Корисні поради на кожен день


Фітолампи для рослин: як вибрати

Фітолампи для рослин як вибрати

Досить легко вирощувати кімнатні квіти та розсаду в будинку, коли світловий день триває понад десять годин, а вікна мають велику площу. Взимку кількість світла зменшується, що може негативно вплинути на рослини. Крім того, якщо квартира знаходиться на нижньому поверсі та в ній тінь, то проблеми з квітами будуть навіть влітку. Відмінним рішенням у такому разі стануть фітолампи, підібрані під потреби конкретної рослини.

Фітолампи підходять для вирощування різних квітів та культур. Їх легко знайти в магазинах та встановити, вони мають невисоку вартість та максимально економно витрачають електрику. В статті ми розберемо, що становлять собою світлодіодні лампи для рослин, для чого призначені та як вибрати фітолампи для рослин для побутового використання.

Фітолампи: що це

Лампи для рослин

Фітолампи для розсади та кімнатних рослин – це спеціальні прилади, сконструйовані саме для рослинництва. Вони генерують світло того спектра, який потрібний квітам та городнім культурам. Якщо раніше лампи для розсади мали великий розмір і використовувалися в промислових масштабах, то сьогодні вони випускаються в широкому асортименті для будь-яких приміщень.

Сучасні світлодіодні лампи для рослин значно спрощують догляд за квітами та розсадою. Вони безпечні, оскільки не створюють ризик займання. Крім того, можна не перейматися тим, що краплі води потраплять на лампу. Такі пристрої можна розміщувати дуже близько до рослин, внаслідок чого їх ефективність дуже висока.

Фітолампи: призначення

Компанії, які виробляють лампи для розсади, пропонують по-справжньому широкий вибір варіантів освітлення. ЛЕД-світильники відрізняються один від одного за формою та типом кріплення, розмірами та навіть спектром випромінюваного світла. Розмір та форма лампи визначають кількість випромінюваного світла та його напрямок. Для підсвічування кількох горщиків підійде невелика компактна фітолампа, але для оснащення домашнього городу знадобиться набагато потужніші світильники.

Біля одного або декількох горщиків рекомендується встановити точкову лампу з гнучкою ніжкою. Перевага такого світильника полягає в тому, що його можна поставити на підвіконня або полицю, а потім направити світло в потрібну сторону.

Якщо ж необхідно підсвітити ящик із зеленню або розсадою, то оптимальним вибором стане лінійна фітолампа. Вона дає рівномірне освітлення всім саджанцям. Квіти у великих діжках або високі кімнатні дерева чудово почуватимуться в компанії підвісної лампи. Такі світлодіодні лампи для рослин нагадують люстри.

При оснащенні теплиць найкраще використовувати світлодіодні панелі. Через їх специфічну конструкцію вдасться разом висвітлити велику площу.

Спектр фітоламп

Дослідження показали, що колір спектра дуже впливає на рослини на різних фазах зростання. Щоб прискорити зростання, варто використовувати фітолампи для розсади із синім світлом. Це допомагає паросткам активно розвиватися та стимулює утворення листя. Сині та фіолетові промені спектра довжиною 490-380 нм важливі для процесу фотосинтезу. Вони підвищують стійкість рослин до холоду та зміцнюють їх під час фази цвітіння.

Світильники зі світлом універсального спектра допомагають паросткам зміцнити кореневу систему, накопичити корисні мікроелементи та речовини. Для плодових рослин це важливо, оскільки формується генеративна система. Коли з’являються перші квіти, слід увімкнути лампи червоного спектра (720-600 нм) або помаранчевого (620-595 нм). Ці лампи для розсади також називають світильниками для цвітіння та плодів. Щоб виростити повноцінний урожай овочів чи отримати великі декоративні квіти, однієї лампи буде недостатньо. Варто ретельно спланувати склад та розміщення освітлювальної системи. У ній мають бути лампи різних спектрів, які буде легко включати в потрібний час.

Цікаво, що реакція рослин на різні спектри світла відрізняється. Наприклад, огірки люблять світло, яке на 15-20% складається з синього спектра, а решту його частини має становити зелене або червоне світло. Помідори набагато краще ростуть, якщо забезпечити їм освітлення, яке на 60-65% складається з червоного світла.

Фітолампи для рослин: як вибрати

Щоб даремно не витратити кошти, варто заздалегідь розібратися в тому, які лампи для розсади існують та на що спиратися при їх виборі.

Найпростіша класифікація:

  1. Форма. Виробники роблять світильники з точковою подачею світла, лінійні лампи та панелі, а також великі підвісні лампи.
  2. Спектр світлової хвилі. Найпростіше розрізняти спектр за кольором – блакитний та зелений, жовтий та помаранчевий, червоний. Дуже зручними є біколорні лампи з червоним та синім кольором. Їх варто використовувати для підсвічування рослин, яким недостатньо сонячного світла. Також на ринку доступні мультиспектральні фітолампи для розсади (червоне, синє та тепле біле світло).
  3. Потужність. Щоб правильно підібрати лампи, слід провести спеціальні розрахунки або порадитися з консультантом. Найпопулярнішими є світильники потужністю 25-30 Вт, 35-50 Вт, а ось лампи на 100 Вт використовують рідше. Вони призначені для великих приміщень.

Найбільш компактні та малопотужні лампи мають цоколь Е27. Їхня потужність в межах 3-100 W, а свічення спрямоване. Маленькі лампи (0,5-1Вт) можна поставити поруч із горщиком. Більші (3-36 Вт) варто використовувати для підсвічування кількох горщиків або великого ящика. Це домашні лампи для підвіконь та стелажів. Потужні світильники (50-100 Вт) зазвичай підвішують під стелю. Вони добре підходять для теплиць.

Лінійні фітолампи рекомендовані для оснащення приміщень, де вирощується розсада. Вони відрізняються за розмірами та потужністю. Довжина світильника може змінюватись від 20-30 см і до 100-150 см. Потужність також різна залежно від призначення – від кількох ват до сотень ват. Саме лінійні лампи можна побачити під стелями професійних теплиць. Також їх часто кріплять вертикально до підвіконь або вздовж полиці з горщиками. Фахівці кажуть, що краще купити кілька малопотужних ламп і розмістити їх близько одну до одної, ніж зробити ставку на максимально потужний світильник. Так вдасться розподілити світло рівномірно. Світлодіодні стрічки не придатні для освітлення рослин.

Велику популярність набирають фітопанелі. Вони чудово підходять для будь-якого приміщення, від квартири до промислової теплиці. Проте при їх підборі необхідно уточнити, який спектр світла вони випромінюють. Їхній спектр може бути погано збалансований.

Підбираючи фітолампи для розсади, варто обов’язково враховувати фактор потужності. Якщо розташувати світильник надто близько до рослини, її можна обпекти.

Додаткові характеристики

Головна порада, яку консультанти дають квітникарам-початківцям в першу чергу – вибір корпусу лампи. Звертаючи увагу на характеристики світильника, не можна забувати про те, як він буде використаний. Пластиковий корпус швидко нагрівається від лампи, тому таке освітлення не можна залишати постійно ввімкненим. Міцнішими будуть лампи в алюмінієвому корпусі. Крім того, фітолампа в металі краще переноситиме транспортування, наприклад, переїзд або сезонне зберігання на літній період.

Якісні фітолампи обов’язково мають радіатори для відведення тепла. Загалом набагато вигідніше купити продукцію надійних виробників, ніж намагатися економити та спокуситися ноунеймом. Брендові світлодіодні лампи для рослин мають гарантію, а також детальну інструкцію та рекомендації до експлуатації. Вони не пересушують повітря та ґрунт, тому легше скласти правильну схему поливу.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *