Валізи – це незамінний атрибут під час подорожей на літаку, поїзді, автобусі або автомобілі. Вони суттєво спрощують перевезення речей та зменшують фізичні зусилля, які необхідно докладати в дорозі. Стандартна валіза має прямокутну форму, оснащена ручкою та колесами, які дозволяють легко пересувати її по поверхнях різного типу. В статті ми розглянемо, як вибрати валізу для подорожей, які показники враховувати при виборі?
Як вибрати валізу: ключові аспекти
Перш ніж обрати конкретну валізу, необхідно врахувати 3 базові характеристики, які безпосередньо впливають на вибір:
- Розмір.
- Конструкція (жорсткість, можливість збільшення внутрішнього простору).
- Довговічність (для однієї подорожі або для багатьох майбутніх подорожей).
Цей короткий чек-лист пришвидшить процес вибору. Ще одним важливим нюансом стає ціна, проте зазвичай мандрівники враховують її одразу.
Як вибрати валізу за матеріалом
Для виготовлення дорожніх валіз зазвичай використовується полікарбонат, алюміній, нейлон або шкіра. Кожен з них має свої переваги та особливості, які потрібно врахувати при виборі. Більшість валіз також мають міцну раму, яка забезпечує захист речей від ударів та пошкоджень під час транспортування. У багатьох моделях дорожніх валіз є вбудовані кишені та перегородки, які допомагають організувати речі та максимально використати простір всередині. В дорогих моделях можуть бути вбудовані замки для захисту вмісту від потенційних крадіжок.
Яка валіза краще: пластикова чи тканинна
Ключова проблема при виборі валізи – її матеріал. 99% асортименту валіз, представлених на українському ринку – це пластикові або тканинні найменування. Три головні переваги пластикових моделей – це міцність, водостійкість та легкість очищення. Вони можуть забезпечити кращий захист для вмісту, особливо якщо ви перевозите крихкі або цінні речі.
Безперечним плюсом пластикових валіз також є їх яскравий колір. Це дозволить швидко ідентифікувати свою валізу при видачі багажу. Найбільш поширеними матеріалами для них стали полікарбонат, поліпропілен та пластик ABS. Якщо ви не знаєте, як вибрати валізу, резюмуємо головні переваги валіз з жорстким корпусом, незалежно від типу пластика:
- одяг та речі всередині не мнуться, не деформуються та не псуються;
- захист від високих та низьких температур;
- можливість помістити всередину крихкий вантаж;
- довговічність – їх легко мити, вони не вигорають.
Звичайно ж, пластикові валізи мають недоліки. Наприклад, вони можуть луснути при падінні з висоти або на поверхні з’являються подряпини. Вони також трошки програють тканинним з точки зору презентабельності, але тут все залежить саме від якості пластику, з якого вони зроблені. Найкращими вважаються моделі з полікарбонату. Він не тільки виглядає дорого та солідно, але й не чудово витримує експлуатаційне навантаження. Щоб полікарбонат тріснув, потрібно докласти дійсно надмірних фізичних зусиль.
Тканинні валізи легші та гнучкіші – в них передбачена можливість збільшення місткості за допомогою додаткового відсіку. Їх другорядна, але для когось потенційно важлива перевага – у більш естетичному зовнішньому вигляді у порівнянні з пластиковими. В цілому до їх плюсів можна віднести можливість змінювати розмір, низьку вартість, велику кількість кишень (внутрішніх та зовнішніх), стійкість до ударів та стиску. Недоліків небагато: ризик зіпсувати крихкі предмети та можливість протікання.
Вибір на користь конкретного різновиду радимо робити, врахувавши, наскільки часто ви подорожуєте та які речі частіше за все берете с собою. Для коротких та рідких подорожей підійде невелика тканинна модель, для регулярних – краще взяти пластикову.
Порада: якщо вирішили придбати тканинну валізу, одразу ж купить для неї чохол. Він захищає від бруду та потенційних пошкоджень тканини, чим дозволяє подовжити новий стан валізи. Такі чохли частіше за все прозорі.
Як вибрати валізу за розміром
Розбираючись у питанні того, як вибрати валізу, також потрібно врахувати і її розмір. Цілком зрозуміло, що у велику валізу можна запакувати багато речей. Однак це також означає, що багаж буде важким, він може завдати труднощів під час переміщення аеропортом або в процесі пересадки (якщо вона планується). Ви можете зіткнутися з тим, що знизиться ваша мобільність, з’являться труднощі з маневрами на ескалаторі та сходах. Варто підібрати модель, яку вам під силу підняти самостійно.
Для зручності виробники застосовують просту систему класифікації валіз за габаритами:
- L (Maxi) – це моделі з найбільшими розмірами. Їх висота становить понад 70 см, а сума всіх габаритів дорівнює +/- 160 см. При місткості у 75-125 л цей тип валіз чудово підходить для того, щоб упакувати речі для всієї родини. Також їх можна використовувати для поїздок до холодних країн, коли необхідно везти з собою багато важкого та об’ємного верхнього одягу;
- M (Midi) – валізи середніх розмірів. Їхні габарити обмежуються висотою 60-70 см, а загальна сума параметрів не перевищує 135 см. Завдяки внутрішньому об’єму 65-85 л ці моделі вміщують багаж для двох осіб, які відправляються в поїздку до семи днів. Також їх можна використовувати, якщо одна людина вирушає у більш тривалу подорож, наприклад, на три-чотири тижні;
- S (Mini або Extra Mini) – найменший розмір валіз. Їх рекомендують під ручну поклажу в літаки або для короткої подорожі на одну особу. Зазвичай їх висота становить трохи більше ніж 60 см, сума габаритів вбирається у 115 см, а обсяг внутрішнього простору дорівнює 30-45 л.
Для сім’ї краще купувати валізи різних розмірів, але одного кольору та фасону. У такому разі можна підбирати, яку валізу (або валізи) брати з собою в конкретну поїздку. Якщо у відпустку або у відрядження відправляється хтось один, йому буде достатньо маленької валізи. Для великого сімейного відпочинку швидше за все знадобляться всі. Спільний колір допоможе зберегти багаж. Він не загубиться серед інших різномастих валіз. Ще краще, якщо валізи матимуть яскраве забарвлення, що буде їх виділяти. Так ви простіше помітите їх на стрічці видачі багажу.
Додаткові атрибути
Колеса – один з ключових елементів, від стану яких залежить зручність користування валізою в цілому. Якщо ідеальна за всіма параметрами валіза втратить свою мобільність, це створить дуже багато проблем.
Маленькі валізи зазвичай оснащені двома коліщатками. Вони дуже рухливі, їх легко везти за собою, переміщати сходами та ескалатором, вантажити в автомобіль чи інший транспорт. Однак, якщо валіза перевантажена, колеса можуть не витримати вагу і зламатися. Також небезпеку становлять ями та вибоїни на дорозі. Поламання одного колеса призведе до того, що валіза стане нетранспортабельною.
Чотири колеса дають певну гарантію проти пошкоджень. Навіть одне зламане колесо залишає в роботі решту. Це дає можливість котити багаж, а не нести його в руках. Така система характерна для середніх за габаритами та великих валіз. Недоліком стає те, що виразніше відчуватимуться поштовхи через нерівності на дорозі.
Найнадійнішою стала відносно нова 8-міколісна конструкція, яка забезпечує валізі максимальну стійкість у різних ситуаціях. Колеса розташовуються по периметру основи попарно. Вони чудово захищені від перевантажень і залишаються функціональними у разі, якщо одне чи два колеса вийшли з ладу.
Що ще важливо знати про колеса:
- обирайте валізу, в якої колеса можуть обертатися на 360 градусів. Так вона отримує більшу мобільність, вона керована та не створює проблем на поворотах;
- дешеві пластикові колеса ламаються досить швидко. Цей варіант підходить для коротких подорожей, де валіза контактуватиме з асфальтом мінімальну кількість часу;
- найдовше служать колеса із щільної гуми. Вони одночасно і пластичні, і жорсткі: легко справляються з нерівностями на дорозі, але ефективно поглинають вібрацію та поштовхи.
Зазвичай виробники, які приділяють увагу колесам, пропонують якісні та надійні ручки. Важливо, щоб ручка легко діставалася та фіксувалася у висунутому стані.
Як вибрати валізу та подовжити її новий стан: рекомендації щодо догляду
Не секрет, що авіакомпанії та автобусні перевізники не надто переймаються станом багажу своїх пасажирів. Щоб захистити свою валізу від деформації та пошкоджень, варто заздалегідь вжити додаткових заходів:
- купити (або зробити) для валізи захисний чохол. Також добре спрацює щільна плівка;
- не потрібно намагатися укласти всередину відразу все. Валіза не повинна бути перевантажена;
- косметику, мийні засоби та рідину краще упакувати у герметичні пакети;
- якщо на поверхні або всередині валізи з’явилися плями, їх варто прибрати якнайшвидше (особливо це актуально для тканинних моделей).
Ще одна порада стосується заходів захисту від крадіжок. Існують валізи, які можна буквально заблокувати. Замок TSA дозволить відкрити блискавку тільки тій людині, яка знає код або має спеціальний ключ (митна служба). Це міжнародний стандарт безпеки, у деяких країнах необхідно використовувати лише такі валізи (Канада, США, Японія, Австралія). Під час контрольного відкриття валізи на митниці співробітники змушені ламати замки, не оснащені системою TSA. Тому, якщо ви плануєте поїздку до цих країн, краще подбати про збереження свого багажу.
Прості поради про те, як вибрати валізу, можна завершити рекомендаціями щодо її зберігання. Найкраще підібрати місце, де її не дістануть сонячні промені. Також валізу необхідно захистити від цвілі та пилу. Якщо у вас набір можна скласти їх одна в одну. При цьому оберніть колеса плівкою, щоб не забруднити та не пошкодити внутрішній простір великої валізи.