Корисні поради на кожен день


Кокосова олія: користь для волосся, обличчя та тіла

Кокосова олія унікальні властивості, користь та застосування

Кокосова олія входить до складу багатьох косметичних засобів, таких як маски, лосьйони та креми. Також її активно використовують для смаження та випікання солоних або солодких страв. Через свої унікальні властивості та характерний аромат кокосова олія здобула широку розповсюдженість. В цій статті ми розглянемо, що таке кокосова олія, яким чином її отримують, чим вона корисна та як її можна додати до свого раціону.

Що таке кокосова олія

Що таке кокосова олія

Кокосова олія – це продукт, який видобувають з внутрішньої частини достиглих кокосових горіхів. Частіше за все виробники використовують метод гарячого пресування. Сировиною стає свіжа або висушена копра (м’якуш горіха). Також існує спосіб вичавлювання олії з висушеної копри без використання високої температури. Він називається «холодне пресування» і дозволяє отримати якісніший продукт – кокосову олію холодного віджиму.

Характерна властивість олії, яку отримують з кокосових горіхів полягає в тому, що вона тане в теплі (при температурі вище за +25°С) та застигає на холоді (нижче за -25°С).

За видами кокосова олія поділяється на:

  • харчову;
  • нехарчову.

Завдяки своїй структурі та багатому складу нехарчова кокосова олія є цінним компонентом косметичних засобів. Вона зволожує, живить та омолоджує шкіру.

Користь кокосової олії в кулінарії проявляється в тому, що вона не виділяє канцерогенів під час нагрівання. Її активно застосовують у випічці, заміняючи маргарин або вершкове масло. Також на кокосовій олії можна смажити, вона підходить для заправки салатів і каш, додавання в напої та солодкі вироби.

Продукт, який не піддається ніякій додатковій обробці називається «нерафінована кокосова олія». Після очищування та обробки олію називають «рафінована».

Склад кокосової олії

В кокосовому маслі міститься дуже багато речовин і сполук. Детальний склад і концентрація конкретних компонентів залежить від виду продукту та способу його видобутку.

Узагальнений склад виглядає наступним чином:

  • бетаїн;
  • етоксілати жирних складних ефірів;
  • етаноламід;
  • полісорбати;
  • поліоли складних ефірів;
  • моногліцериди;
  • вітаміни груп А і В, а також вітаміни Е, К і С;
  • макро- і мікроелементи (залізо, кальцій, фосфор);
  • кислоти (лауринова, пальмітинова, міристинова, каприлова, стеаринова, лінолева та інші).

Харчова цінність 100 грамів продукту складає 899 ккал, це 100% жири без білків та вуглеводів.

Науковці прийшли до висновку, що кокосове молоко за складом схоже з людським грудним молоком.

Користь кокосової олії частіше за все пов’язується з вмістом вітаміну Е, який відповідає за стан шкіри та вважається вітаміном краси. При внутрішньому використанні необхідно враховувати високу калорійність продукту. Саме тому дієтологи не радять вживати понад дві ложки на день.

Кокосова олія: користь

Кокосова олія користь

Попри те, що коксова олія стає дедалі популярнішою з кожним роком, досі немає системних та ґрунтовних досліджень її якостей. Науковці проводять певні досліди та тести, але їх результати іноді виявляються суперечливими. Причина криється в тому, що дослідження здійснюються на невеликих групах людей. До того ж немає гарантії, що всі матеріали мають однаковий склад і характеристики. Не існує єдиних стандартів щодо кокосової олії.

Нижче вказано, який позитивний вплив мав продукт на організм людей, але його варто вважати не абсолютним і доведеним, а потенційно можливим.

Допомога в зниженні ваги тіла

Поживні речовини, що містяться у кокосовій олії, швидко засвоюються організмом людини. Вони перетворюються на енергію, а не відкладаються у вигляді жиру. Це значить, що їжа, приготована на такому маслі, буде більш здоровою в порівнянні з аналогами.

Теоретично подібний продукт може допомогти тим, хто працює над зниженням ваги. Однак варто розуміти, що схуднення – це комплексний процес. Він обов’язково має включати здорове та збалансоване харчування, певну фізичну активність, баланс спожитих та використаних калорій, інші чинники.

Покращення функцій мозку

Харчова кокосова олія може сприятливо впливати на роботу мозкових клітин. Це особливо актуально для людей, які страждають від хвороби Альцгеймера, оскільки глюкоза в їхньому організмі не засвоюється належним чином.

При споживанні їжі з кокосовим маслом, печінка починає виробляти кетони. Це хімічні сполуки, які є для мозку альтернативним джерелом енергії замість глюкози. Через таку дію в деяких людей симптоми хвороби Альцгеймера значно зменшуються.

Щоб встановити системність та отримати доказові результати, необхідні додаткові дослідження.

Природний лубрикант

Кокосова олія може замінити собою лубрикант. Вона не викликає алергії та добре підходить людям з чутливою шкірою. Однак необхідно зважати, що масляна структура олії може пошкодити латекс або силікон. Тобто це лубрикант, не сумісний з деякими видами контрацепції.

Дезінфекція ротової порожнини

Нерафінована кокосова олія має певну антисептичну дію, тому її можна застосовувати для профілактики карієсу. Окрім того, що масло зменшує кількість патогенних мікробів у ротовій порожнині, воно також трохи відбілює зубну емаль. При її систематичному використанні плями від кави чи тютюну стають світлішими.

Щоб досягти максимального ефекту, потрібно регулярно кожен день робити полоскання. Взяти одну чайну ложку рідкого масла та полоскати порожнину рота впродовж 10-15 хвилин, а потім виплюнути у сміття. Не можна зливати кокосове масло в каналізацію, бо воно може застигнути і забити труби.

Полоскання не замінює собою гігієнічну чистку зубів, це додаткова процедура.

Полегшення перебігу епілепсії

Деякі дослідження показали, що спеціальна кето дієта допомагає знизити частоту епілептичних нападів і кокосова олія є складовою такої дієти. Вона працює так само як у випадках з хворобою Альцгеймера – створює умови для продукування альтернативних джерел енергії для мозку.

Джерело антиоксидантів

Користь кокосової олії полягає в тому, що вона містить природні антиоксиданти. Ці речовини борються з вільними радикалами, які руйнують здорові клітини органів. В результаті, значно зменшується ризик виникнення дегенеративних захворювань. До того ж антиоксиданти знижують вірогідність появи хронічних захворювань.

У кокосовій олії містяться:

  • токофероли;
  • токотрієноли;
  • фітостероли;
  • флавоноїди;
  • поліфеноли.

Ще одна важлива функція антиоксидантів полягає в стимуляції імунітету та попередженні старіння.

До складу кокосової олії також входить вітамін Е. Це потужний антиоксидант, завдяки якому кисень транспортується по організму. Він також є природним імуномодулятором, який здатен підвищувати еластичність судин та покращувати роботу репродуктивної системи.

Загальна користь від олії при внутрішньому вживанні

Дієтологи кажуть, що найважливішими компонентами олії є жирні кислоти:

  1. Лауринова – завдяки антивірусним та антибактеріальним властивостям здатна знищувати золотистий стафілокок, лямблії та інші шкідливі для людини мікроорганізми.
  2. Олеїнова – знижує рівень «поганого» холестерину, приводить до норми обмін речовин.
  3. Міристинова – надзвичайно корисна для мікрофлори кишківника. Вона покращує роботу імунної системи та підсилює дію антидепресантів. Це може бути актуально протягом всього року, але особливо під час сезонних простудних захворювань.
  4. Пальмітинова – сприяє росту клітин та розвитку організму. Саме ця кислота часто стає компонентом сумішей для немовлят.

Підсумувавши, можна сказати, що регулярне вживання олії з кокосового горіха справляє загальноукріплюючий ефект на організм людини. Також харчова кокосова олія в помірних дозах допомагає стабілізувати гормональний фон та вирівняти рівень холестерину в крові.

Кокосова олія для волосся

Кокосова олія для волосся

Одне з популярних застосувань кокосової олії – догляд за волоссям. Густа структура та насичений склад допомагає зволожити саме волосся і шкіру голови, в результаті чого зменшується лущення та зникає лупа. Волосся стає більш слухняним та його легше укладати.

Живлення сухого та пошкодженого волосся

Кокосова олія – незамінний косметичний засіб для тих, хто має сухе волосся. В цьому продукті висока концентрація жирної кислоти С12, тому масло чудово проникає всередину фолікулів, що було доведено у відповідному дослідженні.

Кокосова олія для волосся важлива тим, що виконує одразу кілька функцій:

  • живлення;
  • стимулювання роботи волосяних фолікулів, тобто, покращення росту волосся;
  • пом’якшення та зміцнення;
  • захист від агресивного догляду (укладки та завивки під дією високої температури);
  • запобігання руйнівного впливу ультрафіолету із сонячних променів;
  • лікування захворювань шкіри голови (подразнення, висипання, сухість, лущення).

Кокосова олія для волоссявикористовується в чистому вигляді або ж як додатковий компонент інших косметичних засобів. Нею можна доповнити маску, бальзам, шампунь або кондиціонер.

Кокосова олія для кучерявого волосся

Не секрет, що догляд за кучерями разюче відрізняється від догляду за іншими типами волосся. Якщо правильно підібрати косметику та технології, можна перетворити пухкі та неслухняні пасма на ефектні локони.

Як укладати кучері кокосовим маслом:

  1. Вимити волосся спеціальним шампунем для кучерів.
  2. Поки волосся вологе, рівномірно нанести на нього кокосову олію.
  3. Розподілити пасма за допомогою гребінця з рідкими і довгими зубчиками.
  4. Висушити природнім шляхом, постійно зминаючи долонею, або за допомогою фена з дифузором.

В результаті мають вийти відокремлені одне від одного, пружні локони.

Догляд за волоссям з посіченими кінчиками

Пересушене волосся може сіктись на кінчиках. Це незворотний процес, якому може зарадити тільки стрижка.

Щоб уникнути посічення, можна наносити на кінці локонів кокосову олію. Робити це краще за все одразу після миття голови, коли волосся трохи вологе. Масло має бути рідким, тому потрібно завчасно його розігріти – поставити пляшку в теплу воду або прогріти в долонях. Після нанесення олії необхідно обережно просушити волосся рушником, феном або дочекатися, поки воно висохне саме собою.

Маска для зволоження волосся

Маски для волосся з кокосовою олією роблять перед миттям голови. Кількість масла залежить від довжини та густоти волосся, його можна додати в готову косметичну маску і розподілити по всій довжині локонів. Змити краще через кілька годин, найкращий ефект досягається, коли масло контактує з волоссям та шкірою голови 6-8 годин.

Кокосове масло чудово живить та захищає волосся від пересушення влітку (сонце, теплий вітер) та взимку (центральне опалення, обігрівачі).

Варто додати, що перед тим, як вживати кокосову олію, бажано провести тест на руці. Якщо є алергічна реакція, продукт використовувати не можна.

Кокосова олія для обличчя

Кокосова олія для обличчя

Те, що жирна кокосова олія добре підходить для сухої шкіри, може бути очевидним фактом. Однак в той же час цей унікальний продукт чудово зволожує, лікує та доглядає за жирною, чутливою та схильною до висипань шкірою.

Річ у тім, що більшість хвороб шкірного покриву викликають бактерії та грибки. Завдяки лауриновій та каприловій кислотам кокосова олія для обличчяефективно лікує прищі, подразнення та акне. Потрапляючи в організм людини, ці кислоти перетворюються на монолаурин та монокарпін. Новостворені сполуки борються з вірусами, бактеріями та паразитами, тому що здатні проникати через їх захисну оболонку. В цьому полягає антибактеріальна дія кокосового масла.

Інший важливий компонент продукту – пантенолова кислота. В комбінації з вітаміном В1 (який також міститься в олії) ця речовина прекрасно долає сухість шкіри.

Кокосова олія для обличчяпідходить людям будь-якого віку. Юнакам та дівчатам вона допомагає в боротьбі за чисту шкіру. Для людей зрілого віку більш актуальні антивікові властивості продукту – зменшення глибини зморшок, розгладження мімічних заломів шкіри, повернення пружності. Однак необхідно потурбуватися про те, щоб правильно її змивати. Через густу структуру масло може забивати пори та провокувати утворення чорних точок. Щоб підібрати правильний засіб для вмивання, варто звернутися до косметолога. Більшість людей обирають гідрофільне масло як найбільш щадний спосіб очищення шкіри.

Для косметичних цілей найкраще підходить нерафінована кокосова олія, адже в ній зберігаються всі важливі речовини.

Використання масла для догляду за обличчям:

  • нанесення на будь-які ділянки обличчя та зони декольте замість крему (на вологу шкіру наносять 2-4 краплі масла, розтертого в долонях);
  • додавання в маски та скраби;
  • використання під час масажу;
  • нанесення на губи в зимовий час.

Нерафіноване масло високої якості має молочно-білий колір у твердому вигляді. Його можна комбінувати з ефірними оліями чайного дерева, апельсину, лаванди. Якщо збити суміш блендером, вона набуде розкішної пінистої структури.

Кокосова олія для тіла

На шкіру тіла кокосове масло справляє такий саме вплив, як й на обличчя. Воно добре живить та зволожує, лікує подразнення та висипання, запобігає сухості, тріщинам та лущенню.

Кокосова олія для тілакорисна тим, що екологічно та обережно впливає на особливо чутливі ділянки шкіри – вражені контактним дерматитом, екземою чи псоріазом. Масло допомагає зменшити запалення та сприяє зменшенню площі вражених ділянок.

За думкою косметологів, кокосова олія для тіластворює захисний водно-ліпідний шар на шкірі. Саме він запобігає пересушенню, утримує вологу та поживні речовини. Продукт добре підходить для догляду за тілом до та після сонячних ванн.

В багатьох салонах використовується кокосова олія для масажу. Зазвичай це нерафіноване масло холодного віджиму, збагачене додатковими ефірними оліями. Його головний плюс – універсальність, воно підходить майже всім людям та не викликає алергічних реакцій.

Кокосова олія для масажу добре показала себе під час різноманітних процедур:

  • традиційний масаж тіла;
  • розминання стоп;
  • косметичний масаж обличчя та голови;
  • інтимний масаж;
  • оздоровчий чи розслаблюючий масаж.

Експерти діляться секретами щодо того, як діє кокосова олія від розтяжок. Вони кажуть, що ефективність обумовлена покращенням кровообігу та лімфодренажу. Також значення має підвищення пружності та тургору шкіри. Кокосова олія від розтяжок стане в пригоді жінкам і чоловікам різного віку. Завдяки регулярному використанню масла розтяжки можуть стати менш помітними. Вагітним жінкам, спортсменам та спортсменкам, які швидко набирають вагу, буде корисна кокосова олія від розтяжок як профілактичний засіб. Нанесення масла на шкіру захистить її в майбутньому.

Кокосова олія для масажу тіла та обличчя рекомендована до використання 2-3 рази на тиждень. Вона добре змивається зі шкіри та відпирається з одягу.

Як вживати кокосову олію в харчуванні

Кокосова олія для смаження

Кокосове масло можна використовувати для приготування практично будь-якої їжі. Ця рослинна олія дуже добре засвоюється в сирому вигляді, а також після термічної обробки.

Харчова кокосова олія у кількості 1 столової ложки містить близько 120 калорій (13,5 грамів жиру). Фактично, це така ж кількість, як в інших рослинних олій, які застосовують для приготування страв.

Кокосова олія холодного віджиму (нерафінована) характеризується вираженим смаком і легким, та добре відчутним ароматом. Температура димлення – 175°С. Це значить, що доведеться саме до такого рівня розігріти масло, щоб воно почало диміти. З цієї причини дієтологи рекомендують перейти на кокосову олію тим, хто полюбляє робити домашню випічку.

Рафінована олія з плодів кокосу чистіша, а температура димлення в неї ще вища. Через те, що її піддають додатковому очищуванню від домішок та ароматичних компонентів, вона втрачає запах, смак і частину корисних речовин. Однак це ідеальна кокосова олія для смаження. Нею можна замінити звичну соняшникову або оливкову олію, щоб підсмажувати, розігрівати та пасерувати продукти.

Кокосова олія для смаження може бути застосована наступним чином:

  • невелика кількість масла допоможе підсмажити овочі, яйця, рибу чи м’ясо – від 1 до 2 столових ложок;
  • щоб заправляти салати або полити попкорн, олію доведеться нагріти. При температурі нижче за 25 градусів вона застигає;
  • в маринад для м’яса чи риби можна додати кілька ложок кокосової олії. Також можна просто натерти м’ясо маслом перед тим, як посипати спеціями та відправити в духову шафу;
  • додавати в смузі та протеїнові коктейлі.

Кокосова олія чудово замінює собою будь-який жир, який зазвичай використовують в рецептах домашньої випічки. Співвідношення складає 1:1. Тобто, знадобиться така ж кількість олії, яка зазначена в рецепті. Важливо поєднувати кокосове масло з інгредієнтами, нагрітими до кімнатної температури.

Перш ніж вводити новий продукт у свій раціон, варто впевнитися, що кокосова олія для смаження не викличе негативну реакцію організму. Потрібно спершу скуштувати невелику кількість продукту і поспостерігати за реакцією. При індивідуальній непереносимості може виникнути подразнення на шкірі або нудота.

Скільки кокосової олії можна вживати в день

Необхідно мати на увазі, що в складі кокосової олії дуже багато жиру. Попри всі свої переваги, вона достатньо калорійна. Тому спеціалісти радять дотримуватись певної норми – не більше 2 столових ложок олії на день.

Коротке резюме: унікальна за складом та властивостями кокосова олія здатна замінити собою масло для смаження та маргарин для випічки, а також більшість косметичних засобів для догляду за шкірою і волоссям. Щоправда, потрібно враховувати, що існує два види масла: для вживання в їжу та для зовнішнього використання.

Джерела: www.healthline.com, www.medicalnewstoday.com, www.webmd.com, www.bbcgoodfood.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *