Корисні поради на кожен день


Гінкго білоба: корисні властивості та правила вживання

Гінкго білоба корисні властивості та правила вживання

Унікальні властивості гінкго білоба були відкриті цілителями східної медицини понад 4000 років тому. В Китаї та Японії екстракт цієї рослини широко використовувався для лікування запаморочення та головного болю. В Європу препарати з гінкго білоба потрапили лише у 18 столітті, де вони одразу почали активно вивчатись. Сучасні дослідження виявили, що у витяжці з насіння та листя гінкго білоба міститься понад 100 корисних речовин, вітамінів та мікроелементів. В цій статті ми розглянемо характерні особливості даного продукту.

Гінкго білоба: це

Гінкго білоба це

Гінкго білоба – це дерево, єдиний представник сімейства Ginkgoaceae, яке майже в незмінному вигляді існує понад 300 млн. років (реліктова рослина). Зростає у Китаї та Японії, у висоту сягає 40 метрів, а обхват стовбура може доходити до 4,5 метрів.

Плоди гінкго білоба не можна вживати в їжу, їх м’якуш викидають через неприємний запах. Користь має насіння та листя. На сході зі свіжого та сушеного листя заварюють чай та роблять відвари. Для масового виготовлення фармацевтичних препаратів застосовують екстракт із рослинної сировини. Щоб отримати 0,5 л необхідно обробити близько 30 кг матеріалу.

Дерево гінкго білоба

Окрім цього, гінкго білоба – це своєрідний символ японської столиці Токіо. Рослина вважається надзвичайно гарною та занесена до всесвітньої Червоної книги. У Китаї поширена традиція висаджувати молоде дерево гінкго білоба на честь новонародженого, з нагоди весілля або іншої визначної події. Існує спеціальний список, в який вносять рослини, старші за 100 років.

Через те, що Ґете присвятив цьому унікальному дереву романтичну поему, в Німеччині можна почути альтернативну назву рослини «дерево Ґете».

Гінкго білоба: користь

Гінкго білоба користь і шкода

В ліках із гінкго білоба присутні важливі для організму людини речовини. Ці сполуки допомагають покращити кровообіг, мають протизапальну антиоксидантну дію.

Екстракт гінкго білоба містить:

 • тритерпенові лактони гінгколід та білобалид (унікальні речовини, містяться лише в даній рослині);
 • біофлавоноїди (кверцитин, ізорамнетин, кемпферол);
 • флавоноїдні глікозиди (гінкгетин, білобетин, міріцетин);
 • конденсовані таніни;
 • азотні основи;
 • амінокислоти;
 • стероїди;
 • віск;
 • органічні та гінкголеві кислоти;
 • карданоли;
 • катехіни;
 • цукри;
 • мікроелементи (магній, залізо, калій, кальцій, фосфор);
 • поліпреноли;
 • мінерали (селен, марганець, мідь, титан).

Завдяки такій цінній речовині як супероксидисмутаза, ліки з гінкго білоба є сильним антиоксидантом.

РечовинаДія на організм
ГінкголідиПозитивний вплив на стінки кровоносних судин, тонізуюча дія на стінки лімфатичних судин
ФлавоноїдиЕфективна боротьба з вільними радикалами, натуральний антидепресант
Тритерпенові глікозидиДопомога в лікуванні інфекцій, детоксична дія, підтримка організму під час температурних перепадів та гіпоксії
СеленПриродний антиоксидант, допомога в детоксі організму, підтримка щитоподібної залози, укріплення серцево-судинної системи, статевої системи, очей та органів слуху.
Вплив деяких складників екстракту на організм людини

Користь від гінкго білоба можна відчути не одразу, адже рослинні препарати починають діяти тільки через деякий час за умови правильного дозування та регулярного вживання. До того ж, існують протипоказання та побічні ефекти, тому гінкго білоба має бути призначений лікарем.

Варто додати, що частіше за все ліки з екстрактом цього дерева включають в комплексну терапію. Екстракт підтримує організм та підсилює дію інших препаратів.

Боротьба з вільними радикалами

Одна з ключових якостей гінкго білоба – це антиоксидантна дія. Вивчення цих характеристик екстракту досі ведеться, дослідження проводять науковці в різних країнах. Вважається, що ефективна боротьба зі шкідливими вільними радикалами здійснюється завдяки роботі терпіноїдів та флавоноїдів. Ці сполуки відомі своїми антиоксидантними характеристиками.

Вільні радикали – це високоактивні частки, які утворюються в тканинах та органах під час звичайних метаболічних процесів. Вони пришвидшують старіння та сприяють розвитку захворювань.

Користь від гінкго білоба в даному аспекті полягає в тому, що екстракт підвищує активність імунної системи. В результаті знижується рівень холестерину в крові, росте стійкість організму до стресу, швидше загоюються рани та проходить відновлення після навантажень і хвороб.

Лікування запалень

Осередки запалень можуть локалізуватися в різних місцях в тілі людини. Часто вони супроводжують перебіг тих чи інших захворювань або виникають внаслідок вторгнення сторонніх предметів чи речовин. Відповіддю організму на запалення стає активізація імунної системи.

В деяких випадках запалення виникає на фоні хронічної хвороби. Якщо воно триває надто довго, це може призвести по пошкодження тканин, органів і навіть ДНК.

Науковці максимально ретельно вивчають, чи є користь від гінкго білоба під час лікування запальних процесів. Наявні результати доводять, що екстракт дійсно допомагає зменшити осередки, але важливо врахувати, що поточні дослідження проводяться на тваринах та на лабораторних зразках (в пробірці). Це відкриття важливе для людей, які страждають від артриту, запальних захворювань кишківника, раку, хвороб серця та інсульту. Однак, щоб підтвердити ефективність ліків з гінкго білоба, необхідні додаткові випробування на людях.

Стимуляція кровообігу

Гінкго білоба – це речовина, яка розріджує кров. Через цю особливість вона покращує кровообіг та може бути корисна людям з підвищеним артеріальним тиском. Однак вплив гінкго білоба на тиск наразі тільки досліджується. Тому можна казати не про доведену корить екстракту, а про потенційну допомогу в лікування гіпертонії.

Завдяки тому, що гінкго білоба розширює судини, покращується живлення серцевого м’яза, стабілізується кровообіг та збільшується рівень циркуляції оксиду азоту. Кров активніше приливає до різних частин тіла в тому числі до кінцівок та мозку. Не дивно, що листя гінкго білоба та екстракт з нього показали ефективність в боротьбі з інсультом. Також відповідні препарати призначають у випадку виникнення інших хвороб, пов’язаних з недостатнім надходженням крові до окремих органів.

Зниження ризику деменції та ментальних розладів

Гінкго білоба також може бути потенційно корисною добавкою під час комплексної терапії різних психічних розладів, в тому числі, шизофренії. Цілющі властивості рослини проявляються наступним чином:

 • покращується засинання та підвищується якість сну;
 • здійснюється підтримка нервової системи в період депресивних станів та під час стресових подій;
 • довготривале вживання гінкго білоба помітно знижує рівень тривоги, допомагає побороти занепокоєння.

На додачу до всього, екстракт покращує когнітивні функції людини, що дозволяє використовувати його у комплексній терапії хвороби Альцгеймера.

Попри те, що офіційні наукові дані досить суперечливі, багато людей відмічають полегшення, коли починають приймати даний екстракт. Біологічно активні добавки та ліки з екстрактом цієї рослини часто призначають при лікуванні деменції.

Покращення роботи мозку

Тривале вживання екстракту людьми похилого віку показало, що після 22-24 тижнів регулярного використання в них покращувалась пам’ять та когнітивні функції, активізувалась мозкова діяльність, зросла здатність до концентрації уваги. Добавки з гінкго білоба актуальні при комплексному лікування деменції та хвороби Альцгеймера. Вони сповільнюють прогресування захворювань, зменшують запаморочення та ефективні для зниження больових синдромів.

Гінкго білоба – це не тільки ліки, а й біологічно активна добавка для підвищення продуктивності роботи здорових людей. Деякі дослідження були проведені для того, щоб вивчити вплив екстракту на працездатність. Вибірка була невелика, але результати показали, що вживання гінкго допомагають людям відчувати себе щасливішим (мова йшла про загальне відчуття благополуччя) і працювати активніше. Це пов’язано з покращенням пам’яті, когнітивних процесів та концентрації уваги.

Покращення роботи органів зору

Наразі доказової бази замало для того, щоб казати про можливість лікування зору гінкго білоба, але в ході одного дослідження було виявлено позитивний результат. В ньому брали участь люди з глаукомою, які вживали по 120 мл екстракту щоденно. Експеримент тривав 8 тижнів. По його завершенню в деяких учасників було виявлено покращення стану органів зору.

Таким чином, можна зробити припущення, що властивості гінкго білоба допомагають сповільнити розвиток дегенерації жовтої плями.

Гінкго білоба проти депресії

З кожним роком у світі збільшується кількість людей, які страждають від депресії. За статистикою, депресивні стани – це одна з головних причин того, що люди не можуть працювати.

Добавки з гінкго білоба проявили себе як досить дієвий засіб боротьби з даними розладами. Наразі опубліковані результати досліджень, що проводились на мишах. Виявилось, що у дитерпенових гінкголідів є виражена антидепресивна дія. Через те, що це гінкго білоба є натуральним рослинним препаратом, в комбінації з фармацевтичними антидепресантами він може покращувати відповідний стан. Але це може дозволити лише лікар, тому що БАДи з гінкго мають протипоказання та підходять не всім.

Загалом екстракт допомагає знизити рівень стресу, відновити неврологічну діяльність та зменшити інтенсивність приступів тривоги.

Особливості вживання гінко білоба для жінок

Гінкго білоба від чого

Препарати, виготовлені на основі гінкго білоба, мають ряд додаткових переваг для жіночого організму. Зокрема, вони зменшують ефекти ПМС (біль у грудях, набряки та інші прояви).

Ще одна важлива сфера застосування екстракту реліктового дерева – жіноча сексуальна дисфункція. Жінки можуть помічати зниження лібідо, затримку оргазму або аноргазмію під час прийому антидепресантів або з інших причин. Гінкго білоба стимулює кровообіг, підвищує інтенсивність збудження, сприяє виробленню змазки та допомагає досягати оргазму.

Дані препарати аналогічно діють і на чоловічий організм. Екстракт показав ефективність в лікуванні еректильної дисфункції та низького лібідо.

Гінкго білоба для дітей

На початку 2000-х років було проведено кілька досліджень того, як екстракт з листя гінкго впливає на дитячий організм. Науковцям вдалось з’ясувати, що завдяки своїм унікальним властивостям рослина допомагає покращити концентрацію уваги дітей з РДУГ (розлад дефіциту уваги та гіперактивності).

Препарати, що базуються на гінкго, роблять більш інтенсивним цереброваскулярний кровоток. Потенційно це може знизити гіперактивність дитини, зменшити її відчуття нудьги та покращити увагу.

Необхідно враховувати, що показання для прийому екстракту залежать від типу РДУГ та ступні його прояву. Тому лише кваліфікований лікар зможе визначити, чи потрібен дитині препарат.

Гінкго білоба для спортсменів

Біологічно активні добавки з екстрактом цього дерева активно приймають люди, які дотримуються здорового способу життя. Також препарати корисні спортсменам та поціновувачам активного дозвілля.

Плюси гінкго для спортсменів:

 1. Прискорення м’язового метаболізму. М’язи ростуть швидко, з них ефективно виводиться молочна кислота. Щоб підсилити дію гінкго, можна скомбінувати його з аргініном.
 2. Захист тіла від надмірних навантажень під час довготривалого перебування в залі (профілактика судом).
 3. Якщо скомбінувати гінкго з коензимом Q10, можна захиститись від сильної кріпатури.
 4. Ефективне запобігання ДВС синдрому в ході долання марафонських дистанцій.
 5. Зниження апетиту, допомога в схудненні та проведенні «сушки».
 6. Більш м’яке проходження через процес акліматизації (поїздка в інший часовий пояс, збільшення висоти над рівнем моря).

Також спортивні лікарі рекомендують вживати гінкго під час напружених змагань. Рослинні компоненти нешкідливі та допомагають екологічно подолати стрес.

Гінкго білоба: побічна дія

Гінкго білоба листя

Більшість дорослих людей може приймати гінкго білоба без будь-яких побічних ефектів, але в деяких випадках можлива поява алергічної реакції. Якщо у людини є чутливість або алергія на рослини, що містять алкілфеноли, існує вірогідність виникнення гострої реакції на екстракт гінкго білоба.

Також важливо врахувати взаємодію рослинного препарату з іншими ліками при одночасному прийомі. Показання для вживання гінкго білобамає визначати тільки лікар.

Побічні ефекти проявляються наступним чином:

 • нудота;
 • діарея;
 • запаморочення;
 • болі в животі або в голові;
 • висипка чи почервоніння шкіри.

Через те, що гінкго розріджує кров, він не має комбінуватися з коагулянтами: аспірин, варфарин, деякі види антидепресантів, ібупрофен, напроксон. Це може спровокувати кровотечу (в тому числі внутрішню). До всього існує імовірність виникнення небезпечного серотонінового синдрому.

Чи безпечно вживати гінкго білоба

Гінкго білоба показання

Читаючи в інтернеті, від чого приймати гінкго білоба, можна припуститися думки, що цей екстракт підходить всім і кожному. Але науковці та медики не випадково вивчають всі властивості та характеристики біологічно активних добавок з гінкго. В інструкції щодо вживання екстракту важливе кожне слово.

Надзвичайно активні сполуки можуть спричинити алергію, викликати побічні ефекти або надто яскраву реакцію. Через свої унікальні властивості гінкго білоба потенційно може стати причиною сильної кровотечі. Добавки необхідно перестати приймати за 2 тижні до планової операції (навіть якщо це видалення зуба). Екстракт становить небезпеку для вагітних. Причина все та ж – розрідження крові та потенційний ризик кровотечі та передчасні пологи.

Ні в якому разі не можна їсти сирі плоди та насіння. Вони отруйні та можуть спричинити судоми та кому.

Гінкго білоба: протипоказання

Медики категорично забороняють пацієнтам самотужки призначати собі препарати. Вирішивши проігнорувати це попередження, варто все-таки прочитати про можливі ризики.

Протипоказання до вживання гінкго білоба:

 • вік до 18 років (з певними виключеннями);
 • період вагітності та годування груддю;
 • захворювання на епілепсію;
 • прийом ліків для розрідження крові.

Максимально обережно та відповідально потрібно вживати гінкго білоба тим, в кого діагностовано діабет.

Експерти зазначають, що не варто їсти гостру їжу в той період, коли проходить лікування гінкго білоба. Вона зменшує ефективність речовин, що містяться в рослинній добавці.

Як вживати гінкго білоба

Гінкго білоба як приймати

Як ми вже згадували, дерево гінкго білоба дає багато різноманітного матеріалу, який активно використовується для виготовлення інгредієнтів. Частіше за все в аптеках можна купити сушене листя, змолоте насіння або змолоте листя, спиртові настоянки, таблетки та капсули. Окрім аптек, БАДи з гінкго продаються в магазинах здорової їжі та інтернет-ресурсах. Через те, що це не медичні препарати, вони не піддаються суворому контролю з боку законодавства.

Через відсутність єдиного стандарту, продукти різних виробників мають відмінності у якості, змісті та складі. Тому оптимальне дозування має визначити лікар, виходячи зі специфіки конкретного препарату.

Підбираючи добавки, варто звертати увагу на наступні фактори:

 • скільки в складі самого гінкго;
 • вміст активних інгредієнтів – флавонові глікозиди гінкго та терпенові лактони;
 • список додаткових компонентів (сполучні речовини, такі як ароматизатори, наповнювачі);
 • наявність печатки про схвалення продукту. Печатка має належати сторонній організації.

Максимальна безпечна щоденна доза для дорослої людини становить 240 мг. Якщо приймати більше препарату, можна стикнутися з неприємними наслідками. Вживання понад 600 мг на день – небезпечна кількість.

Якщо виробником не вказано інше, то препарати з гінкго потрібно приймати разом з їжею. Також важливо випити таку кількість води, щоб капсула або таблетка опинилася в шлунку. Щоб помітити істотні зміни стану, знадобиться час. Частіше за все препарат починає діяти через 3 місяці.

Спортсменам рекомендовано приймати збільшену дозу – 120, 180 або навіть 240 мг на день. Зазвичай лікарі кажуть, що краще за все випити капсули чи пігулки за сніданком. Курс прийому має тривати близько 6 місяців. Потім необхідно зробити перерву на 1 місяць і можна повторювати курс. Найбільш потужний ефект гінкго білоба демонструє в поєднанні з корейським женьшенем.

Підсумовуючи, можна сказати, що екстракт з листя древньої, дивовижної рослини має безліч неймовірних переваг. Однак гінкго білоба вимагає уважного та серйозного ставлення. Препарати, що базуються на цій рослинній сировині, потрібно вживати лише за рецептом лікаря.

Джерела: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, www.health.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *