Корисні поради на кожен день


Термін придатності контактних лінз: чому не можна носити прострочені лінзи

Термін придатності контактних лінз чому не можна носити прострочені лінзи

Значна кількість людей, які щодня носять контактні лінзи, іноді носять їх довше, ніж рекомендує виробник. Це може бути пов’язано з кількома причинами. Хтось просто забуває купити нову упаковку лінз або замінити їх на нові, коли прийшов час. Також багато хто вважає, що носіння лінз на день-два довше не матиме жодних негативних наслідків, тому можна не дотримуватися графіку заміни дуже прискіпливо. Проте правда полягає в тому, що контактні лінзи завжди слід носити протягом терміну, зазначеного виробником, і не більше дня. Адже «прострочені» лінзи здатні викликати різні проблеми зі здоров’ям. Тому незалежно від того, носите ви одноденні, двотижневі або місячні контактні лінзи, носіть їх протягом часу, зазначеного виробником.

Контактні лінзи

Контактні лінзи та термін придатності

Люди, які носять лінзи або хочуть почати їх використовувати, часто задаються питанням – скільки можна носити лінзи і чому? Усі контактні лінзи зберігають свої властивості після вилучення з оригінальної упаковки протягом визначеного періоду носіння. Іншими словами — відлік терміну дії починається відразу після порушення цілісності пакування. Щоденні одноразові контактні лінзи – це тонкий і гладкий продукт. Їх не потрібно надягати та знімати кілька разів, оскільки користувач замінює їх на нові щодня.

Двотижневі лінзи трохи товщі, тому їх можна успішно використовувати протягом 14 днів, тоді як місячні та квартальні контактні лінзи, як правило, ще товстіші та ще міцніші. Тому вони витримують більше годин носіння, одягання, зняття та догляду. Однак це не означає, що такі контактні лінзи можна носити довше вказаного терміну.

Усі м’які контактні лінзи забезпечують надходження кисню до рогівки через вбудовані мікроканали. Ця властивість називається киснепроникністю. Коли термін служби лінзи закінчується, канали зношуються, і доступ кисню до ока обмежується. В результаті відбувається погіршення посадки лінзи, зниження стійкості до відкладень і кисневої проникності.

Які наслідки носіння контактних лінз після закінчення терміну придатності?

Що ми помітимо на початку, так це гірше прилягання контактних лінз до ока. Нові свіжі лінзи настільки м’які та гнучкі, що ви не відчуваєте їх на очах. Зношені лінзи деформуються, що не тільки робить їх незручними при носінні, але й може швидко викликати подразнення очей і навіть біль.

Іншою проблемою є бруд і розмитість зору, яку він спричиняє. Навіть нові лінзи накопичують білкові відкладення та інші забруднення, які ми видаляємо щодня під час процесу очищення лінз. Відкладення починають утворюватися на лінзах, коли їх виймають з оригінальної упаковки. Однак не існує розчину для лінз, який міг би видалити їх на 100%. Тому щодня накопичується невелика кількість осаду, який через 14 або 30 днів (залежно від типу лінз) стає настільки значним, що може погіршити видимість і, відповідно, комфорт носіння. Крім того, брудні контактні лінзи можуть призвести до розвитку очних інфекцій.

Лінзи з вичерпаним терміном придатності забезпечують менший приплив кисню до очей. Для здоров’я очей важливо, щоб рогівка, яка живиться киснем з повітря, та інші частини ока мали доступ до достатньої кількості кисню. Нові лінзи мають високу кисневу проникність, яка з часом зменшується, оскільки кисневі канали в лінзах руйнуються. У разі перевищення рекомендованого часу носіння, проникність кисню дуже низька. Це призводить до подразнення, печіння та почервоніння очей.

Чим старші лінзи, тим вони менш зволожені, гнучкі та стійкі до пошкоджень. Навіть нову контактну лінзу можна пошкодити, але чим довше ми носимо такі лінзи, тим більший шанс, що вони зламаються. Якщо лінза розіб’ється на вашій руці, її можна легко викинути та замінити на нову. Проблема виникає, коли кришталик розривається на оці. У такому разі потрібним буде втручання фахівця, який допоможе видалити всі елементи лінзи, щоб запобігти інфікування та подразнення.

Як використовувати контактні лінзи безпечно для ваших очей

Щоб контактні лінзи виконували свої функції та були здоровими для очей, їх необхідно носити відповідно до рекомендацій виробника та лікарів. З одного боку, це стосується догляду за ними, щоденного очищення рідиною для лінз і зберігання в стерильній упаковці. З іншого боку, мова йде про гігієну носіння, яка також передбачає носіння лінз не довше, ніж рекомендовано. Кожен користувач контактних лінз повинен дотримуватися кількох правил:

  • лінзи не можна носити 24 години на добу або вночі під час сну (якщо це не спеціальні лінзи для ночі або для пролонгованого носіння);
  • не слід носити контактні лінзи довше, ніж рекомендовано виробником – це стосується як одноденних, двотижневих, так і місячних чи квартальних лінз;
  • не можна носити лінзи з вичерпаним терміном придатності – такі лінзи не виконують своїх функцій і також є загрозою для здоров’я очей;
  • за лінзами необхідно регулярно доглядати відповідно до рекомендацій виробника, мити їх можна тільки спеціалізованою рідиною для лінз;
  • лінзи повинні бути замінені на нові, як тільки ми помітимо будь-які пошкодження, деформацію або стійкий бруд.

Якщо ви не носите одноразові одноразові лінзи, варто записувати в календарі дату відкриття нової упаковки лінз. Зручною зручністю є програми на телефоні, які нагадують про виконання певних дій. Вони також можуть включати дату заміни лінзи. Завдяки цьому ви не забудете про необхідність заміни лінз або покупки нової упаковки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *