Зміст
Багато хто з дієтологів та нутриціологів наполягає на тому, що корисні речовини люди мають отримувати з їжі. Олія чорного кмину підходить для цього ідеально. Через те, що вона є натуральним продуктом, вона містить велику кількість вітамінів та амінокислот. Олію можна використовувати зовнішньо, додаючи в косметичні засоби, але найкраще її приймати всередину. Однак необхідно дотримуватись правил вживання та рекомендованих доз.
Олія чорного кмину: це
Олія чорного кмину – це масляна рідина, яку отримують з насіння рослини чорний кмин (чорнушка посівна, чорнушка сійна, чорний коріандр, чорний кумин). Насіння має тригранну форму, воно матове та зморшкувате. Через незвичний чорний колір та насичений пряний смак його використовують для декорування страв, але частіше воно стає сировиною для видобутку олії.
Дана олія має гострий пряний аромат та жовтий колір. Наразі її хімічний склад вивчений недостатньо ретельно, дослідження досі тривають. Тому про користь та переваги олії можна говорити лише як про потенційно можливі.
Лікувальні властивості олії чорного кмину помітили ще в Стародавньому Єгипті та Греції. Вона згадується в роботах Авіценни та Гіппократа. Засновники сучасної медицини використовували даний продукт для загального зміцнення організму, лікування опіків та багатьох інших хвороб і станів.
Сьогодні рослина поширена в країнах Середземномор’я, у Малій Азії, на Кавказі та на Балканському півострові. Українці полюбляють вирощувати її на своїх городах та клумбах, віддаючи шану красі квітів та вживаючи насіння, як прянощі.
Олія чорного кмину – це продукт, отриманий за допомогою технології холодного віджиму. Такий метод дозволяє зберегти максимальну кількість корисних речовин, адже сполуки не нагріваються та не руйнуються. Щоправда, на полицях магазинів можна побачити також рафіновану олію. Вона проходить через спеціальні очищувальні фільтри та тому втрачає певний відсоток корисних властивостей.
Олія чорного кмину: лікувальні властивості
Масло, отримане з маленьких чорних насінин, відрізняється багатим складом. Науковці, які вивчали його вміст, відмічають винятково кількісний баланс жирних кислот. Лікувальні властивості продукту невід’ємно пов’язані з тим, яким чином кожна речовина в складі масла впливає на організм людини.
Продукт складається з:
- жирних кислот групи омега-3, омега-6 та омега-9;
- фосфоліпідів;
- амінокислот (більше 15, в тому числі незамінні);
- каротиноїдів;
- вітамінів (груп А, В, С, D, Е, К);
- мінералів (калію, натрію, фосфору, заліза, селену, цинку);
- фітостеролів;
- дубильних сполук.
Насправді левова частка продукту приходиться на насичені амінокислоти – їх у маслі понад 80%. Регулярно вживаючи олію, людина може відчути загальне покращення самопочуття. Це пов’язано з нормалізацією обміну речовин та багатьма іншими ефектами.
Значну користь для людського організму мають антиоксиданти, що у великій кількості містяться в маслі.
Лікувальні властивості олії чорного кмину(потенційно лікувальні):
- Протимікробна.
- Противірусна.
- Протизапальна.
- Антиоксидантна.
- Антикоагулянт.
- Заспокійлива.
Відзначимо, що масло не є лікарським препаратом, тому не можна покладатися лише на нього в разі лікування певної хвороби. Його слід розглядати лише як допоміжний засіб в комплексній терапії.
Олія чорного кмину: користь
При тому, що дослідження ефективності олії чорного кмину досі тривають, багато людей на власному досвіді переконалися в тому, що продукт допомагає при лікуванні хвороб серцево-судинної системи, діабету, раку, захворювань шкіри. Користь олії чорного кмину відмічають косметологи. Через високу концентрацію тимохінону, олія надзвичайно добре впливає на шкіру, зовнішній вигляд та стан волосся.
Оздоровлення шкіри
В США були проведені дослідження з метою вивчення впливу даного різновиду рослинної олії на шкіру, вражену псоріазом, екземою, вітиліго та акне.
Доктор Азаде Ширазі, який працює в Каліфорнії та є сертифікованим дерматологом Центру дерматології й лазерної хірургії Ла Джола, впевнений в тому, що олія здатна бути настільки ж ефективною, як і деякі стероїдні препарати.
Екзема – це запалення шкіри, яке супроводжується сухістю, свербінням, появою лускатих плям та пухирів. Доволі часто дані проблеми підвищують ризик інфекційних захворювань, адже порушується цілісність шкірних покривів. Змащуючи вражені ділянки олією, люди з екземою відмічали такий же ефект, як від використання безрецептурних стероїдних кремів. Симптоми екземи зменшувались.
Псоріаз – поява на шкірі запалених ділянок, почервоніння, лущення. Використання мазі, виготовленої на основі олії чорного кмину, показало хороші результати.
Вітиліго – хронічне аутоімунне захворювання, через яке шкіра втрачає пігмент і на тілі з’являються світлі плями. Дослідження впливу масла на вражену вітиліго шкіру проводились за участю невеликої кількості людей. Тому науковці не спішать рекомендувати продукт, адже потрібні додаткові докази, отримані при вивченні більшої вибірки. Однак отримані результати дають надію на позитивний висновок. Олія чорного кмину допомогла повернути пігмент на деяких ділянках шкіри й цей ефект був статичним.
Вугровий висип та акне – захворювання, яке зазвичай викликане закорковуванням волосяних фолікулів та їх запаленням. Завдяки антимікробній та протизапальній дії масла з чорного кмину можна зменшити запалення та прискорити загоєння шкіри. Дослідження було проведено з використанням лосьйону, який на 10% складався з олії. В результаті, 58% учасників відповідного дослідження відмітили, що запалення зменшилось і висипання скоротились. До того ж плюсом стала відсутність побічних ефектів.
Загоєння ран
Олія чорного кмину – цепродукт з багатим складом, але велика кількість тимохінону робить його корисним для лікування різноманітних ран, подряпин, укусів та забоїв. На жаль, дослідження в даному контексті проходили в основному на тваринах, проте їх результати багатонадійні.
Масло допомагає знизити запалення та зменшити ризик інфікування ран. На додачу до всього, воно стимулює вироблення колагену, що також сприяє відновленню цілісності шкірного покриву.
Допомога людям з діабетом
Щоб з’ясувати ефективність олії чорного кмину, науковці залучили до дослідження людей з діабетом 2-го типу. Вони вдалися до рандомізованих, подвійних сліпих плацебо-контрольованих клінічних випробувань. Це значить, що результати досліджень мають бути максимально об’єктивними. Люди приймали масло у чистому вигляді, як добавку до чаю або як спецію (насіння).
Важливо уточнити, що олія була лише додатком до комплексного лікування, яке передбачало вживання пероральних ліків проти діабету, дотримання здорового харчування за спеціальною дієтою та фізичну активність. В результаті додаткового вживання олії чорного кмину в учасників було зафіксовано зниження рівня цукру в крові.
Сприяє лікуванню ревматоїдного артриту
Люди з артритом можуть приймати олію чорного кмину для зменшення симптомів. Кілька досліджень показали, що продукт допомагає:
- знизити біль та скутість суглобів;
- зменшити запалення;
- частково відновити рухливість суглобів;
- зменшити кількість опухлих суглобів.
Додамо, що перед тим, як вживати олію чорного кмину, варто зібрати максимум інформації про склад цього продукту. Також необхідно зіставити його з тими ліками, що будуть прийматися одночасно з маслом. Це важливо, тому що деякі компоненти олії можуть конфліктувати з медичними препаратами або підсилювати їхню дію.
Ефективність в боротьбі з застудою
Включаючи олію чорного кмину в склад комплексної терапії, можна полегшити перебіг гострого респіраторного захворювання.
Як вживати олію чорного кмину для лікування застуди:
- Приймати всередину. Олію можна додати в чай або інший напій.
- Нанести на область грудної клітки та розтерти. Олію чорного кмину варто змішати з будь-яким масажним маслом в пропорції 1:5. Розтирання допомагає розрідити мокротиння та полегшити відкашлювання.
- Пропарити ноги в гарячій воді з додаванням олії чорного кмину. Також у воді можна розчинити ефірні олії чайного дерева чи хвойних рослин, додати порошок гірчиці.
Користь олії чорного кмину обумовлена наявністю великої кількості антиоксидантів. Це посилює імунітет та активую власні захисні сили організму. До того ж продукт володіє антибактеріальною та протизапальною дією.
Сприятливий вплив на роботу шлунково-кишкового тракту
Правильне вживання продукту в помірних дозах дозволяє налагодити стабільну та безперебійну роботу шлунку та кишківника. Важливо розуміти, що призначити вживання масла має лікар. Самостійне призначання ліків може призвести до ускладнення хвороби.
Олія потенційно може усунути причини різних захворювань, а також зменшити симптоми:
- нудоту;
- блювання;
- коліки;
- печію;
- закреп;
- здуття живота.
Продукт нормалізує мікрофлору, зупиняє розмноження грибків та бактерій, загоює пошкоджені слизові оболонки.
Інші властивості олії
Науковці проводять дослідження, щоб з’ясувати, чи здатна олія чорного кмину лікувати рак. Проміжні результати дозволяють сподіватися на це. Справа знову в тимохіноні, який пригнічує ріст певних видів ракових клітин. Є дані щодо сприятливого впливу олії при лікуванні меланоми та раку простати.
Олія чорного кмину часто входить до складу кремів проти геморою. Вона знімає запалення та біль, зупиняє кровотечу, захищає від мікротріщин, підвищує еластичність шкіри.
Продукт відомий своєю здатністю вбивати паразитів, зокрема глистів. Він згубно впливає на самих паразитів та їх личинки, а також допомагає організму впоратися з наслідками – безпечно виводить токсини.
Олію можна приймати, щоб послабити прояви алергії. Вона зменшує набряк слизової оболонки носа, полегшує симптоми нежитю, а також є хорошим засобом для профілактики гіпертонії та варикозу, попереджає тромбоз, ішемічну хворобу та атеросклероз.
Олія чорного кмину: протипоказання
Попри те, що загалом продукт вважається безпечним, існує ризик появи алергічної реакції. Це може бути пов’язано з індивідуальною непереносимістю або в разі комбінування з певними ліками.
Побічні ефекти від вживання олії чорного кмину:
Ефект | Причини | Прояви |
Алергія | Частіше за все виникає в разі нанесення продукту на шкіру | Висип (алергічний контактний дерматит), запалення, свербіж, пухирі, наповнені рідиною |
Токсичне ураження організму (отруєння) | Стає результатом впливу мелантину, який міститься в маслі | Розлад шлунку, нудота, блювання |
Кровотеча | Масло вповільнює згортання крові | Зовнішня та внутрішня кровотеча, повільне загоєння ран |
Лікарі рекомендують припинити вживання олії за 2 тижні до планової операції. Також її варто обмежити тим, хто має проблеми зі згортанням крові.
Існує список ліків, які не можна приймати одночасно з олією з чорного кмину:
- препарати від високого тиску
- ліки проти діабету;
- імунодепресанти;
- серотонінергічні препарати (СІЗЗС, ІЗЗСН, ТЦА, МАО);
- антикоагулянти;
- деякі види заспокійливих засобів;
- сечогінні препарати.
При тому, що користь олії чорного кмину очевидна, її варто вводити в раціон поступово. Найкращий варіант – порадитись з лікарем та розробити індивідуальну схему вживання.
Олія чорного кмину для волосся
Вивчення властивостей даного масла почалося досить давно. Науковці та косметологи експериментували з цим продуктом і спостерігали за результатами. Таким чином було виявлено, що чиста або в суміші з іншими інгредієнтами олія чорного кмину для волосся дуже корисна.
Чого можна досягти, використовуючи масло:
- Покращити ріст волосся. Завдяки великій кількості вітамінів та мікроелементів продукт активізує волосяні фолікули, завдяки чому волосся стає густішим. Особливо хороші результати показало застосування суміші олії чорного кмину з кокосовою олією.
- Запобігає випадінню. Досить часто волосся може випадати через слабкість волосяної фолікули. Олія з насіння чорного кмину ефективно запобігає цьому, зокрема воно укріплює корінь кожної волосини. В ході досліджень, які проводились в 2017 році було встановлено, що вона допомогла 76% учасників нівелювати проблему випадіння волосся.
- Живить шкіру голови. Багато проблем з волоссям зумовлені станом шкіри. При регулярному використанні олії чорного кмину можна зменшити сухість, прибрати надмірну чутливість, вилікувати лупу. Зволоження і живлення шкіри голови зумовлено впливом жирних кислот.
- Догляд за волоссям. Живлення потрібне не лише шкірі голови, а й самій волосині. Наносячи масло на волосся, можна повернути йому пружність та еластичність, запобігти ламкості та посіченню кінчиків. До того ж олія чорного кмину для волосся ефективно бореться з вільними радикалами через наявність антиоксидантів.
Існують дані про те, що олія з насіння чорного кмину здатна затримати процес появи сивини. Також її використовують, щоб боротися з надмірною жирністю шкіри голови. Вона також сприяє регенерації волосяних цибулин та шкіри, нормалізує обмін речовин, активізує рух крові та кисню у волосистій частині голови.
Олія чорного кмину для схуднення
Для людей, які комплексно працюють над зниженням ваги тіла, може бути корисною олія чорного кмину. Для схуднення вона ефективна через велику кількість важливих для організму речовин і сполук. Продукт налагоджує обмін речовин, допомагає збалансувати гормональний фон.
Щоб вивчити, як діє дане масло, були проведені відповідні дослідження. В них брали участь жінки, схильні до ожиріння або ті, що вже мають надлишкову вагу. В їхній раціон було додано саме даний різновид рослинної олії, а також було розроблене спеціальне збалансоване низькокалорійне меню.
Через 8 тижнів учасниці, які приймали масло, а не плацебо, помітили зменшення наступних показників:
- загальної ваги;
- окружності талії;
- тригліцериду.
Попри очевидну ефективність даного продукти, важливо застосовувати комплексний підхід. Він допоможе ще краще, якщо окрім нього та збалансованого харчування ввести в рутину фізичну активність.
Олія чорного кмину: як вживати
Косметологи поділилися рецептами того, як вживати олію чорного кмину для покращення стану шкіри та волосся. Частіше за все цей продукт змішують з олією-базою. В разі нанесення на шкіру це може бути кокосова олія. Маски для волосся роблять на основі оливкової олії, жирної сметани, реп’яхової або касторової олії.
Маску наносять до миття голови, втирають суміш і шкіру і волосся, тримають близько 30 хвилин і змивають. Поки маска залишається на голові, можна виконати легкий масаж пальцями чи силіконовим масажером. Якщо ефекту від зовнішнього застосування недостатньо, можна запитати в лікаря, як пити олію чорного кмину у конкретному випадку.
Для нанесення на шкіру дану олію можна скомбінувати з кокосовою або використати в чистому вигляді. Одну або дві краплі потрібно розподілити по обох долонях та обережно втерти у вологу очищену шкіру.
Тільки лікар може порадити, як пити олію чорного кмину з урахуванням стану здоров’я конкретної людини. Зазвичай дозування варіюється від 1 до 5 грамів на день (до 1 чайної ложки). Експерти попереджають, що результатів слід очікувати не раніше, ніж через 12 тижнів регулярного вживання.
Наразі невідомо, як впливає олія чорного кмину на організм людини під час вагітності та лактації. Це значить, що не проводилось відповідних досліджень. Якщо у вагітної чи годуючої жінки є необхідність в вживання цього продукту, їй слід звернутися за порадою до свого лікаря.
Джерела: www.healthline.com, www.verywellhealth.com, www.hollandandbarrett.com