Корисні поради на кожен день


Журавлина: користь, властивості та правила вживання

Журавлина користь, унікальні властивості та правила вживання

Люди, які переходять на здорове харчування, надзвичайно цінують продукти, які об’єднують в собі користь, приємний смак та привабливий вигляд. До цієї категорії відноситься журавлина – це ягода з цікавим кислуватим смаком, яскравим кольором та цілим набором вітамінів. Журавлина підходить для використання у свіжому та сушеному вигляді, її зручно додавати в солодкі та солоні страви, ягода чудово зберігається взимку та має ще дуже багато інших переваг.

Журавлина: це

Журавлина це

Журавлина – це ягода, яка прийшла до нас з країн Північної півкулі. В природних умовах вона росте в лісах та лісотундрі Європи, Азії, Північної Америки. Звичайне місце зростання – заболочені соснові та мішані ліси, оліготрофні та мезотрофні болота. Вічнозелені кущі мають тонкі стебла, які хиляться донизу під вагою плодів. Рослина отримала свою назву через схожість з елегантним силуетом схиленої шиї журавля.

В Україні поширені два види журавлини:

  1. Звичайна, або болотяна.
  2. Дрібноплода.

В нашій країні ягоду можна знайти на Поліссі, там, де багато мохових боліт, мокрих соснових та сосново-березових лісів. Наразі журавлина дрібноплода занесена в Червону книгу України. Тому все активніше в їжу використовують журавлину великоплідну, яка потрапила в нашу країну з Північної Америки. Наразі активно розвиваються господарства з вирощування журавлини великоплідної на вироблених торфовищах у Волинській та Рівненській області.

Корінні американці та люди північних народів чудово знали, чим корисна журавлина. Вони заготовляли ягоди на зимовий період, щоб додавати у свій раціон дефіцитні вітаміни й мікроелементи. Мореплавці брали журавлину з собою в плавання для запобігання цинги, адже ягода чудово зберігається впродовж довгого терміну.

Журавлина: унікальні властивості

Ягода журавлина

Поціновувачі західного кінематографа можуть знати, що таке журавлина з американських фільмів та серіалів. Соус із цих ягід є традиційною стравою до Дня подяки (другий понеділок жовтня в США та Канаді).

Цікаво, що журавлину досить рідко вживають у свіжому вигляді. Це пов’язано з її насиченим гострим, кислуватим смаком. Частіше ягоду додають у страви у сушеному вигляді або ж з неї вичавлюють сік.

Користь журавлини зумовлена багатим складом:

  • антиоксиданти;
  • клітковина;
  • вітаміни С, А, К, Е, групи В;
  • мікроелементи (калій, залізо, кальцій, марганець, мідь).

Для підтримки імунітету рекомендується вживати одну порцію на день – 1 склянку сирих ягід (в природному або обробленому вигляді) чи ¼ склянки сушеного продукту.

РечовинаСвіжа журавлина (грамів)Сушена журавлина (грамів)
Енергетична цінність46 калорій92 калорії
Жири00
Вуглеводи1225
Клітковина42
Цукор422
Білок10
Натрій22
Поживна цінність журавлини в 1 порції (порівняння свіжих та сушених ягід)

В журавлині міститься досить багато цукру, а це улюблене «паливо» організму. Наявність клітковини вказує на те, що продукт буде відносно довго перетравлюватися, що забезпечує тривале відчуття насичення. Добова норма клітковини для дорослої людини – 25-35 грамів.

На жаль, під час сушіння журавлина втрачає більшу кількість вітамінів, але водночас в ній підвищується концентрація калію та кальцію.

Антиоксиданти та їх значення

Завдяки високому вмісту антиоксидантів ягоди журавлини мають малиновий колір. Потрапляючи в організм людини, антиоксиданти ведуть боротьбу з вільними радикалами, що є профілактикою від деяких хвороб серця, діабету, хронічних захворювань. Ведуться дослідження з метою з’ясувати, чи допомагає журавлина долати рак.

Відомо, що ягоди здатні подолати бактерії Escherichia coli (E. coli) і Listeria monocytogenes.

Журавлина – це своєрідний концентрат антиоксидантів:

  1. Кверцетин – цієї сполуки в складі ягід найбільше. Кверцетин потенційно може пригнічувати ріст ракових клітин, але наразі дослідження ще тривають.
  2. Мірицетин – ще один потужний антиоксидант, який може бути профілактикою раку.
  3. Урсолова кислота – речовина, яка знаходиться в шкірці ягід та допомагає в лікування запалень.
  4. Антоціани (в тому числі пеонідин і ціанідин) – сполуки, які потенційно вповільнюють ріст мутованих клітин.
  5. Проантоціанідини – речовина, яка заважає патогенним бактеріям закріплятися на клітинах.

Таким чином, журавлина здатна не тільки поповнити ресурс організму вітамінами та мікроелементами, але й має певні лікувальні властивості.

Журавлина: користь

Журавлина користь

Маркетологи встигли наділити журавлину титулом «суперфуду». Це зумовлено унікальним складом ягід, їх тривалим терміном зберігання, а також зручністю використання. Журавлина чудово поєднується з багатьма продуктами, тому її легко ввести в будь-який раціон.

Догляд за порожниною рота

Вживання журавлини допомагає зберігати порожнину рота здоровою. Речовини, що містяться в ягодах, підвищують кислотність, тому бактерії не затримуються на зубах.

До того ж сік з ягід журавлини має певні антибактеріальні властивості, пригнічуючи ріст патогенних мікроорганізмів. Таким чином зменшується ризик появи та розвитку карієсу, запалення ясен та запалення.

Вплив на процес травлення

Користь журавлини для органів шлунково-кишкового тракту важко переоцінити. Вона одночасно діє в кількох напрямках:

  • позбавляється від жовчних кислот;
  • активно допомагає в боротьбі з раком товстої кишки;
  • налагоджує мікрофлору в кишківнику;
  • бере участь в знищенні бактерії Heliobacter pylori, яка небезпечна тим, що може викликати виразку шлунку. Сік журавлини запобігає її закріпленню на стінках шлунку.

Варто зазначити, що більшість наведених вище властивостей потребують наукових доказів. Наразі ведуться масштабні дослідження щодо загального впливу журавлини на здоров’я людини.

Лікування інфекцій сечовивідних шляхів

Сама по собі ягода не здатна вилікувати інфекцію сечовивідних шляхів, якщо та вже почалася. Однак вона може бути ефективною профілактикою. Особливо добре ягода діє в тому разі, коли подібні інфекції стаються часто. Люди зі схильністю до запалень можуть ввести журавлину у своє меню на постійній основі.

Сік з журавлинита інші продукти з ягід містять проантоціанідини, тому хвороботворні мікроби не прикріпляються до стінок сечового міхура.

Щоб перевірити дані, науковці провели ряд тестів та досліджень. Результати одного з них були отримані в 2014 році. Виявилося, що вживання біологічно активних добавок з концентрованим екстрактом журавлини допомогло знизити частоту виникнення інфекцій сечовивідних шляхів. При цьому зазначається, що ефект дали саме капсули з екстрактом. Отримати таку високу кількість корисних речовин з продуктів неможливо.

Ще одне дослідження (2019 рік) показало дієвість соку журавлини в поєднанні з кокосовою олією та ефірною олією орегано.

Зменшення запалення

Чим корисна журавлина

Велика сукупність різних за своїми властивостями антиоксидантів надає журавлині здатність боротися з осередками запалень в організмі. Знищуючи вільні радикали, продукт сприяє загальному зміцненню імунітету. Регулярне вживання журавлини є профілактикою виникнення деяких хронічних хвороб, таких як діабет.

Зниження ризику серцево-судинних захворювань

Даний пункт включений в перелік переваг журавлини завдяки тому, що ці ягоди допомагають знижувати систолічний артеріальний тиск (кров’яний тиск під час скорочення серцевого м’яза). Також відмічається, що журавлина підвищує рівень «хорошого» холестерину та знижує «поганий». Це добре позначається на загальному стані серцево-судинної системи.

Ще одна важлива особливість журавлини – допомога в зниженні індексу маси тіла, що може бути актуальним для людей з ожирінням. Науковці встановили даний факт завдяки спеціальним дослідженням. Вони вивчали вплив на вагу тіла напоїв з високим вмістом рослинних сполук в тому числі і журавлини. Ефект приносить регулярне вживання соку з цих ягід – щоденно учасники дослідження приймали одну дозу продукту. В них покращилась циркуляція цукру в крові, зменшились ознаки запалення та підвищився рівень «хорошого» холестерину.

Журавлина в боротьбі проти раку

Брусниця це журавлина

Досі немає однозначних даних, які б давали право називати журавлину ефективною в лікуванні або попереджуванні раку. Наразі тести та експерименти проводились в пробірці.

Офіційні оприлюднені дані в цьому контексті :

  • речовини з соку журавлини викликають загибель мутованих (ракових) клітин;
  • уповільнюється ріст пухлин;
  • зменшується осередок запалення.

На додачу до цього було виявлено, що журавлина впливає на інші механізми, які запускають розвиток раку в організмі людини.

Покращення стану шкіри

Що таке журавлина, можуть розповісти деякі дерматологи. Вони здавна знають про корисний вплив червоних ягід на шкіру. Завдяки високому вмісту вітаміну С продукти з журавлини стимулюють вироблення колагену.

Додаткові властивості ягоди:

  • зменшення запалень;
  • освітлення пігментних та родимих плям, постакне;
  • захист від ультрафіолету сонячних променів.

Користь для органів зору

Наявність вітаміну А в складі журавлини дозволяє говорити про сприятливий вплив ягід на зір та органи зору. Ще одна важлива сполука – проантоціанідини. Вони захищають очі від деградаційних вікових захворювань.

Загальний позитивний вплив на імунну систему

Надзвичайно багатий склад журавлини активує захисну систему та підтримує організм. «Вітамінний коктейль» в поєднанні з антиоксидантами та мікроелементами робить людину більш стійкою до сезонних простудних захворювань.

Журавлина: побічна дія

Що таке журавлина

Дізнаючись, що таке журавлина та як її вживати, варто звернути увагу на застереження. Через активну дію на організм, ягода підходить не всім.

Більшість людей добре сприймає ягоду у свіжому, сухому чи приготованому вигляді. Однак медики попереджають, що необхідно дотримуватись помірної кількості журавлини. Вживаючи її надмірно, неможливо отримати додаткову користь, а от розлад шлунку – цілком імовірний результат.

Ще одна особливість журавлини робить її небезпечною для людей, схильних до утворення каменів у нирках. Речовини оксалати підвищують ризик появи сечокам’яної хвороби.

Журавлина: протипоказання

У деяких людей проявляється алергія на журавлиний сік та страви з цими ягодами. Вони страждають від свербіння рота і язику, чхання, нежитю. Це виникає через саліцилову кислоту в складі соку. Якщо є алергія на аспірин, то журавлину вживати не слід.

При настанні легкої алергічної реакції необхідно образу звернутись до лікаря. Якщо реакція швидка і гостра, потрібно викликати швидку допомогу.

Вагітним жінкам та тим, хто годує грудьми, варто вживати журавлину з обережністю.

Існує ряд ліків, які не можна приймати одночасно з ягодами журавлини. Зазвичай це препарати для розрідження крові. Загалом, перш ніж оцінити користь сушеної журавлиничи свіжих ягід, варто порадитись зі своїм лікарем.

Як вживати журавлину

Журавлина властивості

Ввести ягоду у свій раціон можна багатьма способами. Більшість людей віддає перевагу компотам чи відварам, соусам, чаям. Дуже популярний в США напій – морс з журавлини. Він освіжає в спекотні дні та чудово втамовує спрагу.

Свіжа журавлина

Свіжі ягоди доступні на початку осіннього сезону. Їх можна купити у великих супермаркетах або замовити в інтернеті. Перед вживанням обов’язково потрібно промити журавлину.

З ягід можна зробити журавлиний сік або додавати в страви у натуральному вигляді разом зі шкіркою. Ягоди надають їжі кольору, роблять її барвистою та привабливою. Через терпкий та кислий смак журавлину рідко їдять окремо від інших продуктів. Вона добре поєднується з солоними або солодкими кашами, є хорошим наповненням для смузі, надає кольору та смаку збірним компотам.

Журавлину можна варити та запікати разом з м’ясом чи овочами. Однак варто враховувати, що надмірно довге варіння робить ягоди гіркими. Зазвичай журавлиний соус або інші страви готують швидко. Свіжу ягоду можна купити під час сезону і заморозити на майбутнє.

Сушена журавлина

Сушена журавлина

Часто сушена журавлина виготовляється на фермах, де вона і вирощується. Для отримання якісного продукту ягоди ретельно сортують, миють, ріжуть і сушать. В такому вигляді журавлина здатна зберігатися впродовж довгого часу. Сушена журавлина використовується майже так само, як свіжа.

Сік із журавлини

Сік журавлини

Під час приготування соку втрачається клітковина, залізо та кальцій, однак в продукті залишається важливий вітамін С і калій.

Обираючи сік із журавлини в магазині, потрібно звертати увагу на вміст цукру. Якщо виробник додав підсолоджувач, цей напій уже не настільки корисний, як без доданого цукру.

Соус з журавлини

Традиційний американський соус продається в США в консервованому вигляді, але українці можуть приготувати його самостійно.

Інгредієнти:

  • апельсиновий сік;
  • коричневий та білий цукор;
  • сік журавлини;
  • сіль.

Готується журавлиний соус досить легко. Для початку потрібно закип’ятити апельсиновий сік, додати в нього цукор та дрібку солі. Потім поволі влити сік журавлини, зменшити вогонь і проварити ще 15 хвилин. Важливо періодично помішувати страву. Подають соус охолодженим. Він пасує до м’яса, його можна використовувати для бутербродів, печива чи млинців.

Морс з журавлини

Морс з журавлини

Щоб зробити з ягід журавлини морс, знадобиться зовсім небагато інгредієнтів. Для смаку можна додати апельсиновий сік або цедру.

Морс з журавлини в домашніх умовах:

  • близько 400 грамів ягід залити 2 літрами води;
  • додати апельсиновий сік або цедру;
  • покласти обраний підсолоджувач (близько 5 столових ложок цукру або аналог);
  • суміш потрібно довести до кипіння, щоб розчинився цукор;
  • розім’яти відварені ягоди будь-яким способом (товкачик для пюре, блендер);
  • остудити напій, дати йому настоятися кілька годин.

Перед подачею необхідно обов’язково процідити морс. Якщо погода дуже спекотна, варто покласти кубики люду прямо в глечик або в склянки.

Враховуючи те, наскільки активно журавлина впливає на організм людини, не варто зловживати напоями та стравами з цієї ягоди. Також потрібно слідкувати, щоб діти не перевищили норму журавлини. Краще за все давати її їм потроху.

Джерела: www.healthline.com, www.bbcgoodfood.com, www.webmd.com, www.medicalnewstoday.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *