Кожному господарю, який присвячує час тому, щоб вирощувати садові або городні рослини, доводилося помічати, що рослини, попри ретельний догляд та своєчасне висаджування не дають доброго врожаю. Це обумовлено тим, що з певних причин не всі рослини «дружать» між собою. В цьому матеріали ми розглянемо, які рослини не можна вирощувати поруч та чому.
Які рослини не можна вирощувати поруч: чому виникає конфлікт
Щоб розібратися в цьому питанні, звернемось до теорії. У ботаніці є спеціальний термін – «алелопатія» – негативне поєднання рослин, яке може призвести до погіршення їхнього розвитку, якщо рослини вирощувати на сусідніх ділянках. Найчастіше такі «конфліктуючі» пари утворюють рослини, які страждають від спільних шкідників та хвороб. І якщо їх вирощувати поруч, то вони починають хворітимуть. Крім цього, деякі рослини, коріння яких добуває з ґрунту поживні речовини, натомість виділяє хімічні речовини в ґрунт. Це в свою чергу може пригнічувати зростання сусідів.
З точки зору науки поки що не має ґрунтовних досліджень, чому саме деякі пари рослин не можна висаджувати поруч один з одним. Наприклад, учені й досі не можуть пояснити, чому капусту варто садити якнайдалі від винограду. Капусті таке сусідство, можливо, і не зашкодить. А от смак винограду гіршає. Ще один приклад – кріп. Якщо його вирощувати поряд із морквою, це уповільнює її зростання. Тому такі рослини в жодному разі не можна вирощувати поруч.
Ще приклади невдалої комбінації: відомо, що й болгарський перець, і бобові хворіють на антракноз. Для цього захворювання характерними є чорні плями на листі та швидке гноїння плодів. Від хвороби страждають майже всі баштанні рослини. Не минає хвороба і ягідні рослини: малину, смородину, полуницю.
Насіння латуку сходить гірше на грядках, де вирощували капусту броколі, а також безпосередньо поруч від овочу. Речовини, що виділяє броколі, не дають рости латуку. Найкраще вирощувати поруч цибулю, редис, буряк, огірки.
Обираючи сусідів на садовій ділянці, візьміть до уваги особливості їхньої кореневої системи. Коріння рослин, яке сильно розростається, заважає сусідам, позбавляючи їх потрібних поживних речовин. Отже, щоб отримати багатий врожай, важливо врахувати комплекс чинників.
Які рослини не можна вирощувати поруч: перелік конфліктних пар
Якщо мова йде про дерева, то врахуйте, що сосни, ялинки або ялиці занадто замулюють ґрунт. Тож не варто вирощувати біля них яблуню. Навіть якщо вирішили вирощувати яблуні на місці, де раніше росли хвойні дерева, доведеться чекати не менше трьох років, аби ґрунт повністю очистився для плодових рослин. Не дуже «любить» яблуня в ролі сусідів черешні, вишні та персики — їхнє коріння активно поглинає з ґрунту поживні речовини, тож яблуням доведеться бути «на голодному пайку».
Калину взагалі не варто вирощувати поруч із плодовими деревами. На її кущах селяться колонії тлі, які будуть загрожувати, не лише їй, але й іншим рослинам. Не менш небезпечна в цьому плані й горобина. Гусінь горобинної молі буде живитися листям яблунь та інших плодових дерев. Не менш примхлива щодо рослин по-сусідству і слива. Її не можна саджати поруч із яблунею, грушею, чорною смородиною, малиною. А ось висаджена поруч бузина, навпаки, вбереже рослини від нашестя тлі.
Які рослини не можна вирощувати поруч: антагоністи серед ягід
Висаджування ягід також передбачає дотримання певних правил. Так, ні в якому разі не варто саджати поруч полуницю та малину. У цих рослин не лише спільні захворювання, а й коренева система розташована на одному рівні. Тому їх близьке висаджування один до одного призведе до конкуренції за вологу та поживні речовини. Не варто вирощувати малину й поруч із виноградом, яблунею та жасмином. Таке сусідство рослин позбавить її достатньої кількості вологи, тож ягоди стануть дрібнішими та менш солодкими.
А ось смородину краще не вирощувати поруч з аґрусом — у цих рослин спільні хвороби. Різні сорти смородини — теж не найкращий варіант. Чорна смородина виділяє величезну кількість фітонцидів, які негативно впливають врожайність рослин інших сортів. Не добре вирощувати смородину поруч із малиною, яка пригнічуватиме зростання смородинових кущів.
А ось аґрус страждатиме поруч із виноградом, полуницею, чорною смородиною, які мають спільних ворогів — шкідників та хвороби. У цьому випадку рослинам загрожує справжня епідемія та значне зниження врожаю.
Які рослини не можна вирощувати поруч: овочі
Овочеві рослини теж можуть виявитися не найкращими сусідами, хоча їх часто розміщують поруч. Плануючи розподіл овочевих рослин на ділянці, варто пам’ятати:
- боби не варто садити поруч із цибулею, перцем, фенхелем, часником та гарбузом;
- горох не сіють поруч із ріпчастою цибулею, помідорами, квасолею, часником та цукіні;
- диню неварто вирощувати поруч із картоплею;
- картопля не терпить сусідства огірків, помідорів, гарбуза, фенхелю, щавлю;
- кукурудза страждатиме від сусідства з буряком та фенхелем;
- ріпчасту цибулю не вирощують поруч із горохом, редисом, квасолею, бабами, капустою та редькою;
- огірки погано зростатимуть поруч із картоплею, пряно-ароматичними травами, редисом і томатом;
- морква не дасть доброго врожаю поруч із кропом, фенхелем, капустою;
- редис не сіють поруч із цибулею та огірками;
- помідори «не люблять» гороху, картоплі, кольрабі, огірків, ріпи, кропу та фенхелю.
Сподіваємося, що наші поради, стосовно того, які рослини не можна вирощувати поруч, допоможуть вам отримати добрий урожай та справжню насолоду від вирощування рослин на присадибній або дачній ділянці.