Корисні поради на кожен день


Крокуси: правила посадки та догляду у відкритому ґрунті

Крокуси правила посадки та догляду у відкритому ґрунті

Яскраві та різноманітні крокуси зацвітають одними з перших, не чекаючи приходу календарної весни. Не випадково на листівках часто зображують фото крокусів, які пробиваються через кучугури снігу. Окрім естетичності, до переваг крокусів належить їх невибагливість – їх можна виростити власноруч в горщику чи у відкритому ґрунті. В статті ми розглянемо як правильно вирощувати крокуси у відкритому ґрунті, коли їх краще висаджувати та як збільшити імовірність їхнього приживання.

Крокуси: особливості рослини

Жовті крокуси

Крокуси – це «одомашнені» цибулинні квіти, які в природних умовах зустрічаються в Центральній та Північній Європі. Вони також проростають на деяких територіях Близького Сходу. Сьогодні різнокольорові та білі крокуси можна виростити в будь-якій країні світу.

Багаторічна рослина належить до роду бульбоцибулинних, родина півникові (ірисові). З 80-ти відомих видів, в Україні в природних умовах ростуть дев’ять. Завдяки широким можливостям сучасної науки вчені вивели понад 300 сортів крокусів.

Фото крокусів можна побачити у статтях про шафран. Це не помилка, адже «шафран» – це друга назва квітки. Зазвичай так її називають у східних регіонах. Шафран використовують для отримання пігменту. Це природний барвник, який широко застосовується в харчовій промисловості для надання кольору сирам, лікерам, вершковому маслу та деяким безалкогольним напоям. Також рослина відома в якості прянощі та як лікувальний засіб проти болю та тривоги.

В садівництві крокуси – це важливий компонент весінніх та осінніх клумб. Також їх часто вирощують в горщиках, щоб дарувати на 8 березня чи інші весняні свята. Низькорослі рослини з однією чи двома квітками сягають у висоту 10-15 см.

Колір пелюсток може бути різним:

  • білий;
  • жовтий;
  • помаранчевий;
  • фіолетовий;
  • кремовий.

Зазвичай квіти мають один колір, але також існують двоколірні та триколірні сорти.

Правила висаджування крокусів

Мешканцям багатоквартирних будинків частіше за все недоступна можливість висадки квітів у ґрунт. Тому вони вирощують крокуси в горщиках, розміщуючи їх на балконах або підвіконні. За умови створення оптимального мікроклімату та дотримання вимог щодо догляду, крокуси, вирощенні в горщиках, не будуть поступатися ґрунтовим.

В домашніх умовах побачити перші бутони, а згодом і саму квітку, можна через декілька тижнів після посадки. Зверніть увагу, що крокуси розмножуються цибулинами, тому вони не чутливі до низьких температур. Для вирощування в домашніх умовах знадобиться ємність середніх розмірів з отворами та піддоном для стікання надлишкової води. Для висаджування крокусів в домашніх умовах використовуйте легкий, розсипчастий ґрунт, додатково збагачений гумусом.

Як вирощувати крокуси в горщиках:

  1. Наповнити горщик ґрунтом. На дно можна покласти дренаж, щоб запобігти накопиченню вологи в землі. Традиційно для цього використовується керамзит.
  2. Викопати лунку глибиною близько 3-4 см. Покласти в неї цибулину та засипати ґрунтом.
  3. Поливати потрібно зрідка, відстежуючи ступінь висихання землі. Інтервали між поливом залежать від температури повітря в кімнаті та розміру ємності.

Розміщуючи крокуси в горщиках, важливо обрати добре освітлене місце без протягів.

Коли садити крокуси

Одна з переваг усіх цибулинних квітів, і крокусів зокрема, полягає у їх відносній невибагливості щодо умов вирощування. Усі різновиди цибулинних добре ростуть на добре освітлених ділянках. Тому найкраще, якщо це буде відкрити клумба, на яку впродовж усього світлового дня потрапляють сонячні промені.

Клумба крокусів

Експерти радять висаджувати крокуси, які мають цвісти весною, восени, а влітку – осінньоквітучі. Однак необхідно корегувати ці поради відповідно до специфіки регіону. Якщо літо буде надто спекотним, цибулини не приживуться. Оптимальним варіантом для більшості сортів є висаджування з кінця вересня до кінця листопада, коли температура землі опускається нижче за 16°C.

Бажано розрахувати час посадки таким чином, щоб стильні заморозки настали не раніше ніж за 6-8 тижнів.

Вимоги до цибулин крокусів

Цибулини крокусів – це вкорочені та видозмінені пагони, які мають розвинутися під землею. До числа найрозповсюдженіших цибулевих квітів належать усі амарилісові, лілійні й, звичайно, ірисові. Частіше за все це декоративні рослини, призначені для вирощування у ґрунті або горщиках.

Обираючи цибулини крокусів особисто у магазині чи на базарі, варто звертати увагу на їх цілісність. Не можна допускати, щоб на цибулині були:

  • тріщини;
  • гнилі ділянки чи пліснява;
  • механічні пошкодження.

Краще за все обрати цибулини середнього або великого розміру. Це підвищує шанси на успішне вирощування.

На жаль, при покупці посадкового матеріалу в інтернет-магазині неможливо проконтролювати всі вказані вище аспекти. Тому варто обрати надійний магазин, що заслуговує на довіру. Фото крокусів в картці товару дадуть зрозуміти, як будуть виглядати квіти. Розмір посадкового матеріалу можна визначити по спеціальному маркуванню.

Існує стандартна система позначення розміру цибулин. Маркування виглядає, як дві цифри, розділені нахиленою рискою – наприклад, 11/12, 12/14. Багато хто вважає, що це діаметр цибулини, але цифри вказують на її окружність в сантиметрах.

Також можна зустріти ще одну систему класифікації за розмірами:

  • екстраклас – діаметр від 4 см, окружність від 12 см;
  • перший розбір – діаметр від 3,5 см, окружність від 11 см;
  • другий розбір – діаметр від 3 см, окружність від 10 см.

Щоб захистити посадковий матеріал від можливих грибків та шкідливих бактерій, потрібно потримати їх у розчині фунгіциду близько 30 хвилин.

Вибір місця для висаджування крокусів

Білі крокуси

Найголовніша рекомендація при виборі місця для посадки – достатній дренаж. Крокуси – це рослини, які не терплять надлишкової вологи. Для них не підійдуть ділянки землі, де після дощу збираються калюжі. Якщо іншого місця немає, можна додати в ґрунт органічний матеріал.

Найкраще підходить легка, суха земля з високою концентрацією гумусу. Вона має бути пухкою для забезпечення оптимальної циркуляції повітря. Цього можна досягти, перекопавши її на глибину 20-30 см. Також можна розподілити по всій ділянці річний пісок та ретельно змішати з землею.

Інші добавки до ґрунту:

  • компост;
  • слабокислий торф;
  • вапно (якщо ґрунт кислий);
  • деревну золу (якщо ґрунт глинистий).

Багато хто висаджує ці ранні квіти під листяними деревами. Крокуси відцвітають раніше, ніж з’явиться листя, тому надмірна тінь їм не загрожує.

Як правильно садити крокуси

Крокуси малюнки

Глибина занурення цибулини у землю впливає на різні процеси в життєвому циклі рослини. Експерти зазначають, що невеликі цибульки варто закопати на глибині близько 3-5 см. Якщо ґрунт глинистий, то глибина посадки – 3 см, якщо легкий – 5 см. Великі цибулини потрібно посадовити глибше. Ідеальна глибина – 8-10 см.

Глибина посадки також залежить від мети садівника. Якщо потрібні великі та пишні квіти, варто розташувати цибулину ближче до поверхні. В разі, коли мова йде про нарощування великої цибулини, її можна занурити глибоко в землю. На відстані до 5 см на цибулині може вирости до 10 діток. Чим більша глибина, тим менше відростків. Водночас при меншій кількості діток рослина буде довше квітнути, тобто збільшиться час цвітіння.

Для кожної цибулини необхідно зробити окрему лунку. Розташування лунок має бути на відстані 6-10 см. Мінімальна відстань складає 3 см, і її варто дотримуватися в тому разі, якщо необхідно досягти ефекту щільного килимового цвітіння. Однак доглядати за такими рослинами потрібно буде уважніше. Через те, що на них швидко утворяться пагони, цибулини доведеться скоро розсаджувати.

Частіше за все план посадки включає рівну лінію однокольорових квітів. Якщо потрібно сформувати певний візерунок з різних кольорів, варто насамперед розмітити лунки, щоб не переплутати посадковий матеріал. Часто комбінують фіолетові та білі крокуси. З багатьма кольорами чудово поєднуються жовті крокуси.

Осінній крокус

В готові лунки потрібно посадити цибулини гострим краєм догори. Якщо важко визначити, який саме край гострий, цибулинку можна розмістити горизонтально. На останньому етапі необхідно прикрити лунку шаром ґрунту та ретельно полити.

Підживлювати ґрунт добривами восени не обов’язково, але навесні квіти можна «підгодувати». Зазвичай білі, фіолетові, бордові або традиційні жовті крокуси не дуже чутливі до холоду. Саме тому вони успішно зимують у землі та пробиваються нагору одними з найперших. Але існують більш делікатні сорти. Їм знадобиться спеціальний захист – прикриття з листя чи соломи (навесні захист потрібно прибирати).

Поливають крокуси в міру висихання землі. Експерти рекомендують після кожного поливу підпушувати землю навкруги паростків.

Загалом без пересаджування крокуси можуть рости на одному місці до 6 років. Однак вже через 3 роки варто перевірити, чи не надто багато діток утворилося навколо цибулини. Якщо їх понад 10 на кожному кущі, потрібно розсадити.

Чи можна садити крокуси навесні

Особливості вирощування крокусів

Досліджуючи питання того, коли садити крокуси, щоб збільшити ймовірність їхнього проростання, квітникарі прийшли до висновку, що оптимальний час – це осінь. Весною можна викопати цибулини рослин, що вже відцвіли. Хоча краще робити це влітку, коли квітка знаходиться в стані спокою. На їх місце саджають інші рослини, а самі цибулинки зберігають до осіннього сезону.

Необхідно розуміти, що посадковий матеріал потребує правильного догляду. Його не можна пересушувати, а також не можна заливати водою. Частіше за все цибулини поміщають в текстильний мішечок, герметичний контейнер, горщик для розсади або перфорований пакет і кладуть на нижню полицю холодильника. Вони мають зберігатися при температурі від +3 до +5°С.

Відповідаючи на питання «чи можна садити крокуси весною?», можна сказати, що це не рекомендовано.

Крокуси: загальні поради з догляду

Крокуси фото

Якщо квіти залишаються на одному місці весь рік, то не варто поспішати обрізати листя одразу після закінчення періоду цвітіння. Це допоможе цибулині набрати силу та вирости. Однак, коли листя пожовкне восени, його необхідно зрізати та прибрати. Це важливо для рослини, яка переходить у стан спокою.

Щоб відділити діток від основної цибулини, необхідно викопати рослини в середині літа. Якщо на ділянці є білі крокуси та жовті крокуси, або інші кольори, їх доведеться позначити. Потрібно викинути хворі та пошкоджені цибулини, а здорові просушити впродовж тижня на провітрюваному місці. Ні в якому разі не можна класти цибулини на сонце.

Розділяти цибульки можна після просушування. Відділяти дозволено тільки тих діток, які добре відокремлюються. Для подальшого зберігання цибулини варто замочити у фунгіциді та скласти в один шар у сухому, прохолодному місці.

Висаджувати розділені крокуси можна тільки через 3 місяці після відділення від основної цибулини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *