Для одних людей День святого Валентина став утіленням романтики, інші ж називають його комерційним ходом маркетологів. Проте складно сперечатися з тим, що традиції дня закоханих вже міцно вкоренилися у менталітеті українців. В цій статті ми розглянемо історію Дня святого Валентина як свята та цікаві традиції дня закоханих в усьому світі.
День святого Валентина: історія свята
Сьогодні важко дізнатися напевно, якою була історія дня закоханих. Існує легенда, що Святий Валентин був покровителем розлучених коханих. Також є версія, що існувало дві людини з таким ім’ям і обидва вони причетні до появи свята.
Фактично, сучасний день закоханих – це сплав християнських та язичницьких давньоримських звичаїв. Найпопулярніше сказання говорить, що Валентин був католицьким священником у Римі. Він жив у III столітті за правління імператора Клавдія II. Цей правитель ухвалив дуже непопулярну реформу – заборонив молодим людям одружуватися, щоб сім’ї не відволікали їх від військового обов’язку. Історія дня закоханих починається тоді, коли Валентин вирішив проводити одруження всупереч прийнятому закону. Юнаки та дівчата приходили до нього, щоб таємно взяти шлюб. Коли Клавдій дізнався про це, він наказав стратити священника.
Згідно з іншою теорією, день закоханих було засновано завдяки єпископу Валентину Тернійському, але його також було страчено за наказом Клавдія II.
У третьому варіанті історії появи цього свята Валентин є помічником полонених християн. Він надавав допомогу людям, які опинилися в римській в’язниці, лікував їх після побоїв та тортур, а також передавав звістки їхнім рідним та друзям. Коли самого Валентина ув’язнили, він написав листа до своєї коханої та поставив підпис: «Від твого Валентина».
Ким би не був Валентин, його особистість, без сумніву, героїчна, приваблива і не позбавлена романтизації. Історія дня закоханих проходить крізь віки, розважаючи людей та нагадуючи їм про необхідність приділяти увагу своїм партнерам.
День закоханих чи Луперкалії?
За однією з версій, день закоханих, День святого Валентина є видозміненим язичницьким святом Луперкалії. Його відзначали 15 лютого, поклоняючись Фавну – римському богу землеробства. Також у цей день вшановується пам’ять Ромула і Рема – засновників Риму.
Традиції тих часів були досить жорстокими та кривавими. Жерці відповідних культів проводили спеціальні обряди, під час яких здійснювали жертвопринесення тварин. Вважалося, що це забезпечить родючість жінкам та полям. Ще один обряд стосувався шлюбних звичаїв. Жінки складали записки зі своїми іменами в одну ємність, а чоловіки наосліп вибирали одну з них. Так утворювалися пари на період фестивалю, а деякі з них пізніше одружувалися.
День святого Валентина: коли святкують
Традиції дня закоханих укорінилися ще глибше у Середні віки. З роками День святого Валентина остаточно перетворився на день закоханих. Про нього писав англійський поет Джеффрі Чосер, а після 1400 року з’явилася традиція надсилати письмові привітання.
У своїй поемі «Пташиний парламент» Чосер згадав, що саме 14 лютого птахи та люди починають пошук своєї пари. Можливо, із цим пов’язано те, що тепер ця дата – міжнародний день закоханих.
День святого Валентина також можна вважати справжнім провісником весни. Цікаво, що звичаї його святкування у різних країнах суттєво відрізняються. У Сполучених Штатах це день закоханих, який сприймається як чудова нагода зізнатися іншій людині у своїх почуттях. В Естонії вітати одне одного можуть як романтичні партнери, так і друзі. Японці зробили 14 лютого днем, коли жінки можуть взяти ініціативу до своїх рук і зробити перший крок в контексті романтичних стосунків.
День святого Валентина: традиції
Головна традиція Дня святого Валентина – це підготовка приємних подарунків та зізнання у коханні своїм партнерам. Зазвичай це сюрприз, пов’язаний із приємними враженнями. Наприклад, побачення у затишному місці або просто добре проведений час удвох. Обов’язковим атрибутом вважається обмін невеликими листівками у формі серця.
Найчастіше день закоханих стає чудовим приводом для матеріального подарунка. Жителі Сполучених Штатів вважають за краще дарувати один одному червоні троянди та шоколад. Схожі традиції дня закоханих можна побачити у європейських країнах.
Небанальні звичаї XIX ст.
Попри те, що зараз червоні троянди стали своєрідним символом свята кохання, так було не завжди. У ХІХ столітті подарунковий букет міг включати різні квіти. При цьому кожна квітка в такому букеті несла в собі унікальне послання. Ті, хто знав «мову квітів», могли зрозуміти наміри дарувальника без записок та валентинок. У ті часи були спеціальні квітникові словники, в яких вказувалося розшифрування всіх флористичних символів.
Завдяки такій традиції люди могли закодувати в букеті своє повідомлення і бути впевненими, що його прочитають та зрозуміють. Наприклад, в день закоханих дівчина могла отримати букет із жовтої акації (приховане кохання), нарцисів (бажання взаємності) та пролісків (надія). У такому разі вона зрозуміла б, що їй зізнаються в таємному почутті та сподіваються на взаємність.
Найпопулярніші квіткові символи:
- бузок – перше кохання, невинність;
- конвалія – надійність, чесність;
- мигдаль – обіцянка;
- азалія – стриманість;
- акація – таємне кохання;
- волошка – витонченість;
- орхідея – старанність;
- маргаритки – терпіння.
Купувати квіти наприкінці зими в ті часи міг не кожен: це було достатньо дорого і вибір рослин був обмеженим. Не дивно, що з роками людини перейшли до доступніших варіантів. Сьогодні червоні троянди стали універсальним символом любові та пристрасті.
Наприкінці XVIII та в XIX століттях традиційним подарунком на день закоханих стала паперова головоломка. Це подарунок, який людина виготовляла самостійно з паперу та різного декору. Сьогодні техніка роботи з папером, мереживом та намистинами називається скрап-букінг. Головоломка являла собою складений певним чином аркуш, на його кутах були написані вірші та малюнки. Щоб одержувач прочитав текст у потрібному порядку, автор міг пронумерувати аркуші. Відкриваючи куточки та поступово розгортаючи головоломку, одержувач також міг знайти в центрі маленький подарунок. Проте подарунки були необов’язковими.
День святого Валентина: соціальний аспект свята
Представники афроамериканської культури у США заснували своє власне свято кохання. Вони відзначають його 13 лютого та називають День чорного кохання. Причин такого вчинку було кілька. Насамперед афроамериканці хотіли запровадити свято, яке було б присвячене зміцненню миру та припиненню насильства. Не секрет, що у США досі зберігається достатньо складна ситуація із правами темношкірого населення. Крім того, це свято мало бути унікальним та відрізнятися від класичних європейських традицій.
У той час коли день закоханих захоплює весь світ, деякі країни пропонують відсвяткувати ще й дружні стосунки. Такий звичай виник в Еквадорі, Сальвадорі та Мексиці. Він називається День кохання та дружби. Традиція передбачає обмін подарунками та листівками. Наприкінці минулого століття до цих країн приєдналися також Естонія та Фінляндія. Цікавий звичай передбачає проведення вечора 14 лютого з другом або у компанії найближчих товаришів.
Досить незвичайна традиція святкування Дня святого Валентина існує у Японії. Тут у день закоханих 14 лютого жінки можуть виявити ініціативу та піднести презент чоловікові. Зазвичай використовують різні види шоколаду для демонстрації романтичних та дружніх почуттів. Традиція з’явилася у другій половині XX століття, проте зараз її дотримуються менш як 40% дівчат та жінок. Через місяць після дня закоханих, 14 березня, у країні святкується Білий день, коли чоловіки можуть дарувати подарунки жінкам.
Потішні традиції та подарунки
У Німеччині свині є символом удачі та везіння. Після Другої світової війни їхній образ почали активно використовувати у святковій атрибутиці до дня святого Валентина. Також німці виготовляють великі пряники у формі сердець. Серед прикрас із крему та глазурі можуть бути індивідуальні послання для романтичного партнера.
На Філіппінах у день закоханих можна взяти участь у масовому одруженні. Влада спеціально організує такий захід для людей, які не можуть самостійно відзначити весілля. У 2010 році завдяки цій традиції одночасно побралися 1500 пар. 14 лютого є найпопулярнішою датою річниці весілля у цій країні.
Що робити, якщо у День святого Валентина немає святкового настрою
Романтика і паперові валентинки можуть розважити людей, які перебувають у стосунках. Однак для тих, хто страждає через розбите серце, це швидше додатковий фактор стресу. У деяких американських зоопарках є спеціальна пропозиція для охочих висловити свою образу, гнів чи розчарування. За невелику плату можна назвати таргана ім’ям свого колишнього романтичного партнера. Для закріплення угоди зоопарк надсилає сертифікат, у якому вказано нове ім’я таргана. Згодом комаха буде згодована хижим рептиліям. У різних зоопарках також можна вибрати щура або качан капусти для перейменування.
Для одиноких людей у деяких азійських країнах запроваджено свято Чорний день. Ті, хто не має пари на день закоханих, можуть одягнути чорний одяг та відправитися до ресторану 14 квітня. Зазвичай їм пропонують страву чаджанмен, до складу якої входить локшина та чорна квасоля. Спочатку ця акція замислювалася як відповідь на день романтики та Білий день, тобто як втішний приз для одиноких. Однак згодом це перетворилось на свято самотності та відсутності романтичних стосунків. Цього дня у багатьох закладах проводять гумористичні конкурси, що тематично пов’язані з темою самотності. Наприклад, поїдання локшини з бобами на швидкість. Також популярні спринт-побачення та інші заходи, які обігрують сватання.
Сучасна толерантність дозволяє людям в будь-якій цивілізованій країні самостійно вибрати спосіб святкування Дня святого Валентина. Можна влаштувати партнеру незабутнє побачення, привітати друга або піти в кіно наодинці з собою. Все залежить від власного ставлення до цього свята та бачення того, яким чином його варто відсвяткувати.