Корисні поради на кожен день


Малина: користь і протипоказання, склад та властивості

Малина

Малина – надзвичайно популярна ягода. Її поважають за високу концентрацію корисних речовин та люблять за виразний смак і аромат. Малину можна сміливо називати універсальною ягодою. Вона чудово смакує у свіжому вигляді, підходить для сушіння і заморозки, використовується для приготування варення, соусів та вина.

Малина: склад

Малина склад

В ягодах малини міститься багато води, тому вони настільки соковиті. В м’якоті, насінні та шкірці присутні важливі вітаміни та мікроелементи. Особливу цінність представляють антиоксиданти.

Користь малини обумовлена наступними речовинами:

  • вітамін А;
  • вітамін С;
  • вітаміни групи B;
  • омега-3 жирні кислоти;
  • калій;
  • марганець;
  • мідь;
  • залізо;
  • магній;
  • кальцій;
  • цинк;
  • кобальт;
  • клітковина.

Кумарини в складі ягід здатні знижувати рівень протромбіну. В результаті це допомагає покращити показники згортання крові. Ще один тип речовин – антоціани. Вони відомі протисклеротичними властивостями внаслідок того, що зміцнюють стінки кровоносних судин.

Найбільше жирної олії міститься в насінні – до 22%. В листі знайдені флавоноїди та органічні кислоти.

Окрім вказаних вище складових малина може похизуватися спиртами (винним, ізоаміловим та фенілетиловим) і кетонами. Ці сполуки присутні в дуже незначних кількостях.

Детальніше про склад малини:

РечовинаЧастка в загальному об’ємі
Цукор(глюкоза, фруктоза, сахароза, пентоза)До 11,5% – садова ягодаДо 10% – дикоросла малина
Органічні кислоти1-2%
Дубильні сполуки та пектинДо 0,9%
Клітковина4-6%

Важливо додати, що в малині окрім корисних речовин є деякі потенційно небезпечні складники. Наприклад, пуринові основи. Через них малину слід з обережністю вживати тим, хто має подагру та проблеми з нирками.

В деяких людей червона малина може викликати алергічну реакцію, так само як інші ягоди такого ж кольору. Їм можна порадити малину жовтого, чорного або фіолетового кольору.

Малина: калорійність

Малина калорійність

Як і багато інших соковитих ягід малина є низькокалорійним продуктом. У 100 грамах міститься 66 Ккал, це 275 кДж.

Енергетична цінність 100 грамів малини:

  • 1 г білків;
  • 12,9 г вуглеводів;
  • 2,68 г цукру;
  • 0,3 г жирів;
  • 4 г клітковини.

Насправді малина є оптимальним смаколиком для тих, хто бажає обмежити вживання солодощів з доданим цукром. Вона здатна пришвидшувати метаболізм, а також не викликає різкої зміни рівня цукру в крові. Користь малини високо цінують люди, які дотримуються суворих дієт.

Малина: користь

Користь малини

Про користь малини люди знали здавна. Згадки про цю ягоду можна побачити в античних легендах і трактатах. В епоху середньовіччя плоди та листя малини активно використовувались в медицині. З них робили настоянки для лікування застуди, грипу, запалень і травм.

Сьогодні у відкритому доступі є дуже багато інформації про корисні властивості малини. Науковці вивчають її склад та вплив на організм людини, а потім публікують свої знахідки.

Зменшення запалень, допомога в лікуванні хронічних захворювань

В кисло-солодких ягодах міститься вітамін С, саліцилова кислота та антиоксиданти. Цей «коктейль» неймовірно корисний для всього організму людини. Він зменшує інтенсивність запалень, зменшує їхні осередки. В результаті, люди з деякими хронічними хворобами відчувають помітне полегшення.

Велике значення мають антиоксиданти. Вони знищують вільні радикали, тим самим запобігають появі окислювального стресу. Про це стало відомо після публікації результатів досліджень. Щоправда, вони проводились на тваринах, тому науковці вважають за необхідне проведення контрольних випробувань за участю людей.

Допомога в контролі рівня цукру в крові

Малина користь

Вчені виявили, що малина добре підходить людям з підвищеним рівнем цукру. Користь листя малини та її ягід полягає в тому, що під час травлення ці продукти не викликають ріст рівня цукру. Це пов’язано з тим, що у малині високий вміст клітковини та таніну та вкрай низький – вуглеводів.

Також малина здатна знижувати кількість цукру в крові людини, тобто, вона покращує резистентність до інсуліну.

Дубильні речовини ягід мають здатність блокувати травний фермент, який виділяється для засвоєння крохмалю. Це означає, що навіть вуглеводи, які були спожиті після малини, будуть менш помітно впливати на зростання рівня цукру в крові.

Потенційна користь при лікуванні артриту

Жовта малина користь

Доведено, що кисло-солодкі ягоди малини блокують фермент ЦОГ-2. В організмі людини він відповідає за больовий синдром та запалення.

Можна припустити, що додавання ягід в раціон людей з артритом допоможе зменшити прояви хвороби. Також є припущення, що малина здатна знизити ризик появи артриту. Португальські науковці провели дослідження, щоб зрозуміти, як саме малина впливає на кількість набряків та процес руйнування суглобів. Дослідження проходило за участю тварин, але його результати дуже оптимістичні.

Позитивний вплив на травлення

Регулярне споживання ягід малини допомагає забезпечити організм людини достатньою кількістю клітковини. В 100 грамах продукту міститься 1/5 добової норми цієї речовини для дорослої людини. Клітковина обов’язково повинна бути в щоденному раціоні, це запобігає запорам і гарантує своєчасне виведення токсинів з організму.

Окрім цього малина корисна для:

  • шкіри (внаслідок вітаміну С і антиоксидантів);
  • когнітивних функцій мозку (тут в дію вступають вітаміни С і Е, вони покращують мислення та запам’ятовування);
  • серцево-судинної системи (значну роль відіграють антиоксиданти та протизапальні речовини).

Користь листя малини

Користь листя малини

Цікаво, що листя має майже так само багато цілющих властивостей, як і ягоди малини. Їх можна додавати в чай свіжими або сушеними.

Користь листя малини:

  • допомагає зменшити прояви застуди, ангіни та інших захворюваннях верхніх дихальних шляхів;
  • заспокоює біль;
  • знижує підвищену температуру;
  • зміцнює серцево-судинну систему, запобігаючи появі холестеринових бляшок.

Чай з малинового листя можна пити для покращення травлення і пришвидшення метаболізму. До того ж він має здатність заспокоювати нервову систему.

Користь замороженої малини

Користь замороженої малини

Користь замороженої малини майже така сама, як від свіжої. При правильному зберіганні ягоди не втрачають вітамінів та інших поживних речовин. Завдяки високому вмісту вітаміну С і флавоноїдів малина здатна стати в пригоді при лікуванні застуди взимку. Також після розморозки у ній залишаються антоціани, які поліпшують роботу серцево-судинної системи.

Заморожувати ягоди двома способами: у вигляді пюре та цілими ягідками. Обидва методи потребують дотримання певної технології.

Щоб заморозити малину гарними окремими ягодами, знадобиться ретельно перебрати її та відібрати пошкоджені. Домашню малину можна не мити. Однак, якщо ягоди були обприскані засобами від комах та хвороб, то треба обов’язково їх добре промити в друшляку. Заморожувати малину можна тільки після повного висихання (4-5 годин). Щоб ягоди не деформувались та не злиплись, для сушіння варто розкласти їх в один шар на серветці.

Як заморозити малину:

  1. Цілими ягодами – викласти малину на суху дерев’яну дощечку, яка легко входить в морозильну камеру. Дощечку можна застелити паперовим рушником або фольгою. Важливо залишати місця між ягодами, щоб ті не торкались одна одної. Коли малина повністю замерзне, її можна скласти в пакет та залишити в морозилці на строк до 12 місяців.
  2. У вигляді пюре – такий продукт займатиме менше місця, однак втратить свою декоративну цінність. Готувати його просто – свіжу або проварену малину (з цукром або без) перебити блендером та розподілити по силіконових формах для кексів. Звичайно, можна одразу покласти всю масу в пакет. Пюре добре підходить для приготування солодких та пряних соусів, смузі, морозива і каш.

Найкраще малина зберігається в герметичних пакетах для заморозки. Оптимальний розмір – 20х40 см. Не рекомендується часто відкривати пакети, щоб не завітрити продукт та не «заразити» його сторонніми запахами.

Користь сушеної малини

В умовах постійної економії електроенергії, а також через малу місткість морозильних камер багато українців віддають перевагу сушеним ягодам. Це дуже зручний спосіб заготівлі корисного продукту. Цікаво, що користь сушеної малини збільшується в порівнянні зі свіжими та замороженими ягодами. Це пов’язано з більш високою концентрацією саліцилової кислоти.

Головні якості сушених ягід малини:

  • антиоксидантні властивості;
  • антибактеріальна та протизапальна дія;
  • насичення організму вітамінами А, С, Е, групи B, а також мікроелементами.

Окрім цього в сушеній малині міститься багато харчових волокон, вони позитивно впливають на травлення.

Щоб приготувати чай із сушених ягід, потрібно 2 чайні ложки продукту залити склянкою окропу. Витримувати узвар варто до 15 хвилин, потім необхідно його процідити та можна пити.

Як заготовити сушену малину:

  • підготувати ягоди (перебрати, за необхідності помити й висушити);
  • розкласти їх в один шар в спеціальних ємностях електричної сушарки. Сушити згідно з інструкцією до приладу (в середньому близько 20 годин);
  • коли малина буде засушена до готовності, перекласти в невеликі банки з герметичними кришками.

Сушити малину можна в духовій шафі. Для цього потрібно розкласти ягоди в один шар на деко, вкритому пергаментом для запікання. Духовку налаштувати на температуру 60 градусів, дверцята трохи відкрити. Такий спосіб вимагає уваги, адже ягоди можуть підгоріти. В духовці малина сушиться близько 6 годин.

Користь чаю з гілок малини

Чай з гілок малини користь

Запашні та солодкі ягоди малини можна не рекламувати, їх знають та люблять більшість українців. Однак мало хто знає, що вживати в їжу можна навіть гілки з кущів. Додаючи їх в чай, отримують цілющий напій для стимуляції імунітету і боротьби з запаленнями верхніх дихальних шляхів.

Користь чаю з гілок малини проявляється в тому, що він зменшує кашель та послаблює прояви бронхіту. Краще за все «працюють» свіжозрізані пагони, однак сухі теж можна заварювати. Щоб приготувати відвар, потрібно скласти чисті гілки в каструлю, залити питною водною кип’ятити впродовж 10 хвилин. Він буде повністю готовий, коли настоїться (близько 30 хвилин).

Що приготувати з малини

Ягоди різних видів малини суттєво відрізняються одна від одної за зовнішнім виглядом та смаком. Кольорове забарвлення малини залежить від вмісту тих чи інших речовин, вона буває чорною, червоною, фіолетовою та золотою. Ягоди темного, чорного кольору дуже солодкі. Їх смак нагадує одночасно червону малину та ожину. Класична червона малина володіє тонким ароматом та кисло-солодким смаком. Фіолетові ягоди – це щось середнє між червоною та чорною. Жовта або золота малина має дуже м’який смак, що включає медові нотки та чимось нагадує банан та абрикос.

Свіжі ягоди потрібно вжити і їжу якнайшвидше, адже вони мають зовсім короткий термін зберігання. Якщо їсти їх сирими вже не хочеться, можна додати до млинців та оладок, солодких каш, смузі, фруктового салату чи молочного коктейлю. Також можна перем’яти малину з цукром та покласти на торт, кекс чи морозиво.

Що приготувати з малини

Кілька простих рецептів, які допоможуть урізноманітнити раціон:

  • змішати малину, коричневий цукор, вершкове масло (або масло Гхі) та борошно. Викласти в форму та запекти до готовності. Це найпростіший крамбл;
  • розтерти малину з цукром або медом та полити цим соусом фруктовий салат;
  • малину, яка вже втратила свіжість, можна приварити з цукром, корицею, бодяном та ваніліном. Варення нашвидкуруч має невеликий термін зберігання;
  • скомбінувати малину (або малинове варення) з білим шоколадом. Це ніжне та цікаве поєднання допоможе надати нових відтінків звичному печиву, кексу або торту.

Зазвичай люди спочатку насолоджуються свіжою малиною. Ягоди, які залишилися, використовують для приготування різноманітних страв.

Варення з малини

Варення з малини

Зварити варення можна з малини, яка залежалась в холодильнику, але ще придатна до вжитку. Завдяки наступному рецепту від Євгена Клопотенка вдасться приготувати варення з малини на 5 банок ємністю по 0,5 літра.

Інгредієнти: 2 кг ягід малини, 1 кг цукру.

Порядок роботи:

  1. Малину перебрати, очистити від дрібних домішок та листя. Покласти весь об’єм в каструлю та засипати цукром. Залишити настоюватися всю ніч або впродовж 6-8 годин. Щоб туди не потрапило нічого зайвого, накрити кришкою.
  2. Отриману масу поставити на плиту, довести до кипіння та зняти з вогню. Важливо добре перемішати майбутнє варення. Накрити посуд кришкою та знову залишити на 6-8 годин.
  3. На останньому етапі потрібно закип’ятити та проварити масу протягом 30 хвилин на повільному вогні. В цей час необхідно постійно помішувати масу.

Паралельно з виконанням 3-го етапу варто підготувати банки. Щоб варення з малини стояло до самої зими та не зіпсувалось, необхідно правильно виконати стерилізацію банок та кришок. Свіжозварене варення потрібно одразу ж розкласти по стерилізованих ємностях та закрити стерилізованими кришками.

Ті, хто любить цікавинки, можуть на етапі варки додати м’якуш та цедру апельсина. Також з малиною добре поєднується м’ята.

Вино з малини

Вино з малини

З малини можна приготувати вино, воно матиме характерний колір та смак залежно від сорту ягід. В будь-якому разі алкогольний напій буде яскравим, ароматним та міру міцним. Вживати алкогольні напої неповнолітнім особам не рекомендується.

Вино з малини готується з немитих ягід. Тому варто подбати по те, щоб купити продукт, який не піддавався хімічній обробці. Мити малину не можна, тому що на її поверхні присутні дикі дріжджі, що запускають процес бродіння. Однак не можна допускати, щоб у сировину для вина потрапили зіпсуті, плісняві та підгнивші ягоди.

Інгредієнти: на 1 кг малини слід підготувати 1 л питної води та 500 грамів цукру.

Як зробити вино з малини:

  1. Ягоди перетворити на пюре скласти в скляну ємність для бродіння, додати 700 мл води та 300 грамів цукру, ретельно перемішати. В ємності має залишатись вільне місце для сиропу, піни та вуглекислого газу (близько 1/3 бутилю).
  2. Надягнути на бутиль водяний затвор і поставити в темне місце на 10 днів. Раз на день перемішувати.
  3. Сусло процідити, до соку додати сироп із 300 мл води та 100 г цукру, м’якуш видалити. Відставити на 3 дні.
  4. Додати 100 грамів цукру без води та залишити бродити.

Період бродіння варіюється від 25 до 60 днів. В цей період не потрібно відкривати або перемішувати майбутнє вино. Єдине, за чим варто слідкувати – термін бродіння. Якщо через 40 днів процес не завершився, рідину переливають в іншу ємність без осаду. Це дозволяє уникнути гіркоти.

Вино готове, коли бродіння завершилось, його переливають в пляшки. За бажанням додають цукор, підвищують міцність за допомогою горілки або спирту (не більше 15%). Пити його можна через 3-6 місяців.

Наостанок відмітимо, що в Україні малина родить двічі – в червні та у вересні. Якщо не вдалось запастись корисною ягодою влітку, можна встигнути поласувати нею на початку осені. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *