Корисні поради на кожен день


Як доглядати за одягом, щоб подовжити йому життя

Догляд за одягом

Люди бережуть одяг з різних причин – хтось просто дуже цінує його або історію його походження. Це актуально, якщо мова йде про унікальний одяг хенд-мейд та дорогі брендові речі. Інші не бажають витрачати час на пошук та купівлю нових речей. Ще комусь важливо брати участь в екологічних ініціативах та підтримувати концепцію Zero waste. В будь-якому разі варто дізнатися про те, що саме передбачає правильний догляд за одягом, чому це важливо та навчитися читати позначки на одягу.

Важливість правильного зберігання одягу

Текстильні речі, в’язаний одяг та шкіряні аксесуари зношуються через вплив різних факторів. Передусім, вони постійно деформуються, розтягуються та зминаються. Також на них діє ультрафіолет із сонячних променів, абразивне тертя під час прання (а іноді й в процесі сушки), контакт з гарячою праскою. Чи варто казати про різноманітні механічні пошкодження: розриви, порізи, затяжки, витягнуті нитки.

Перераховуючи правила догляду за одягом, можна почати з очевидної рекомендації – використовувати речі максимально акуратно.

Наступна за значенням порада – попіклуватися про зберігання одягу. Щоб м’які блузки, спідниці, штани та інші речі не доводилось постійно прасувати, варто розвісити їх на плечиках.

Догляд за одягом: правила розвішування

Правила розвішування одягу:

  1. Ширина вішаків має відповідати розміру одягу, інакше на плечах блузок та суконь можуть утворитися витягнуті зони.
  2. На одному вішаку має бути один предмет одягу. Намагаючись зекономити місце в шафі, можна сильно деформувати речі.
  3. Довгі сукні, штани, спідниці та пальто мають звисати по всій своїй довжині. Мається на увазі, що нижній край довгого одягу не повинен зминатися.
  4. Не можна розвішувати на плечиках трикотажний одяг (светри, футболки, трикотажні піджаки тощо). Хоча є виключення – м’які вішаки, зроблені саме для такого одягу.
  5. Для важких речей потрібно купити спеціальні міцні вішаки, які без проблем витримають навантаження.

В’язані светри, джинси, домашній одяг можна скласти на полиці. Іноді трикотажні речі рекомендують згортати у валик, щоб вони не зім’ялись. Однак цей спосіб вимагає розкладання одягу на полиці в один шар.

Правильний догляд за одягом і взуттям передбачає ізолювання речей від прямих сонячних променів, вологи, снігу та вітру. Одяг краще зберігати в закритій шафі, інакше він буде швидко вигорати (якщо на нього потрапить сонце) і вбирати домашні запахи (особливо міцно тримається аромат смаженої їжі). Взуття теж краще за все зберігати в спеціальній тумбі або шухляді.

Якщо немає можливості сховати речі в шафу, можна запакувати їх в чохли. До речі, чохли для одягу дуже спрощують зберігання сезонних речей – курток, шуб, пальт і плащів.

Не варто уточнювати, що відправляти речі на зберігання потрібно тільки в чистому вигляді.

Поточний догляд за одягом

Марно очікувати, що в ході експлуатації одяг буде залишатися таким же, як і в перший день після покупки. Він неодмінно зміниться і не завжди можна на 100% передбачити, як саме. Речі з вовни, мохеру та ангори можуть покритися катишками. Якщо їх вчасно не почистити, маленькі грудочки шерсті перетворяться в справжні колтуни. Для боротьби з катишками є спеціальні машинки. Вони недорогі та дуже зручні. Не варто намагатися видалити катишки бритвою, обстригати ножицями або просто обривати руками. Пошкоджені волокна будуть закатуватись ще швидше.

Поточний догляд за одягом передбачає вчасний ремонт незначних пошкоджень та виведення свіжих плям. Про прання речей буде детально розказано нижче, однак в деяких випадках пляму можна замити одразу після її появи й тим самим значно подовжити життя улюбленій одежині.

Якщо на одязі з’явився незначний дефект, варто швидко його усунути. Наприклад, можна одразу пришити ґудзик, що починає відриватися. Затягування цієї справи підвищує ризик того, що ґудзик за щось зачепиться і відірветься «з м’ясом». До речі, зовсім не обов’язково лагодити одяг самостійно. Сьогодні в кожному місті є ательє, там швидко і якісно виконають будь-який ремонт.

Догляд за одягом: сушка і прасування

Не всі речі потребують прасування. Інколи мокрий одяг достатньо просто акуратно струснути після прання (не викручувати) та розвісити для сушіння на плечики. Надати речам хорошого вигляду можна й іншим способом – повісити їх у ванній під час прийому душу. Гаряча пара допоможе тканині розправитись.

Якщо прасування не уникнути, потрібно дотримуватись кількох правил:

  • враховувати позначки прасування – вони вказані на ярлику (на горловині або в лівому боковому шві). Повністю синтетичні тканини не можна прасувати, тому що вони плавляться від температури та прилипають до підошви праски;
  • бажано вивертати речі перед прасуванням, щоб не пошкодити та не забруднити лицьову сторону одягу;
  • в разі, коли одяг зшитий з бавовняної або лляної тканини, його важко випрасувати без додаткового зволоження. Праска з функцією пари буде дуже доречна, або ж можна просто накрити одяг вологою тканиною;
  • перш ніж ставити праску на річ всією підошвою, варто зробити пробу – поставити куточок праски на шов з внутрішньої сторони. Якщо тканина підгорить або розплавиться, цього не буде видно з лицьової сторони.

Одяг, виготовлений з тонкого трикотажу, або в’язані светри не можна прасувати звичайним способом. Коли підошва праски ковзає по такому полотну, воно розтягується та деформується. Натомість варто просто ставити праску на одяг і через кілька секунд прибирати її, переставляючи на іншу ділянку. Одяг з делікатних матеріалів – кашеміру, ангори, мохеру, шовку – потрібно прасувати через тканину.

Що написано на етикетці: як читати позначки на одягу

Виробники хорошого одягу ретельно відстежують склад тканин та інших матеріалів, з яких виготовляються їхні товари. Це має велике значення для подальшої експлуатації речей. Від складу тканини залежить те, як і чим її можна прати. Також дана інформація підкаже споживачу, в яку пору року та за яких обставин варто носити конкретний одяг. Деякі тканини важко розпізнати візуально, бавовна може бути схожою на вовну, а багато штучних волокон навмисне імітують вигляд натуральних.

Позначки для прання – це набір символів, які використовуються в усьому світі. Це своєрідна стандартизація, яка дозволяє зрозуміти суть рекомендацій навіть без знання мови.

Існує 5 основних типів знаків:

  1. Символи прання – схематичний таз, наповнений водою.
  2. Значки сушіння – квадрат.
  3. Позначки прасування – схематична праска.
  4. Знаки відбілювання (хлорування) – трикутник.
  5. Позначки хімчистки – круг.

Підкреслення знаку однією лінією говорить про прання в делікатному режимі, двома лініями – максимально обережне ставлення.

Якщо знак перекреслено двома нахиленими лініями, то ця опція не має бути застосована до даної тканини. Найчастіше це стосується відбілювання та хімчистки.

Прання: як обрати режим прання та побутову хімію

Першим етапом прання є сортування одягу. Дехто розкладає речі на дві категорії: біле (світле) та кольорове. Однак можна підняти рівень складності та ввести ще кілька категорій: біле, світле, червоне, чорне, кольорове. Річ у тім, що навіть в одній категорії одяг може мати більш інтенсивний або легкий відтінок, тому є ризик переходу кольору.

Перш ніж кинути одяг в пральну машину або миску з теплою водою, необхідно ретельно оглянути кожен предмет. Потрібно застібнути блискавки, липучки та кнопки, вивернути одяг, витягти все з кишень.

Якщо на тканині є плями, для їх виведення знадобиться спеціальний засіб. Видалення плям – це майже мистецтво, потрібно визначити склад забруднення та підібрати правильний плямовивідник. Позначки для прання, нанесені на ярлик, значно допоможуть з цим. Також вони підкажуть, яким пральним порошком можна скористатися.

Деякі забруднення неможливо відіпрати в домашніх умовах через їхню стійкість. В такому разі доведеться нести одяг у хімчистку. Перед цим варто зазирнути в текст на етикетці та з’ясувати, чи є там позначки хімчистки. До речі, незалежно від складу тканини та наявності плям, в хімчистку потрібно віддавати верхній одяг (окрім парок), плісировані спідниці та сукні, класичні костюми, спецформу, шкіряні сумки та аксесуари.

Догляд за одягом під час прання

Правила догляду за одягом під час прання:

  1. Вивчити вказівки на етикетці щодо температури прання, його інтенсивності, рекомендацій про сушіння в сушарці та викручування. Цих порад необхідно дотримуватись, щоб не зіпсувати речі.
  2. В разі, коли одяг не можна піддавати агресивному пранню, однак він сильно забруднився, його можна замочити на деякий термін перед пранням.
  3. Не можна лити засіб для прання або сипати порошок прямо на одяг, якщо цього не зазначено в інструкції з використання засобу.
  4. Дрібні речі, а також натільну білизну та одяг з делікатних тканин краще прати в спеціальних торбинках.
  5. Відбілювач можна використовувати тільки на білих тканинах. Кольоровий одяг після такої пригоди може покритися плямами.
  6. Випрані речі потрібно дістати з машини одразу ж, як вони випрались. Залишаючи їх там, можна дочекатись появи складок і заломів.

Деякі правила догляду за одягом виключають використання сушарки. Це пов’язано з тим, речі дуже пересихають, їх потім важко розгладити. Тому, якщо є така можливість, варто сушити одяг на вулиці. Розвішуючи мокрий одяг, необхідно дуже обережно притискати його прищіпками до білизняної мотузки. Краще за все розмістити прищіпки на швах, щоб не залишити сліди на основному полотні.

Важливий момент, який варто включити у догляд за одягом і взуттям: мокрі речі заборонено сушити на обігрівачах. Це зумовлено інструкцією з використання електричних приборів. Окрім цього, така екстремальна сушка може призвести до пошкодження одягу. З цієї причини не можна розкладати мокрі речі на батареї.

В’язані речі не можна викручувати, тільки віджимати. Їх сушать в горизонтальному положенні – розстеляють на горизонтальній поверхні, вкритій рушником.

Догляд за одягом: вибір засобу для прання

Для більшості звичайних речей добре підходять універсальні порошки та інші миючі засоби. Однак людині може бути потрібен спеціальний антиалергенний порошок. Це потрібно враховувати навіть під час прання в машині. Засіб може залишитись на одязі, який потім буде контактувати зі шкірою.

Догляд за одягом передбачає розуміння особливостей різних матеріалів та кольорів. В сучасних магазинах легко підібрати порошки, рідини, капсули та таблетки для вовни, бавовни, льону та пухнастих тканин.

По-справжньому дбайливий догляд за одягом включає використання допоміжних засобів для фіксування кольору або для підсилення їхньої яскравості. За бажанням можна використовувати кондиціонер для білизни. Він надає одягу м’якості та приємного аромату.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *