Зміст
Загальний аналіз крові (ЗАК) – це базове лабораторне дослідження, яке зазвичай призначається для загальної діагностики стану здоров’я людини. Його специфіка полягає у всебічній оцінці стану клітин крові, що дозволяє виявити потенційні проблеми зі здоров’ям, включаючи інфекції, анемію або інші патології. В цій статті ми розглянемо основні показники загального аналізу крові, а також зазначимо ситуації, коли це дослідження необхідне.
Основні показники загального аналізу крові
ЗАК складається з кількох основних показників, які дозволяють оцінити стан різних компонентів крові. Ми зробимо акцент тільки на деяких з них – більше корисної інформації представлено на сайті medilabs.com.ua, де також можна записатися на проведення дослідження.
Основні показники ЗАК:
- Еритроцити (RBC). Це умовно ключові кров’яні клітини, основне призначення яких – це транспортування кисню до тканин та виведення вуглекислого газу з організму. Підвищена або знижена кількість еритроцитів може бути сигналом про наявність анемії або зневоднення.
- Гемоглобін (HGB). Це дихальний пігмент, який знаходиться безпосередньо в еритроцитах та транспортує кисень. Його знижений рівень також свідчить про анемію, яка може проявлятися у слабкості та загальній втомленості.
- Гематокрит (HCT). Відсоток червоних клітин крові в загальному об’ємі крові.
- Лейкоцити (WBC). Білі кров’яні клітини, ключова функція яких полягає у захисті організму від інфекцій. Збільшення кількості лейкоцитів може бути ознакою інфекційного процесу, запалення або навіть онкологічних захворювань.
- Тромбоцити (PLT). Необхідні організму для можливості згортання крові. Знижений рівень тромбоцитів частіше за все говорить про порушення згортання або підвищену кровоточивість, тоді як у разі їх високого рівня лікар може припустити наявність тромбозу.
- Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ або ESR). Показник, що відображає наявність запальних процесів в організмі. Підвищений рівень ШОЕ може свідчити про запалення, інфекції або навіть автоімунні захворювання.
Попри те, що наразі існують таблиці, які дозволяють самостійно розшифрувати результати загального аналізу крові, краще довірити це процес лікарю. Врахування декількох показників одночасно, які не попадають в межі норми, дозволить фахівцю скласти більш цілісну картину та підібрати оптимальний протокол лікування.
Коли потрібен загальний аналіз крові?
Загальний аналіз крові є важливим інструментом для лікарів у багатьох ситуаціях. Він може призначатися як під час профілактичного огляду, щоб переконатися, що усі показники здоров’я в нормі, так і у разі підозри на наявність запалення або інфекції. В такому випадку загальний аналіз крові дозволить підтвердити чи спростувати наявність захворювання та визначити його природу.
Через те, що загальний аналіз крові також дозволяє виявити дефіцит гемоглобіну або зниження кількості еритроцитів, він є базовим дослідженням задля виявлення анемії. Для пацієнтів з такими складними хронічними захворюваннями, як цукровий діабет або ревматоїдний артрит, ЗАК є інструментом для відстеження стану здоров’я та ефективності лікування.
У разі, якщо людина проходить тривале лікування антибіотиками або курс хімієтерапії, аналіз дозволяє оцінити вплив обраного протоколу лікування на організм та вчасно скорегувати його за потребою.
Як підготуватися до загального аналізу крові?
Підготовка до ЗАК не вимагає особливих зусиль, проте є кілька рекомендацій, які варто дотримуватися:
- загальний аналіз крові зазвичай проводиться натщесерце, що означає відмову від їжі за 8-12 годин до здачі крові;
- воду можна пити, але уникати вживання чаю, кави або інших напоїв, особливо з цукром;
- якщо ви приймаєте будь-які ліки, обов’язково повідомте про це лікаря, оскільки деякі препарати можуть впливати на результати аналізу.
Загальний аналіз крові – це ключовий інструмент для моніторингу здоров’я. Це просте, але при цьому інформативне дослідження, яке може допомогти виявити численні захворювання на ранніх стадіях. Регулярний ЗАК є необхідним елементом як з погляду профілактики певних захворювань, так й під час лікування.