Корисні поради на кожен день


Як вибрати очищувач повітря

Як вибрати очищувач повітря

Забруднення навколишнього середовища – більш актуальна проблема, аніж здається на перший погляд. Останні дослідження доводять, що в повітрі будь-якої квартири чи офісу можна знайти не тільки пил чи залишки цигаркового диму, але й віруси, грибки, алергени та інші шкідливі частки. Їх висока концентрація збільшує ризики виникнення хронічних захворювань, особливо для людей зі слабким імунітетом. Оптимальним вирішенням цієї проблеми стане встановлення очищувача, призначеного саме для зниження рівня забруднювальних речовин. В статті ми розглянемо, як вибрати очищувач повітря, в чому є переваги його встановлення та які технічні характеристики спиратися, вивчаючи асортимент.

Переваги використання очищувачів

Оскільки навіть найпростіший очищувач коштує достатньо дорого, багато хто відкладає його покупку, аргументуючи це відсутністю нагальної потреби в подібній техніці. Тому для початку зазначимо ключові плюси від користування очищувачами:

  1. Зниження ризику виникнення захворювань. Сучасні очищувачі здатні усувати майже усі найрозповсюджені токсичні мікрочасточки: від патогенних мікроорганізмів до хімічних речовин. Це дозволяє звести до мінімуму ризики виникнення серцево-судинних хвороб, хвороб дихальних шляхів та астми.
  2. Нівелювання неприємних запахів. В деякі моделі закладено функцію видалення неприємних запахів їжі, тютюнового диму, побутової хімії, що дозволяє досягти більш високого загального рівня комфорту у приміщенні.
  3. Позитивний вплив на стан здоров’я. Покращення мікроклімату сприятиме збільшенню рівня концентрації та загальної продуктивності, зниженню втоми та покращенню настрою.

Але розбиратися у тому, як вибрати очищувач повітря, потрібно починати з врахування потреб конкретної квартири, будинку чи офісу та вимог користувача. Також майте на увазі, що отримати відповідний профіт від користування такою технікою можна тільки за умови її систематичного обслуговування.

Асортимент очищувачів повітря

Як вибрати очищувач повітря: конструкція

Якщо розглядати конструкцію стандартного очищувача, то він складається з 3 базових модулів:

  • сукупності фільтрів;
  • вентилятора;
  • іонізатора.

Вентилятор відповідає за циркуляцію потоку та його проходження через систему фільтрів, іонізатор – за його очищення. Чому використовується декілька фільтрів, а не один? Тому що кожен різновид відповідає за усування певного типу забруднення.

Якщо ви не знаєте, як вибрати очищувач повітря, та не бажаєте поглиблюватися в цю тему, зупиняйтеся на моделях з 3 фільтрами. Перший відповідає за глибоке очищення, другий усуває запахи, третій нівелює залишки. Але загалом не варто купувати апарати, в яких встановлені усі можливі різновиди фільтрів. Ви можете просто переплатити за функціонал, який вам не потрібен. Купуйте той очищувач, який відповідає конкретним потребам. Живете поряд з автострадою? Зупиняйтеся на найпотужніших моделях з 2-3 фільтрами. Шукаєте прилад, який буде швидко усувати тютюновий дим? Обирайте апарати, в яких передбачено вугільний фільтр.

Як вибрати очищувач повітря 3 в 1

Як вибрати очищувач повітря за фільтром

Головний модуль, від якого залежить ефективність очищення потоку – це фільтр. Саме його тип визначає, з яким різновидом забруднення сам прилад зможе впоратися найкраще. Тому детально розберемо особливості, принципи роботи та призначення найрозповсюдженіших типів фільтрів, встановлених в сучасні очищувачі.

Попередній або механічний фільтр

Це базовий тип фільтра, призначений для першого етапу грубого очищення. Він здатний затримувати великі та тверді частки на поверхні фільтраційного матеріалу. Це шерсть домашніх тварин, пил, алергени та хімічні забруднювальні речовини.

Ці фільтри зазвичай виконують функцію умовної першої лінія захисту для більш дорогих та більш ефективних фільтрів, які знаходяться всередині пристрою. Вони становлять собою багатошарову дрібну сітку, яку можна легко вийняти, очистити, поставити на місце або встановити нову. У разі поломки або деформації їх можна легко та відносно недорого замінити.

Вугільний або абсорбційний фільтр

Цей тип фільтрів призначений для усування неприємних запахів та хімічних випарів. Вони відмінно поглинають:

  • тютюновий дим;
  • запахи тварин або кухні;
  • викиди промислових об’єктів та вихлопні гази, які потрапляють до квартири з вулиці.

У деяких очищувачах вугільні фільтри можуть використовуватись як попередній етап очищення.

Головна відмінність вугільного фільтра полягає в тому, що він має високу площу поверхні та мікроскопічні пори, які відповідають за адсорбцію забруднювальних речовин. Активований вугільний матеріал взаємодіє з газами та розчиненими хімічними речовинами, які входять у його склад, та утримує їх на поверхні фільтра.

Вугільні фільтри особливо корисні уразі необхідності зниженні рівня хімічного забруднення, зокрема, для усунення таких токсичних сполучень як формальдегід, бензол, толуол, аміак та інші органічні речовини або гази.

Обираючи побутовий очищувач, врахуйте, що вугільні фільтри мають обмежений термін роботи. Токсичні хімічні речовини, які він здатен поглинати, затримуються на його поверхні, та з часом їхня кількість стає критичною, що призводить до вичерпання закладеного ресурсу. Тому вугільні фільтри необхідно періодично замінювати, щоб забезпечити ефективну роботу самого очищувача.

Очищувая повітря з вугільним фільтром
Очищувая повітря з вугільним фільтром

Електростатичний фільтр

Ще один достатньо розповсюджений тип фільтрів, який зустрічається в більшості очищувачів – електростатичний. Основна його особливість полягає в використанні електростатичного заряду для виокремлення та утримання забруднень. В нього передбачені певні заряджуючи елементи – пластини або дроти. Що саме – залежить від конкретної конструкції.

Коли повітря проходить через такий фільтр, забруднювальні частки набувають заряду, завдяки чому вони притягуються до зазначених у фільтрі електродів. При цьому чим сильніший заряд, тим краще заряджене забруднення буде притягуватися. Захоплені частинки утримуються на поверхні фільтра, не потрапляючи знову до приміщення.

Якщо ви розбираєтесь у тому, як вибрати очищувач повітря, обираючи модель з таким типом системи фільтрації, врахуйте, що вона потребує регулярного обслуговування. Оскільки забруднені частки утримуються на поверхні заряджених елементів, з часом ефективність такої системи буде знижуватися. Тому електростатичний фільтр, так саме як і вугільний, потрібно регулярно очищувати та періодично змінювати.

Фільтри тонкого очищення HEPA

Для людей з алергіями на пилок, тополиний пух або подібні поширені алергени, краще зупинятися на моделях з фільтрами тонкого очищення або HEPA. Це найефективніші системи серед усіх, здатні нейтралізувати забруднення розміром до 0,34 мікрона.

HEPA-фільтри працюють за принципом механічної фільтрації. В їх основі лежить сукупність мікроскопічних волокон складної форми, які утворюють велику фільтраційну поверхню. Коли потік проходить через таку сітку, частки забруднень стикаються з волокнами та затримуються на поверхні. Щоб певна система фільтрації могла належати до класу HEPA-фільтрів, вона повинна відповідати європейському стандарту EN 1822. Згідно з цим стандартом, фільтр повинен забезпечувати мінімальну ефективність у затриманні частинок розміром 0,34 мікрона не менше 99.97%.

Якщо необхідно вибрати очищувач для приміщень з надвисокими вимогами до стану повітря та в цілому до санітарних умов, моделі з фільтрами тонкого очищення HEPA вважаються найкращими рішеннями. Але ж вони будуть і найдорожчими серед усіх.

Очищувач повітря з HEPA-фільтром
Очищувач повітря з HEPA-фільтром

Водний фільтр

В продажу також можна зустріти очищувачі, які працюють на базі водяних фільтрів. Проходячи через такі модулі, забруднювальні мікрочастки утримуються у воді та відкладаються на дні окремого резервуара, а з самого пристрою вже виходить чисте повітря. Головна відмінність та перевага таких фільтрів полягає в тому, що вони чудово прибирають з приміщення будь-які запахи та додатково підвищують загальний рівень вологості.

Як вибрати очищувач повітря за технічними характеристиками

Переходимо безпосередньо до того, як вибрати очищувач повітря за базовими параметрами. Врахувавши їх, можна підібрати модель, яка буде повністю відповідати вашим вимогам.

Площа приміщення

Потужності, закладеної в конкретну модель очищувача, має бути достатньо для очищування усієї маси повітря в конкретному приміщенні. Зазвичай цей показник вказано в технічній документації або в картках товару. Зверніть увагу, що мова йде саме про обсяг, а не про площу.

Деякі виробники вказують саме площу, яку прилад здатен обробити, інші – повітряний потік. За площею орієнтуватися значно простіше, але якщо вона не вказана, розрахувати продуктивність очищувача можна, спираючись саме на потік. Наприклад, у вас є кімната с шириною 3 м, довжиною 4 м та висотою стелі – 2,7 м. Її об’єм – 32,4 м3. Але врахуйте, що прилад повинен за 1 годину пропускати увесь потік в приміщенні мінімум 2 рази, а краще – 3. Тому отримані 32,4 м3 необхідно перемножити на 2 та 3 відповідно. В результаті ми отримуємо 64,8 м3 та 97,2 м3. Тепер шукайте очищувачі, які здатні обробляти такий обсяг за 1 годину.

Рівень шуму

Оскільки очищувач буде працювати постійно, зупиняйтеся на моделях, в яких рівень шуму не перевищу 35 дБ. Це особливо важливо для тих, хто працює з дому або планує встановити прилад в спальні або дитячій кімнаті.

Спосіб встановлення

Деякі моделі встановляються виключно на підлогу, інші можна поставити на стіл. Все залежить від габаритів та ваги. Але в продажу зустрічаються апарати, при розміщенні яких потрібно дотримуватися певних правил. Наприклад, ставити їх на певній відстані від вікна. Тому заздалегідь сплануйте, куди саме ви будете його встановлювати. Малопотужні прилади зазвичай ставлять на підвіконня чи стік, габаритні – виключно на підлогу.

Призначення

Від призначення залежить тип фільтраційної системи, вбудованої в прилад. Якщо у вас є будь-який тип алергії, придивіться до моделей з HEPA модулями або багатоступеневими комплексами. Останні зазвичай складаються з 3-х типів фільтрів.

Як вибрати очищувач повітря за функціональними можливостями

Функціонал подібної техніки спрощує взаємодію з нею та підвищую рівень комфорту. Наприклад, в деяких очищувачах може бути вбудований дисплей, підсвічення, пульт дистанційного управління, таймер, за допомогою якого прилад можна запрограмувати на роботу впродовж певного часу. До числа корисних додаткових опцій також можна віднести:

  • автоматичний запуск чи зупинення роботи приладу;
  • індикатор стану забруднення фільтра;
  • систему контролю поточного стану повітря.
Дисплей зволожувача повітря 3 в 1

Окремо розглянемо функцію іонізації та зволоження.

Особливості іонізації

Іонізація відповідає за насичення повітря негативно зарядженими іонами. За останні 40 років були проведені десятки досліджень, які підтверджують бактерицидні властивості негативно заряджених іонів, зокрема, їх здатність знищувати бактерії, віруси та грибків, знижуючи тим самим імовірність інфікування людини. Іони також позитивно впливають на загальний стан здоров’я, підвищуючи самопочуття та позитивно впливаючи на продуктивність.

Функція зволоження: переваги

Зволоження як функція дозволяє підвищити рівень вологості повітря в приміщенні, що підіймає загальний рівень комфорту. Це особливо важливо в опалювальний період, оскільки будь-які системи обігріву сильно висушують повітря. Останнє не тільки сприяє легшому розповсюдженню вірусів та бактерій, але й погіршує стан дихальних шляхів. Тому правильний рівень вологості – це додатковий спосіб захисту себе та своєї родини від інфекцій.

Принцип роботи очищувачів з функцією зволоження базується на використанні води зі вбудованого в прилад контейнера або резервуара. Вода нагрівається, перетворюється на пар та змішується за потоком, який проходить через фільтри. В результаті ми отримуємо не тільки очищене, але й зволожене повітря.

В деякі очищувачі інтегровані датчики вологості, які дозволяють автоматично регулювати рівень вологості, щоб підтримувати оптимальні умови в приміщенні. Це максимально зручні моделі, оскільки не передбачають необхідності постійного контролю за цим показником зі сторони людини. Але, обираючи такі прилади, беріть то уваги, що необхідно буде постійно слідкувати за рівнем води в резервуарі та регулярно чистити пристрій, щоб уникнути розвитку бактерій або накипу.

Зволожувачі повітря: відмінності

Ультразвуковий зволожувач повітря
Ультразвуковий зволожувач повітря

Декілька слів стосовно зволожувачів як окремих приладів. Якщо загальна якість повітря у квартирі чи будинку є задовільною, але надмірна його сухість – це нагальна проблема, не варто переплачувати за функції, якими ви не будете користуватися. В такому разі доцільно придбати окремий зволожувач.

Зазвичай це маленькі та ергономічні прилади, за допомогою яких можна досягти здорового мікроклімату в приміщенні. В деякі з них закладена опція додавання ароматичних олій, які будуть розпилятися з вологою та автоматично розподілятися в межах кімнати. Якщо потрібно покращити імунітет, додавайте натуральні ароматичні мастила будь-яких хвойних дерев.

Зволожувач повітря з функцією ароматизації
Зволожувач повітря з функцією ароматизації

Обираючи саме зволожувач, звертайте увагу на такі ж самі характеристики, як і у разі очищувача. Наприклад, для кімнати площею до 30 м2 достатньо апарата з продуктивністю у 300 мл/г. Щоб постійно не відволікатися на доливання води, купуйте моделі на 4-5 літрів – їх зазвичай достатньо для цілого дня роботи.

Очищувач та зволожувач: чи взаємозамінні

У багатьох з тих, хто розбирається у питанні того, як вибрати очищувач повітря, формується хибна думка, що очищувачем можна повністю замінити зволожувач чи навпаки. У цих приладів різні функції, тому вони не є взаємозамінними. Виняток – коли в очищувачі передбачена відповідна функція зволоження.

Якщо є потреба у використанні їх обох, то варто придивитися до універсальних моделей, в які закладені відповідні технічні можливості. Найбільш практичними в цьому плані є моделі 3 в 1: очищувачі, зволожувачі та іонізатори. Вони дозволять закрити усі аспекти, які стосуються покращення якості повітря, при цьому такі апарати достатньо ергономічні та не займають достатньо багато місця. Приклад таких мультитулів – очищувач повітря HYUNDAI HP-50, вартість якого на момент написання статті становить 10 000 грн. Він розрахований на площу обслуговування в межах 45 м2, його заявлена ефективність – 220 мл/год та працює на базі 2 фільтрів: вугільного та HEPA.

Як вибрати очищувач повітря за брендом

Boneco

Очищувачі повітря Boneco
Очищувачі повітря Boneco

Ще один підхід, за яким можна вибрати очищувач повітря – виробник. Одним з найбільших популярних в даному сегменті побутової техніки вважається бренд Boneco. Він спеціалізується на розробці приладів для контролю мікроклімату, випускаючи як бюджетні, так й преміальні моделі. В очищувачі Boneco зазвичай інтегровані фільтри-НЕРА або фільтри з активованим вугіллям. У парі вони здатні затримувати до 99.98% патогенних мікроорганізмів, твердих забруднювальних частинок, алергенів та хімічних компонентів. Деякі моделі працюють на основі ультразвукової технології зволоження, яка дозволяє створювати мікродрібні водяні часточки, які легко розподіляються по периметру кімнати. До переваг продукції даного виробника також належить:

  • інтуїтивно зрозуміла панель керування;
  • наявність додаткових опцій (таймер, регулювання швидкості роботи вентилятора, іонізатор);
  • стильний, сучасний дизайн корпусу.
Очищувач повітря Boneco
Очищувач повітря Boneco

Philips

Ще один бренд, продукція якого заслуговує уваги – Philips. Це золота середина між якістю техніки, її функціоналом та ціною. Технічні характеристики будуть залежати від конкретної моделі, але якщо в цілому розглядати переваги очищувачів Philips, то це:

  • енергоефективні, але достатньо тихі двигуни, які розраховані на цілодобову роботу без швидкого вичерпання їх експлуатаційного ресурсу. Їх середня тривалість роботи без необхідності ремонту – 7-9 років;
  • використання 2 чи 3 фільтрів в одному приладі, що дозволяє майже повністю нівелювати будь-яке забруднення: від мікроорганізмів до вихлопних газів чи викидів важкого виробництва;
  • наявність в асортиментів приладів формату «3 в 1»: очищувач, зволожувач, іонізатор;
  • в 90% моделях передбачені зручні додаткові функції: індикатор забруднення фільтрів, інтелектуальний режим, який відстежує загальні показники якості повітря в приміщенні, декілька режимів роботи.
Очищувач повітря Philips
Очищувач повітря Philips

Сподіваємося, що зазначених порад стосовно того, як вибрати очищувач повітря буде достатньо для сформування базового уявлення про особливості цих приладів. Орієнтуючись на них, можна розібратися в перевагах та недоліках обраних моделей та підібрати ту, яка повністю відповідатиме вашим потребам.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *