Зміст
Фісташки надзвичайно корисні та смачні, а ще їх дуже просто включити практично у будь-яке меню. Ці горішки чудово смакують у сирому та підсмаженому вигляді. Однак вони підходять не всім. Перш ніж вводити фісташки у свій щоденний раціон, варто ретельно вивчити їхній вплив на організм.
Фісташки: це
Фісташки – це насіння дерева Pistacia vera, хоча в побуті вони вважаються горіхами та використовуються відповідно. Невеликі за розмірами (близько 2-2,5 см) горішки мають білу або жовтаву серцевину, зелено-коричневе лушпиння та міцну деревисту шкаралупу.
Фісташки здавна входять до раціону людей, їх почали вживати в їжу тисячі років тому. Ці горіхи цінуються за високу концентрацію корисних речовин та великий вміст олії. Фісташкова олія надзвичайно насичена і поживна, однак має короткий строк придатності. І горіхи, і олія активно використовуються в харчовій промисловості, зокрема, у кондитерській справі. Аромаолія застосовується для виготовлення косметичних засобів та парфумів.
Де ростуть фісташки
Дерево фісташки являє собою невеликий кущ висотою від 5 до 15 метрів. Існує багато видів фісташкових дерев, однак масово вирощується саме Фісташка справжня Pistacia vera через їстівні плоди. Цікаво, що залежно від виду змінюється тип листя. Деякі дерева є вічнозеленими, інші скидають своє листя наприкінці кожного теплого сезону.
Не всі знають, як ростуть фісташки. Ці дерева полюбляють сіроземи, тому в дикій природі їх можна знайти у степах та в гірській місцевості. Дерево фісташки нерідко виростає на кам’янистому схилі або обриві. Рослина потребує великої кількості світла та чудово витримує посуху. Тобто, їй не потрібен регулярний полив та тінь.
Біологи називають дерево фісташки кальцефілом, адже воно часто росте на ґрунтах, багатих на кальцій. Цим пояснюється високий вміст кальцію у фісташкових горіхах – рослина активно засвоює цей елемент під час всього життєвого циклу.
Дерево фісташки зазвичай росте наодинці, сади утворюються вкрай рідко. Період цвітіння настає у квітні (рідше в березні), а плоди дозрівають у середині або наприкінці осені.
Важко напевне сказати, звідки походить ця рослина. Сьогодні є дуже багато країн, де ростуть фісташки: Канарські острови, Африка, Південна Європа, Азія, Північна Америка (південні регіони США та Мексика).
Фісташки: склад та калорійність
Фісташка відома як продукт, і якому міститься найвища кількість вітаміну B6 в порівнянні з іншими горіхами. Цей вітамін виконує безліч функцій в організмі людини, тому так важливо слідкувати за його рівнем. Він бере участь у регуляції рівня цукру в крові, а також необхідний для утворення гемоглобіну (молекула, яка переносить кисень до органів та тканин).
Ще один важливий компонент фісташок – калій. У одній порції горіхів вагою 30 грамів міститься більше калію, ніж у половинці банана.
Окрім цих компонентів фісташки містять наступні елементи:
- жиророзчинні вітаміни (А, бета-каротин, альфа-каротин, D, D2, D3, E, K);
- водорозчинні (C, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, B12);
- мінерали (кальцій, залізо, магній, фосфор, натрій, цинк, мідь, марганець, селен, фтор).
Склад і калорійність фісташок:
Речовина | Сирі очищені | Смажені солені |
Калорії | 608 ккал (2545 кДж) | 599 ккал (2507 кДж) |
Білки | 20 г | 26 г |
Вуглеводи (з них цукор) | 17 г (5,7 г) | 10 г (5,6 г) |
Жири:насичені жирні кислоти;мононенасичені;поліненасичені. | 50 г8 г31 г12 г | 50 г6,3 г– |
Клітковина | 7, 5 г | 7,6 г |
Сіль | – | 1,8 г |
Варто розуміти, що калорійність та склад горіхів залежить від їхньої форми. Сирі та смажені, солоні й несолоні фісташки мають геть різний харчовий профіль. Це потрібно враховувати, перш ніж включати продукт у свій щоденний раціон.
Фісташки: користь
Фісташки – це дійсно дивовижний продукт. У маленьких горіхах зібрана унікальна комбінація вітамінів, мінералів, мікро- та макроелементів. Однією з ключових переваг фісташки є високий вміст білка – близько 20%. Це означає, що після вживання продукту ми довше залишаємося ситими. Горіхи можна включити у меню людини, яка працює над зниженням своєї ваги. Також їх зручно брати з собою в дорогу або використовувати як корисний перекус між основними прийомами їжі.
Боротьба з вільними радикалами
Фісташки є потужним джерелом антиоксидантів. За вмістом цих речовин їх випереджають тільки волоські горіхи та горіхи пекан.
Антиоксиданти надзвичайно важливі для організму людини. Вони запобігають поширенню вільних радикалів, які своєю чергою завдають шкоди органам і тканинам. Цікаво, що вільні радикали мають свої задачі, в невеликій кількості вони приносять користь. Однак, якщо їх чисельність зростає, вони починають атакувати та руйнувати абсолютно здорові клітини організму, білки та навіть ДНК. В результаті, можуть активізуватись хронічні хвороби та з’явитись нові захворювання. Також пришвидшуються процеси старіння. Негативний вплив вільних радикалів називається окислювальним стресом.
Антиоксиданти містяться у багатьох продуктах, медики радять по можливості включати таку їжу в щоденний раціон. Це сприяє загальному зміцненню імунітету і підтримує здатність організму протистояти віковим змінам та хворобам. Фісташка може похизуватись тим, що і ній є ненасичені жирні кислоти та калій. Це потужні антиоксиданти, які мають протизапальну дію.
Інші сполуки чинять позитивний вплив на органи зору. Такі речовини як лютеїн та зеаксантин підтримують зір гострим та запобігають віковим хворобам, пов’язаним із погіршенням зору.
Ретельного вивчення зазнали поліфеноли та токофероли – дві групи антиоксидантів, які містяться у фісташках. Дослідження показали, що у цих сполук надзвичайно високий потенціал. Вони сприятливо діють на серце, а також можуть бути корисні під час лікування раку. Однак цей ефект потребує підтверджень, тому вчені планують проводити додаткові дослідження.
Важливо те, що антиоксиданти у фісташках мають високу біодоступність. Вони прекрасно засвоюються протягом травлення.
Користь для травної системи
Фісташки – це горіхи, які сповнені харчових волокон (клітковини). Завдяки цьому вони позитивно впливають на роботу шлунку і кишківника.
Клітковина з фісташок може діяти як пребіотик, тобто вона сприяє росту корисних бактерій у травній системі. Коли в кишківнику здорова мікрофлора, то виділяються ферменти, необхідні для здійснення травлення. Позитивні наслідки можна простежити за тим, як зменшується частота розладів шлунку, налагоджується регулярність випорожнень, покращується загальне самопочуття людини.
Підтримка серця та серцево-судинної системи
Описуючи те, чим корисні фісташки, багато нутриціологів та дієтологів апелюють до здоров’я серця. Ці горіхи дійсно здатні покращити його роботу. Завдяки своєму унікальному складу вони допомагають регулювати рівень артеріального тиску і холестерину.
Користь фісташок для серцево-судинної системи зумовлена наступними речовинами:
- клітковина;
- поліненасичені жири;
- мононенасичені жири.
Потрапляючи у кров, ці сполуки налагоджують роботу ключових органів. Через зниження рівня шкідливого холестерину покращується стан кровоносних судин, знижується ризик інсульту, гіпертонії та інших хвороб.
Важливо додати, що людське тіло не здатне виробляти певні амінокислоти, тому має отримувати їх ззовні. У фісташках містяться незамінні амінокислоти, які підвищують гнучкість стінок судин.
Ефективність фісташок та інших горіхів у покращенні роботи серця була доведена в ході кількох експериментів.
Стабілізація рівня цукру в крові
Мільйони людей, які страждають на цукровий діабет, мають все життя дотримуватись суворої дієти. Їм потрібно відстежувати глікемічний індекс кожного продукту і страви, щоб не нашкодити своєму здоров’ю.
Фісташки – це горіхи з досить низьким глікемічним індексом. Це означає, що після їх вживання в крові не виникає різких стрибків цукру. Ці горіхи перетравлюються повільно і цукор вивільняється теж поволі. Вони добре підходять для того, щоб додати їх у страви або ж використати як перекус.
Додатковою перевагою фісташок є наявність речовин, що регулюють рівень цукру в крові: антиоксидантів, каротиноїдів, фенольних сполук.
Покращення зору
Фісташка – по-справжньому унікальний горіх. Цей продукт здатен зміцнити органи зору людини. Таким чином поліпшується зір (зберігається його гострота), прискорюється лікування захворювань, а також вповільнюються вікові дегенеративні зміни.
Головним плюсом фісташок в даному контексті є наявність двох активних речовин: зеаксантину та лютеїну. Саме вони зміцнюють органи зору та захищають їх від різноманітних пошкоджень.
Допомога у схудненні та регулюванні ваги
Перш ніж розказати, чим корисні фісташки для схуднення, варто зробити невеликий дісклеймер. Немає жодного «чарівного» продукту, який можна було б з’їсти та схуднути на бажану кількість кілограмів. Щоб скорегувати вагу, необхідно вдатись до комплексного підходу: збалансоване харчування, фізична активність, робота з ментальним здоров’ям, зниження рівня стресу тощо. Бажано заручитись підтримкою спеціалістів, які допоможуть пройти цей нелегкий шлях (дієтолог, спортивний тренер, психолог).
Фісташки будуть корисні завдяки тому, що вони містять велику кількість клітковини та білку, але при цьому їхня калорійність низька. Це значить, що горіхи можна додавати в їжу, аби зробити її більш ситною без збільшення маси. Доведено, що після вживання таких страв відчуття ситості буде зберігатись довше. В людини зменшиться потяг до спонтанних шкідливих перекусів (солодощі, смажені та калорійні смаколики).
Фісташки також можна використовувати як перекус, якщо це передбачено індивідуальним планом харчування. В такому разі рекомендується обрати фісташки у шкаралупі, а не очищені. Річ у тім, що процес очищування горішків заважатиме з’їсти надто багато фісташок за один раз. Якщо ж ви купите очищені горіхи, то можете не помітити, як перевищите норму калорій.
Фісташки: користь для жінок
Фісташки – це справжній суперфуд для жіночого організму. Їх можна рекомендувати для покращення здоров’я, а також для косметичних цілей.
Відомо, що наявність цих горіхів у раціоні позитивно впливає на стан шкіри. Щоб отримати максимальну користь, можна також ввести фісташкову олію у щоденний догляд. Наприклад, підібрати косметичні засоби, які містять даний інгредієнт. Також можна купити чисту косметичну олію та самостійно додавати її до кремів, масок і компресів. Важливо розуміти, що фісташкова олія швидко псується, тому додавати її прямо в баночку з кремом не варто. Краще за все кожного разу змішувати невелику кількість інгредієнтів для разового застосування.
Використання фісташкової олії та регулярне вживання горіхів у їжу робить шкіру більш пружною, гладкою та зволоженою. Також покращується стан нігтів і волосся, вони швидше ростуть, стають міцнішими та виглядають більш здоровими.
Вагітні жінки можуть скористатись фісташками, щоб налагодити роботу шлунково-кишкового тракту. Завдяки високому вмісту клітковини горіхи стають профілактикою закрепів. При цьому вони не шкодять малюку, навпаки, фісташка постачає дитині необхідні вітаміни та мінерали (в тому числі фолієву кислоту, білок, кальцій).
Лікар може порадити горіхи жінкам, які проходять через менопаузу. Розглянувши довгий список всіх поживних речовин у цьому продукті, можна не дивуватись, чим корисні фісташки для жінок.
Фісташки: користь для чоловіків
Багато хто з чоловіків має проблеми із серцем та судинами. Це пов’язано з різними факторами, зокрема, із незбалансованим харчуванням та надмірними навантаженнями.
Саме тому варто окремо розглянути, чим корисні фісташки для чоловіків. Ці горіхи здатні покращити роботу серця, знизити рівень холестерину в крові, зробити стінки кровоносних судин більш пластичними. Завдяки налагодженню хорошого кровообігу може покращитись сексуальне життя.
Додаткова перевага полягає в тому, що фісташки містять велику кількість білка. Це значить, що продукт чудово підходить фізично активним чоловікам. Його можна вживати після спортивних тренувань для відновлення м’язів.
Фісташки: протипоказання до вживання та побічна дія
У фісташках містяться вуглеводи різних видів та типів, деякі з них можуть становити небезпеку. FODMAP – це загальна назва ферментованих олігосахаридів, дисахаридів, моносахаридів та поліол. Ці речовини погано засвоюються у тонкому відділі кишківника. Тому їх не варто вживати людям, які мають проблеми із роботою шлунково-кишкового тракту. Медики не радять фісташки тим, хто страждає від синдрому подразненого кишківника.
Також дані горіхи протипоказані людям з непереносимістю фруктану. Це речовина, яка міститься у фісташках і може викликати:
- здуття живота;
- нудоту;
- больові відчуття в животі та шлунку.
У деяких людей може бути алергія на фісташки. Зазвичай вони дуже рано дізнаються про це, ще в дитинстві. Однак, якщо ви скуштували горішки та помітили наступні наслідки, якнайшвидше зверніться до лікаря.
Ознаки алергії на фісташки:
- відчуття свербіння в очах, роті, у горлі або на поверхні шкіри;
- нудота, біль у животі;
- діарея, розлад травлення;
- нежить, закладеність носа;
- проблеми з диханням та ковтанням (набряк слизової оболонки носогорла).
Іноді реакція може бути настільки сильною, що з’являється анафілаксія. Якщо вчасно не надати допомогу, людина може задихнутись. Люди з алергією на фісташки можуть носити з собою ліки (епінефрин або адреналін), щоб позбавитись анафілактичного шоку в разі випадкового вживання фісташок.
Деякі виробники обробляють на одному і тому ж обладнанні фісташки та арахіс. Тому, якщо у вас алергія на фісташки, варто обмежити вживання арахісу.
Як вибрати якісну фісташку
В сучасних магазинах представлені різноманітні види фісташок з усього світу. Однак не всі вони однаково якісні та корисні.
Правила вибору фісташок:
- зовні горіхи мають бути чистими без плям бруду та цвілі;
- шкаралупа повинна бути однорідного кольору та цілою, без дрібних сколів, пошкоджень;
- очищений горіх також має бути цілим, сухим та твердим, без плісняви;
- шкаралупа на всіх горішках повинна бути трохи відкритою.
Куштуючи кілька горіхів на пробу, зверніть увагу на смак та аромат. Якісні фісташки трохи солодкуваті та дуже смачні. Якщо ви помітили гіркоту або неприємний присмак, продукт неякісний або зіпсований.
Фісташки можна купити у різних формах випуску: у шкаралупі, очищені, сирі або смажені, несолоні або солоні, подрібнені у шматочки або перемолоті в порошок. Кожна форма має своє призначення та може бути використана у різних цілях. Наприклад, подрібнені горіхи варто додати у тісто при випіканні хліба або здоби. Порошок можна посипати зверху на кавовий напій, ранкову вівсянку або смузі. Цілі горішки чудово підходять і якості перекусу, їх зручно брати із собою.
Джерела: www.webmd.com, www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com