Корисні поради на кожен день


Кунжутна олія: користь і шкода, протипоказання та як вживати

Кунжутна олія користь і шкода, протипоказання та як вживати

Кунжутна олія може бути альтернативою будь-якій іншій харчовій олії. Нею замінюють соняшникову, оливкову або кукурудзяну олію під час приготування різноманітних страв. Цей продукт надзвичайно корисний, адже містить цілий ряд унікальних речовин і сполук. В цій статті ми розберемо склад кунжутної олії, чим вона корисна та як вживати кунжутну олію, щоб зберегти максимум її користі.

Кунжутна олія: це

Кунжутна олія

Кунжутна олія – це рідка масляниста речовина, яку отримують із насіння рослини Sesamum indicum. Кунжут, або сезам походить із південних країн – він вирощується у тропічних та субтропічних регіонах, зокрема, в Азії, Африці та Південній Америці. Цінність кунжутної олії полягає у високій концентрації білків, вітамінів та антиоксидантів.

Кунжутна олія чудово підходить для приготування різних страв, її легко додати до свого щоденного меню. Також вона часто використовується для догляду за шкірою та її лікування. Цей продукт має дуже широке застосування. Не дивно, що його можна зустріти у списку інгредієнтів косметичних засобів та медичних препаратів.

Однією з важливих переваг кунжутної олії є впізнаваний, досить сильний горіховий смак та аромат. Олія допомагає покращити смак салатів, соусів, смузі та інших страв.

Кунжутна олія: склад

В кунжутній олії знаходиться багато антиоксидантів, які сприяють зміцненню імунітету та допомагають долати хвороби. Окрім цього, продукт багатий на поліненасичені кислоти, корисні для людини біоактивні сполуки, вітаміни та мінерали. Варто зважати на те, що це олія, тобто досить калорійна речовина. У 100 грамах міститься 884 ккал.

Поживна цінність 100 грамів кунжутної олії

КомпонентКількість
Вітамін Е1,4 мг
Вітамін K13,6 мкг
Жирні кислоти14,2 г
Мононенасичені жирні кислоти39,7 г
Поліненасичені жирні кислоти41,7 г

Користь кунжутної олії багато в чому залежить від біоактивних компонентів: фітостерину, сезаміну, сезамоліну. Також велике значення мають незамінні для людини кислоти – олеїнова, лінолева, пальмітинова, стеаринова, арахінова, лігноцеринова. Організм людини їх не виробляє, тому необхідно слідкувати, щоб в раціоні були продукти, які містять ці речовини.

Кунжутна олія може похизуватися наявністю у своєму складі кількох важливих мікроелементів: кальцію, фосфору, заліза, магнію та цинку.

Кунжутна олія: користь

Кунжутна олія користь

Основні властивості кунжутної олії стосуються ранозагоювальної та протизапальної дії. Також продукт цінується за високу концентрацію антиоксидантів. Це речовини, які знищують вільні радикали – особливі мутовані клітини, які завдають сильної шкоди тканинам та органам. Саме через вплив вільних радикалів (окислювальний стрес) людина швидше старіє, в неї з’являються хронічні захворювання та погіршується зовнішній вигляд шкіри та волосся.

Вживаючи кунжутну олію, можна підвищити рівень антиоксидантів у крові. Таким чином, скоротиться кількість вільних радикалів, а також зменшиться шкода, заподіяна ними.

Варто зазначити, що кунжутну олію не можна розглядати, як самостійний лікуючий засіб. Всі рекомендації, описані далі, потребують додаткових наукових обґрунтувань. Перш ніж покладатись на дію кунжутної олії та вводити її в раціон, потрібно порадитись із лікарем, дієтологом або нутриціологом.

Підтримка здоров’я серця

Науковці з’ясували, як саме кунжутна олія впливає на роботу серця людини. Виявилось, що цей продукт ефективно знижує рівень холестерину в крові, розширює судини та має антиаритмічну дію. На додачу до цих переваг кунжутна олія здатна знижувати рівень холестерину в крові людини.

Загальна користь кунжутної олії для серцево-судинної системи проявляється в тому, що вона запобігає атеросклерозу, збалансовує серцевий ритм, допомагає лікувати гіпертонію.

Ще одна важлива здатність продукту – боротьба із запаленнями. Протизапальна дія має велике значення під час лікування деяких хвороб серця та прискорює одужання.

Контроль рівня глюкози в крові

За даними деяких науковців, які досліджували властивості продукту в лабораторії, кунжутна олія має здатність знижувати рівень глюкози в крові людей. Це важлива інформація для тих, хто хворіє на діабет.

Додаючи олію з кунжуту у свій щоденний раціон, можна контролювати вміст глюкози в крові. Однак це має бути узгоджене з лікарем, адже діабет є дуже серйозним захворюванням.

Потенційна користь для шлунково-кишкового тракту

Дослідження доводять, що кунжутна олія може запобігти появі запору, змащуючи кишківник та полегшуючи дефекацію. Також цей продукт показав свою ефективність у боротьбі з кишковими глистами.

Ще одна властивість кунжутної олії – допомога в створенні спеціальної кишкової мікрофлори. Вона сприяє появі корисних бактерій, які покращують травлення.

Захист від ультрафіолетових променів

Користь кунжутної олії

Косметологи радять використовувати кунжутну олію як природний SPF-фільтр. Вони доводять, що в даному аспекті кунжутна олія затримує близько 30% ультрафіолету, який потрапляє на шкіру з сонячного проміння. Водночас інші відомі олії затримують лише близько 20% (кокосова, арахісова, оливкова олія). Науковці вважають, що справа в антиоксидантах та унікальних біологічних сполуках.

Кунжутну олію можна застосовувати як сонцезахисний засіб, однак спеціальні косметичні продукти демонструють більш виражений та тривалий ефект. Насправді для підтвердження ефективності олії як УФ-фільтра необхідні додаткові дослідження.

Потенційна користь в лікуванні запалень

Завдяки комбінації цілого ряду активних речовин кунжутна олія здатна зменшувати запалення в організмі людини. Вивчаючи цю особливість продукту, науковці становили, що олія з насіння кунжуту зменшує синтез оксиду азоту. В результаті, кількість запальних маркерів знижується.

Лікування суглобів

Багато препаратів, розроблених для лікування суглобів, включають кунжутну олію. Цей компонент допомагає зняти запалення, полегшити біль, відновити рухомість кінцівок.

Кунжутна олія для суглобів часто входить до арсеналу масажистів. Завдяки таким засобам можна лікувати артрит, ревматизм та остеохондроз. У тайській медицині кунжутна олія є основним інгредієнтом мазей, пластирів, та ін’єкцій, призначених для лікування суглобів.

Догляд за порожниною рота

Щоб скористатися користю кунжутної олії, її можна навіть не приймати всередину. Якщо ретельно прополоскати рота невеликою кількістю цієї олії, то можна помітити зменшення нальоту на зубах. Також прискориться загоєння ранок та запалень в порожнині рота.

Покращення стану шкіри

Кунжутна олія надзвичайно широко використовується у косметології. Її додають у засоби для догляду за шкірою обличчя, тяла, рук та ніг.

Головні властивості продукту, які перетворюють його і незамінний компонент кремів та лосьйонів:

  • антибактеріальна та протизапальна дія;
  • зволоження;
  • регенерація;
  • захист від ультрафіолету в сонячних променях;
  • вповільнення процесів старіння;
  • лікування грибкових інфекцій;
  • зменшення запалень;
  • загоєння ран, подряпин, укусів комах.

Окрім цього кунжутна олія використовується як трансфер інших речовин, адже вона дуже глибоко проникає в шкіру.

Інші корисні властивості

Загалом кунжутна олія зміцнює імунітет людини, активуючи її власні внутрішні ресурси. Саме тому її рекомендують вживати в періоди, коли підвищується ризик сезонних респіраторних захворювань. Також продукт є цінною добавкою до раціону людей, які працюють над зниженням ваги.

Як діє на організм олія з кунжутного насіння:

  • поповнює запас мінералів та вітамінів у організмі;
  • допомагає проводити детоксикацію;
  •  покращує роботу нервової системи та сприяє зменшенню стресу (завдяки наявності тіаміну та рибофлавіну);
  • прискорює метаболізм та може бути корисною при схудненні (внаслідок роботи бетасітостеріну);
  • допомагає розщеплювати жирні кислоти, підвищуючи активність ферментів печінки;
  • здатна полегшити дихання у людей, хворих на астму та захворювання легенів.

Особливу користь кунжутна олія має для жіночого організму. Вона постачає йому специфічні сполуки, близькі за складом до жіночих гормонів. Тому цей продукт рекомендований жінкам, які проходять через менопаузу.

Кунжутна олія: протипоказання

Кунужтна олія протипоказання

Кунжутна олія безпечна для більшості людей, вона рідко викликає алергічну реакцію. Однак, все ж перед першим застосуванням варто зробити пробу: помастити олією невелику ділянку шкіри на внутрішньому згині ліктя. Якщо з часом не з’явилось висипки, свербіння та почервоніння, то можна використовувати продукт більш активно.

Лікарі попереджають, що існує протипоказання до вживання кунжутної олії для жінок на період вагітності та годування немовлят. Річ у тім, що продукт містить велику кількість кальцію та фітоестрогенів, що може викликати передчасні пологи та спричинити шкоду плоду.

Кунжутна олія впливає на згортання крові, тому люди зі схильністю до тромбів не можуть вживати її постійно. Цей фактор потрібно врахувати, якщо планується введення кунжутної олії до раціону.

Ще одне протипоказання до вживання кунжутної олії стосується гіпотоніків. Через те, що продукт знижує артеріальний тиск, він може бути небезпечним для тих, чий тиск і так занизький.

Кунжутна олія для волосся

Нанесення кунжутної олії на волосся допомагає захистити його від впливу шкідливих факторів зовнішнього середовища. Зокрема, від ультрафіолету з сонячних променів, вихлопних газів та викидів. Антиоксиданти в складі олії запобігають появі окислювального стресу. До того ж кунжутна олія для волосся корисна тим, що нівелює вплив вільних радикалів.

Косметологи виявили, що олія з насіння кунжуту має наступний вплив на волосся:

  • надає йому здорового вигляду;
  • повертає пружність та міцність;
  • стимулюють ріст, активуючи сплячі волосяні цибулини;
  • живить шкіру голови, тим самим насичує коріння волосся корисними речовинами.

Кунжутна олія часто використовується для догляду за слабким, тонким, посіченим та схильним до випадіння волоссям. Його можна наносити на шкіру голови та волосся в чистому вигляді або ж у комбінації з іншими маслами та оліями.

Додаткові плюси використання кунжутної олії:

  • догляд за шкірою голови;
  • допомога в лікуванні лущення та лупи;
  • загоєння ранок та пошкоджень шкірного покриву голови;
  • регуляція роботи сальних залоз.

Кунжутна олія підходить людям із сухою шкірою голови, однак для жирної шкіри варто підібрати легший засіб.

Кунжутна олія для обличчя

Косметологи пропонують користуватися кунжутною олією людям із різними типами шкіри. Іони впевнені в тому, що цей продукт чудово підходить для жінок та чоловіків із сухою, жирною та комбінованою шкірою. Однак є категорія людей, яким кунжутна олія допомагає найефективніше – це власники проблемної та в’янучої шкіри.

Фітокомпоненти, що містяться у продукті, насичують шкіру, регенерують її та живлять. Зокрема, значну користь приносить такі речовини як протеїни, кремній та вітамін С. Вони активізують вироблення колагену, що дуже добре позначається на основних показниках здоров’я шкіри. Іона стає пружною, міцною, еластичною та більш гладкою.

Завдяки цілому комплексу вітамінів кунжутна олія для обличчя може замінити собою поживні креми. Наявність вітамінів А, С, В та Е насичують шкіру та запобігають авітамінозу. Використання олії з насіння кунжуту допомагає посилити кровообіг, відновлює баланс мінералів та водно-ліпідний баланс.

Додаткові переваги продукту:

  • відсутність ризику появи комедонів;
  • допомога в позбавленні від пігментних плям та постакне;
  •  антибактеріальна дія, допомога в загоєнні пошкоджень шкіри;
  • звуження пор;
  • зменшення набряків та синців під очима;
  • покращення тону обличчя (освітлення, вирівнювання);
  • усунення лущення та сухості;
  • зменшення видимості дрібних зморшків.

У разі застосування кунжутної олії як косметичного засобу варто подбати про правильне очищення шкіри. Щоб підібрати засіб, найкраще звернутись до косметолога.

Як вживати кунжутну олію

Кунжутна олія як вживати

Нагадаємо, що кунжутна олія не є ліками. ЇЇ можна розглядати лише і якості додаткового засобу в комплексній терапії.

Застосування в косметології

Для покращення стану волосся олію наносять прямо на вимиті вологі локони. Це може допомогти сформувати природні кучері, однак може обтяжити волосся. Частіше за все кілька крапель олії додають у звичний догляд (маску, кондиціонер, лосьйон). Продукт може залишатись на волоссі, або ж його змивають. Це залежить від інструкції виробника. Олію потрібно застосовувати в невеликій кількості, розтираючи в руках та розподіляючи по кінчиках локонів.

Для догляду за шкірою кунжутну олію можна розвести водою або скомбінувати з іншими оліями та маслами. Найпоширеніший спосіб використання – нанесення 1-2 крапель на вологий ватний диск та протирання шкіри. Залишки олії потрібно прибрати серветкою.

Також можна зробити маску з кунжутною олією. Кілька крапель олії потрібно змішати з порошком какао та добре розмішати до утворення однорідної маси. Таку маску наносять на заздалегідь очищену шкіру обличчя та залишають на 20 хвилин. Змивають водою, а потім наносять на шкіру звичайний догляд (крем, сироватку, лосьйон). Вважається, що така маска має легкий ліфтинговий ефект – зменшує видимість мімічних зморшків.

Маска з алое та кунжутною олією корисна для догляду за чутливою шкірою. Олію з насіння кунжуту та м’якоть з листя алое потрібно змішати в рівних пропорціях. Маску варто наносити на обличчя 2 рази на тиждень та тримати по 15 хвилин. В результаті, шкіра буде добре очищена, підвищиться її пружність, зменшаться висипання, ранки будуть краще загоюватись.

Як вживати кунжутну олію для підтримки здоров’я

Кунжутна олія для суглобів

Вчені з’ясували, що добова доза кунжутної олії для дорослої людини складає 1 столову ложку. Такий обсяг продукту легко вжити, додаючи олію в салати, каші та супи. Піддавати її термічній обробці не рекомендується через те, що більшість корисних речовин буде втрачено.

Чистою нерозбавленою олією можна протирати ясна, щоб зменшити зубний біль. Також кілька крапель підігрітої олії рекомендується закапати у вуха та ніс при лікуванні від застуди. Зменшити симптоми респіраторного захворювання допоможе масаж з кунжутною олією. Особливу увагу слід приділити ступням, горлу та грудній клітині (якщо є кашель).

Кунжутна олія натщесерце приймається і якості профілактичного засобу. Продукт здатен активувати імунітет, також він допомагає «добрати» норму кальцію, якщо цей мікроелемент не надходить з інших продуктів у достатній кількості.

Олію з кунжутного насіння можна приймати всередину натщесерце для покращення роботи шлунково-кишкового тракту, наприклад, при гастриті та запорах. Рекомендована доза: 2 ч. л. не більше 2-3 разів на день.

Щоб прискорити одужання після тяжкої хвороби, можна приймати олію зранку по 0,5-1 ч. л.

Кунжутна олія в кулінарії

Олія кунжутна

В Східних країнах кунжутну олію часто використовують для смаження. Однак її змішують з іншими оліями, тому що в чистому вигляді вона швидко горить. Можна додавати трохи цього продукту в самому кінці приготування їжі на сковороді, щоб надати страві приємного аромату та горіхового присмаку.

Додаючи олію з кунжутного насіння в кашу, можна помітити, що вона надзвичайно насичена. Вегани часто застосовують цей продукт як заміну вершковому маслу. Такий метод можна порадити людям з алергією на лактозу.

Кунжутна олія відмінно підходить для приготування маринадів, тушкування страв з м’яса та овочів, компонується з рибою, морепродуктами, грибами. Нею можна змащувати форму для запікання, щоб надати страві характерного аромату і смакового відтінку.

Олія з кунжуту здатна «подружитись» із такими приправами як шафран, куркума, карі, гвоздика, кардамон та імбир.

Зберігати кунжутну олію потрібно у сухому місці без потрапляння прямих сонячних променів. За таких умов якісне масло здатне зберігатись до 8 років. Олія має знаходитись тільки у скляній тарі, ні в якому разі не у пластиковій. Відкриту пляшку потрібно використати за пів року, інакше продукт зіпсується. Зберігати масло можна в шухляді або в холодильнику. Варто врахувати, що в прохолодному середовищі кунжутна олія може ставати мутною, густою та давати осад. Це нормальна реакція продукту.

Джерела: pharmeasy.in, www.rxlist.com, www.lybrate.com.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *