Корисні поради на кожен день


Як виростити та правильно доглядати розсаду перцю

Як виростити та правильно доглядати розсаду перцю

Український клімат чудово підходить для вирощування найрізноманітнішої городини. Однак, щоб отримати хороший врожай перцю, потрібно спочатку підготувати розсаду. Якою має бути розсада перцю, як її удобрювати та коли висаджувати в ґрунт? Досліджуємо далі у статті.

Коли сіяти перець на розсаду: найкращий час

Коли сіяти перець на розсаду

Незалежно від того, який вид перцю ви обрали для своєї присадибної ділянки, спершу вам необхідно посіяти насіння та виростити розсаду. Для цього знадобиться кілька пластмасових стаканчиків, субстрат, добрива і підвіконня.

Щоб визначити час, коли сіяти перець на розсаду, потрібно розуміти специфіку цієї рослини. Насіння перцю сходить досить довго: приблизно через 8-10 днів можна побачити перші сходи, а повноцінна розсада утворюється ще через 3 тижні. Перенесення паростків у відкритий ґрунт зазвичай виконують в середині травня. Від цього терміну потрібно відштовхуватись, щоб вирахувати час, коли сіяти перець на розсаду. Щоправда, термін висадки може варіюватись залежно від клімату в окремих регіонах нашої країни. В південних областях теплішає раніше, тож висівати насіння потрібно заздалегідь.

Велика перевага розсади перцю в тому, що за необхідності її можна залишити у ящику на декілька тижнів, поки не настане підходяща для висадки погода. Стебла не витягуються вгору, як, наприклад, томати. Прагнучи отримати міцну та витривалу розсаду, деякі українці висівають насіння перців уже кінці січня та на початку лютого. Зокрема так роблять з великоплідними, пізніми та середньостиглими сортами.

Вирощувати перець одразу у ґрунті можна, але доведеться довго чекати на перший врожай.

Як створити оптимальні умови для розсади перцю

Надзвичайно важливо підібрати правильний субстрат. Потрібно звертати увагу на кілька параметрів:

  • щільність;
  • кислотність;
  • склад.

За щільністю для перців найкраще підходить легкий ґрунт, який добре пропускає воду та збагачується киснем. Його можна купити у спеціалізованому магазині. Зазвичай він базується на торф’яній основі. Категорично заборонено використовувати важкі, в’язкі ґрунти. До цієї категорії належать чорноземи та суглинки. Якщо виходу немає і в доступі виявилась лише важка земля, її можна «розбавити».

Субстрат стане легшим, якщо до нього додати розпушуючи компоненти:

  • пісок;
  • кокосове волокно;
  • торф;
  • листову або дернову землю.

У «жирній» землі розсада перцю ростиме повільно. Також є великий ризик того, що коріння почне гнити через застій вологи. Оптимальна кислотність субстрату має становити pH 5,5-6,5.

Найкращі сорти перцю

Товстостінні сорти солодкого перцю

Вирощуючи болгарський перець, варто впевнитись, що урожай вартуватиме вкладених зусиль та часу. Зазвичай українці обирають сортові рослини або гібриди.

Товстостінні сорти солодкого перцю

Для смачних салатів, а також для майбутніх заготовок на зиму чудово підходять товстостінні сорти солодкого перцю.

Найбільш популярні з них:

  1. Марконі – сорт італійського походження. Плоди досить великого розміру (до 20 см) мають характерну видовжену форму та щільні м’ясисті стінки. Даний сорт займає проміжне положення між ранніми та середньостиглими.
  2. Квадро асті – товстостінний середньостиглий сорт, який став популярним завдяки високому відсотку схожості. Плоди мають кубічну форму, за розмірами сягають близько 10 см. Цей перець можна вживати в їжу повністю стиглим (насичений червоний колір) або ж зрізати на термінах технічної зрілості (зелений колір). М’якоть солодка і соковита, підходить для вживання у сирому вигляді, тушкування та консервування.
  3. Шорок-шарі – ранній сорт, який дає кубічні плоди оранжевого кольору. Відносно невеликий розмір плодів та висока щільність стінок забезпечує хорошу транспортабельність.

Насправді товстостінних сортів перцю набагато більше. Вони можуть відрізнятись за зовнішнім виглядом, розміром плоду та періодом дозрівання. Окрім сортових рослин можна обрати гібридні: Геркулес, Каптур, Хаскі, Банкерс та інші. Необхідно розуміти, що при вирощуванні гібридної городини дуже важливо дотримуватись агротехніки.

Ультраранні сорти перцю

Ультраранні сорти перцю

Щоб отримати урожай в короткі строки, варто спробувати виростити перець ультрараннього сорту. Таку городину можна вирощувати в будь-якому регіоні нашої країни. Щоправда, обов’язково знадобиться розсада перцю, адже сіяти ранні  сорти прямо в ґрунт не можна навіть у південних областях.

Ультраранні сорти перцю ростуть швидше за ранні. В середньому їхній період дозрівання становить 60 днів. Рекомендується сіяти насіння таким чином, щоб потім не довелось пікірувати. Наприклад, в окремі стаканчики. При пересадці паросток переносять зі стаканчика у відкритий ґрунт разом з грудкою землі.

Найвідоміші ультраранні сорти:

  1. Блонді – гібридний сорт, який можна вирощувати у теплиці та у відкритому ґрунті. Плоди мають яскравий колір, який варіюється від насиченого жовтого до яскраво-червоного.
  2. Джипсі – товстостінний сорт із доволі крупними плодами, кущі дають хороший врожай протягом всього сезону.
  3. Мохай – високоврожайний сорт, перці великі, мають специфічну блочно-кубовидну форму.
  4. Мадонна – універсальний гібрид для теплиць та відкритого ґрунту, товстостінні перці мають середній розмір. Сорт підходить для транспортування та тривалого зберігання.
  5. Лотта – гібридний сорт, який дозволяє збирати рясний врожай товстостінних смачних перців. Колір плодів варіюється від насиченого зеленого до яскраво-червоного.

Розсада перцю ультраранніх сортів сходить приблизно через тиждень після висівання. Вирощувати її можна вдома на підвіконні або у теплиці.

Покрокова технологія висаджування розсади перцю

Сьогодні можна знайти дуже багато порад щодо того, як і коли висаджувати розсаду перцю. Однак досвідчені садівники вважають за краще висівати насіння в окремі ємності, щоб потім не доводилось пікірувати паростки. Коренева система перців досить тендітна, тому не варто зайвий раз її наражати на небезпеку.

Чим підживлювати розсаду перцю

Для вирощування розсади потрібно:

  • знезаразити субстрат – помістити його на мороз на кілька днів або додати фунгіциди за 3-4 дні до посіву;
  • прогріти ґрунт до кімнатної температури;
  • наповнити субстратом обрану тару на 2/3 (рекомендовано пластикові стаканчики по 200 мл);
  • зволожити ґрунт, але не занадто сильно;
  • оброблене насіння можна одразу саджати у ґрунт, а звичайне (традиційне) насіння краще заздалегідь проростити;
  • у кожен стаканчик можна саджати по 2-3 насінини. По 1 насінині у лунку;
  • полити сіянці нехолодною водою, краще за все з пульверизатора;
  • накрити ємності плівкою і помістити у тепле місце (температура має бути від +24°С до +26°С);
  • щодня потрібно провітрювати сіянці, знімати плівку та прибирати конденсат, рівномірно зрошувати ґрунт водою з пульверизатора;
  • коли з’являться перші сходи, потрібно винести тару на світле місце (підвіконня);
  • щодня розсаду перцю необхідно розвертати на 180 градусів, щоб стебла не згинались у напрямі світла;
  • згодом паростки потрібно «підгодувати» добривом (чим підживлювати розсаду перцю, ми розповіли детально в окремому пункті).

Зазначимо, що у кожному стаканчику завчасно потрібно зробити кілька отворів для відтоку зайвої води. Можна одночасно обробити зразу кілька стаканчиків, якщо скласти їх стопкою.

Найкраща підкормка розсади перцю

Підкормка розсади перцю

Підкормка розсади перцю – це обов’язковий етап процесу вирощування. Без додаткового живлення паростки можуть рости надто довго. Також вони можуть бути слабкими та складно перенесуть пересадку у відкритий ґрунт.

Підкормку розсади перцю здійснюють тоді, коли паросток випускає кілька справжніх листочків. Не варто зловживати азотними добривами. Через них рослинки витягнуться вгору, однак їхні стебла будуть тонкими та слабкими. Хороших результатів можна досягти, якщо підживлювати перці водорозчинними мінеральними добривами. Краще за все обрати цілий комплекс, щоб надати паросткам всі необхідні поживні речовини.

Підібравши, чим підживлювати розсаду перцю, необхідно зробити правильний розчин. Паростки перцю дуже чутливі, тому їх не можна заливати концентрованими добривами. Потрібно використовувати дозу у 3 або навіть 4 рази менше за рекомендовану виробником. Рослини добре реагують на регулярне підживлення, а не на періодичне. Добрива варто додати у воду для поливу.

Хвороби розсади перцю

Хвороби розсади перцю

Якщо вчасно не попіклуватись про тендітні молоді паростки, вони можуть постраждати через шкідників та хвороби. Саме для цього потрібно виморожувати ґрунт і вносити в нього спеціальні препарати для знезараження.

Найпопулярніші хвороби розсади перцю:

  • чорна ніжка;
  • суха плямистість або альтернаріоз;
  • біла плямистість або септоріоз;
  • в’янення пасльонових;
  • бура плямистість;
  • біла ніжка;
  • диплодіоз;
  • борошниста роса;
  • чорна плямистість;
  • антракноз;
  • сіра гниль та багато інших.

Такі захворювання викликані мікробами та бактеріями. Зараження не завжди відбувається через ґрунт. Хвороби розсади перцю можуть виникнути через контакт з іншими рослинами. Тому не варто ставити біля розсади нові квіти або іншу розсаду, куплену в магазині або на ринку.

Коли сіяти перець на розсаду у 2025 році за місячним календарем

Болгарський перець

Правильно вирощена розсада перцю забезпечить чудовий урожай та дозволить урізноманітнити літнє меню. Одне з найважливіших питань – коли сіяти перець на розсаду? Відповідь можна знайти у спеціальному місячному календарі.

Сприятливі дні для посіву перцю у 2025 році

МісяцьДата
Лютий11, 12, з 15 по 21, 27
БерезеньЗ 1 по 5, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 22, 23, 24, 31

Несприятливими вважаються 12 та 28 лютого, а також 14 та 22 березня. У ці дні не варто працювати з насінням перцю.

Коли розсада перцю буде готова для пересаджування у відкритий ґрунт, потрібно звернути увагу не тільки на рекомендації експертів, а і на фактичну температуру повітря й ґрунту. Зазвичай підходяща для перцю погода виникає в кінці травня або на початку червня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *