Зміст
Сварите дітей за розсипану сіль, з острахом переходите дорогу за чорним котом, не виносите сміття з дому після заходу сонця? Вітаємо, це значить, що вам властиве магічне мислення. Насправді більшість людей вірить у певні забобони, дотримується деяких ритуалів та традицій, навіть не розуміючи їх сенсу. Психологи дослідили цей феномен та визначили його плюси та мінуси.
Магічне мислення: що це?
Магічне мислення – це риса, властива практично кожній культурі. Здавна люди вигадували пояснення тим явищам і подіям, які бачили навколо себе.
Сучасна психологія визначає магічне мислення як когнітивне упередження. Це така форма мислення, яка передбачає встановлення причинно-наслідкових зв’язків через призму віри у вплив психіки на реальний світ. Тобто людина, схильна до магічного мислення, вірить у те, що може змінювати реальність силою наміру або через певну послідовність дій.
Це нормальна стадія психічного розвитку дітей віком від 3 до 5 років, коли в них формується абстрактне мислення. Також магічне мислення характерне для багатьох дорослих людей, однак не впливає на їхню поведінку та рішення глобальним чином. Виключення становлять люди з деякими психічними розладами (ОКР або маячний розлад).
Риси магічного мислення:
- Віра людини у те, що весь навколишній світ наповнений знаками, сигналами та підказками.
- Впевненість, у тому, що людина може використовувати невидимі зв’язки між предметами, подіями та іншими людьми.
- Віра у довготривалий зв’язок між речами, які колись перебували у контакті (благословенні або прокляті предмети, обереги).
Цікаво, що людина може вірити у те, що несвідомо впливає на реальність своїми думками, почуттями та переконаннями. Тобто, магічне мислення – це не завжди цілеспрямовані дії. Дехто впевнений, що люди здатні «притягнути» у своє життя нещастя, якщо будуть перебувати у поганому настрої. Звідси бере початок токсичний позитив – відкидання будь-яких негативних думок, блокування умовно негативних емоцій, небажання обговорювати та розв’язувати проблеми.
Приклади магічного мислення
Наявність магічного мислення обумовлена вихованням, адже більшість підсвідомих установок з’являється у дитячому віці. Також значну роль відіграє соціум. Перебуваючи в певній громаді, людина часто переймає поширені в ній звичаї та традиції. Магічне мислення може набувати наступних форм:
Забобони
Забобони – це впевненість у тому, що людина може впливати на майбутні події за допомогою дотримання певних ритуалів. Забобони проявляються у найрізноманітніших варіаціях. Наприклад, це може бути віра у те, що китайська монета в гаманці принесе прибуток. Спортсмени можуть бути впевнені в тому, що для здобуття перемоги в матчі потрібно обов’язково вийти на поле з лівої ноги. Забобони можуть бути спільними для великої групи людей або ж у людини можуть бути свої власні «умови» добробуту та успіху.
Ритуали
В психології так називають послідовність дій, яку людина виконує, щоб зменшити відчуття тривоги. Наприклад, це може бути певний цикл – миття рук, витирання їх рушником та нанесення крему. Ритуалом також можна вважати послідовність дій людини перед сном та вранці після пробудження. Поза психологічним контекстом ритуали бувають магічними (ворожіння), релігійними (церковна служба) та світськими (весілля, заручини).
Релігійні вірування
Більшість релігій ґрунтуються на тому, що людина може змінити реальність через молитву або інші інструменти. Релігійні люди впевнені у тому, що молитва, аскеза, піст або пожертвування допоможуть вплинути на матеріальний світ і події в ньому.
Наївні переконання
Наївні переконання – ця форма магічного мислення характерна для дітей. Коли маленька людина ще не розуміє, як влаштований світ, вона неправильно сприймає причинно-наслідкові зв’язки. Наприклад, їй може здаватись, що події, які стались після певного її вчинку були спровоковані цим вчинком.
Маячні ідеї
Маячні ідеї – це думки, властиві людям із психічними розладами. Це небезпечні переконання, які можуть завдати шкоди самій людині або оточуючим. Маячіння відрізняється твердою вірою в те, що не має об’єктивних доказів та підтверджень. Наприклад, людина вірить у те, що здатна чути божественний голос, має надприродні здібності або повинна виконати певну місію.
Ви могли не задумуватись над цим, але скоріше за все, ви також виконуєте прості ритуали або схильні до забобонів. Пригадайте, як часто ви загадуєте бажання? Можливо, це стається в новорічну ніч або тоді, коли ви бачите зорепад.
Як проявляється магічне мислення:
- загадування бажання і кидання монетки у фонтан, задмухування свічок на торті;
- пошук 5-листкової квітки бузку;
- новорічні обіцянки;
- стукання по дереву, щоб не наврочити;
- кидання дрібки солі через ліве плече;
- носіння одягу, який «приносить удачу»;
- уникання цифри 13;
- острах проходити під драбиною.
В психології вважається, що доросла людина, яка надає надмірне значення магічному мисленню, демонструє інфантильність. Також це може бути ознакою тривожного розладу або навіть психічного захворювання.
Очевидно, що магічне мислення властиве тим, хто займається магією, ворожінням, гаданням та іншими езотеричними практиками. Мільйони людей прагнуть отримати додаткову інформацію або вплинути на події за допомогою карт, рун, кришталевих куль та інших інструментів.
Магічне мислення та релігія
Релігія – це віра в існування вищих сил. Окрім цього, більшість релігій передбачають поклоніння вищим силам за допомогою обрядів, традицій та звичаїв.
Існують різні теорії виникнення релігій, деякі з них пояснюють цей процес через еволюцію духовного розвитку людства. Згідно з цією теорією людство проходить через 3 стадії: магія, релігія, наука. Тож основою релігії є магія, а наслідком має стати розвиток науки. Первісні люди намагались пояснити природні явища через призму духів та надприродних істот, релігія пропонує організовану систему з пантеоном богів (або одним богом), а наука надає висновки, що ґрунтуються на конкретних фактах і доказах.
Християнська церква вкрай негативно ставиться до магії, ворожіння та навмисних магічних дій (розклади на картах Таро, гадання на Івана Купала та на Різдво). Це вважається гріхом, адже за канонами релігії людині заборонено знати своє майбутнє.
Потенційні переваги магічного мислення
Магічне мислення може бути дійсно корисним для людей, які переживають сильний стрес або знаходяться у невизначеній ситуації. Людський мозок постійно шукає способи побудови стабільних систем. Йому потрібно знати, що в майбутньому буде достатньо ресурсів для життєдіяльності та не буде небезпеки.
Коли звичайних шляхів отримання інформації недостатньо, людина може звертатись до гадання, це приносить їй часткове заспокоєння. Якщо вона не здатна вплинути на розвиток подій, то може здійснити певний ритуал (заварити чай у певний спосіб або подивитись конкретний фільм). Такий прийом надає відчуття контролю хоч над чимось у її житті та допомагає знизити рівень тривожності.
Варто додати, що магічне мислення може зблизити людей, які належать до певної спільноти. Участь у колективних ритуалах та традиціях допомагає відчути єдність. Яскравий приклад – традиція святкувати визначні дати у колі друзів та рідних.
Ще одна важлива функція магічного мислення – ідентифікація «своїх». Люди схильні вважати «своїми» тих, хто має такі самі погляди, звички, забобони та традиції. Наприклад, фанати спортивних команд мають цілий набір унікальних для їхньої спільноти забобонів.
Недоліки магічного мислення
Науковці вважають, що надмірне захоплення магічним мисленням може мати негативні наслідки.
Шкода від магічного мислення:
- Посилення тривоги. Люди із чутливою нервовою системою, схильні до тривожності, можуть надто перейматись через можливий вплив думок на реальність. Якщо вони сильно вірять у те, що думки матеріальні, то починають боятись своїх негативних емоцій. Їм здається, що їхні погані думки прикличуть нещастя для них самих або їхніх близьких. В результаті, у них підвищується рівень стресу, росте тривожність, можуть проявитись психосоматичні симптоми.
- Викривлення картини реальності. Якщо магічне мислення впливає на вчинки людини, її рішення, ставлення до інших, планування майбутнього, це може нести небезпеку для неї та оточуючих.
- Надмірна довірливість. Віра у надприродні речі може спотворити хід думок людини та призвести до неприємних ситуацій. Тих, хто покладається на магічне мислення, можуть обдурити шахраї. Також існує вірогідність розчарування, якщо очікування та прогнози не справджуються. Особливу небезпеку несе сліпа беззаперечна віра. Зокрема, в ситуаціях, коли людина нехтує здоровим глуздом та законами фізики (покладається на молитву замість ліків, робить ставки за гороскопом або вірить, що амулет захистить від грабунку незамкнену квартиру).
- Екстремізм. Радикально налаштовані люди можуть бути досить ворожими до тих, хто не поділяє їхніх поглядів. В такому разі вони становлять небезпеку для оточуючих.
Зазначимо, що саме по собі магічне мислення не є корисним чи шкідливим. Велике значення має те, як і для чого людина його використовує.
Магічне мислення та ментальне здоров’я
Магічне мислення може бути ознакою деяких психічних хвороб. Однак неможливо самостійно діагностувати їх без участі спеціаліста. Якщо людина захоплюється езотерикою або полюбляє традиції та ритуали, це ще нічого не означає. На сполох потрібно бити лише в тому разі, коли це хобі негативно впливає на життя і стосунки людини або її оточення.
Магічне мислення може бути ознакою наступних захворювань:
- ОКР (обсесивно-компульсивний розлад) – для даного розладу характерний взаємозв’язок між нав’язливими думками та повторюваними діями. Людина може надмірно зосереджуватись на обсесіях. Їй починає здаватись, що станеться щось дуже погане, якщо вона не виконає компульсивні дії. Наприклад, її будинок згорить, якщо вона не увімкне/вимкне світло 10 разів.
- ГТР (генералізований тривожний розлад) – для людей з таким розладом характерна катастрофізація. Вони схильні прокручувати в голові найгірші варіанти розвитку подій. Через дуже високий рівень тривожності вони сильно непокояться, обдумуючи катастрофічні сценарії. Вони турбуються через страшні картинки у своїй уяві. Також їх переслідують думки, що їм потрібно щось вдіяти, щоб не допустити реалізацію катастрофічного сценарію.
- Маячний розлад – ряд психічних розладів, що супроводжується маячінням. При цьому може не бути явних галюцинацій, порушень когнітивних функцій та перепадів настрою. Іноді такі люди можуть бути досить соціалізованими, їхня поведінка не викликає занепокоєння. Маячіння є специфічним симптомом психозу та шизофренії. Магічне мислення проявляється у викривленому сприйнятті реальності.
Магічне мислення як симптом не потребує лікування, однак воно може вказати на глибшу проблему. Якщо людина приймає рішення звернутись по медичну допомогу, їй можуть призначити психотерапію та відповідні медичні препарати. Терапія з часом впливає на зміну світосприйняття і магічне мислення зникає.
Як зрозуміти, що потрібна медична допомога:
- магічне мислення (думки) викликає у людини тривожність, занепокоєння, пригнічення, страх;
- через нав’язливі думки (вигадані образи) людина міняє свою поведінку;
- близькі люди помітили, що людина змінила сприйняття реальності;
- людина почала бачити нереальні образи, має складну систему вірувань, яка впливає на її життя.
Прагнучи надати допомогу близькій людині, варто пам’ятати про її особисті кордони і її свободу волі. Не можна примушувати її звернутись до лікаря, відводити на консультацію потайки або силою. Виключення становлять ситуації, коли магічне мислення становить очевидну небезпеку для самої людини та її оточення.
Джерела: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com