Корисні поради на кожен день


Шовковиця: користь і шкода, склад та правила вживання

Шовковиця

Чудовий смак, висока концентрація вітамінів і мінералів, а також насичений колір роблять шовковицю улюбленою літньою ягодою мільйонів українців. Не дивлячись на те, що більшість людей їдять її просто з дерева під час прогулянки, вона добре підходить для приготування багатьох смачних страв. Соковита шовковиця може стати сировиною для варення, компотів, соусів. Її додають в пироги та використовують для отримання вина. Нутриціологи та дієтологи склали свій список рекомендацій щодо того, як краще вживати шовковицю.

Шовковиця: склад

Шовковиця це

В природі існує близько ста видів шовковиці, з них в Україні поширені три: біла, червона та чорна. Склад свіжих та сушених ягід суттєво відрізняється. Свіжі майже на 90% складаються з води.

Вміст поживних речовин у свіжих ягодах:

СполукаКількість
Вуглеводи9,8%
Клітковина1,7%
Білки1,4%
Жири0,4 %

Важлива особливість шовковиці полягає в тому, що її вуглеводи складаються з простих цукрів. Переважно це глюкоза та фруктоза з невеликими домішками крохмалю та клітковини.

Окрім базових речовин соковиті плоди можуть порадувати високою концентрацією вітамінів та мікроелементів. Шукаючи відповідь на питання того чим корисна шовковиця, люди дивуються багатому та різноманітному складу цієї ягоди.

Що входить до складу шовковиці:

  • вітамін С;
  • вітамін K1;
  • вітамін Е;
  • калій;
  • залізо;
  • рутин;
  • антоціани.

Варто уточнити, що концентрація вказаних речовин може змінюватись залежно від сорту тутового дерева. В темних плодах міститься більше корисних сполук, ніж у світлих.

Шовковиця: калорійність

Шовковиця калорійність

Шовковиця відома своєю низькою калорійністю: у 100 грамах свіжих ягід всього 43 калорії.

Деякі затяті маркетологи рекламують її як продукт для схуднення. Однак потрібно розуміти, що це продиктовано великою увагою до будь-яких питань, пов’язаних із втратою ваги. Щоб знизити масу тіла правильно і без шкоди для здоров’я, необхідно ретельно спланувати цілий комплекс заходів. Найкращий варіант – заручитися підтримкою спеціалістів (медиків, дієтологів або нутриціологів, спортивних тренерів).

Шовковиця в сирому вигляді дійсно має низьку калорійність і може замінити собою деякі ласощі з доданим цукром. Проте варення з шовковиці вже не належить до категорії низькокалорійних продуктів.

Шовковиця: користь

Шовковиця користь

Важливо розуміти, що ягода або листя самі по собі не є лікарськими засобами. Тобто, шовковицю не можна розглядати як єдиний спосіб боротьби з захворюваннями. Коли спеціалісти кажуть про користь шовковиці, вони відштовхуються від результатів досліджень, спираються на медичні статті та експертні думки. Зазвичай рослинні препарати та поживні продукти стають додатком до традиційної терапії.

Зниження рівня холестерину

Одна з найважливіших властивостей шовковиці – вплив на загальний рівень холестерину в крові людини. Щоб це з’ясувати, науковці різних країн провели багато дослідів. Щоправда, в більшості досліджень брали участь тільки тварини. Це значить, що говорити про однозначну користь для людини поки рано. Однак є привід для оптимістичних прогнозів.

Свіжа та сушена шовковиця, а також екстракти з неї допомагають налагодити баланс між ЛПНЩ та ЛПВЩ (ліпопротеїни низької щільності та ліпопротеїни високої щільності відповідно). Користь шовковиці полягає в тому, що вона зменшує надлишкову кількість молекул жиру в клітинах. Тим самим ягода знижує рівень «поганого» холестерину (ЛПВЩ).

До того ж шовковиця сприяє зменшенню жиру в печінці. Тому вона відіграє важливу роль в підтриманні здоров’я цього органу.

Налагодження роботи кишково-травного тракту

Вживати шовковицю можна навіть в недостиглому вигляді, такі ягоди мають терпкий присмак і чудово борються з печією. Водночас повністю достигла шовковиця має здатність знезаражувати мікрофлору кишківника при харчовому отруєнні. Перезріла шовковиця підходить для використання як проносний засіб.

Висока концентрація клітковини в ягодах шовковиці допомагає травленню та зберігає відчуття ситості надовго.

Зниження ризику появи та поширення раку

Шовковиця склад

Насправді вчені не дають однозначної відповіді на питання того чим корисна шовковиця для тих, хто бореться з раком. Дослідження, які ведуться по всьому світі, показують різні результати. Наразі медикам потрібно обробити величезний обсяг інформації, провести додаткові експерименти та з’ясувати, наскільки дія шовковиці залежить від супутніх чинників.

Однак вже зараз можна сказати, що соковиті ягоди здатні посилити імунну систему організму та чинити вплив на клітини раку. Науковці пов`язують даний ефект з високим вмістом антиоксидантів у шовковиці (ягодах, листі, корі з гілок, екстракт).

Антиоксиданти працюють проти вільних радикалів, які руйнують здорові клітини. Регулярно приймаючи продукти або препарати з антиоксидантами, можна попередити окислювальний стрес, покращити стан шкіри, вповільнити настання вікових змін, зменшити запалення та попередити появу деяких видів раку.

Седативна дія на організм, допомога в засинанні

Унікальний вітамінний коктейль, який міститься в ягодах шовковиці, здатен заспокоювати нервову систему людини. Переважно це завдяки наявності вітаміну В.

Дослідження показують цікаві результати:

  • шовковиця нормалізує сон (допомагає засинати, позитивно впливає на тривалість та якість сну);
  • знижує тривожність (тут простежується дія магнію);
  • знімає надмірну бентежність та метушливість.

Нагадуємо, що ягоди не є заміною медичних препаратів. Вони мають м’яку заспокійливу дію, однак казати про лікування депресії та альтернативу антидепресантам не можна. Клінічна депресія – це захворювання, яке потребує комплексного лікування за участю психіатра та психолога.

Регуляція артеріального тиску

Чим корисна шовковиця

Описуючи, чим корисна шовковиця, більшість спеціалістів згадують про вплив цих ягід на судини та кров’яний тиск.

Завдяки тому, що в шовковиці міститься калій, вона позитивно діє на стінки великих та дрібних кровоносних судин. Окрім цього користь мають фітонутрієнти, яких досить багато в м’якоті й сокові шовковиці. Все це прекрасно позначається на стані серцевої системи та роботі судин.

Користь шовковиці для людей, хворих на діабет

Діабет будь-якого типу змушує людей утримуватись від солодощів, приготованих на основі цукру. Тому шовковиця стає для них справжнім порятунком. В цих ягодах мало цукру та вуглеводів, однак вони дуже солодкі, що дає змогу нарешті поласувати смачненьким без ризику для здоров’я.

Можна виділити ще одну вагому перевагу шовковиці для людей з діабетом: допомога в контролюванні рівня цукру в крові через наявність в її складі певної сполуки. Речовина 1-дезоксиноїріміцин (DNJ) пригнічує вироблення ферменту, який відповідає за розщеплення вуглеводів в кишківнику. В результаті, рівень цукру підійматися повільно та поступово.

Регулювати рівень цукру лише за допомогою шовковиці не вдасться, адже це не інсулін. Однак ягода може зробити певний внесок в налагодження комфортного побуту.

Застереження щодо вживання шовковиці

Ягоди, листя та кора гілок шовковиці безпечні для більшості людей. Алергію чи непереносимість виявляють лише в декого.

Попри описану вище користь шовковиці для людей з діабетом, тим, хто має діабет 1-го типу, варто бути обережними. Елементарні заходи безпеки – їжте невеликими порціями та відстежуйте свої реакції. Через те, що шовковиця може впливати на артеріальний тиск, вона не підходить тим, хто щойно переніс операцію.

Спеціалісти попереджають, що плоди тутових дерев здатні накопичувати в собі солі важких металів з повітря. Це значить, що не можна їсти ягоди з дерев які ростуть в районах з поганою екологією.

Листя шовковиці: користь

Листя шовковиці користь і шкода

Листя шовковиці використовують для того, щоб годувати гусінь тутового шовкопряда. Однак воно корисне не тільки для комах, листя шовковиці можна заварювати й пити замість звичного чорного або зеленого чаю. Коли говорять про користь листя шовковиці, частіше за все мають на увазі полегшення симптомів менопаузи.

Науковці Японії провели кілька досліджень та представили наступні результати: виявилось, що в елементах дерева шовковиці набагато більше кальцію, ніж у такому звичному джерелі як молоко. Тож можна сказати, що користь листя шовковиці оцінять люди з непереносимістю лактози. Також ця новина сподобається веганам, які не вживають продукти тваринного походження.

Правильно заварений чай з шовковичного листя здатен справити позитивний вплив на внутрішні органи людини, покращити її зовнішній вигляд, допомогти в боротьбі з деякими хворобами.

Користь листя шовковиці:

  • завдяки високому вмісту вітаміну С він має позитивний вплив на здоров’я кісток, зубів, кровоносних судин;
  • покращує роботу імунної системи;
  • може бути допомогою в комплексному лікуванні тонзиліту, фарингіту, бронхіту, застуди, запалення верхніх дихальних шляхів;
  • запобігає випадінню волосся, сприяє більш швидкому відновленню росту волосся;
  • має позитивну дію на травний тракт, допомагає лікувати діарею;
  • зменшує інтенсивність головного болю, може використовуватись для лікування мігрені;
  • сприяє хорошому нічному сну, може бути частиною комплексної терапії безсоння;
  • має хороший вплив на рівень цукру в крові (нормалізує);
  • відомо про позитивну дію на рівень холестерину.

Загалом користь такого чаю пов’язана з наявністю в листі шовковиці ГАМК (гамма-аміномасляної кислоти). Вона має розслаблюючу дію, заспокоює нервову систему, нормалізує артеріальний тиск. Смак чаю з шовковичного листя досить ніжний, солодкуватий навіть без доданого цукру. Кофеїну в ньому немає.

Шовковиця дерево

Листя можна заварювати свіжим, або ж висушити та заготовити на майбутнє. До речі, в багатьох українських магазинах продається якісно підготовлена суха сировина. Наприклад, чай Сан Є Ча – листя, зібране одразу після першого заморозку (в цей час воно накопичує в собі максимальну кількість поживних речовин). Згідно зі східною традицією листя ретельно миють, просушують та запікають на повільному вогні. Через це листочки скручуються в спіральки.

Чай з гілок шовковиці

Окрім листя в їжу можна вживати гілочки шовковичного дерева.

Відомо, що кора дерева шовковиці активно використовується в медицині. Її заготовляють навесні. Зазвичай цю сировину ретельно висушують та перемелюють в порошок. Для лікування дрібних пошкоджень шкіри з порошку роблять настій на соняшниковій або кукурудзяній олії.

Лікувальні властивості має відвар з кори та чай з гілок шовковиці. Ці продукти допомагають подолати міокардіодистрофію та вади серця. Відвар готується досить просто: 1 чайну ложку порошку заливають киплячою водою (400 мл), накривають та чекають близько години. Рекомендується процідити його перед вживанням. Пити відвар потрібно по пів склянки перед кожним прийомом їжі (3-4 рази на день).

Щоб приготувати чай з гілок шовковиці, їх потрібно поламати на дрібні шматочки та залити окропом. Можна додати будь-яке доповнення, наприклад, м’яту, мелісу, каркаде або звичайний чорний чай.

Вважається, що чай володіє гіпотензивними, анальгетичними, седативними, протизапальними та гіпоглікемічними властивостями. Його застосовують в комплексній терапії як засіб від кашлю. В китайській медицині чай з листя та гілок шовковиці застосовується для покращення лібідо.

Що приготувати з шовковиці

Шовковиця чорна

Щоб насолодитися прекрасним смаком соковитих, свіжих ягід, можна додавати їх до ранкових млинців та оладок, вівсяної та манної каші, смузі та фруктовий салат. До речі, шовковиця чудово смакує в комбінації з подрібненими бананами, яблуками та ківі. Для заправки салату варто використати мед та лимонний сік. Перш ніж додавати шовковицю в їжу, необхідно видалити плодоніжки.

Дешеві та доступні ягоди можна заготовляти на зиму. Найпопулярніші способи: варення з шовковиці та алкогольні напої (наливка або вино).

Для приготування варення знадобиться багато свіжих, вимитих та перебраних ягід. Їх потрібно скласти у тару відповідного розміру з товстим дном та засипати цукром у співвідношенні 1:0,5. Тобто, на 1 кг шовковиці варто використати 0,5 кг цукру. Через те, що ягода дуже солодка, варення з шовковиці обов’язково варять з додаванням кислоти. На 1 кг свіжих плодів – близько 2-3 грамів лимонної кислоти.

Варити варення потрібно до тих пір, поки воно не стане густим.

Щоб отримати вино з шовковиці, знадобиться запастись терпінням та наступним набором інгредієнтів:

  • 2 кг шовковиці;
  • 1 кг цукру;
  • 5 л питної води;
  • 30 г кориці;
  • 1 л міцного білого вина.

Зазначимо, що вживати алкогольні напої дозволено тільки повнолітнім.

Ягоди мити не потрібно. Починати робити вино з шовковиці потрібно з підготовчих робіт: 2 кг ягід залишають у великій ємності на добу, щоб стік сік. Саме ця сировина знадобиться надалі. Її потрібно процідити, додати цукор та корицю. Цю суміш відставляють на тиждень, аби дочекатися початку і завершення процесу бродіння. Отриману речовину знову проціджують, переливають у чисту ємність та поєднують із білим вином. Щоб настій приготувався, йому потрібно 2 тижні. Вино з шовковиці буде готове, коли суміш відфільтрують востаннє та розіллють по пляшках.

Як видно, шовковиця – надзвичайно універсальна ягода. Вона здатна урізноманітнити раціон та принести помітну користь організму.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *