Корисні поради на кожен день


Монстера: догляд, підживлення та пересаджування

Монстера догляд, підживлення та пересаджування

Монстера – це оригінальна вічнозелена рослина, яка прийшла до нас з Південної Америки. Вона непримхлива, але потребує створення відповідних умов, які дозволять їй швидко рости та розвиватися. В статті ми розглянемо, якого догляду потребує монстера, як правильно пересаджувати та розмножувати монстеру та в чому її характерні особливості.

Монстера: відмінності

Монстера належить до числа вічнозелених ліан з сімейства Ароїдних. Сам рід налічує понад 50 унікальних підвидів монстери, але для вирощування в домашніх умовах підходить усього декілька різновидів.

Свою назву рослина отримала від слова «monstrum», яке має відповідний переклад – «монстр» або «чудовисько». Така назва обумовлена незвичним зовнішнім виглядом рослини та достатньо великими розмірами – при правильному догляді монстера може досягти 2-2,5 метра заввишки.

Головна зовнішня ознака, через яку монстера набула популярності у квітникарів – це велике листя з отворами. Через те, що вона належить до того самого роду, що й чагарники та ліани, вона має достатньо товсті пагони та ще одну унікальну відмінність – повітряне коріння. В штучних умовах монстера цвіте достатньо рідко. Її суцвіття має форму товстого циліндричного качана.

Монстера властивості

Монстера: властивості

Як і багато інших кімнатних рослин, монстера здатна впливати на мікроклімат в приміщенні. Вона очищує повітря, абсорбуючи токсини та шкідливі речовини, зокрема, формальдегід та фенол. Це робить її чудовим варіантом декоративної рослини для встановлення в приміщеннях з високою концентрацією тютюнового диму та продуктів горіння. Якщо вікна квартири, будинку чи офісу виходять на проїжджу частину, монстера зможе поглинати формальдегід, який є типовою складовою повітря у великих містах.

Види монстери

Як вже зазначалося вище, лише декілька різновидів монстери зможуть адаптуватися до штучних умов квартир чи офісів.

Монстера види

Монстера делікатесна

Монстера делікатесна або (Monstera deliciosa) – найрозповсюдженіший різновид рослини. Це ліана, яка в природному середовищі здатна розростатися на висоту понад кілометр над рівнем моря. В домашніх умовах може досягати 2,5 метра.

Монстера делікатесна відрізняється тим, що, залежно від віку рослини, її листя буде змінювати форму. Молоде листя нагадує за формою серце та має цілу структуру. З часом воно змінює структуру та набуває характерних отворів.

Монстера делікатесна також відрізняється оригінальним ананасовим смаком. В умовах квартири спробувати їх навряд чи вдасться, але в Центральній Америці та Австралії монстера делікатесна вирощується саме як плодова рослина.

Монстера коса

Ще один популярний різновид – це монстера коса або Monstera obliqua. Вона має красиве листя серпоподібної форми з прорізами різних розмірів. Його довжина може досягати 25 см, ширина – 8-9 см. Для цього різновиду зазвичай буде потрібно додаткове встановлення стовбура як опори. Його можна знайти у будь-якому квітковому магазині.

Монстера коса частіше за інші різновиди страждає від павутинного кліща. Подолати його можна тими самими засобами що й щитівку, але частіше за все доведеться застосовувати фунгіциди.

Монстера Адонсона

Монстера Адонсона або Monstera adansonii також належить до категорії ліан, має овальні за формою листові пластини з типовими для монстери великими прорізами. Головна перевага даного виду полягає у його інертності до більшості шкідників та хвороб, які частіше за все вражають кімнатні рослини.

Монстера: правила догляду

Монстера – це декоративно-листяна рослина, яка при вирощуванні вдома майже не цвіте.

Монстера догляд

Освітлення

Для монстери потрібне добре освітлене місце для розташування, але без вірогідності потрапляння на листя прямих сонячних променів. Ідеальні умови – це стабільне розсіяне світло.

Температурний режим

Оптимальна температура повітря для монстери – від 18°С до 25°С. Якщо вона підіймається вище за 25°С, рослина буде потребувати частішого поливу та обприскування. Якщо нижче за 18°С, це може уповільнити її ріст. Критичною вважається межа у +10°С.

Полив

Монстера потребує регулярного, але помірного поливу. Зволожуйте ґрунт тільки після того, як він просохне на декілька сантиметрів вглибину. Що стосується частоти поливу, то відштовхуйтеся в цьому питанні не тільки від пори року, але й від температури в кімнаті. Якщо в ній достатньо спекотно навіть взимку, то дотримуйтеся того ж самого графіку поливу, що й влітку – кожного дня або через день.

Вологість повітря

Оскільки монстера потребує багато вологи, то радимо слідкувати за тим, щоб вологість повітря в приміщенні була 65-70%. Намагайтеся як найчастіше обприскувати листя та протирати його вологою губкою.

Монстера обприскування

Підживлення

Молода монстера підживлення не потребує, а дорослі навпаки. Вносити добрива можна з середини весни до кінця літа. Можна використовувати виключно мінеральні добрива, але краще буде чергувати їх з органічними. Оптимальна частота внесення добрив – 1 раз на 2 тижні.

Опори

Монстера належить до категорії кімнатних рослин, які потребують встановлення опор, здатних підтримувати її під час росту. Їх варто закріпити в ємності під час пересаджування молодої рослини.

Правила пересаджування монстери

Впродовж перших трьох років монстеру необхідно пересаджувати кожного року, після – 1 раз на декілька років. П’ятирічну монстеру варто пересаджувати 1 раз на 4 роки, підготувавши відповідний за розмірами горщик. Але при цьому врахуйте, що квітка не повинна впродовж усього цього часу рости в одному й тому ж субстраті. Верхній його шар варто змінювати на свіжий щороку.

Для пересаджування використовуйте готові ґрунтові суміші, які можна придбати у квіткових магазинах, або сформуйте власну. Для цього підійде перегнійна, дернова та торф’яна земля у відповідній пропорції 2:1:1. Обов’язково додайте 1 частину піску. Молода квітка повинна рости у слабокислому або нейтральному ґрунті.

Монстера пересаджування

Монстера: найрозповсюдженіші проблеми

У разі, якщо за монстерою не буде належного догляду, з часом можуть виникнути певні проблеми. До числа найбільш розповсюджених належить:

  • пожовтіння листя – обумовлено браком поживних речовин, необхідних для росту, або занадто рясним поливом з застоєм рідини;
  • опадання листя – виникає у разі, якщо рослина не отримує достатню кількість сонячного світла;
  • блідий колір молодого листя – дана проблема навпаки свідчить про те, що монстера отримує забагато яскравого світла;
  • плями на зворотній стороні листя – це характерний прояв того, що рослина уражена павутинним кліщем;
  • поганий загальний став, втрата листя, пожовтіння – прояви ураження рослини щитівкою, впоратися з якого можна за допомогою мильного розчину.

Монстера: догляд за повітряним корінням

Повітряне коріння – це унікальний елемент ліан, який впродовж мільйонів років допомагав їм пристосовуватися до природних умов. Але кімнатним рослинам вони не потрібні, тому що не мають практичного призначення. Саме тому їх краще пов’язувати, щоб вони могли укорінитися. Теоретично також можна встановить поруч з горщиком з монстерою декілька додаткових горщиків. В них можна спробувати укорінити повітряне коріння. Щоб створити рослині максимально комфортні умови, поруч також можна встановити окрему тару з водою або зволожувач повітря. Додаткова волога сприятиме стрімкому росту та збереженню здоров’я рослини.

Що робити, якщо повітряне коріння монстери сильно шкодить її зовнішньому вигляду? Видаляти усе повітряне коріння не варто, оскільки це може призвести до того, що рослина з часом загине. Якщо сформувалося занадто багато такого коріння та не має можливості його приховати, у разі видалення залиште хоча б декілька корінчиків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *