Зміст
Регулярне обрізання дерев та чагарників – запорука того, що ваш сад завжди виглядатиме доглянуто. Але в обрізці є і важлива прикладна функція – вона також сприяє омолодженню рослин, що покращує врожайність. І якщо для догляду за чагарниками та низькими гілками дерев можна використовувати секатор, то для обрізки гілок на високих деревах потрібен сучкоріз. В статті ми розберемо, що становить собою такий інструмент, як вибрати сучкоріз для обрізки дерев та догляду за садом.
Що таке сучкоріз
Сучкоріз – це різновид садових ножиць, призначених виключно для обрізки гілок. Зовні він схожий на секатори з подовженими ручками, довжина яких коливається в діапазоні від 35 до 90 см, що спрощує догляд навіть за високими деревами. Якщо потрібний довгий секатор для обрізки дерев, варто зупинитися на моделях з телескопічними рукоятками. У розкладеному стані їхня довжина може досягати 2 метрів.
Як вибрати сучкоріз за типом рукоятки
Якщо ви не знаєте, як вибрати сучкоріз для обрізки дерев за типом рукоятки, то за цим критерієм вони поділяються на 3 групи:
- Телескопічні сучкорізи – моделі з рукоятками, які можуть висуватися на відстань до 2 метрів. Це універсальні рішення, оскільки з їхньою допомогою можна обрізати гілки, які знаходяться на будь-якій висоті. Усередині своєї категорії вони поділяються на дві групи: моделі з опірними та паралельно розташованими лезами. Перші можуть розрізати гілки діаметром до 45 мм, другі – до 38 мм.
- Моделі зі збільшеними рукоятками – це модифікація класичного секатора з подовженими рукоятками. Вони призначені для обрізання гілок у середніх за розмірами садових дерев.
- Штангові сучкорізи – інструменти, які відрізняються від двох інших типів наявністю штанги висувного типу. Конструкція також передбачає висувний ланцюг, необхідний передачі навантаження безпосередньо на ріжучий елемент. Штанговий сучкоріз вважається найкращим варіантом для робіт, які проводяться на значній висоті, наприклад, від 5 метрів та більше. Їхня додаткова перевага – конструкція також спрощує збір врожаю.
Як вибрати сучкоріз за типом механізму
Ще одна характеристика, за якою поділяються усі гілкорізи – тип робочого механізму:
- механічні. Вважаються найпростішим варіантом. Вони не передбачають підключення до джерела живлення або використання палива, що спрощує користування. Але водночас вони потребують додавання певного зусилля під час роботи;
- бензинові. На відміну від попередніх моделей, бензинові сучкорізи вже більш ефективні, оскільки не потребують фізичної сили з боку оператора. Це економить час, що може бути вкрай важливо у разі необхідності обрізки великого саду. Бензопила сучкоріз стоїть дорожче, але така модифікація суттєво спрощує догляд та будь-якими деревами;
- електричні. Такі моделі потребують підключення до побутової електромережі або працюють від акумулятора. Акумуляторний сучкоріз вважається більш практичним, оскільки в ньому не передбачено кабелю. Гілкоріз електричний останнім часом став досить розповсюдженим, тому кожен зацікавлений зможе підібрати оптимальну модель під власні потреби.
Як вибрати сучкоріз для саду за принципом розрізу
Ще один фактор, який потрібно врахувати при ознайомленні з подібним садовим інструментом – це тип розрізу. Існує два типу сучкорізів за даною характеристикою: Bypass та Anvil.
До категорії Bypass відносяться усі моделі, які працюють за принципом, ідентичним до садових ножиць. Їх краще за все використовувати для обрізки невеликих за діаметром живих садових дерев. Перевага таких гілкорізів полягає в тому, що вони роблять чіткий та акуратний розріз, завдяки чому частина гілки, яке не підлягає обрізки, досить швидко загоюється. А ось користуватися таким приладом для обрізки сухих гілок не варто, оскільки це може призвести до деформації лез.
Сучкорізи Anvil розроблені за принципом секатора: вони мають робоче (гостре) та опорне (тупе) лезо. При цьому самі леза можуть бути класичними прямими або трошки вигнутими. Недоліком таких модифікацій вважається грубий розріз, що не досить добре для здорових дерев, оскільки може спровокувати грибкове або бактеріальне зараження самого розрізу. Тому такі сучкорізи варто використовувати тільки для обрізки сухих гілок.
Як вибрати сучкоріз для саду з храповим механізмом
Окрема категорія – це гілкоріз з храповим механізмом, який вважається ідеальним інструментом для обрізки живих гілок з діаметром від 3 см. Принцип роботи таких сучкорізів ідентичний до подібних секаторів: для розрізу вам потрібно стиснути рукоятки, завдяки чому в леза заглиблюються в деревину. Але якщо зусилля було недостатньо для відрізу за один підхід, то необхідно повторити процес ще раз. Завдяки своїй конструкції вони роблять якісний, рівний розріз.
Поради з вибору сучкорізу
Якщо ви вперше стикаєтеся з подібною проблемою та не знаєте, як вибрати сучкоріз для саду, зверніть увагу на наступні моменти:
- обирайте моделі з лезами з загартованої сталі, які мають додаткове антикорозійне покриття;
- при великому обсязі робіт краще буде придбати автоматизовану модель (це може бути бензиновий або електричний гілкоріз);
- якщо не має доступу до джерела живлення або в пріоритеті енергонезалежність, то не витрачайте зайві гроші та придбайте звичайний механічний гілкоріз);
- для обрізки старих та сухих гілок користуйтеся моделями с опорним та гострим лезом, для товстих гілок краще підійде сучкоріз з храповим механізмом, для високих дерев – телескопічний гілкоріз.
Що стосується заточування гілкорізів, то термін, через який воно може потребуватися, залежить від інтенсивності навантаження на інструмент. Якщо прилад використовується для обрізки дерев, догляду за чагарниками частіше, ніж 3-5 часів на тиждень, то заточування потрібне проводити 1 раз на місяць. Якщо ж гілкоріз купується для сезонної підрізки, яка зазвичай займає не більше 1-2 годин на тиждень, то достатньо заточувати леза 1 раз на 6 місяців.
Але враховуйте, що далеко не всі моделі можна заточувати. Якщо леза виготовлені з дешевого металу або навіть пластмаси, то вони можуть не пережити заточування. Тому перед покупкою краще уточнити це питання у консультанта магазину. Якщо ви ще не впевнені в тому, як вибрати сучкоріз для саду, то звертайте увагу також на другорядні характеристики. Так само як і у випадку з секаторами, гілкорізи варто вибирати безпосередньо в магазинах, щоб мати можливість потримати обраний інструмент в руках.