Корисні поради на кожен день


Як вибрати соковижималку для овочів та фруктів

Як вибрати соковижималку для овочів

Соковижималка або соковитискач – це побутова техніка, призначена для отримання соку з овочів та фруктів. Залежно від модифікації, вона здатна вичавлювати сік навіть з твердих продуктів, видаляючи м’якуш, шкірку та насіння. Сучасні соковижималки стали повноцінними помічниками для тих, хто слідкує за вагою та дотримується загальних рекомендацій щодо здорового харчування. В статі ми розберемо, як вибрати соковижималку для овочів, які різновиди її існують та чим керуватися при покупці?

Як вибрати соковижималку: переваги використання

Перш ніж переходити до розгляду того, як вибрати соковижималку, розглянемо, чому саме її варто придбати. Сфера застосування даного електричного приладу набагато ширша, ніж здається на перший погляд. Для чого саме може знадобитися такий прилад:

  1. Легке приготування домашніх соків. Сучасні соковижималки можуть приготувати сік з найрізноманітніших фруктів (яблука, груші, виноград) та овочів (морква, буряк, огірок, селера) без зайвих зусиль. Вони не передбачають надмірного фізичного навантаження в процес.
  2. Збільшення поживної цінності продуктів. Фреш зберігає більше вітамінів, мінералів та фітонутрієнтів, ніж у будь-який магазинний сік, оскільки не піддається термічній обробці. Це дозволяє отримати максимальну поживну цінність та користь самих продуктів.
  3. Приготування корисної їжі для дітей. Прилад допоможе у введені першого прикорму для дитини, оскільки з його допомогою можна вичавити як сік, так й овочеве чи фруктове пюре. При цьому ви зможете обрати безпечні, чисті від нітратів продукти, які не нашкодять здоров’ю дитини.
  4. Можливість дотримання дієти. Сік майже повністю відокремлюється від волокон, що полегшує засвоєння поживних речовин організмом. Це особливо важливо для людей з хворобами шлунково-кишкового тракту.
  5. Оптимізація кухонних процесів. Соковижималку також можна використовувати для отримання соку для зимових закруток, супів, соусів чи десертів.
  6. Максимально ефективне використання продуктів. Залишковий м’якуш чи волокна можна використовувати за певних кулінарних потреб чи для годування тварин.

Чи корисні натуральні соки

Існує велика кількість західних досліджень, які доводять позитивний вплив від вживання домашніх соків на здоров’я людини. Так, в 2017 році було оприлюднене дослідження, в ході якого була доведена користь від 3-денної сокової дієти, яка передбачає вживання виключно натуральних домашніх соків впродовж зазначеного терміну. Зокрема, триденна сокова дієта збільшує рівень корисної мікробіоти у кишечнику та сприяє природному зниженню ваги.

Але більш тривале вживання виключно соків може нести під собою певні риски, пов’язані зі зменшенням калорій, необхідних організму для щоденних біологічних процесів, а також з недостатньою кількістю білків та жирів. Тому в цьому питанні варто дотримуватися балансу, щоденно вживаючи власну норму калорій, білків, жирів та вуглеводів, збагачуючи свій раціон натуральними соками. У разі наявності будь-яких хвороб шлунку чи шлунково-кишкового тракту в цілому, перед споживанням свіжих соків варто проконсультуватися з лікарем.

Приклади деяких сумішей соків, які використовувалися в зазначеному вище дослідженні Scientific ReportsTrusted Source:

  • яблуко, огірок, селера, салат ромен, лимон, шпинат, капуста та петрушка;
  • яблуко, лимон, імбир та буряк;
  • яблуко, ананас, лимон та м’ята;
  • фільтрована вода, каєннський перець, лимон, мигдаль, фініки, морська сіль та стручки ванілі.

Як вибрати соковижималку для овочів та фруктів: основні типи приладів

Сучасні соковижималки поділяються на три великі групи:

  1. Цитрусові.
  2. Центробіжні.
  3. Шнекові.

Соковижималки для цитрусових

Найпростішу конструкцію має соковижималка для цитрусових. Вона буває 2-х видів: механічна та електрична. Фактично, вона становить собою конус з борозенками та піддоном. До вершини конуса потрібно міцно притиснути фрукт, розрізаний навпіл, та провернути його, щоб вичавити якомога більше соку.

Механічні моделі коштують недорого, вони зручні у використанні та догляді. Підходять для отримання соку з апельсинів та лимонів або лаймів, помело та грейпфрутів. Електричні соковижималки для цитрусових мають ідентичний принцип роботи, але в них вже не потрібно докладати фізичних зусиль для отримання соку, оскільки прилад це робить самостійно. Такі соковитискачі споживають мінімальну кількість електроенергії, займають мало місця та стануть ідеальним рішенням для швидкого приготування ранкового апельсинового фрешу.

Механічна соковижималка для цитрусових
Механічна соковижималка для цитрусових
Як вибрати електричну соковижималку для цитрусових
Електрична соковижималка для цитрусових

Центробіжні соковижималки

Ще один вид соковитискачів – центробіжні. Їх можна застосовувати для отримання соку з будь-яких овочів та фруктів. Деякі виробники навіть пропонують моделі, які переробляють ягоди разом із кісточками. Принцип їх дії кардинально відрізняється від приладу для цитрусових. Овочі та фрукти в них проходять стадію подрібнення на тертці, а потім потрапляють у сепаратор для відділення рідини від м’якоті. Сепаратори бувають двох типів:

  • конічні – автоматично відокремлюють віджатий м’якуш від соку та виводять його у спеціальну ємність. Щоб запустити цей процес, потрібно натиснути відповідну кнопку. Дана технологія виправдана в тому разі, якщо потрібно швидко переробити багато матеріалу (овочів, фруктів, ягід чи плодів). Однак її недолік полягає у тому, що макуха відтискається недостатньо ретельно, вона виходить вологою, оскільки в ній ще міститься якась кількість соку;
  • циліндричні – гарантують максимальне витискання соку. Макуха виходить максимально сухою, тобто весь сік залишається в склянці. Щоправда, м’якуш дуже швидко накопичується у збірнику і його потрібно часто видаляти. За один раз можна приготувати лише кілька порцій соку.

Головною перевагою таких моделей стає можливість швидкої обробки великої кількості сировини. Соковижималки такого типу можна порекомендувати власникам садів та ділянок, яким потрібно в короткий термін впоратися з кількома кілограмами овочів, фруктів чи ягід.

Що стосується недоліків, то, щоб обробити плоди у центробіжній соковижималці, їх потрібно буде підготувати: прибрати насіння, живці, а іноді й шкірку. Недоліком також вважається неминуче нагрівання соку у процесі виготовлення. Цей ефект є результатом обертання сепаратора, який знижує вміст корисних речовин у кінцевому продукті.

Резюмуємо: якщо головна ціль придбання соковижималки – заготовлення, наприклад, яблуневого чи томатного соку на зиму, то центробіжні – ідеальне рішення. Вони здебільшого для цього і призначені. Якщо ж ви плануєте використовувати техніку для вичавлення соку з надтвердих продуктів або робити свіжі соки, які не будуть піддаватися термічному навантаженню, краще придивитися до шнекових моделей.

Центробіжна соковижималка
Центробіжна соковижималка

Шнекові соковижималки

Третій тип приладів – це шнекові соковижималки, які мають низку унікальних особливостей. Від центробіжних вони відрізняються ключовим принципом дії – плоди не піддаються центробіжній силі, вони здавлюються шнеком, а сік просочується до збірника через дрібне сито.

Розробники шнекових соковитискачів змогли досягти того, що їх техніка не нагріває рідину. В результаті, у свіжих соках зберігається більше вітамінів, мінералів та мікроелементів. Після низки тестів та порівняльних випробувань було доведено, що цей спосіб дозволяє вичавити сік з овочів, фруктів та ягід оптимальним, щадним способом. Зокрема, в напої зі шнекової соковижималки зберігається на 40% більше вітамину C, на 60% більше вітаміну A та в 3 рази більше кальцію у порівняння з центробіжною соковижималкою. Це найкращий вибір для тих, кому важливо отримати найвищу ефективність продукту.

Шнекові пристрої підходять для обробки насіння, трав та навіть горіхів. А ще – це ідеальні рішення для отримання мигдалевого або соєвого молока.

Варто відзначити, що на ринку є пристрої комбінованого типу. Вони поєднують у собі характеристики центробіжних та шнекових соковитискачів. Іноді виробники забезпечують їх додатковими функціями, наприклад, нарізуванням овочів, змішуванням рідких продуктів чи подрібненням різних овочів та фруктів.

Асортимент шнекових соковижималок
Асортимент шнекових соковижималок

Як вибрати соковижималку за потужністю та швидкістю

Збираючи інформацію про те, як вибрати соковижималку, варто звернути увагу на потужність різних приладів. Цей параметр вказує на те, як довго може працювати конкретний пристрій, а також на якість готового продукту. Чим потужніша техніка, тим швидше крутиться сепаратор, отже, плоди здавлюються активніше та соку виходить більше. Потужні центробіжні соковитискачі дозволяють отримати дійсно багато рідини з різних ягід, овочів та фруктів. Однак при цьому в сік потрапляє м’якуш.

Якщо є потреба в ідеально чистих соках, слід купити шнековий прилад. Він працює на меншій потужності та невисокій швидкості. В результаті весь процес займе більше часу, також збільшиться кількість макухи.

Показники потужності коливаються у широкому діапазоні:

  • центробіжні пристрої – 500-2000 Вт
  •  шнекові прилади – 200-500 Вт;
  • для цитрусових – до 100 Вт.

Виробники намагаються максимально точно задовольняти всі ключові запити та побажання покупців. Тому в більшості моделей соковижималок передбачена функція регулювання швидкості.

Центробіжні належать до швидких, їх рекомендують для обробки як фруктів, так й овочів. Швидкість роботи такої техніки в середньому становить 30 000 обертів на хвилину. Завдяки своїм можливостям цей тип приладів добре підходить великим сім’ям та фермерським господарствам. Хороші, якісні соковитискачі можуть демонструвати до дев’яти швидкісних режимів. Різниця у швидкості допомагає обробити різні плоди за допомогою одного пристрою. На високій швидкості можна отримати сік з м’якушем з яблук чи моркви. Низькі швидкісні режими розроблені для приготування прозорих соків із невеликих ягід та м’яких фруктів.

Відцентрований соковитискач
Відцентрований соковитискач

Шнекові соковижималки найчастіше мають низьку швидкість роботи. Також вони гарантують вищий акустичний комфорт.

Як вибрати соковижималку для овочів: дизайн та матеріали

Багато кухонних приладів сьогодні мають пластикові корпуси. Це має сенс з багатьох причин, головна з них – це зменшення ваги техніки та спрощення догляду за нею. Такі пристрої легко переміщати, мити, розбирати та збирати. Крім того, полімерні сполуки бувають пофарбовані в різні кольори. Покупець може вибрати будь-яке забарвлення на власний смак. Звичайно ж, є і мінуси: пластик досить крихкий, тому корпус можна легко розбити або подряпати.

Якщо потрібен соковитискач на роки, краще віддати перевагу техніці в металевому корпусі. Це може бути нержавіюча сталь або анодований алюміній. Крім очевидної переваги у вигляді міцності та довговічності металеві пристрої також можуть похвалитися привабливим дизайном. Вони чудово вписуються в будь-який сучасний інтер’єр. Прилади, виготовлені з нержавіючої сталі, коштують дорожче і виглядають більш стильно. Однак техніка з алюмінію також дуже популярна. Розробники подбали про те, щоб на поверхні з анодованого покриття не залишалися краплі води та відбитки пальців.

Як вибрати соковижималку за розміром ємностей для готового соку та м’якоті

Розуміння того, як часто і наскільки інтенсивно використовуватиметься прилад у майбутньому, допоможе підібрати соковижималку з оптимальними габаритами. Якщо потрібно готувати не більше 1-2 склянок соку за раз, можна купити пристрій з ємністю для готового продукту в межах 500 мл. У випадку, коли необхідно швидко обробити декілька кілограмів плодів або приготувати сік на велику компанію/сім’ю, краще зупинитися на резервуарах на 1,5-2 л. Зазвичай соковитискачі, розраховані на інтенсивну експлуатацію, оснащені краном для стікання рідини з функцією «крапля-стоп». Це дуже практичне рішення від проливання соку.

Що стосується резервуара для макухи, то є моделі, які чудово обходяться і без нього. Це – економічні види техніки, розраховані на короткі етапи роботи. Якщо ж потрібно приготувати багато соку, краще вибрати соковитискач із великим вбудованим резервуаром. Вони можуть бути об’ємом до 3 літрів.

Ще один важливий аспект, який потрібно враховувати при підборі пристрою – діаметр завантажувального отвору. В середньому цей параметр варіюється від 3,5 до 9 см. Зазвичай він не впливає на вартість, тому краще вибрати техніку з максимально великим отвором. Це дозволить легко обробляти великі овочі та фрукти, їх не потрібно буде різати на дрібні шматки. Дуже зручно, якщо в отвір поміститься ціле яблуко або велика морква.

Як вибрати соковижималку: комфорт та безпека

Щоб електричні соковитискачі пропрацювали якомога довше, виробники оснащують їх додатковими функціями. Наприклад, велике значення має плавність запуску та захист від увімкнення, якщо прилад не зібраний до кінця. Для багатьох споживачів актуальною виявилася функція запобіжника – пристрій вимикається під час перегріву і потім знову вмикається, коли двигун охолонув.

Завдяки вдосконаленим та покращеним конструкціям керувати соковижималкою достатньо просто. Не потрібно мати велику фізичну силу, щоб прокрутити овочі або фрукти, електричний прилад все зробить сам. Достатньо лише правильно зібрати техніку та натиснути на кнопку запуску. Перед використанням необхідно ознайомитися з інструкцією, особливо якщо планується застосування різних швидкісних режимів та часте приготування соків з різних плодів.

Купити кухонну техніку можна як у звичайному магазині, так і онлайн. Розуміння того, як вибрати соковижималку для овочів, фруктів та ягід, допомагає зорієнтуватися в асортименті та відразу відсіяти невідповідні варіанти. Навіть базова інформація про різні типи електричних та механічних приладів дозволить зробити правильний вибір.

Як вибрати шнекову соковижималку
Шнекова соковижималка
Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *