Корисні поради на кожен день


Фікус робуста: догляд, пересаджування, розмноження, хвороби

Фікус робуста

Фікуси різних видів є дуже популярними серед українських квітникарів. Вони чудово підходять для озеленення вітальні або офісного простору. Їх можна побачити в державних будівлях та інтер’єрах престижних ресторанів. Одним із популярних різновидів класичного фікуса став фікус робуста. Догляд за ним не вимагає великої кількості сил чи часу та формування специфічних умов. В статті ми розглянемо, що становить собою фікус робуста, догляд якого типу він потребує та як правильно його пересаджувати.

Фікус робуста: особливості

Фікус еластіка або фікус робуста – це різновид каучуконосних фікусів, який вважається одним з найрозповсюдженіших рослин, які використовуються у фітодекоруванні. Фікус робуста – це дерево, яке в диких умовах росте в тропічному або субтропічному кліматі. Рослина широко розповсюджена в Індії, Індонезії, Непалі та Малайзії, де росте до 40 м заввишки. У квіткових магазинах продаються спеціально виведені сорти фікуса. Вони компактніші, але мають такі ж самі зовнішні характеристики.

Каучуковий фікус

Фікус робуста може мати один або декілька стовбурів. Листя з тугою гладкою поверхнею виростає до 30 см. Відрізняється інтенсивним зелено-коричневим кольором, який згодом переходить у насичений темно-зелений. Рослина належить до групи вічнозелених, тому зберігає свої декоративні якості протягом усього року. Листя розміщене густо, спрямоване вгору або перпендикулярно до стовбура. Завдяки об’єму кущ чудово заповнює порожній простір, не створюючи зайвої тіні та не обтяжуючи інтер’єр.

Висота куща залежить від багатьох факторів. При створенні оптимальних умов та дотриманні правил догляду фікус еластіка може сягати 1,5-2 метри. Він чудово поєднується з іншими рослинами.

Як доглядати за фікусом робуста

Фікус робуста: властивості

Завдяки своєму широкому листю фікус робуста здатен покращувати якість повітря в приміщенні. Він насичує його киснем, вбираючи вуглекислий газ, що покращує загальний мікроклімат приміщення. Можливо, саме тому рослина так активно використовується у східних практиках та вченні фен-шуй. Вважається, що фікус робуста вміє очищати ауру будинку та запобігає потраплянню потоків негативної енергії.

Фікус робуста: догляд

Фікус робуста догляд

Рослина не вимагає до себе підвищеної уваги, однак їй потрібно створити сприятливі умови, в яких вона буде швидше рости.

Практично в будь-якому будинку, кабінеті або холі можна легко знайти ідеальне місце, щоб розмістити фікус робуста. Догляд передбачає своєчасний полив та правильне підживлення, періодичну пересадку та лікування від можливих захворювань.

Фікус робуста правила догляду

Освітлення

При тому, що фікус еластіка належить до світлолюбних видів, він не терпить потрапляння прямих сонячних променів. Вони можуть завдати шкоди листю та порушити мікроклімат у ґрунті. Експерти рекомендують вибрати для куща місце з м’яким розсіяним світлом.

Якщо поставити горщик в затінок, то варто підготуватися до досить повільного зростання куща.

Температура

Фікус робуста не має стояти на протягу. Якщо у вибраному для нього місці можуть траплятися різкі перепади температур, він може серйозно постраждати.

Оптимальна температура для рослини: від 20 до 25°С. У теплу пору року кущ потрібно берегти від спеки. Максимально можлива температура в приміщенні може бути до 28°С, проте краще не залишати рослину надовго при такому температурному режимі. Взимку слід подбати про те, щоб листя та коренева система не переохолоджувалися. Не можна залишати горщик у приміщенні, де температура опускається нижче 15°С.

Полив

Фікус робуста потребує дотримання правильної частоти поливу та обприскування. Оскільки це вічнозелена тропічна рослина, догляд за нею передбачає достатньо рясне зволоження ґрунту, підтримання потрібного рівня вологості повітря та періодичне обприскування листя.

Для поливу підходить очищена вода кімнатної температури. Щоб зрозуміти, коли рослині не вистачає вологи, можна орієнтуватися на стан верхнього шару субстрату – якщо він підсох, рослину необхідно полити. Оптимальна частота поливу влітку – через день, взимку все залежить від температури в приміщенні. Якщо взимку температура повітря в кімнаті становить 20-23°С, то рослину також можна поливати через день. Якщо менше, то цілком достатньо 1-2 поливів на тиждень. Але уникайте надлишку води, оскільки це може призвести до гниття коріння.

Вологість повітря

Фікус робуста зростає за вологості повітря 50-60%. Фактично такий показник вологості комфортний не тільки для рослин, але й для людей. Якщо в приміщенні дуже сухо та задушливо, рослина може почати скидати листя. Тому варто подбати про те, щоб постійно зволожувати повітря вручну або використовувати зволожувач.

Обприскування

Регулярне зволоження листя допоможе захистити його від пересихання. Для обприскування використовуйте теплу відстояну воду. Листя можна обприскувати з пульверизатора або протирати вологою серветкою. Це дозволяє наситити його вологою, а також вчасно виявити можливі захворювання та шкідників. Фікус каучуконосний має певну особливість – через велику площу його листя швидко збирає пил, тому в деяких випадках протирання навіть краще, ніж обприскування. Ці процедури можна чергувати.

Фікус робуста обприскування

Підживлення

Добрива додають у ґрунт лише під час активного росту рослини – навесні, влітку та в першу половину осені. Фікус еластіка в цьому плані невибагливий – йому підходять стандартні мінеральні добрива, призначені для вічнозелених або декоративно-листяні рослин. Удобрювати землю варто в мінімальному дозуванні, яке зазвичай вказано на зворотному боці самого добрива, та не частіше ніж 1 раз на 10-15 днів.

Фікус робуста добрива

Фікус робуста: пересадка

Фікус робуста пересадження

Субстрат для фікуса робуста повинен бути повітронепроникним та родючим. Відмінно підійде ґрунт із нейтральною кислотністю:

  • річковий пісок;
  • низинний торф;
  • дернова земля;
  • листовий перегній (всі складові у рівних частинах).

В продажу також представлені готові субстрати, які відповідають вимогам декоративно-листяних рослин.

Фікус робуста ґрунт

У перші роки молодий кущ росте дуже активно, тому його потрібно пересаджувати щорічно. Найкраще робити це навесні чи влітку. Коли фікус каучуконосний виростає до свого максимуму, пересадка вже не потрібна. Однак періодично варто міняти верхній шар ґрунту.

Важливо обрати підходящий горщик. Він повинен бути на 3 см вищим та більшим в діаметрі за попередній. Матеріал значення не має.

Фікус робуста: розмноження

Розмножувати фікус робуста можна декількома способами:

Відсіченням відводків (вегетативне розмноження)

Даний вид розмноження передбачає наступну послідовність дій:

  1. Відокремлення відводків. Використовуючи гострий ніж, відділіть здорові відводки від материнської рослини. Обирайте відводки довжиною приблизно 10-15 см зі здоровим листям.
  2. Обрізання. Забезпечте, щоб кожна відводка мала листя та пару бруньок. Видаліть нижні листочки, залишивши лише верхні.
  3. Обробка кореневим порошком (опціонально). Обробіть нижній кінець відводка кореневим порошком, яки сприяє швидшому утворенню коренів.
  4. Висаджування в ґрунт. Посадіть відводки у вологий пісок чи легку ґрунтову суміш. Забезпечте тепло та високу вологість для підвищення шансів на формування коренів.

Відсічення та розміщення у воді

Фікус каучуконосний також можна розмножувати іншим чином:

  1. Відокремлення відводків. Дійте, як описано в попередньому пункті.
  2. Розміщення в воді. Замочіть нижню частину відводка в воді. Забезпечте зміну води кожні кілька днів, щоб уникнути зниження якості води та розпаду.
  3. Пересадження в ґрунт. Після того, як у відводках з’являться корені, їх можна пересаджувати в ґрунт.

Попри свою простоту, даний тип пересаджування – не завжди ефективний. Ключова проблема полягає в тому, що саме робуста не завжди пускає коріння при тривалому знаходженні в воді. Якщо ви спробували даний тим розмноження, але через 3-4 тижні коріння так і не сформувалося, додайте до води розтовчену таблетку звичайного активованого вугілля.

Фікус робуста розмноження

Розмноження з використанням апікальних бруньок

Ще один формат розмноження – використовуючи апікальні бруньки. Для цього заберіть верхівку рослини разом зі здоровими листочками, посадіть в пісок або ґрунтову суміш та тримайте в теплому та вологому середовищі.

Важливо стежити за вологістю та світлом під час розмноження фікуса робуста, а також уникати перезволоження води, щоб уникнути гниття.

Фікус робуста, догляд за яким нічим принципіальним не відрізняється від догляду за іншими кімнатними рослинами – це естетична рослина, яка органічно впишеться в будь-який інтер’єр. При дотриманні усіх зазначених вище правил він буде достатньо швидко зростати, ставати пишнішим та густішим.

Фікус еластіка робуста

Фікус робуста: шкідники

До числа найпоширеніших шкідників, які частіше за все вражають фікус робуста належить попелиця, щитівка, борошнистий червець, трипси, павутинні кліщі та білокрилки. Вони локалізуються на ямках та нижній стороні листя. На ґрунті інколи з’являється кореневий борошнистий червець.

Найважчим шкідником з точки зору боротьби вважається павутинний кліщ. Його можна зустріти в місцях з високим рівнем вологості, тому варто слідкувати за тим, щоб не перезволожувати ґрунт. Трипси навпаки з’являються у приміщеннях з надто сухим повітрям, тому під час опалювального сезону фікус робуста варто хоча б 1 раз на тиждень обприскувати теплою водою.

Для боротьби з павутинними кліщами можна використовувати олію німу або інсектицидне мило. Якщо фікус уражено борошнистим червцем, протріть ділянку ватним диском, рясно змоченим у спирті. Позбутися трипс та щитівок можна за допомогою звичайного господарського мила, піною якого потрібно рясно обробити усе листя ураженої рослини, залишити на деякий час та змити, попередньо закривши землю в горщику харчовою плівкою. Якщо це не допомогло, можна обробити фікус такими препаратами як Фітоверм, Актара або Актелік.

Фікус робуста: хвороби

Що стосується хвороб, то каучуконосним рослинам притаманна коренева гниль, фітофтороз, іржа, борошниста роса та плямистість листя. 

Коренева гниль вважається найпоширенішою проблемою. Вона формується через перезволоження ґрунту. Симптоми хвороби:

  • швидке пожовтіння листя;
  • жовті або коричневі спущені частини листя;
  • загальна затримка росту рослини;
  • гнила коренева система.

У разі діагностування відповідної проблеми вийміть рослину з горщика та перевірте стан коріння. Якщо воно має жовтий відтінок, воно здорове, але якщо коричневе та кашоподібне, його доведеться видаляти. Якщо усе коріння уражене, то скоріш за все рослину вже не врятувати, але якщо є хоча б декілька здорових корінців, їх варто пересадити в новий ґрунт зі повноцінним дренажем. 

Обережно вийміть коріння з горщика, огляньте його та промийте під проточною водою. Видаліть усе м’яке коріння. Якщо використовуєте старий горщик, в якому рослина вже рослина, то перед пересаджуванням обов’язково простерилізуйте його або обробіть антибактеріальним розчином. Якщо довелося видалити більшу частину коріння, необхідно обрізати й частину листя, щоб фікус робуста зміг сформувати нову повноцінну кореневу систему. 

Опадання листя — ще одна поширена проблема, яка може бути спричинена коливанням температури в приміщенні або нерегулярним поливом (води може бути як занадто багато, так й занадто мало). Фікус робуста потребує достатньо вологи та теплого мікроклімату в приміщенні без протягів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *