Зміст
Прикрашаючи свій будинок квітами або листяними рослинами, варто подбати про всі усі їх потреби. Необхідно правильно підібрати для них горщик та ґрунт, створити комфортні умови (освітлення, полив), а також захистити від хвороб. Однією з найпоширеніших проблем стає зараження шкідниками. Щитівка на кімнатних рослинах може з’явитися взимку, коли знижується вологість повітря через опалення. В статті ми розглянемо основні поради стосовно того, як позбутися цих шкідників, які народні засоби та хімічні суміші можна використовувати.
Щитівка на кімнатних рослинах: особливості
Головною особливістю щитівки є її непомітне поширення. Перші ознаки виявити досить складно, тому квітникарі звертають увагу на щитівку, коли вона вже вразила всі рослини в кімнаті.
Цей шкідник відноситься до комах-паразитів, він належить до тієї ж групи, що й червець, попелиці та хермеси – кокцид. Фактично це єдиний вид наземних істот, які зберігають повну нерухомість у дорослому віці. Вони кріпляться до листя та стебел рослин та живуть на них, харчуючись соком. Завдяки довгому хоботку комахи можуть отримувати необхідну норму соку, що циркулює по листю за рахунок кореневого тиску. При цьому в процесі життєдіяльності щитівка на кімнатних рослинах залишає надлишки соку – солодку падь.
Місце розташування та зовнішні ознаки
Дорослі самки щитівок мають дуже специфічну будову тіла – у них немає крил, очей та ніг. Однак вони генерують величезну кількість яєць, з яких згодом з’являються нові комахи.
Місця розташування шкідників на рослині зазвичай концентруються біля основи листя. Щитівка на кімнатних рослинах найчастіше з’являється у таких місцях:
- на пазухах листя;
- нових пагонах;
- дрібних гілочках.
Через таке розташування комахи виявляються добре захищеними від впливу контактних препаратів.
Залежно від різновиду комаха може мати червоний або коричневій колір. На листі вона виглядає як округле здуття. Якщо ураження сильне, то такими опуклими щитками буде вражена практично вся поверхня рослини. Для квітки шкідливий «сусід» дуже небезпечний. Комахи виснажують рослину. Проявляється це в тому, що пагони всихають, а листочки жовтіють та опадають. Крім того, якщо з’являється щитівка на кімнатних рослинах, це може означати зараження квітки вірусними хворобами (плямистості, мозаїки, вірусні виростання).
Хибна щитівка: особливості
Крім справжньої щитівки на рослинах може з’являтися хибна щитівка. Відрізнити їх одне від одного досить просто – панцир першої легко зняти, тому що він складається із застиглих оболонок личинок та воскових виділень. Для хибних щитівок панцир є частиною їхнього тіла, тому зняти його неможливо.
Солодкі виділення щитівок провокують появу сажистих грибів. Це характерно для лимона та деяких інших рослин.
Щитівка на кімнатних рослинах: причини появи
Зараження шкідниками найчастіше відбувається, коли у будинку з’являється нова, уражена комахами, рослина. Також можлива поява щитівки, коли горщики з кімнатними квітами виносять на балкон у літню пору року. Тоді шкідники можуть інфікувати листя, плануючи на висхідних потоках повітря.
Попри те, що дорослі комахи щільно прикріплюються до листа і залишаються на вибраному місці назавжди, рухливість є у личинок та самців, які забезпечують розмноження. Личинки мають ноги та очі, вони здатні пересуватися по потоках повітря (своєрідний політ). Так щитівка розселяється по всіх рослинах у приміщенні. Саме в цей момент можна скористатися препаратами та позбутися шкідників, оскільки личинки не захищені від впливу хімічних чи біологічних речовин.
Як боротися зі щитівкою на кімнатних рослинах
Квіткарі, які хоча б одного разу намагалися позбутися щитівки, визнають, що це одна з найвитриваліших комах. Вивести цих шкідників досить складно.
Секрет успіху у тому, щоб в оптимальних пропорціях скомбінувати найефективніші засоби. Крім того, потрібно враховувати ймовірність контакту рослин з людиною та свійськими тваринами. Не можна використовувати надто токсичні та отруйні суміші.
Загальні запобіжні заходи:
- регулярний огляд рослин у місцях ймовірної появи щитівки;
- профілактичне оброблення;
- обов’язковий карантин для кожної нової квітки.
Усі заходи боротьби з цими шкідниками можна поділити на дві групи: народні засоби та сучасні спеціальні препарати.
Народні методи боротьби з щитівкою
У разі коли зараження почалося нещодавно і комах на рослині зовсім небагато, квітку можна полити теплою водою. При цьому варто влаштувати їй справжній душ (до 45 градусів за Цельсієм), намочивши повністю все листя та стебла. Частина комах буде змита, решту можна прибрати за допомогою ватного тампона, змоченого у спирті. Іноді використовують зубну щітку.
Через 9-10 днів рослину потрібно оглянути заново та прибрати комах, якщо вони з’явилися. Після того, як щитівка на кімнатних рослинах буде видалена, листя потрібно обробити будь-яким способом. Якщо контрольна перевірка через 2 тижні не виявить нових особин, обробка вважатиметься завершеною.
Народні засоби боротьби зі щитівкою добре працюють, якщо постраждала одна або кілька рослин. Коли ж кущів багато і на них на всіх виявлено шкідників, варто задіяти спеціальні препарати.
Господарське мило
Найпростішим рішенням у боротьбі з щитівкою є звичайне господарське мило. Але його необхідно правильно наносити на вражене листя. Дехто радить натирати ним листя, але краще увторити на його основі рясну піну за допомогою побутової губки, якою обробити уражене шкідником листя. В такому стані рослину потрібно залижити на тиждень. Після цього листя протерти за допомогою губки, вимиваючи усі залишки мила з його поверхні. Листя також можна промити від проточною водою, але в такому випадку ґрунт необхідно накрити харчовою плівкою, щоб зменшити імовірність потрапляння до нього залишків щитівки під час змивання.
Подрібнена цибуля
Перш ніж наносити на листя цибулеву масу, потрібно підготувати рослину. Комах слід видалити з листя за допомогою зубної щітки. Далі на кожен постраждалий лист наносять мілко подрібнену цибулю. Після видалення цієї маси кущ потрібно обприскати розчином господарського мила (40 грамів на 1 літр води) і керосину (до 5 крапель). Щоб мило добре розчинилося, його потрібно натерти на тертці.
Масляно-мильна суміш
Після механічного видалення комах листя потрібно обприскати сумішшю з олії та мила (можна протерти за допомогою губки). Склад: в 1 склянку води потрібно додати 5-10 г збитої в піну мильної речовини (мило, рідина для миття посуду, пральний порошок), додати 20-30 мг технічної оливи. Важливо захистити від цього розчину землю чи субстрат у горщику – накрийте її поліетиленовою плівкою. Потім потрібно нанести приготовлену суміш на листя, пагони та стебла та залишити на 6-12 годин. Після цього рослину потрібно ретельно вимити. Обробку слід повторити через 7-10 днів ще тричі.
Часникова паста
Подрібнений часник (5 зубчиків) додають у 200 мл води, щільно закривають і прибирають у темне місце. Коли суміш настоїться протягом кількох годин, її проціджують через марлю та обприскують кущ. Попередньо комах потрібно очистити з листя механічним шляхом. Для ефективної боротьби зі щитівкою обробку повторюють 2-3 рази з інтервалом на тиждень. Часник можна замінити цибулею.
Перечний настій
На склянку води (200 мл) знадобиться 20 г подрібненого гіркого перцю. Суміш прокип’ятити протягом 5 хвилин, долити трохи води, щільно закрити та прибрати на добу. Після того, як відвар буде проціджений, його потрібно перелити в щільно закритий посуд або пляшку. Він довго зберігається в холодильнику, тому не потрібно готувати його щоразу перед обробкою. Наносити на листя потрібно 2-3 рази з проміжком 7-10 днів.
Настій із чистотілу
Для його приготування потрібна трава чистотілу (близько 300 г) та гаряча вода. У воду поміщають траву, перемішують і закривають щільно ємність. Після того, як суміш постоїть 24 години, її потрібно процідити і вона буде готова до використання. Наносити на листя можна з розпилювача або губкою.
Оливкова олія
У чисту воду (0,5 літра) необхідно помістити 1 столову ложку оливкової олії. Отриману суміш рівномірно нанести на уражене щитівкою листя. Можна використовувати пензлик. Фактично, оливкову олію можна замінити трансформаторною (4 мл на 1 л), вона спрацює так само – щільний шар олії перекриває шкідникам кисень і вони гинуть. Обробку потрібно проводити щотижня, доки всі комахи не зникнуть.
Тютюновий настій
40 г сухого тютюну заливають водою (0,5 літра) і витримують близько доби. Отриману суміш потрібно процідити та долити ще 1 літр води. Обробляти листя можна будь-яким способом з інтервалом 7-10 днів.
Дуже важливо домогтися повного усунення всіх комах, щоб унеможливити ризик повторного зараження рослин. Після кожної обробки потрібно уважно оглядати кущі, звертаючи увагу на виворітний бік листя та різні важкодоступні місця.
Потрібно враховувати, що розчини з милом та агресивними речовинами можуть спричинити опік листя деяких рослин.
Препарати для боротьби зі щитівкою
Інсектицидні препарати варто застосовувати в тому випадку, коли комахи вже поширилися на велику кількість рослин у будинку.
Найефективнішими вважаються такі:
- Банкол – контактно-кишковий вплив на шкідників паралізує їх та призводить до загибелі протягом 72 годин (низька токсичність для людей).
- Флористін – розповсюджений інсекто-фунгіцид, який діє проти широкого спектру шкідників. Підходить для лікування рослин та профілактичної обробки.
- Фітоверм – дуже популярний препарат, який дає добрий результат та цілком безпечний для людей. Однак обробляти рослину потрібно кілька разів.
- Моспілан – належить до інсектицидних препаратів. Він проникає у тканини листка, що призводить до загибелі личинок, дорослих особин та яєць.
- Фосбецид – токсичний препарат, який потребує дуже обережного поводження. Це інсектоакарицид, який впливає на кишкову систему щитівки.
- Рагор (БІ-58) – також відноситься до інсектоакарицидів контактно-кишкової дії. Через високу токсичність та неприємний запах вимагає суворих запобіжних заходів.
- Актеллік – інсектоакарицид з широким спектром дії, який цінний тим, що не викликає звикання у комах. Через добу після обробки рослини шкідники перестають споживати їжу, а потім гинуть протягом 3 доби.
Коли рослина уражена щитівкою, вона часто скидає листя. Однак не варто поспішати напувати її підживлюванням та стимуляторами росту на базі азотних добрив, тому що ці речовини роблять кущ чутливим до щитівки. Краще використовувати препарати із сульфатом калію.
Полив необхідно регулювати таким чином, щоб рослина не пересихала, але й не була залита. Щитівка на кімнатних рослинах поширюється швидше, якщо повітря сухе. Тому варто постаратися зволожити середовище навколо квітки. Можна поставити поруч воду у плашках або протирати листя вологою тканиною.
Щитівка на кімнатних рослинах: профілактична обробка
Якщо в кімнаті багато рослин, то набагато простіше не допустити появи щитівки, ніж потім працювати над її знищенням.
Є низка профілактичних заходів, які допоможуть захистити квіти та вічнозелені рослини:
- регулярна перевірка листя та субстрату на наявність куполоподібних плашок;
- своєчасне прибирання та обрізання ослаблених та відмерлих стебел, дезінфекція зрізів;
- провітрювання приміщення наприкінці зими та на початку весни. Підтримка вологості на комфортному для рослин рівні;
- карантинний період 2 тижні для всіх нових або занесених з вулиці рослин.
Доглядаючи за рослинами, варто особливу увагу приділяти нижній стороні листя – щитівка на кімнатних рослинах найчастіше з’являється саме там. Описані дії не займають багато часу, проте допомагають зберегти рослини здоровими, сильними та красивими.