Корисні поради на кожен день


Типи менторства та де знайти ментора

Де знайти ментора та типи менторства

Менторство – це процес навчання та розвитку, у якому більш досвідчена та успішна людина (ментор) надає підтримку та поради менш досвідченій людині (менті). Цей формат наразі дуже популярний за кордоном, але в Україні також з’являються програми такого типу. Ментор може ділитися своїм досвідом, давати конструктивну критику та сприяти розвитку позитивних звичок, що допоможе менті зрости як професіонал та в особистій сфері. В статті ми розглянемо типи менторства та де знайти ментора навіть за умови обмеженого ресурсу.

Типи менторства

Оскільки наразі такий формат має великий попит, розглянемо, які типи менторства існують та в чому їхня різниця.

Онлайн менторство

Найрозповсюдженіший варіант менторства – це віртуальне. Попит на нього обумовлений саме тим, що наразі відвідувати офлайн зустрічі вкрай складно, тому сам процес навчання не буде дуже ефективним. Ну в більшості випадків живі зустрічі не зручні як ментору, так й менті. Онлайн менторство в цьому плані – це універсальний варіант. Ви можете знаходитися навіть на різних континентах. Все, що потрібно зробити – домовитися, коли саме зробити дзвінок чи онлайн-зустріч. Тому найкраще буде починати саме з такого типу співпраці. Ну і якщо врахувати, що більшість українців наразі знаходяться за кордоном, тому саме online формат дозволяє підтримувати як своїх співвітчизників, так й продовжувати працювати з тими, з ким працював до цього.

Головна перевага онлайн менторства полягає саме в тому, що ви не обмежені колом фахівців. Ви маєте можливість навчатися у того, у кого хочете і кого вважаєте професіоналом. Але завжди треба розуміти, чи досвід наставника має відповідати вашому запиту та поточним потребам.

Що стосується проблем з таким форматом, то саме для українського ментора/менті усі складнощі пов’язані з війною, зокрема, з проблемами з електроенергією та інтернет-зв’язком. Але якщо не робити акцент саме на онлайн-зустрічах, а працювати у месенджерах, використовувати голосові повідомлення або навіть електрону пошту, усі потенційні незручності можна нівелювати.

Тимчасове менторство

Менторство як формат співпраці не обов’язково передбачає постійну роботу з обраним наставником. Ви можете провести навіть одноразову зустріч-консультацію, якщо вам потрібна допомога у вирішенні певного питання. Наприклад, уточнити пул кейсів, який може бути ефективним у вашому випадку, або зорієнтувати у конкурентній ніші, якщо ви тільки починаєте проєкт.

Звертайте увагу на те, що тимчасове менторство актуальне не тільки для підприємців, але й для учнів та студентів. Наприклад, якщо ви стикнулися з необхідністю допомоги у підготовці до вступу до ВНЗ, то можна поговорити з тим, хто може надати кваліфіковану відповідь: від члена приймальної комісії до випускника цього університету.

Основний плюс такого підходу – у миттєвому розв’язанні нагального питання. Ви звертаєтесь по допомогу та отримаєте її у людини, яка має практичний досвід, а не теоретичні знання з цього приводу. Але тут потрібно розуміти, що під кожну ситуацію, скоріш за все, вам доведеться шукати відповідного спеціаліста, оскільки універсальних фахівців не існує. Практичне рішення – створите для себе базу з наставників, які спеціалізуються на певних темах та при необхідності звертатися до неї.

Як обрати ментора

Найскладніше питання для будь-якого менті – як обрати ментора, який дійсно допоможе. Одне діло звернутися до знайомого фахівця, який може швидко проконсультувати, але наскільки отримані таким чином знання цінні. Не будь-який фахівець у своїй справі може коректно та зрозуміло доносити інформацію до мас. Плюс він може користуватися тулами, які не підходять конкретно вам.

Довший, але більш ефективний шлях – звертатися до офіційних менторських програм, в яких менторів навчають побудові комунікації з менті. Це також означає, що наставники та наставниці також зможуть поділитися інструментами та кейсами, які вже були опробуванні на інших та мають практичну цінність.

Офіційні менторські програми також передбачають ширше коле зворотного зв’язку: від відповідей на конкретні запитання до залучення до участі у програмах з топовими лекторами та експертами у відповідних нішах.

Де знайти ментора

На українському ринку менторство поки що тільки розвивається, але сам попит на наставників у будь-якій сфері провокує більш стрімкий ріст. Найпростіший варіант, де знайти ментора – відштовхуватися від поточної ситуації.

Якщо ви студент, то звертайтесь до викладачів свого вишу, друзів та знайомих, які вже почали працювати за професією. Оскільки ми часто не помічаємо, що круті, досвідчені та висококваліфіковані фахівці є серед нашого близького кола, то найкращий варіант – почати з того, що проаналізувати, хто з ваших близьких та знайомих може вам допомогти. Окремий профіт – така співпраця точно буде максимально комфортною.

Наступне коле, де знайти ментора також досить реально – малі та великі групи, членами яких ви є. Це можуть бути не лише професійні спільноти, але й групи за інтересами: спортивні, язикові чи будь-які інші, в яких люди об’єднуються за певним критерієм.

Якщо питання того, як та де знайти ментора все ж залишається відкритим, радимо придивитися до менторських програм. Зверніть увагу, що далеко не усі вони відкриті для постійної співпраці, тому перед тим, як подати заявку, перегляньте, чи відкрита ще пропозиція.

Менторські програми

До числа найпопулярніших освітніх програм, в яких можна знайти та обрати ментора, належить:

  • Mentorship 10:11 – програма, орієнтована на учнів старших класів;
  • Mentorship for Ukrainians – це менторська програма, орієнтована на українців за кордоном. Вона створена за підтримки Центру «Розвиток Корпоративної Соціальної Відповідальності», компанії SAP та профільної платформи Career Hub. Програма підійде будь-якому українцю старше за 18 років, який наразі перебуває в європейських країнах, де й хоче обрати ментора;
  • Lunchclub – це одна з найбільших менторських платформ, на якій можна або знайти наставника, або навпаки запропонувати себе у відповідній ролі;
  • mentorplace.in.ua – приклад ще однієї менторської платформи, яка була розроблена за підтримки Фонду ООН у сегменті народонаселення, Центру «Розвиток КСВ» Міністерства молоді та спорту України. Вона охоплює величезну кількість сфер: від допомоги дівчатам у професійному становленні до програм з медицини та фармацевтики.

Сподіваємося, наш короткий опис питання допоміг розібратися в тому, які типи менторства існують та де знайти ментора в онлайн-форматі.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *