці та збільшити врожай, не можна нехтувати правилами використання добрив. Кожен виробник надає детальну інструкцію до мінеральних сумішей. При роботі з органічними речовинами також потрібно зберігати пильність. Вони можуть бути небезпечними за неправильного застосування.

Основні рекомендації по роботі з добривами:

  • більшість поживних речовин вносяться у вологу землю;
  • необхідно суворо дотримуватись дозування, перевищувати норму заборонено;
  • азотні добрива використовуються тільки навесні;
  • рідкі суміші дуже концентровані, вони призначені для розбавляння у воді;
  • добрива у порошках та гранулах можна просто рівномірно розподілити на землі навколо куща (при наступному поливі гранули будуть розчинятись і вбиратись у ґрунт);
  • деякі види добрив можна закладати у лунку під час посадки нових кущів (попіл, перегній);
  • частота підживлення полуниці у період цвітіння залежить від декількох факторів. Зокрема значення має стан самої рослини та склад ґрунту. Стандартна перерва у підживленні становить 10-14 днів. Однак можна робити це частіше, якщо кущі слабкі.

Існують препарати, які потрібно наносити не під коріння або на ґрунт, а прямо на лист полуниці. Такі добрива продаються у вигляді порошку, який розчиняється у воді та розпилюється на кущ. Корисні речовини, що потрапляють на поверхню рослини, дуже швидко всотуються в клітини листя.

Полив полуниці

Деякі спеціалісти наполягають на тому, що найкращі добрива для полуниці – це комбіновані препарати. Однак кожен садівник може сам обирати оптимальний спосіб підживлювання на власний розсуд.

Найкраще добриво для полуниці під час плодоношення

Коли ягоди починають дозрівати, кущам полуниці дуже потрібна додаткова підтримка. Чим більше поживних речовин рослина знайде в складі ґрунту, тим смачнішими та кориснішими будуть плоди. Використання правильних добрив допомагає зробити полуницю більш ароматною та солодкою.

Найкраще добриво для полуниці під час плодоношення

Чим підгодувати полуницю в період плодоношення:

  • деревною золою – смак ягід стає насиченішим;
  • йодовим розчином (5 крап. на 10 л води) – полуниця набуває солодкого смаку;
  • мінеральними сумішами з високою концентрацією магнію – це стимулює фотосинтез та загалом покращить смакові якості ягід.

Використовувати добрива під час родючості кущів потрібно дуже обережно. Важливо дотримуватись усіх правил та інструкцій, зазначений виробником.

Добрива для полуниці восени

Комплексні добрива для полуниці

По закінченню теплого сезону кущі полуниць можуть бути виснажені та зголоднілі до поживних речовин. Варто підгодувати їх, щоб допомогти перезимувати.

В осінній час найкращим добривом для полуниці можуть бути як органічні компоненти, так і мінеральні суміші:

  • компост, перегній – традиційні варіанти, які ефективно «працюють» тривалий час та підживлюють кущі протягом всієї зими;
  • добрива з високим вмістом калію – надають рослині додаткової стійкості до морозу;
  • комплексні препарати з фосфором – зміцнюють кореневу систему та допомагають рослині вистояти перед негодою.

Згідно з правилами такі добрива потрібно вносити у вологу землю, поки на кущах іще є зелене листя (наприклад, у вересні). Другий етап осіннього підживлення має припадати на період перед похолоданням (наприклад, жовтень).

Важко назвати одне-єдине найкраще добриво для полуниці, що підійшло б кожному садівникові в будь-якому куточку нашої країни. Суміші потрібно підбирати, виходячи з особливостей ґрунту, стану рослин та пори року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *