Зміст
Можна по-різному ставитись до нових свят, які приходять до України з інших культурних традицій. Однак марно заперечувати, що вони здійснюють істотний вплив на суспільство. За останні кілька років Геловін набув широкої популярності серед українців. Люди влаштовують тематичні вечірки для дітей і дорослих, замовляють фотосесії та прикрашають свій дім гарбузами. Далі в статті розповідаємо все, що вам потрібно знати про традиції та звичаї Геловіну.
Геловін: це
Геловін – це свято, яке відзначається щороку в останній день жовтня. Його назва походить від оригінальної англомовної назви: Halloween, Hallowe’en, All Hallows Evening, All Hallows’ Even, All Saints’ Eve.
Традиція святкування була закладена древніми кельтами Ірландії та Шотландії понад 2 тис. років тому. Спочатку в цей період відзначалось завершення збору урожаю – Самайн (англ. Samhain). Потім сталось злиття Самайну та Дня всіх святих, внаслідок чого і з’явилось народно-католицьке свято Геловін. Згодом традиції святкування перейняли жителі Великої Британії та інших країн Західної Європи.
Після відкриття Америки свято перекочувало за океан та міцно укорінилось у звичаях колоністів. Сьогодні у США та Канаді утворився справжній культ Геловіну. Жителі цих країн надзвичайно його люблять і заздалегідь готуються до святкування. Громадські місця декорують тематичними прикрасами, влаштовують вистави та масові заходи.
Геловін: історія виникнення
Геловін поступово проникає до культурних традицій країн, які тісно взаємодіють із США та Великою Британією. Неформальне святкування відбувається у Східній Європі, Японії, Південній Кореї, Австралії, Новій Зеландії та інших регіонах.
Згідно з кельтськими віруваннями рік ділився на дві частини – світлу та темну. Перехід від світлої до темної відбувався саме 31 жовтня, коли святкували Самайн. Кельти вважали, що вночі цього дня на землю виходить нечисть і злі духи. Для захисту від потойбічних сил вони розпалювали багаття, закривали обличчя масками у вигляді морд тварин, одягали звірині шкури. Щоб зло не чіпало людей у їхніх домівках, потрібно було залишити йому щось смачне на вулиці.
Католицька церква у VIII столітті започаткувала власну традицію – почала відзначати День всіх святих і призначила відповідну дату святкування – 1 листопада. Наступного дня потрібно було вшановувати пам’ять померлих. Попри те, що церква приклала чимало зусиль для скасовування всіх язичницьких звичаїв, частина традицій та ритуалів збереглась. Таким чином, сучасний Геловін став результатом комбінування різних обрядів.
Масштабності та всесвітнього поширення свято набуло після того, як американці не звели до мінімуму його ритуально-поминальний сенс. З 20-х років минулого століття Геловін відзначається масовими гуляннями, веселощами та вечірками. Багато хто вважає це свято другим за значимістю після Різдва.
Символи та традиції Геловіну
Головні атрибути осіннього свята – помаранчевий та чорний колір, гарбузи, потойбічна та містична тематика.
Символи Геловіну:
- гарбузи у будь-якому вигляді (справжні гарбузи, їхнє зображення, їжа з гарбуза, домашній декор із текстилю, кераміки та інших матеріалів);
- орні коти, казанки, силует відьми на мітлі, місяць у повні, відьомські капелюхи, образ відьми, відьомське приладдя (книги заклять, склянки з зіллям);
- чорні павуки та павутиння;
- скелети та зомбі;
- кажани та вампіри;
- привиди.
Для багатьох людей невіддільною частиною Геловіну є жахи жанру «баді-хорор». Тож до списку символів додаються скривавлені частини тіла, інструменти для катування, кайдани тощо.
Ліхтар Джека
Перша асоціація зі святом Геловін – це гарбуз із вирізаним на ньому зловісним обличчям і зі свічкою всередині. Саме це і називається ліхтарем Джека. Вирізати такі ліхтарі можна із гарбузів будь-якого розміру. Однак вони обов’язково мають бути помаранчевого кольору. Існує класичний дизайн обличчя, але креативні люди полюбляють втілювати власні ідеї.
Традиція робити ліхтарі походить від кельтів. Щоправда, вони використовували для цього ріпу, вважаючи, що такі світильники здатні відлякати нечисту силу. У США ріпа не була надто популярним продуктом, а от гарбузів вирощувалось багато. Тож згодом з’явився звичай вирізати ліхтарі із гарбузів. Суть традиції в тому, щоб розмістити такі світильники біля свого помешкання та захистити його від нечисті.
Вважається, що перший гарбузовий ліхтар зробив коваль на ім’я Джек. Він був пияком та скнарою, однак йому вдалось двічі перехитрити чорта та укласти з ним вигідну угоду. Коли ж настав час помирати, Джек не зміг потрапити ні до пекла, ні до раю. Його душа була приречена вічно блукати по землі. Щоб він міг освітлювати собі шлях, нечиста сила подарувала Джекові дві жарини. Той помістив їх у гарбуз із вирізаною серединою.
«Цукерки або смерть»
Головний слоган Геловіну звучить як «Trick-or-treat», тобто, «Відкупись, інакше зачарую». В перекладі на українську зазвичай використовують фразу «Цукерки або смерть».
Згідно з традиціями, діти, одягнені у геловінські костюми, мають стукати у двері до сусідів та вимагати солодощі в обмін на хорошу поведінку. Мається на увазі, що без солодкого викупу вони почнуть вчиняти безлад і магічні витівки. Якщо хазяїн не відчиняє або дає недостатньо смаколиків, діти можуть закидати його дім туалетним папером або гнилими овочами.
Вдягання костюмів
Для багатьох людей основна перевага свята Геловін – це можливість одягти карнавальний костюм та ненадовго прикинутись кимось іншим. Цікаво, що традиція перевдягання відносно недавня – вона з’явилась у 1895 році. Перші костюми були досить страхітливими, оскільки зображували переважно привидів, спотворених людей або нечисту силу.
Протягом наступного століття культура геловінського маскараду повністю змінилась. Зараз люди переодягаються у будь-кого та будь-що. Костюм може зображувати відьму, вампіра, привид, зомбі, селебріті, персонажа із кіно або історичну персону.
Прикмети Геловіну
Будучи найбільш містичним та загадковим святом у році, Геловін супроводжується великою кількістю звичаїв, ритуалів та забобон. Вважається, що їх потрібно дотримуватись, щоб захистити себе та свій дім від потойбічних істот, духів і нечисті.
Геловінські прикмети:
- не впускати у будинок чорних котів;
- не вбивати павуків (під їх личиною можуть бути душі померлих родичів);
- вікна та двері мають бути зачиненими, щоб злі сили не могли проникнути в дім;
- ідучи вулицею, не можна обертатись на звук кроків за спиною (це може бути мрець);
- не можна залишатись удома наодинці;
- якщо надворі сушиться білизна, її потрібно занести в дім (інакше в неї може вселитись нечисть);
- якщо хтось просить грошей або потребує допомоги, йому не можна відмовляти.
На вечірках, які влаштовують на честь Геловіну, часто влаштовують традиційну гру з яблуками. У велику ємність із водою кладуть кілька яблук. Гравці мають впіймати яблуко без рук, використовуючи тільки зуби.
Окрім цього дуже популярні різні страви з яблук, адже у жовтні саме збирають урожай.
Який костюм обрати на святкування Геловіну
Люди, які люблять Геловін, приділяють дуже багато уваги своєму вбранню.
Найпопулярніші теми для костюмів:
- принцеса;
- відьма;
- людина-павук та інші супергерої;
- фея та інші казкові персонажі;
- відомі історичні чи культурні постаті.
Шанувальники парних костюмів можуть обрати для себе традиційний варіант (сімейка Адамсів, Бонні та Клайд) або ж проявити креатив та вигадати власні образи.
Підбираючи костюми для дітей, батьки зазвичай віддають перевагу образам тварин та героям дитячих мультфільмів і кіно.
Якого числа святкують Геловін
Кожного року Геловін святкують в одну і ту ж дату – 31 жовтня. У 2024 році цей день припадає на четвер. У більшості країн немає офіційного вихідного, однак в Ірландії вводять скорочений робочий день.
Знаючи, якого числа святкують Геловін, можна заздалегідь підготуватись до святкування.
Прості ідеї для домашньої вечірки:
- свічники зі справжніх яблук (вирізати серцевинки, вставити свічки);
- павутиння зі звичайних швацьких ниток або марлі;
- декор із природних матеріалів (листя, гілки, сезонні квіти);
- закуски із геловінською атмосферою (мармеладні черв’яки, цукрові зуби, цукерки у вигляді черепів);
- тарілки із розрізаних навпіл гарбузів;
- перегляд фільму жахів або сімейного фільму про відьом.
Вважається, що ворожіння в геловінську ніч дасть правдиві відповіді на запитання про особисті стосунки та майбутнє.
Попри те, що в американських фільмах зазвичай зображують дуже масштабні, масові вечірки, святкування цілком може бути домашнім та затишним. Геловін – це чудовий привід урізноманітнити свої власні будні. Також він дає змогу зібрати близьких друзів або влаштувати колоритне побачення з партнером.