Корисні поради на кожен день


Лавр: властивості та догляд в домашніх умовах

Лавр властивості та догляд в домашніх умовах

Рослина, так добре знайому багатьом кулінарам, може стати частиною домашної колекції декоративних рослин. Лавр, вирощений у горщику на підвіконні або на балконі, стане не тільки оригінальною прикрасою інтер’єра, але й джерелом запашних прянощів. В статті ми розглянемо унікальними властивості лавра, його відмінності та зазначимо основні правила догляду за ним.

Лавр: опис та походження

Лавр (лат. Laurus) належить до сімейства Лаврових. У природних умовах вони зустрічаються переважно у Середземноморських країнах, на Закавказзі, на Канарських та Азорських островах. У цих регіонах рослина може зростати до 6 метрів заввишки, а при вирощуванні в горщику – до 1,5 метрів. Сімейство включає два види: Азорський та Благородний.

Дерево або кущ з вічнозеленим щільним і шкірястим листям цвіте пазушними зонтикоподібними суцвіттями. У догляді рослина досить невибаглива.

Лавр, який вирощують у горщику в домашніх умовах, рідко цвіте. Однак, якщо це сталося та після цвітіння утворилися плоди, їх не можна використовувати, оскільки вони отруйні.

Лавр опис на походження

Лавр: символізм

У Стародавній Греції лавр шанували як священну рослину. Ця традиція пов’язана з міфом про Аполлона та німфу Дафну, яка втекла від його наполегливих залицянь. Втікаючи від бога, німфа забажала уникнути переслідування, і була перетворена на дерево лавра. Аполлонові залишалося тільки сплести собі вінок із його гілок, який надалі став його постійним атрибутом.

Царі та правителі також носили лаврові вінки як символ свого тріумфу та слави. Пізніше цю моду перейняли й пересічні люди, прикрашаючи себе вінками із гілок лавра на честь масштабних народних свят та знаменних подій.

Лавр: властивості

Саме листя лавра є його перевагою. Його використовують як у свіжому, так і в сухому вигляді для приготування їжі, лікувальних та алкогольних настоянок, косметичних засобів. Характерний запах лаврових листів обумовлений високою концентрацією специфічних фітонцидів, які входять до їх складу. Крім характерного аромату ці речовини мають антибактеріальну дію – вони нейтралізують бактерії, віруси та мікроорганізми.

Найбільш інтенсивно ці ефірні олії виділяються у листопаді та грудні. У ці два місяці листя містить найвищу концентрацію фітонцидів, тому їх потрібно збирати для подальшого використання в кулінарії саме в цей період. Молоді кущі та деревця не підходять для збирання листя. Потрібно дочекатися, коли вони виростуть до п’ятирічного віку.

Лавровий лист має лікувальну дію на організм: він стимулює нервову систему, допомагає швидше виводити рідину, сприятливо впливає на травлення. Відомо, що косметологи використовують витяжки із лавра для створення кремів для шкіри обличчя.

Лавр: догляд у домашніх умовах

Попри на те, що ця рослина досить непримхлива, їй потрібні деякі особливі умови. Молоді кущі та паростки цілком добре почуваються у теплому та сухому приміщенні. Проте вже дорослим лаврам потрібно створити інший клімат.

Правила догляду за лавром

Освітлення

Враховуючи походження рослини, цілком закономірно, що вона дуже любить світло та тепло. Експерти рекомендують поставити горщик із лавром на вікно у південно-східній, південній або південно-західній стороні будинку.

Найчастіше у будинках та квартирах вирощують лавр Благородний. Цей вид чудово витримує пряме сонячне проміння. На літній сезон його можна залишити на вікні. У холодну пору року темніє рано та світловий день дуже короткий, тому біля рослини варто встановити додаткове підсвічування (фітолампу).

Температура та вологість повітря

Лавр можна вирощувати в діжках у дворі або на балконі. Навіть якщо він випадково залишиться на вулиці за температури до -5°С, він не постраждає. При нижчій температурі кущ необхідно перенести в захищене місце, де навіть у морозні ночі повітря залишатиметься в межах 5-15°С.

Якщо в приміщенні стане занадто тепло, листя може почати опадати. Це означає, що кімнату варто частіше провітрювати. Проте водночас лавр слід оберігати від протягів.

Вологість протягом року також має бути різною. Навесні та влітку, коли настає активна фаза зростання, потрібно створювати максимально вологе середовище. Восени та взимку навпаки, потрібно стежити, щоб ґрунт був лише злегка вологим.

Вимоги до ґрунту

Найкраще лавр росте у змішаному ґрунті. Оптимальними є пропорції:

  • 1 частина торфу;
  • 1 частина піску;
  • 2 частини перегною;
  • 1 частина дернового ґрунту;
  • 2 частини листового ґрунту.

Експерти акцентують на тому, що лавр любить слаболужний або нейтральний ґрунт. В продажу також широко представлені готові ґрунтові суміші, призначені для декоративно-листяних рослин. До їх складу входить кокосове волокно, перегній, пісок дрібної фракції, безпосередньо дернова земля та агроперліт.

Полив

Для поливу слід використовувати м’яку воду кімнатної температури. У теплу пору року (весна, літо) зволожувати ґрунт потрібно інтенсивно. Для орієнтира можна дивитися на верхній шар – як тільки він просихає, можна знову поливати, але зазвичай достатньо поливу 1 раз в день. При похолоданні періоди між поливами мають збільшитись. Взимку лавр поливають лише через 3-4 дні після того, як просохне верхній шар ґрунту.

Лавр полив

Обприскування

У спекотні дні, крім частого поливу, лавр необхідно додатково обприскувати. Для цього підійде м’яка тепла вода. Оптимальна частота обприскування – один раз на день, але при сильній спеці можна робити це двічі на добу.

Обприскування лавра

Підживлення

Період вегетації рослини триває з початку весни до кінця літа. У цей час їй знадобляться добрива з регулярністю їх внесення один раз на три-чотири тижні. Найкращими вважаються саме мінеральні добрива. Зазвичай використовують рідкі суміші для не квітучих культур зі збалансованим складом.

Лавр: пересаджування

Лавр пересаджування

Лавр Благородний росте досить повільно, тому поспішати в переселенні у великий горщик не варто. Міняти «місце проживання» куща чи дерева потрібно лише тоді, коли його коріння надто розрослося. Зазвичай інтервал між пересадками молодих рослин становить близько двох років. Більш дорослі кущі потрібно пересаджувати через кожні 3-4 роки. Не можна допускати, щоб горщик був надмірно більшим. Новий горщик повинен бути на 3-5 см більше попереднього, а діжка для вуличного дерева – на 5 см ширша за попередню.

Дно горщика слід обкласти дренажем. Це може бути керамзит, галька та щебінь, бита цегла або інші відповідні матеріали.

Дренаж для лавра

Лавр: шкідники та хвороби

Причиною того, що рослина втратила свій привабливий зовнішній вигляд, можуть бути комахи-шкідники або хвороби через неправильні умови утримання.

У першому випадку варто з’ясувати, хто саме оселився на листі. Найчастіше лавру докучає щитівка, павутинний кліщ, борошнистий червець. Щоб позбутися комах, знадобляться спеціальні засоби та суміші. Це може бути народний спосіб або відповідна типу шкідника хімічна речовина.

Хворіє лавр через недостатнє поливання. Ознакою цього процесу стане пожовкле та згорнуте листя. Це означає, що потрібно поливати та обприскувати кущ інтенсивніше. Якщо на поверхні листків з’явилися жовті плями, це може говорити про зворотний процес – надлишок вологи, через яку почалося гниття кореневої системи.

Також лавр не любить різкої зміни температури. Якщо потрібно перенести кущ з одного приміщення в інше, що передбачає різницю температур, це необхідно зробити в кілька етапів. Спочатку перенести його на якийсь час у місце з усередненою температурою, а потім уже в нове приміщення.

Щитівка на лаврі

Лавр: розмноження

Отримати паросток лавра можна різними способами. Якщо є бажання виростити кущ з нуля, то варто запастися насінням.

Сіяти треба обов’язково у весняний період. Для цього підійде будь-яка невелика ємність зі спеціальним ґрунтом. Пропорція наступна: 1 частина землесуміші з піску, 2 частини дернового ґрунту та 2 частини листового ґрунту. Суміш не має бути холодною, оптимальна її температура – не менше 18°С. Пересаджувати паростки можна тоді, коли сформується кілька справжніх листків. Відстань між ними має дотримуватися на рівні 2 см. У таких умовах молоді лаври чудово міцніють та ростуть.

На наступному етапі можна висаджувати кущики в індивідуальні горщики. Найкраще, щоб їхній діаметр був близько 7 см.

Ще один популярний спосіб розмножити кущі лавра – живцювання. Перш ніж розпочинати процес посадки, потрібно підготувати живці і ємність:

  • зрізати частину гілки (не одерев’янілої) довжиною до 8 см з кількома міжвузлями;
  • висипати шар дернового ґрунту на висоту 3-4 см;
  • гори викласти пісок на висоту 2-3 см;
  • обрізати листя на живцях;
  • помістити живці в ґрунт на 1,5 см, витримуючи відстань між ними 10 см;
  • через місяць (орієнтовно) відбудеться укорінення, можна пересаджувати паростки в окремі горщики.

Однією з переваг лавра стає можливість формування різних на вигляд кущів та дерев. Також лавр дуже добре реагує на обрізання. Дорослі кущі можна піддати фігурному обрізанню. Також популярні мініатюрні лаврові деревця в естетиці бонсай.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *