Корисні поради на кожен день


Масло Гхі: що це, корисні властивості та як приготувати

Масло Гхі що це, корисні властивості та як приготувати

Українські споживачі відносно недавно дізналися про те, що таке масло Гхі – на полицях звичайних супермаркетів воно і зараз зустрічається нечасто. Однак у світі це достатньо розповсюджений продукт. Масло Гхі – це один з базових елементів класичної індійської кухні, який також активно використовується в аюрведі – традиційній системі індійської медицини. В цій статті ми розглянемо, що таке масло Гхі, чим відрізняється від класичного, та в чому полягає користь масла Гхі для нашого здоров’я.

Масло Гхі: це

Масло Гхі це

Масло Гхі – це продукт, приготований зі звичайного вершкового масла шляхом тривалої термообробки. Фактично, його можна назвати топленим (пряженим) маслом.

Популярність та користь масла Гхі обумовлена тим, що в ньому майже повністю відсутня лактоза, казеїн молочного білка та інші домішки. Крім того, продукт насичений вітамінами та підходить до вживання тими, хто має алергічну реакцію чи непереносимість до вказаних вище компонентів класичного вершкового масла.

Через свої властивості масло Гхі широко використовується не тільки в Індії, але й в інших культурах багатьох азійських країн. Так, його можна знайти на кухнях Пакистану, Бангладешу, Непалу, Шрі-Ланки. Окрім своєї харчової та медичної цінності масла Гхі – це вагома частина релігійних ритуалів у тих регіонах.

Через свою розповсюдженість масло Гхі активно піддається науковому аналізу та дослідженню. І поточні результати дозволяють стверджувати, що масло Гхі – це корисний та потенційно лікувальний продукт. Воно позитивним чином впливає на нервову систему, зміцнює імунітет та покращує процес травлення.

Користь масла Гхі

Користь масла Гхі

Одна з гіпотез, чому масло Гхі взагалі виникло та розповсюдилось, полягає у його збільшеному терміні придатності у порівнянні зі звичайним маслом. Це було вагомим аргументом у контексті спекотного клімату Індії. У процесі термообробки з масла видаляються всі тверді частки молока, тому воно може зберігатися без охолодження тривалий час – близько кількох місяців. Зазвичай масло має рідку або пастоподібну консистенцію, але при зниженні температури воно застигає.

Але згодом були виявлені й інші корисні властивості масла Гхі. Зокрема те, що воно підходить алергікам, людям із чутливим шлунком, дітям та літнім людям. Розглянемо більш детально, в чому полягає користь масла Гхі для здоров’я.

Високий вміст корисних жирів

У процесі приготування з масла Гхі випаровується вода, а тверді домішки осідають на дно ємності, але потім їх потрібно прибрати. В результаті продукт стає досить жирним, але мова йде про корисні жири, які є джерелом «хорошого» холестерину. Для смаження масло Гхі підходить краще, ніж соняшникова олія.

Сприятливий вплив на систему травлення

Масло Гхі покращує роботу кишківника, Особливо цінується його здатність обволікати стінки кишківника тонкою жирною плівкою, яка запобігає появі виразок. Щоб отримати такий ефект, потрібно приймати по одній чайній ложці масла до їди.

Зміцнення імунітету

Масло Гхі – це відмінне джерело поліненасичених жирних кислот омега-3 та омега-6. Воно також є джерелом лінолевої кислоти, яка не синтезується в організмі. Лінолева кислота необхідна для правильної роботи нервової та серцево-судинної системи.

Підвищений вміст вітамінів

Користь масла Гхі проявляється в тому, що воно насичує організм людини цілим комплексом вітамінів. До його складу входять жиророзчинні вітаміни, у тому числі А, Е, D і К, які сприятливо позначаються на функції печінки, а також на репродуктивній та ендокринній системах.

Боротьба із запаленнями та пухлинами

Масло Гхі належить до числа антиоксидантів, що дозволяє йому бути ефективним у боротьбі з вільними радикалами. Внаслідок регулярного та правильного вживання цього продукту можуть зменшитися осередки запалень в організмі.

Дослідження того, як масло впливає на ракові пухлини, тільки ведуться. Проте вчені роблять оптимістичні прогнози, ґрунтуючись на тих же антиоксидантних властивостях продукту.

Одне з останніх офіційних досліджень також показало, що коров’яче топлене масло порівняно з соєвою олією має захисний ефект проти канцерогенно-індукованого раку молочної залози у щурів.

Висока температура димлення

Під час смаження це масло не димить так, як соняшникова олія або вершкове масло. У ньому не виділяються вільні радикали та немає шкідливого холестерину.

Широкий спектр застосування у медицині

Медики рекомендують масло Гхі для дітей, якщо не можна використовувати фармацевтичні засоби проти опіків.

Зміцнення кісткових тканин

Регулярне вживання масла Гхі допомагає зробити міцнішими кістки та зуби. Це заслуга вітаміну К. Продукт запобігає карієсу та атеросклерозу.

Сприятлива дія на ендокринну систему

Відомо, що масло Гхі допомагає нормалізувати гормональний дисбаланс. В результаті, покращується робота ендокринної системи та щитоподібної залози. Масло пом’якшує хворобливі прояви ПМС та нормалізує менструальний цикл.

Додаткові переваги масла Гхі

Масло Гхі також відрізняється косметичним ефектом, зокрема, воно сприятливо впливає на стан шкірі. Наявність антиоксидантів, жирних кислот та натуральних пом’якшуючих речовин перетворює масло на універсальний косметичний засіб. Продукт допомагає підтримувати здоров’я шкіри, зволожує та відновлює її, лікує тріщини та пом’якшує.

Масло використовують, щоб надати здорового вигляду волоссю. Вітамін Е, що входить до складу продукту, захищає волосся від пошкоджень. Масло також добре впливає на шкіру голови. Воно зволожує і живить її, усуваючи лущення, свербіж та подразнення.

Попри високий вміст жирів, масло Гхі сприяє зниженню ваги. Воно прискорює обмінні процеси в організмі людини та покращити метаболізм. В результаті спалюються жири та знижується маса тіла.

Цікаво, що, крім усього іншого, масло покращує настрій та захищає від стресу. Приймаючи його регулярно, можна побачити зменшення рівня стресу та зниження занепокоєння. Це пов’язано з тим, що масло виводить токсини з організму, стабілізує роботу багатьох систем та органів.

Нарешті, не можна не згадати про приємний смак та запах цього продукту. Масло Гхі відмінно підходить для перекусів, його можна намазати на хліб, додати в кашу або салат. Однак слід враховувати, що продукт має високу калорійність. Використовувати його потрібно в розумних кількостях.

Склад масла Гхі

Для наочності та розуміння потенційної користі продукту порівняємо склад масла Гхі та звичайного вершкового масла.

Харчова цінність олії Гхі та вершкового масла в 1 столовій ложці (14 грамів)

КомпонентМасло Гхі  Звичайне вершкове масло  
Калорії123100  
Жири14 грамів11 грамів  
Насичені жири9 грамів7 грамів  
Мононенасичені жири4 грами3 грами  
Поліненасичені жири0,5 грамів0,5 грамів  
Вітамін А13% від денної норми11% від денної норми
Вітамін Е3% від денної норми2% від денної норми  
Вітамін Д1% від денної норми1% від денної норми  

Калорійність цих продуктів на 100% забезпечена жирами.

Як використовувати масло Гхі

Масло Гхі – це унікальний продукт із приємним смаком, який підходить для обсмажування їжі, додавання у випічку, виготовлення косметичних засобів та лікувальних мазей, рекомендований людям з непереносимістю лактози та казеїну.

З медичною метою масло Гхі використовують як засіб для поліпшення роботи кишківника Воно дозволяє зняти запалення та усунути розлад. Найчастіше батьки використовують масло Гхі для дітей як альтернативу класичним оліям, наприклад, лляної чи оливкової, які через свій специфічний смак можуть не подобатися дітям.

Завдяки своїм антисептичним властивостям топлене масло може бути застосоване як антисептик та загоювальний засіб для опіків, пошкоджень шкіри та відкритих ран.

Масло Гхі в кулінарії

Масло Гхі в кулінарії

Масло Гхі може повністю замінити собою будь-яку олію, яка використовується для смаження або для заправки салатів. Його рекомендують додавати в каші та овочеві страви, супи та різні перші страви. Крім того, що воно не димиться та не горить, масло Гхі надає їжі багатий вершковий смак. Можна застосовувати масло Гхі для дітей, а також для приготування їжі людям похилого віку. Продукт у невеликих дозах можна включати до раціону дітей від 7-8 місяців. Наприклад, додати в кашу чи пюре.

Багато хто з кулінарів додає топлене масло у випічку замість традиційного вершкового масла та маргарину. Вони відзначають, що результат перевершує всі очікування – тісто має чудовий вигляд, повітряну текстуру та набуває неповторного аромату.

Масло Гхі в косметології

Існує кілька способів використання продукту:

  • догляд за обличчям – масло чудово зволожує та живить шкіру. Підходить для сухого типу, також рекомендований для нанесення на пошкоджені ділянки шкіри;
  • засіб для волосся – завдяки регулярному використанню цього продукту можна надати волоссю блиску. Також масло Гхі робить волосся більш м’яким, воно зволожує його та захищає від ламкості;
  • турбота про тіло – продукт може бути основою для масажної олії. До нього можна додавати додаткові інгредієнти або використовувати у чистому вигляді.

Масаж з маслом Гхі можна перетворити на рутину, зовсім не обов’язково вирушати в салон. Достатньо 1-2 рази на тиждень наносити невелику кількість масла на шкіру тіла після душу. М’які масажні рухи допоможуть розслабити м’язи та заспокоїти шкіру. Така практика дозволяє застосовувати масло Гхі для дітей дорослих.

Масло Гхі при схудненні

Масло Гхі при схудненні

Одна з незвичайних і навіть парадоксальних властивостей масла Гхі – допомога у схудненні. Попри те, що воно повністю складається з жирів, воно прискорює обмін речовин в організмі, тим самим стимулює зниження ваги.

Насичені жири у складі масла довше затримуються в організмі, даючи мозку сигнал про ситість. Це означає, що потяг до перекусів знижується. Зазвичай програма схуднення включає фізичні навантаження. У такому випадку масло підвищує рівень енергії та захищає від стомлюваності та виснаження.

Включаючи продукт до свого раціону, важливо проконсультуватися з дієтологом або нутриціологом. Його висока калорійність потребує вивіреного дозування.

Розуміючи, як зробити масло Гхі самостійно, можна значно знизити вартість продукту. Однак необхідно дотримуватися технології та вибрати хороше вершкове масло.

Як вибрати якісне масло Гхі

Всі зазначені вище переваги масла актуальні лише в тому випадку, якщо йдеться про якісний, правильно приготований продукт. Якщо немає можливості купити хороший товар, можливо, варто подумати про те, як зробити масло Гхі самостійно.

Найчастіше в магазинах продається масло з Індії. Воно готується за класичними технологіями із вершкового масла. Але за останні роки на українському ринку також виявилася велика кількість вітчизняних виробників, продукція яких заслуговує уваги.

Найпростіше вибрати продукт, випущений великим, відомим виробником. Зазвичай у таких компаній вже налагоджена методика виготовлення, постійні постачальники та жорстка система контролю якості. Вони ретельно стежать за тим, щоб на їхню репутацію не було кинуто тінь через брак чи будь-які дефекти продукції.

Крім того, товари відомих брендів мають велику кількість відгуків. Можна заздалегідь вивчити тему та провести моніторинг.

Що ще потрібно перевірити перед покупкою:

  • склад на пакуванні (не повинно бути трансжирів, додаткових домішок чи компонентів штучного походження);
  • зовнішній вигляд хорошого масла може бути різним. Колір варіюється від світло-жовтого до насиченого коричневого. Консистенція зазвичай кремоподібна;
  • наявність сертифікатів якості у продавця (це найпростіше з’ясувати у продавців в онлайн-магазинах);
  • пакування має бути герметичним, цілісним та без дефектів.

Хороше масло Гхі коштує значно дорожче, ніж вершкове. Це важливо враховувати. Дешеві пропозиції зазвичай говорять про низьку якість продукту або зовсім про підміну.

Відкриваючи пакування, варто спочатку звернути увагу на запах – він має бути приємним із молочними та вершковими нотками.

Як зробити масло Гхі

Багато хто воліє виготовляти цей унікальний продукт у домашніх умовах. Для цього обов’язково потрібно підібрати якісну основу – вершкове масло жирністю не менше 82%. Також знадобиться каструля з товстим дном.

Рецепт того, як зробити масло Гхі, досить простий:

  • 1 кг вершкового масла викласти в каструлю і поставити в духовку. Час приготування при температурі 150°С – 1,5 години;
  • масу, яка охолонула, необхідно дістати з духовки та прибрати плівку, яка вийшла на поверхню рідини. Це саме молочний білок, на який у багатьох може бути алергія;
  • процідити масло, щоб відокремити осад.

Поки продукт не застиг, його потрібно перелити в тару для зберігання. Найкраще для цього підходять скляні банки з герметичними кришками. Зберігати рекомендується у холодильнику.

Знаючи, як зробити масло Гхі, можна відносно недорого отримати цінний та корисний продукт. Згодом його легко використовуватиме для приготування їжі, лікування дрібних пошкоджень шкіри або для створення власних косметичних засобів.

Джерела: pharmeasy.in, www.webmd.com, www.healthline.com

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *