Корисні поради на кожен день


Фенхель: що це, чим корисний та як вживати

Фенхель що це, чим корисний та як вживати

Спеція, яка стала невіддільною частиною літніх салатів, може похизуватися не тільки чудовим смаком та впізнаваним ароматом. Фенхель здатен зменшувати запалення, лікувати анемію та підтримувати серцеву систему. В цій статті ми розглянемо, що таке фенхель, які компоненти входять до його складу, а також зазначимо, як готувати фенхель, щоб зберегти усі його корисні властивості.

Що таке фенхель

Що таке фенхель

Фенхель – це рослина, яка в наукових колах зветься Foeniculum vulgare, а в народі – волоський кріп або солодкий кріп. Однак не варто плутати фенхель зі звичайним кропом, поширеним в Україні. Вони дійсно схожі, однак тільки на перший погляд. Кріп має тонкий, довгий, неїстівний корінь, фенхель – це рослина з великим м’ясистим корінням. Різниця між цими двома культурами полягає також у їх смакових якостях. Фенхель має витончений та складний смак, що нагадує аніс. Смак кропу більш різкий.

Фенхель – це близький родич селери, моркви та петрушки, сьогодні його вирощують по всьому світу, застосовуючи для приготування сотень різних страв. Він вважається одночасно і спецією, і овочем. Регіон походження рослини – Південна Європа та Близький Схід. Люди зрозуміли цінність фенхелю дуже давно, тисячі років тому вони вже користувались ним для лікування захворювань та додавали у страви.

Цікаво, що фенхель був «одомашнений». Дикий сорт рослини має досить гострий, пекучий смак. Тому люди застосували селекцію, щоб вивести домашній сорт з ніжним смаком та ароматом.

Зовнішня (надземна) частина рослини виглядає, як високе стебло з дрібним темно-зеленим листям. Максимальна висота складає 2 м. Розмір куща залежить від погодних умов, складу ґрунту та інших факторів. Суцвіття зібрані у парасольки, маленькі жовті квіточки нагадують за виглядом цвіт кропу. Велику цінність має насіння фенхелю. Воно утворюється, коли відцвітають квіти. Збір насіння фенхелю проводять в період з серпня по листопад.

Фенхель: склад

Фенхель

В корінні, листі та насінні фенхелю міститься надзвичайно багато корисних для людини речовин. Тож, окрім своїх смакових властивостей, ця рослина цінна ще й вітамінами, мінералами, мікро- та макроелементами.

Калорійність 100 грамів продукту: 28-33 ккал залежно від умов вирощування та частини рослини (корінь, листя, насіння).

Харчова цінність 100 грамів фенхелю

РечовинаКількість
Білки1,6 г
Вуглеводи (з них цукор)5 г (2,13 г)
Жири (насичені жирні кислоти)0,3 г
Клітковина2 г

Людям, які прагнуть сформувати для себе здоровий раціон, варто ретельно зібрати інформацію та дізнатися, що таке фенхель. Цей продукт, багатий на клітковину та ефірні олії, він також допоможе збалансувати меню.

Корисні речовини у складі фенхелю:

  • кальцій;
  • мідь;
  • йод;
  • магній;
  • залізо;
  • марганець;
  • фосфор;
  • калій;
  • селен;
  • натрій.

Окрім мінералів велике значення мають вітаміни, зокрема вітамін Е, K1, С, групи B (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Нутриціологи наголошують на тому, що дуже важливою частиною продукту є провітамін А (бета-каротин).

Фенхель: користь

Фенхель користь

Завдяки великій кількості вітамінів та мінералів фенхель здатен значною мірою впливати на роботу різних органів та систем людського організму. В деяких країнах фенхель – це перш за все цілюща трава, а вже потім спеція.

Найбільш виражені корисні властивості фенхелю:

  • спазмолітична, сечогінна, проносна дія;
  • підвищує активність секреції травних залоз;
  • протимікробна, дезинфікуюча дія;
  • відхаркувальний ефект;
  • стимулює вироблення естрогену;
  • протигрибкова дія;
  • здатен збільшувати лактацію.

Щоправда, наразі мало досліджень, які б надали однозначні докази лікувальних властивостей рослини. Використовуючи насіння фенхелю або іншу частину рослини, не варто покладатися на неї, як на єдиний медичний засіб. Захворювання мають лікуватись спеціалістами, які використовують методи доказової медицини. Трави мають бути лише додатковим засобом у комплексній терапії.

Боротьба з вільними радикалами

Антиоксиданти, які знаходяться у складі фенхелю, активно зменшують кількість вільних радикалів у організмі людини. Таким чином відбувається профілактика окислювального стресу. Якщо цей процес уже відбувається, то його негативні наслідки частково нівелюються.

Антиоксиданти чинять загальний зміцнюючий вплив на організм людини, підсилюють її імунітет, запобігають появі хронічних хвороб. Також ці рослинні речовини відтерміновують старість, зберігаючи шкіру більш пружною і гладкою.

Досліджуючи, що таке фенхель, науковці знайшли понад 80 сполук в ефірній олії, добутій з рослини. Серед найактивніших антиоксидантів – розмаринова кислота, хлорогенова кислота, кверцетин та апігенін.

Пригнічення апетиту

Насіння цієї рослини відоме тим, що дуже позитивно позначається на роботі шлунково-кишкового тракту. Зокрема, чай з фенхелю здатен приглушити відчуття голоду і таким чином допомогти людині дотримуватись заздалегідь складеної схеми харчування. Науковці вважають, що така властивість фенхелю є результатом роботи анетолу. Ця речовина міститься в ефірній олії.

Щоб отримати максимальну користь від чаю, досить заварити 2 грами насіння однією чашкою окропу. Вживати його потрібно перед прийомом їжі, це допоможе насититись відносно невеликою порцією їжі та не зірватись на шкідливі перекуси. Важливо слідкувати, щоб кожен прийом їжі мав збалансований склад і достатню кількість калорій.

Дослідження показують, що не всім людям підходить чай з фенхелю для схуднення. Деякі не відчували зменшення апетиту.

Фенхель це

Покращення травлення

Чай з насіння використовується, як засіб проти кишкових кольок у дітей і дискомфорту у дорослих. Він здатен зменшувати навантаження на печінку та нирки, сприяє усуненню печії, зменшує газоутворення.

Підтримка роботи серця

Регулярне вживання фенхелю має великий потенціал для серцево-судинної системи. Це пояснюється високим вмістом клітковини. Рослинні харчові волокна сприяють виведенню холестерину з організму, а також знижують інші ризики серцевих захворювань.

Велике значення також мають корисні речовини, що знаходяться у корінні, насінні, стеблах та листі фенхелю – магній, калій, кальцій. Вони чинять зміцнювальну дію на весь організм, на серце в тому числі. Калій має здатність знижувати кров’яний тиск.

Профілактика раку

Дослідження щодо того, як фенхель впливає на ракові клітини, досі тривають. Науковці поки що не можуть надати однозначні докази ефективності рослини у боротьбі з онкологічними захворюваннями. Проте вже є певні оптимістичні прогнози. Наприклад, ті, що стосуються анетолу. Ця речовина – одна з найактивніших сполук, що містяться у насінні фенхелю. Досліджуючи її у пробірках методом in vitro, вчені з’ясували, що анетол пригнічує ріст клітин. Також він здатен індукувати апоптоз, що виникає в ході розвитку раку молочної залози.

Сприяє виробленню грудного молока

Жінкам, які годують немовлят грудним молоком, лікарі можуть рекомендувати пити чай з фенхелю. Активні речовини у складі рослинної сировини (анетол, діанетол, фотоанетол) покращують лактацію. Також фенхель стимулює вироблення пролактину – це гормон, який сприяє лактації.

Однак, перш ніж вдаватись до такого методу, потрібно звернутись до свого лікаря. Фенхель підходить не всім, він може не піти на користь матері або дитині.

Протизапальна дія та інші плюси фенхелю

Завдяки високій концентрації корисних речовин фенхель може стати у пригоді в наступних випадках:

  • для лікування запалення;
  • при комплексній терапії грибкової інфекції та зараження бактеріями (Escherichia coli, Staphylococcus aureus та Candida albicans);
  • при проблемах із пам’яттю та іншими когнітивними функціями;
  • для полегшення проявів менопаузи;
  • при лікуванні анемії.

Важливо уточнити, що під час проведення досліджень були використані дуже великі дози екстракту з фенхелю. Отримати їх з їжі під час звичайного харчування неможливо.

Ще одне уточнення стосується високого вмісту естрогену у продуктах із фенхелем. У великих дозах ця речовина може зашкодити вагітним жінкам і плоду. Це значить, що вживати фенхель у їжу безпечно, однак приймати БАДи та ефірну олію не варто.

Чай з фенхелю

Чай з фенхелю

Простіше за все починати вживання фенхелю з заварювання чаю. Напій має тонкий смак, що трохи нагадує лакрицю. Багатьом людям подобається його анісовий аромат, однак до гіркуватого посмаку потрібно призвичаїтись.

Заварюючи чай з фенхелю для дорослих, можна комбінувати його з іншими інгредієнтами. Однак напій для дітей та немовлят має бути приготований за конкретними  рецептами, краще за все орієнтуватись на поради лікаря. Дуже важливо дотримуватись рекомендованого дозування.

Чай можна пити в сезон простудних захворювань, щоб уникнути хвороби. Також він сприяє відкашлюванню мокроти, зменшує симптоми астми, освіжає дихання.

Чай з фенхелю для немовлят

Чай з фенхелю для немовлят можна приготувати із цілих зерен або ж купити спеціально розроблений продукт. Розчинний чай виготовлений з перемеленого насіння фенхелю чудово підходить для годування немовлят. Такі суміші не містять доданого цукру, а концентрація рослинного екстракту в них безпечна для малюка.

Якщо ж потрібно заварити чай з фенхелю для немовлят із цілих зерен, то 1 ч. л. зерен потрібно залити 1 чашкою окропу. Заварювати чай рекомендують тільки в скляному посуді. Давати відвар малюку можна лише з 6 місяців. Разова доза становить 30 мл.

Чай з фенхелю допомагає усунути коліки та здуття живота. Також він корисний для профілактики анемії та застуд.

Чай з фенхелю для дорослих

Купити сировину для такого чаю можна будь-де. Багато аптек і онлайн-магазинів здорового харчування пропонують насіння фенхелю. Щоправда, лише купуючи його в аптеці, можна бути впевненими у високій якості продукту. Всі трави, які реалізують через мережу аптек, гарантовано проходять радіологічний контроль.

Як приготувати чай з фенхелю для дорослих:

  • покласти у чашку 1 ч. л. насіння фенхелю (можна завчасно його пом’яти у ступці або розтовкти дном чашки);
  • залити 250 мл крутого окропу;
  • витримати 10 хвилин;
  • процідити та пити.

Для заварювання такого чаю рекомендується використовувати скляну тару або посуд з нержавіючої сталі.

Чай отримає додаткові властивості та буде смачнішим, якщо додати в нього лимон, мед, або спеції (кардамон, імбир, корицю). Також він добре комбінується із чаєм з ромашки та м’ятним відваром.

Фенхель: як готувати

Як готувати фенхель

Корінь фенхелю становить собою середньорозмірну соковиту цибулину. Обираючи цей продукт у магазині, потрібно слідкувати за його якістю. Сам корінь має бути пружним, без пошкоджень. Стебла та листя не повинні бути прив’ялими.

Перш ніж як готувати фенхель, його потрібно відділити від стебла, вимити, висушити та порізати кільцями. Також корінь можна порізати смужками, кубиками або потерти на терці.

Кілька ідей для тих, хто не знає, як готувати фенхель:

  1. Зробити салат із фенхелем, помідорами, кедровими горіхами та будь-якими овочами на свій смак (заправка з оцту та оливкової олії).
  2. Приготувати зимовий салат із грейпфрутом, медом, діжонською гірчицею, яблуком, та підсмаженим соняшниковим насінням (заправка з будь-якої олії та лимонного соку).
  3. Запекти фенхель у рагу разом зі звичайною цибулею, свинячою лопаткою, часником, сухим білим вином та розмарином. Можна доповнити гарніром із будь-яких овочів.
  4. Зробити пасту із фенхелем, помідорами, оливками, каперсами, анчоусами, часником та креветками.

Насіння фенхелю можна використовувати для додавання у салати, маринади, м’ясні та рибні страви, воно чудово поєднується із морепродуктами. Насінням можна посипати випічку, наприклад, хліб. Також воно прикрасить домашню піцу. Додаючи дрібку насіння під час тушкування овочів, можна значно покращити смак страви.

Суп із фенхелю з фрикадельками

Продукти та інгредієнти на суп:

  • 150 г стебел селери;
  • 150 г моркви;
  • 1 цибулина;
  • 100 г фенхелю;
  • 100 г листя шпинату;
  • 1 болгарський перець;
  • 50 г вершкового масла;
  • 40 г пармезану;
  • 1,5 л води;
  • сіль, перець, спеції на смак.

Для приготування фрикадельок знадобиться:

  • 300 г фаршу з філе птиці;
  • 1 куряче яйце;
  • 50 г листя шпинату;
  • 50 г стела селери;
  • 3 ст. л. панірувальних сухарів.

Спочатку необхідно трохи обсмажити на вершковому маслі нарізану цибулю та моркву, потім додати на пательню порізані селеру та фенхель, обсмажити ще 3 хвилини. Викласти масу в каструлю з киплячою водою та варити протягом 20-25 хвилин.

Фрикадельки готуються досить просто: всі інгредієнти потрібно подрібнити та змішати з фаршем. Сформовані кульки потрібно трохи обсмажити на вершковому маслі та додати до супу. Залишилось проварити все разом протягом 5-7 хвилин і страву можна подавати. Для прикрашання можна використати пармезан і листя шпинату.

Серцевина кореня більш жорстка, ніж решта шарів. Тому її рідко використовують для приготування салатів. Однак, якщо фенхель планують варити чи запікати, то можна не відокремлювати серцевину. Після термообробки вона стане такою ж м’якою, як і решта овочів.

Джерела: www.eatingwell.com, www.healthline.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *