Зміст
Не секрет, що кімнатні рослини можуть мати різні види, розміри та властивості. Деякі з них, крім своєї естетичної привабливості, відрізняються ще й цілющими властивостями. Звичайно ж, йдеться про алое. Багато хто пам’ятає, наскільки сильно дорожили цією рослиною їхні мами та бабусі. Екстракт алое та й саме листя дійсно допомагає загоювати рани та боротися із захворюваннями. В статті ми розглянемо лікувальні властивості алое та правила догляду за ним.
Алое: особливості
Головною перевагою рослини можна назвати доступність. Її легко знайти та виростити вдома. Догляд за алое не складніший, ніж за звичайним декоративним кущем. Хоча існують деякі правила, які варто знати та дотримуватися.
Кущ зазвичай складається з короткого стебла, на якому розміщено м’ясисте мечоподібне листя. Саме воно має найбільшу цінність, у ньому міститься концентрований сік з активними речовинами. Листя розташовується на стеблі по спіралі, воно густо усіяне гострими шипами. Цвіте алое рідко, оскільки взимку буває складно забезпечити йому необхідні умови.
Алое: користь
Цілющою цю рослину називають не випадково, вона активно використовується в косметології та фармацевтиці. Попри на те, що алое, було відомо за тисячі років до нашої ери, досі ведуться дослідження його властивостей і можливостей.
Народні рецепти пропонують використовувати алое для лікування різних захворювань. Користь його соку полягає в протизапальному та ранозагоювальному ефекті. Знаючи, що лікує алое, можна полегшити перебіг багатьох хвороб. Його рекомендують при стоматиті, вірусному грипі, ангіні, під час лікування гнійних ран та опіків, при проблемах зі шлунком та для усунення проявів алергії на шкірі.
Сік алое додають у лікувальні сиропи, щоб підвищити відсоток засвоєння заліза та знизити негативний прояв антибіотиків.
Екстракт алое – популярний інгредієнт у складі косметичних засобів. Мінеральні кислоти, вітаміни та мінерали перетворюють сік алое на справжній «еліксир молодості». Це пов’язано з тим, що вони допомагають утримувати вологу та підвищують пружність шкіри. Екстракт алое можна побачити у формулах кремів, масок, скрабів та засобів для волосся (шампунів, ополіскувачів, спреїв).
Алое: лікувальні властивості
У листі, стеблі та коренях рослини міститься понад 75 поживних речовин, а ще понад 200 високоактивних сполук. Серед них антиоксиданти, алантоїн, вітаміни В, С, Е, А. Серед фітокомпонентів алое лікувальні властивості мають антрахінони, сахариди, флавоноїди, фітостероли, хромони, цілий комплекс кислот, білки та мінерали.
Найвідоміші сфери застосування алое, користь рослини:
- очищення повітря у приміщенні завдяки фотосинтезу;
- знищення мікробів (бактерицидна дія);
- зняття болю;
- лікування запалень (у тому числі і на слизових оболонках рота);
- усунення алергічних реакцій;
- сприятливий вплив на систему травлення;
- загоєння ран, допомога у відновленні клітин шкіри;
- зміцнення імунітету;
- підтримка водного балансу шкіри;
- зниження ризику виникнення захворювань серця;
- збагачення організму вітамінами, залізом та мінеральними солями.
Крім цього, нові дослідження виявили ще одну важливу сферу застосування алое. Лікувальні властивості рослини покращують кровотворний процес.
Алое: протипоказання
Важливо розуміти, що будь-яка сильнодіюча речовина має протипоказання. Алое, користь якого незаперечна, має застосовуватися дуже обережно. У високій концентрації при внутрішньому застосуванні його сік може бути токсичним. Цей інгредієнт не підходить вагітним жінкам, людям з непереносимістю будь-якого компонента рослини, а також при серцевій недостатності, недіагностованих болях у животі, геморої, порушенні роботи печінки.
Щоб нейтралізувати гіркоту соку, часто рекомендують змішувати алое з медом. Такий засіб зберігає всі важливі властивості рослини та робить її приємнішою для вживання. Алое з медом є одним із найпопулярніших народних засобів для активізації обміну речовин. Для приготування ліків необхідно обов’язково промити та просушити листя. Потім його можна дрібно нарізати, потерти на тертці або пропусти через м’ясорубку. Змішуючи алое з медом, потрібно додати алкоголь та витримати отриману масу протягом тижня. Зберігати її слід у холодильнику.
Види алое
Сьогодні будь-який різновид алое можна зустріти будь-де. Однак спочатку ця рослина була виявлена на Африканському континенті.
Деревоподібне алое, що лікує, встигло стати найбільш популярним в українських будинках. Воно невибагливе та добре росте практично в будь-яких умовах.
Марлота – дуже зручне для вирощування у невеликому просторі алое. Види цієї рослини відрізняються щільною, компактною розеткою. Вони вимагають досить багато сонця, шипи мають червоний відтінок.
Багатолистий (спіральний) алое цінують в основному за декоративний ефект. Це відносно рідкісний вид, він вважається екзотичним.
Лікувальне алое поділяється на такі види:
- алое вера;
- барбадоське;
- червоне
Одним із найцікавіших є червоне. Види алое відрізняються один від одного за формою та кольором листя.
Найбільш популярним вважається алое вера. На етикетках косметичних засобів можна побачити згадку саме про цей різновид. Види інших категорій застосовуються рідше.
Догляд за алое
Практично будь-яка людина зможе впоратися з алое. Види рослини іноді вимагають спеціальних дій або умов, проте вона все одно залишається невибагливою.
Якщо вирощується медичне алое, лікувальні властивості дуже залежатимуть від складу грунту, води та добрив.
Освітлення
Ідеальним місцем для алое стане підвіконня вікна, що виходить на південь. Кущ можна не ховати від прямого сонячного проміння. Взимку рекомендується додати світло за допомогою ламп денного світла чи фітоламп.
Температурний режим
На літню пору кущ можна залишити в кімнаті або винести на вулицю. Однак необхідно подбати про захист від дощу та вітру. Взимку, як і багато інших рослин, алое знаходиться в сплячому режимі. Варто уникати спеки, оптимальною температурою буде +14°C. Якщо в приміщенні стане занадто тепло і при цьому буде мало світла, листя почне витягуватися. Сік алое стане дуже концентрованим.
Полив
Догляд за алое, звичайно, включає полив. У теплу пору року воду потрібно доливати в горщик регулярно, як тільки підсохне верхній шар ґрунту. Взимку можна збільшити інтервали.
Потрібно уважно стежити, щоб краплі води не залишалися всередині листової розетки, тому що це може призвести до загибелі куща.
Вологість повітря
Експерти кажуть, що рівень вологості повітря не впливає на розвиток алое.
Підживлення
Підбирати тип добрив потрібно дуже уважно. Найкраще підходять мінеральні суміші. Алое вимагає додаткового підживлення тільки протягом теплого періоду (з середини весни до початку осені).
Переконавшись, що догляд за алое досить простий, можна підібрати ідеальну рослину для свого інтер’єру.