Корисні поради на кожен день


Петунія: вирощування, догляд та найкращі добрива

Петунія вирощування, догляд та найкращі добрива

Досвідчені садівники та початківці, жителі розкішних приватних садиб та квартир з маленькими балконами – всі полюбляють яскраві та виразні квіти петунії. Вирощувати цю рослину досить просто, що є її додатковою перевагою. Кущова петунія чудово росте у ґрунті та в горщиках. Ампельні види зазвичай висаджують у підвісні кашпо для створення затишку у приміщеннях, на балконах терасах, та верандах.

Петунія: ботанічні особливості

Петунія фото

Петунія – це трав’яниста рослина з м’яким стеблом, яка може виростати від 10 см до 1,5 м. Залежно від виду петунія буває однорічною та багаторічною. Головну декоративну цінність представляють квіти – вони можуть бути простими або махровими. За відсутності відокремлених пелюсток квітка має воронкоподібну форму, наче маленький дзвіночок. Забарвлення петуній варіюється від білосніжного до насиченого темно-червоного та фіолетового. Деякі сорти відрізняються смугастими квітами, мають плямки, кольорову сіточку або кайму. Всі види петуній надзвичайно сильно та приємно пахнуть.

Види петунії

За типом пагонів петунія поділяється на кущову та ампельну (каскадну). Кущові сорти мають досить жорсткі стебла, які ростуть вертикально. Ампельна петунія відрізняється більш м’якими, довгими та звисаючими пагонами. Кожен вид має свої переваги. Садівники обов’язково враховують їх під час планування ландшафту.

Особливості петуній різних видів:

Ознаки та характеристикиКущоваАмпельна
ФормаВертикальний кущ, іноді округла куляРозлогий кущ
РозмірКомпактнийПагони можуть сягати 1,5 метра, мають багато відгалужень
ПризначенняКлумби, бордюри, горщикиБалконні ящики, підвісні кашпо та кошики

Іноді каскадні петунії виділяють в окремий вид. Їхні пагони ростуть спочатку вгору, а потім плавно спускаються вниз.

Петунія Тайдал Вейв

Петунія тайдал

Сортів петуній настільки багато, що деякі з них зібрані в окремі серії. Загальна назва Петунія Тайдал Вейв (Petunia Tidal Wave) об’єднує кілька видів, які мають спільні ознаки:

  • висота рослини близько 40-50 см, однак пагони сягають 75-150 см;
  • рясне цвітіння;
  • середній діаметр квітів 5,5 см;
  • висока стійкість до хвороб.

Петунія Тайдал Вейв може похизуватись широким вибором кольорів. Квіти даного виду часто мають однотонне забарвлення, але також представлені різнокольорові сорти. Петунія Тайдал Вейв використовується як грунтопокривна рослина. Водночас як і будь-яка ампельна петунія, вона чудово підходить для вертикального озеленення та посадки у кашпо.

Найпоширеніші сорти Петунії Тайдал Вейв:

  • Red Velour;
  • Silver;
  • Cherry;
  • Purple.

Завдяки надзвичайній витривалості Петунія Тайдал добре переносить спеку і короткочасні засушливі періоди, а також дощі та сильний вітер.

Грандіфлора

Поціновувачі великих квітів можуть обрати для свого саду крупноквіткову петунію або грандіфлору. Рослина утворює досить великий кущ з квітами, що мають до 12 см в діаметрі. Варто врахувати, що даний вид петуній не любить сильного вітру. Його потрібно розміщувати у затишних місцях без протягів та вітрів. Садівникові потрібно слідкувати за вологістю грунту – така петунія не терпить перезволоження. Натомість грандіфлора чудово росте на сонячних ділянках.

Найпопулярніші сорти: Лімбо, Адреналін, Дедді, Супербіссіма, Аладдін, Софістика, Танго.

Мультифлора

Мультифлору також називають багатоквітковою петунією. Ця виразна назва відображає головну перевагу виду – велику кількість квітів, які буквально вкривають весь кущ. Розмір квітів середній – від 5 до 8 см.

Мультифлора – це зазвичай низькорослі сорти (Ламбада, Мамбо, Міраж, Ізі Вейв). Більшість із них добре витримують вітер і дощ.

Флорібунда

Серія Флорібунда також відома як Рясноквітуча петунія. Сорти, які відносяться до даної серії, характеризуються значною кількістю квітів. Одночасно з рясним цвітінням Флорібунда може похизуватись великим розміром квітів. Варто зазначити, що деякі сучасні сорти мають ознаки одразу кількох видів. Наприклад, Мультифлора та Флорібунда.

Поціновувачі цього виду можуть обрати сорт Селебріті або Ізі Вейв.

Ампельна петунія

Ампельна петунія

Під загальною назвою Ампельна петунія зібраний цілий ряд сортів, які мають довгі звивисті стебла. Також цей вид називають Каскадна петунія і Сурфінія. Паростки Ампельної петунії можуть виростати до 100 см, формуючи красиву композицію у підвісних горщиках та кашпо. Ампельна петунія стала справжньою улюбленицею садівників, адже вона росте швидше за інші види.

Щоб насолодитись всіма перевагами цього виду, варто спробувати сорти Самба, Ізі Вейв, Каскад або Лавіна.

Калібрахоа

Простота вирощування, рясний цвіт, витривалість у несприятливих погодних умовах – все це характеристики виду Калібрахоа. Ці рослини мають відносно невеликі квіти. Однак вони буквально вкривають весь кущ та мають чудовий вигляд.

Сурфінія і петунія: різниця

сурфінія і петунія різниця

Сурфінія – це назва одного із гібридів петуній. Його вивели у Японії, головна особливість рослини проявляється у меншому діаметрі квітів. Однак дуже часто сурфінія виявляється більш витривалою, ніж петунія. Ця рослина демонструє високу стійкість до несприятливих кліматичних умов. Також кущі сурфіній зазвичай вкриті великою кількістю квітів. Це пов’язано із тим, що нові пагони формуються досить швидко.

На подвір’ях українських садиб можна легко зустріти як сурфінію, так і петунію. Різниця між цими рослинами існує, але вона не завжди помітна на перший погляд. Наприклад, для вирощування в ґрунті або у горщиках частіше обирають петунії. Крупні квіти насичених кольорів радують око та підіймають настрій.

Однак для декорування простору за допомогою підвісних кашпо частіше купують сурфінії. Ця рослина відрізняється поникаючими пагонами, які здатні виростати до 1-2 м. Садівники помітили відмінності у квітах сурфінії та петунії. Різниця полягає в тому, що сурфінія квітне більш яскравими кольорами.

Підсумуємо основні особливості сурфінії:

  • більше пагонів та зеленої маси, ніж у петуній;
  • більш рясне цвітіння;
  • квіти мають менший розмір, однак яскравіше забарвлення;
  • завдяки плетучим пагонам підходять для підвісних кашпо та вертикального озеленення.

Через те, що сурфінія має більш рясний цвіт, її потрібно поливати частіше, ніж петунію.

Коли сіяти петунію на розсаду

Коли сіяти петунію

Незалежно від того, який вид і сорт петунії обирає садівник, він має дотримуватись кількох універсальних правил під час посіву насіння та висаджуванні паростків у ґрунт. Однак знати сорт все ж таки потрібно. Щоб визначити, коли сіяти петунію, необхідно знати, коли вона буде цвісти.

Підбираючи посадковий матеріал, варто звернути увагу на дражоване насіння – оброблене спеціальними препаратами, які захищають його від пошкодження та пересихання. Зазвичай таку оболонку має насіння гібридних видів. Завдяки захисту петунії краще сходять, а розсада виростає більш міцною та витривалою.

Вимоги до ґрунту

Чим краще підібраний ґрунт для посіву розсади, тим простішим буде подальший догляд за петунією. Експерти рекомендують висівати насіння у легкий ґрунт, що містить верховий торф, перліт та вермікуліт. Насправді можна купити в магазині готовий субстрат для розсади або ж скористатись торфяними таблетками.

Перевага верхового торфу полягає в тому, що він добре пропускає воду. Це значить, що знижується ризик перезволоження рослини (на відміну від низинного торфу). У легкому ґрунті петунії добре зростають, їхня коренева система швидко розвивається.

Якщо є можливість підготувати ґрунт самостійно, то потрібно змішати наступні компоненти:

  • дернова або листова земля (2 частини);
  • перепрілий перегній (2 частини);
  • пісок (1 частина);
  • торф (2 частини).

Перед посівом необхідно просіяти трохи ґрунту та рівномірно розподілити по поверхні ділянки. Це дозволить акуратно висіяти петунії на однаковій відстані одна від одної. Також варто добре зволожити землю. Оптимально зробити це за добу перед внесенням посадкового матеріалу.

Коли сіяти петунію

Кожен садівник може самостійно визначити, коли сіяти петунію та висаджувати її у відкритий ґрунт. Щоб насолодитись буйством кольорів уже у квітні, можна обрати ранні сорти: Eagle, Prism F1 та Dreams F1. Висівати їх на розсаду потрібно у січні або на початку лютого. Якщо висіяти насіння пізніше (кінець лютого-початок березня), то перші квіти також з’являться на кілька тижнів пізніше.

Щоб успішно виростити міцну розсаду, знадобиться опалювана теплиця. Також можна вирощувати петунії вдома на підвіконні.

Поради з догляду за розсадою петунії

Як доглядати за розсадою петунії

Взимку дуже мало природного світла, тому розсада ростиме повільно і буде слабка. Щоб отримати життєздатні паростки, варто подбати про додаткове освітлення. Сьогодні можна легко підібрати та купити фітолампу будь-якого розміру та призначення.

При висіванні насіння його краще змішати із невеликою кількістю піску. Так вдасться рівномірно розподілити його по поверхні ґрунту. Щоб створити правильний мікроклімат, потрібно накрити горщик плівкою або склом. Оптимальна температура на даному етапі – 20-23 градуси за Цельсієм. Перших сходів можна чекати вже за тиждень.

Догляд за петунією в стадії розсади обов’язково включає контроль вологості ґрунту. Якщо полив буде недостатнім, паростки не зможуть розвиватись у правильному темпі. Однак не менш небезпечною є надмірна вологість – вона сприяє появі грибків, зокрема, викликає хворобу «чорної ніжки». Найкращий догляд за петунією передбачає періодичне провітрювання розсади та обприскування. Такі процедури варто виконувати двічі на добу.

Якщо на плівці або склі з’являється конденсат, його потрібно витирати. Для захисту рослин від патогенів, можна іноді додавати у воду для обприскування марганцівку.

Коли показуються перші листочки, плівку або скло знімають. Після появи кількох листочків можна пересаджувати паростки в окремі пластикові або торф’яні стаканчики. Через тиждень починають підгодівлю та повторюють кожні 7 днів. В цей час добрива для петунії мають бути розчинними: Растворин, Кемира. Їх використовують для кореневого та позакореневого внесення.

Пересадку у відкритий ґрунт здійснюють, коли починається стабільна тепла погода. Для пересаджування ідеально підходить вечірня пора, також можна це зробити вдень у похмуру, дощову погоду.

Петунія: догляд

Догляд за петунією

Петунія добре росте у суглинних та супіщаних родючих ґрунтах. Вона полюбляє перегній та компост, адже отримує з них цілий спектр корисних речовин. Однак не можна використовувати для удобрення свіжий гній. В ньому можуть бути бактерії, які спровокують грибкове зараження рослин.

Петунії всіх видів дуже світлолюбні, для них потрібно обирати місце, добре освітлене сонцем. Щоправда, в періоди сильної спеки квіти варто прикривати.

Полив

Піклуючись про петунії, висаджені на клумбу або у кашпо, варто контролювати рівень вологості землі. Важливо не пересушити, але і не перезволожити ґрунт. Чудовий орієнтир – підсихання верхнього шару землі. Коли це сталось, можна знов поливати рослину.

Як часто поливати петунії:

  • влітку – кожні 2-3 дні;
  • восени – кожні 6-7 днів;
  • взимку у приміщенні – раз на 10-14 днів.

Воду краще лити під корінь, а не зверху на кущ. Ніжна структура квітів може постраждати через струмінь, а мокре листя швидко попечеться на сонці.

Підживлення

Добрива для петунії

Сучасний догляд за петунією зазвичай включає підживлення рослин. Своєчасне внесення добрив стимулює розвиток кущів. Завдяки додатковим поживним речовинам петунії швидше нарощують бокові пагони та активно квітнуть.

Спеціалісти погоджуються в тому, що найкращі добрива для петунії – це комплексні суміші на основі калію. Також можна кілька разів за сезон використовувати органічні добрива. Загалом підживлення кущів у відкритому ґрунті, горщиках та кашпо здійснюється раз на 10 днів.

Основні елементи, які мають бути у мінеральних добривах для петунії:

  1. Азот (N) – забезпечує збільшення зеленої маси та стимулює ріст кореневої системи.
  2. Фосфор (P) – необхідний для зміцнення коріння, збільшує кількість бутонів.
  3. Калій (K) – гарантує появу великої кількості квітів, сприяє яскравому забарвленню пелюсток.
  4. Магній (Mg) – надає насиченого кольору листю та квітам, має загальну укріплюючу дію.

Підбираючи добрива для петунії, можна просто обрати препарати, які містять всі вказані вище компоненти. Також можна купити комплексне добриво. Зазвичай воно вже створене з урахуванням основних потреб квітучих рослин.

Важливо розуміти, що у добривах для петуній містяться активні речовини. Якщо їх буде надто багато, це не піде на користь рослині. Необхідно дотримуватись рекомендацій щодо використання, які виробники зазначають на упаковках. Щоправда для правильного визначення концентрації добрива для петуній потрібно також враховувати жорсткість води. Цей показник можна виміряти за допомогою приладу кондукометру. Якщо жорсткість невідома, краще використати 50% від рекомендованої дози (наприклад, не 2 г, а 1 г на літр води).

Як правильно вносити добрива

Як вносити добрива для петунії:

  • універсальні добрива можна застосовувати на будь-якому етапі розвитку рослини, але потрібно коригувати схему підживлення;
  • добрива з азотом та фосфором мають бути використані на етапі активного росту кущів одразу після висаджування у ґрунт;
  • на початку цвітіння петуній їм знадобляться добрива з високою часткою калію і з додаванням магнію.

Щоб скоригувати схему підживлення, потрібно уважно спостерігати за станом кущів. Догляд за петунією передбачає гнучкість та адаптацію під конкретні погодні умови. Про нестачу азоту може підказати пожовтіле нижнє листя. Якщо зелені багато, але замало квітів та бутонів, це вказує на надмірну кількість азоту. Необхідно додати калійно-фосфорної суміші.

Іноді петунія в’яне навіть тоді, коли всі умови та правила догляду виконані. Причиною може бути повітря в ґрунті. Таке трапляється після пересадки. Ще одна імовірна причина – коренева гниль. Щоб врятувати рослину, потрібно її пересадити, щільно утоптуючи землю навколо коріння.

Формування куща

Садівники виявили кілька прийомів, які допомагають сформувати гарний та пишний кущ петуній. Перш за все, потрібно слідкувати за довгими пагонами. Їх необхідно періодично укорочувати на 1/3, щоб омолодити кущ. Також варто обрізати верхівки всіх інших пагонів. Це стимулюватиме рослину відрощувати більше гілок з квітами. Щоб петунія не витрачала поживні речовини на формування насіннєвих коробочок, зів’ялі квіти потрібно вчасно прибирати.

Найкращі добрива для петунії

Квіти петунії

Сьогодні на ринку представлені різноманітні добрива для квітучих рослин. Однак у господарстві теж можна знайти, чим підживити петунії в домашніх умовах.

Традиційно квіти удобрюють:

  • розчином дріжджів із цукром;
  • компостом;
  • лимонною кислотою;
  • відваром з лаврового листа;
  • золою;
  • борною кислотою з додаванням вітаміну B1.

Варто уважно дотримуватись правил приготування розчинів. Обираючи, чим підживити петунії в домашніх умовах, потрібно діяти обережно, щоб не нашкодити рослинам.

Купуючи готові добрива, варто звертати увагу на головну діючу речовину:

  • препарати NPK – трикомпонентні добрива, що містять азот, калій та фосфор. На упаковці зазвичай є маркування, яке вказує на пропорції кожного елементу (10-10-10 або 20-20-20). Такі добрива можна застосовувати для підтримки петуній на всіх стадіях росту;
  • мікродобрива – суміші, які містять мікроелементи. Для вирощування пишних кущів з яскравими квітами не обійтись без таких мікроелементів як залізо, цинк, магній, бор та мідь. Якщо у комплексному добриві немає цих компонентів, потрібно докупити їх окремо;
  • органічні або мінеральні рідкі добрива – такі препарати зазвичай є концентрованими, вони містять повний спектр всіх необхідних компонентів.

Експерти рекомендують комбінувати різні види добрив. Необхідно враховувати не тільки стадію росту самих рослин, а й склад ґрунту. Наприклад, органічні добрива підвищують родючість землі, а мінеральні – насичують коріння, стебла та квіти всіма найважливішими елементами.

Хвороби та шкідники

Якщо садівник дотримувався основних правил догляду, то він може взагалі не зустрітись ні з хворобами петуній, ні з комахами-шкідниками. Однак насправді ризик інфікування досить високий.

Частіше за все петунії хворіють на:

  • фітофтороз;
  • чорну ніжку;
  • сіру гниль;
  • хлороз.

У більшості це грибкові захворювання, яким легше запобігти, ніж потім лікувати. Існує безліч препаратів для профілактичної обробки квітів.

Для петуній дуже небезпечними є деякі віруси (вірус огіркової мозаїки). В більшості випадків рослина загине. Також петунії, які ростуть у відкритому ґрунті, потерпають від слимаків, павутинного кліща, попелиці та трипси.

Як обрізати петунію

Як обрізати петунію

Петунії, які ростуть у відкритому ґрунті, мають вдосталь місця та простору. Їх обрізати не обов’язково. Квіти, які ростуть у горщиках та кашпо, на жаль, не формують пишний кущ з рясним цвітом. Щоб сформувати гарну форму, потрібно знати, коли та як обрізати петунію. Без втручання рослина почне витягуватись, а квітів ставатиме все менше та менше.

Ключові правила успішної обрізки петуній:

  1. Не потрібно поспішати й обрізати рослину, якщо її зовнішній вигляд вас влаштовує. Інколи рослини самі набувають естетичної форми та рясно цвітуть.
  2. Перш ніж почати обрізку, потрібно продезинфікувати інструмент спиртовмісним розчином.
  3. Щоб зріз був чистим та чітким, знадобляться дуже гострі ножиці або хороший секатор.

Обрізка може бути двох видів – формуюча та омолоджуюча. Перша виконується для того, щоб надати кущам доглянутого вигляду. Також завдяки формуючій обрізці петунія нарощує нові пагони, які потім дають більше квітів. Протягом сезону можна проводити кілька формуючих обрізок, щоб зрештою утворилась велика квітуча куля.

Садівники-початківці можуть не знати, як обрізати петунію для омолодження куща. Досвідчені спеціалісти рекомендують робити це в середині сезону, коли пагони витягнулись, а квіти розташовуються ближче до кінців. Для омолодження куща обрізають близько 30% пагонів. Однак гілочки, що лишились, мають бути не менше 12 см.

Після обрізки петунія потребує додаткового піклування. Потрібно розчинити 10 г карбаміду (сечовини) у 10 л води та обприскати листя. Всього таких процедур має бути дві – одразу після обрізки та через тиждень.

Як інтегрувати петунію до ландшафтної композиції

Петунія в ландшафтній композиції

Цікаво, що петунія чудово уживається з іншими рослинами. Вона стає добрим сусідом квітам, чагарникам та деревам.

Щоб включити петунію до саду або клумби, варто врахувати наступні чинники:

  • колірну гаму;
  • гармонію форм;
  • розміри всіх рослин;
  • спосіб зростання та особливості вирощування рослин на конкретній ділянці (вимоги до ґрунту, поливу, освітлення);
  • сезонні особливості рослин (збіги та відмінності).

Петунії можна висаджувати навесні, вони чудово підкреслюють квітучі дерева та чагарники. Однак варто зважити на те, що петунія квітне довго, до самої пізньої осені. Якщо поряд із нею будуть рости ранні весняні квіти (гіацинти, нарциси, крокуси, тюльпани), то на початку літа доведеться чистити клумбу від засохлого листя. Клумбу потрібно розпланувати так, щоб після очищення вона не мала прогалин.

Рослини, що добре підходять для висаджування поряд із петуніями:

  • срібляста цинерарія (висадити по контуру клумби);
  • лобелія (розмістити у центрі композиції);
  • папороть (по краях або в центрі композиції).

Роздумуючи над тим, як інтегрувати петунію у ландшафтну композицію, більшість садівників просто комбінують петунії різних видів та кольорів. Це виглядає надзвичайно гарно, коли кущі розростаються, а квіти різних забарвлень змішуються між собою.

Завдяки тому, що петунія добре почуває себе у підвісних кашпо, її можна сміливо використовувати для оздоблення вертикальних композицій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *