Корисні поради на кожен день


Пероноспороз огірків: причини, прояви та найкращі фунгіциди

Пероноспороз огірків

Вирощувати власну городину дуже цікаво, навіть захоплююче. Однак позитивні емоції можуть бути затьмарені – шкідники та хвороби псують зовнішній вигляд рослин та призводять до втрати частини врожаю. У більшості регіонів України поширене таке захворювання як пероноспороз огірків і боротись із ним потрібно максимально ефективними засобами. Щоб вдосталь поласувати огірками зі своєї грядки, варто завчасно потурбуватись про покупку певних фунгіцидів.

Що таке пероноспороз огірків

Хвороби огірків фото

Пероноспороз – це хвороба, яку викликають грибкоподібні мікроорганізми. Також використовується друга назва – несправжня борошниста роса. На огірках її можна виявити за жовтими плямами, які проступають на листі. Досвідчені городники радять лікувати рослини систематично у кілька етапів. Це пов’язано із тим, що грибкові збудники пероноспорозу не бояться холоду. Вони чудово зимують, зачаївшись на сухому бадиллі, в насінні та у ґрунті. Як тільки весною починається тепло, грибок активується та захоплює нові рослини.

Такі хвороби огірків, як пероноспороз швидко інфікують всі види гарбузових культур на ділянці (кавун, дині, огірки, гарбузи, кабачки, патисони, цукіні). Окрім городини грибок може пошкодити садові декоративні рослини, плодові дерева та навіть кімнатні квіти.

Пероноспороз огірків: причини

Пероноспороз

Борошниста роса на огірках виникає, коли на листя потрапляє патоген і складаються сприятливі кліматичні умови для його поширення.

Збудники та умови розвитку

Для розповсюдження збудників цього захворювання, грибків Pseudoperonospora cubensis, достатньо сильного подуву вітру. Тварини, комахи та птахи також сприяють поширенню. Грибок розмножується надзвичайно швидко, впродовж одного періоду вегетації може формуватись до 20 генерацій. В результаті, у повітря надходить кілька мільйонів зооспор.

Мікроскопічні грибки потрапляють на листя рослини та інфікують його. Згодом зона ураження збільшується та може поширитись на стебла. Якщо триває прохолодна та волога погода, грибок розвивається швидше.

Фактори, які сприяють появі борошнистої роси на огірках:

  • вологість повітря понад 90% (надмірний полив, тривалий дощовий період);
  • температурний режим в діапазоні від +15 до +22°C;
  • густа посадка (кущі надто близько один до одного);
  • відсутність вентиляції в теплиці.

Попри те, що пероноспороз не переходить на плоди, він виснажує всю рослину, яка швидко слабне та гине. Якщо не подбати про рослину, то можна помітити, як згодом псуються й огірки. Вони стають меншими за розмірами, змінюється їхня структура, погіршується смак.

Симптоми пероноспорозу огірків

Несправжня борошниста роса на огірках проявляється майже одразу після потрапляння на листя рослини.

Перелік симптомів пероноспорозу:

ПроявСтадія розвитку грибка, стан рослини
Плями жовтого кольору на верхній частині листаПочаткова стадія зараження, плями мають неправильну форму та чітку межу. Мінімальний вплив на життєдіяльність рослини
Поширення жовтих плям на верхній частині листя, поява сірої або фіолетово-сірої плісняви на внутрішній частиніВизрівання спор
Засихання листя, скручування, відмиранняГрибок уразив всю поверхню листа, що завадило процесу фотосинтезу
Зупинка росту куща, деформація плодівПорушені основні процеси життєдіяльності рослини, пізні стадії розвитку хвороби огірків

Найактивніше пероноспороз проявляє себе на ранок після дощової ночі. Якщо рослина заражена, перші ознаки буде легко виявити при звичайному огляді листя.

Як боротися з пероноспорозом огірків

Хвороби огірка в теплиці

Якщо несправжня борошниста роса на огірках вже помічена, варто одразу ж вжити заходів. Перш за все, спеціалісти рекомендують видалити листя з жовтими плямами. Його не можна залишати на ділянці, краще спалити або винести за межі городу.

Далі неодмінно потрібно зайнятись лікуванням рослин. Інкубаційний період пероноспорозу складає від 4 до 17 днів. Щоб запобігти подальшому поширенню інфекції, можна скористатись народними рецептами або ж купити відповідні фунгіциди для огірків.

Народні засоби боротьби

Досвідчені городники радять обробити свіжі зрізи на кущах огірків подрібненим деревним вугіллям. Ще одна важлива міра – зменшити інтенсивність поливу на час лікування. Якщо погода не дуже спекотна, можна взагалі припинити поливати огірки на кілька днів.

Коли кущі починають родити, більшість городників припиняють використовувати хімічні фунгіциди для огірків. Натомість вони вдаються до народних методів боротьби з пероноспорозом:

  • розчин з 9 л води, 1 л нежирного молока, 10 крапель йоду;
  • відвар з деревної золи (2 склянки золи заливають 2-3 літрами окропу та вливають у відро води);
  • розчин з 10 л води та 1-2 г марганцівки.

Ще один популярний метод – відвар з лушпиння цибулі (200-300 г цибулиння кип’ятять у 10 л води, настоюють 2 доби).

Найкращі фунгіциди для огірків

Фунгіциди для огірків

Застосовувати фунгіциди для огірків потрібно згідно з інструкцією, наданою виробником конкретного препарату. Однак є універсальне правило – обробці підлягають здорові кущі та листя, яке ще не вражене інфекцією. На жаль, врятувати пошкоджену зелень уже неможливо. Якщо є хоча б одна пляма, лист або пагін необхідно відрізати та знищити.

Підбираючи фунгіциди для огірків, варто звертати увагу на оригінальні препарати. Деякі виробники дублюють продукти, які вже є на ринку. Вони використовують ту ж діючу речовину, однак змінюють назву.

Найбільш дієвими у боротьбі з пероноспорозом виступають наступні препарати:

  • Акробат МЦ;
  • Кабріо Дуо;
  • Орвего;
  • Превікур Енерджі;
  • Інфініто;
  • Ранман Топ;
  • Луна Експірієнс;
  • Медян Екстра;
  • Квадріс 250 SC;
  • Ридоміл Голд.

Застосовуючи кожен із цих продуктів, важливо правильно визначити час. Деякі препарати діють на патогени під час вегетаційного періоду рослини. Інші починають працювати, коли вже відростають перші 5 листочків та починається цвітіння.

Профілактика борошнистої роси на огірках

Якщо вчасно виконати профілактику, хворобі огірків можна запобігти. Звичайно, це потребує додаткового часу та сил. Однак, правильно піклуючись про рослини, городник може отримати значно кращий врожай.

Профілактичні заходи для зменшення ризику появи хвороби огірків:

ЗахідВплив на патогени
Дотримання дистанції між кущами при посадціВентиляція, запобігання надмірній вологості, уповільнення поширення інфекції
Забезпечити хороший дренаж грунту, слідкувати за відводом зайвої води, не допускати утворення калюж та застою водиПерешкоджання розвитку хвороби
Не поливати огірки холодною водоюПідтримка відносно високої температури на ділянці з рослинами, щоб не допустити зараження грибком
Видалення бур’янів між кущами огірківЗнищення потенційних осередків розмноження патогенів
Підтримувати відносно рівну температуру на ділянці з огіркамиПерепади температур ослаблюють рослину, тому підвищується ризик інфікування
Знищувати сухе бадилля огірків та сухі бур’яниПерешкоджання розмноженню грибка
Періодично знезаражувати садові інструментиЗменшення ризику інфікування здорових рослин
Перекопувати ґрунт перед початком нового сезонуЗнищення патогенів, що зимують у землі
Не садити огірки на одній ділянці кілька років підрядЗменшення ризику інфікування грибками, що залишились у ґрунті

Зрештою можна купити сорти огірків, стійких до пероноспорозу. Також багато хто з городників практикує знезараження ґрунту перед посадкою огірків. Для цього застосовується розчин марганцівки або спеціальні препарати.

Чим обробити огірки від хвороб

Щоб не допустити інфікування кущів та запобігти хворобі огірків, потрібно їх обприскати:

  • до появи бруньок – розчин сечовини (7%), аміачна селітра (10%) або розчин сульфату амонію (15%);
  • фаза набору зеленої маси та після цвітіння – розчин бордоської рідини (1%);
  • після цвітіння – біопрепарати Інтеграл, Гамаїр, Мікосан, Планріз або Фітоспорин-М.

Біологічні фунгіциди для огірків мають безпечний для людини склад, що дуже важливо при обробці кущів з їстівними плодами.

Попри те що пероноспороз огірків дуже небезпечна та поширена хвороба, її можна вилікувати за умови вчасного реагування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *