Корисні поради на кожен день


Лляна олія: корисні властивості, склад та правила вживання

Лляна олія корисні властивості, склад та правила вживання

Олія льону – це по-справжньому унікальний продукт. Вона широко використовується в різних галузях харчової, медичної та косметичної промисловості. Крім того, користь лляної олії оцінили майстри, що працюють з деревиною – через здатність проникати в структуру матеріалу, вона захищає його від гниття та ураження ультрафіолетом. В цій статті ми розглянемо, що таке лляна олія, користь продукту та як вживати лляну олію, щоб отримати з неї максимум користі.

Лляна олія: технологія виготовлення

Існує кілька технологій для видобутку рідкої олії з рослинної сировини. Виробники лляної олії використовують віджимання або екстрагування. Віджимання можна застосовувати в різних температурних режимах: залежно від цього фактору, розрізняють холодне та гаряче.

Олію, яка пройшла перші етапи видобутку, вже можна використовувати в їжу або в косметичних цілях. Однак деякі виробники застосовують ще кілька додаткових операцій. Шляхом рафінування вони освітлюють колір олії. Технологія дезодорування дозволяє прибрати запах або сильно його приглушити, зробити легким.

Лляна олія технологія виготовлення

Задля очищення продукту використовуються різні методи: фільтрація, гідратування, центрифугування, відстоювання та інші. В результаті, олія з насіння льону набуває зеленувато-жовтого кольору. Її консистенція та густота майже не змінюються, але речовина виглядає більш прозорою та чистою. Під час інтенсивного очищення разом з домішками та різними компонентами з олії видаляється значна частина корисних вітамінів та мікроелементів.

Розглянемо основні технології видобування олії з насіння льону.

Холодне віджимання (або пресування)

Дана технологія передбачає, що сухе дозріле насіння льону нагрівають до 35-40ºС та кладуть у прес. Після чого під високим тиском з нього вичавлюється олія. Продукт, отриманий таким чином, має насичений колір та аромат. Золотава або світло-коричнева олія характеризується впізнаваним смаком з вираженою солодкою ноткою.

Технологія холодного пресування вважається найкращою з точки зору якості кінцевого продукту. Це обумовлено тим, що при такому підході насіння льону не смажиться, а тільки нагрівається. Користь лляної олії холодного віджимання полягає в тому, що в ній зберігаються фосфоліпіди, ненасичені жирні кислоти та біологічно активні компоненти. Вітаміни залишаються майже в незмінному вигляді.

Гаряче віджимання (пресування)

В цьому випадку насіння льону висушують, подрібнюють та нагрівають до 120 ºС. Технологія цінна тим, що допомагає більш раціонально використовувати сировину. Олії виходить більше, а жмиху менше. Однак є і недоліки – через високу температуру обробки втрачається корисна дія деяких важливих елементів.

Екстрагування

Олія льону, отримана таким чином, може похвалитися високим вмістом жирних кислот. Методика передбачає кілька етапів. Спершу виконується висушування сировини, її подрібнення та отримання олії. Далі виробники проганяють продукт через очисні пристрої для фільтрування та дистиляції. Під час очищування з олії втрачаються мікроелементи та вітамін Е. Жирні кислоти придають їй специфічний смак і запах, який вважається неприємним.

Олія, отримана шляхом холодного пресування та екстрагування, має відносно короткий термін зберігання.

Масове виробництво може використовувати будь-які методи видобутку олії. Частіше за все це екстрагування. З сировини отримують 35-45% олії. Маленькі фермерські господарства зазвичай застосовують технологію холодного віджимання.

Лляна олія: користь

Лляна олія користь

Олія з насіння льону – це потужне джерело Омега-3 жирних кислот. Це рослинний аналог риб’ячого жиру. Речовина є незамінною жирною кислотою, вона не виробляється в організмі людини. Щоб підтримувати баланс Омега-3, необхідно регулярно вживати спеціальний набір продуктів або біологічно активні добавки (БАДи).

Користь лляної олії, а точніше, Омега-3, полягає в тому, що вона бере участь у формуванні клітинних мембран. Ця речовина стимулює та активізує клітини, допомагає їм вчасно оновлюватись. Частково через це дієтологи та нутриціологи рекомендують її вживання людям із зайвою вагою. Але варто розуміти, що лляна олія для схуднення– не панацея. Вона має використовуватись лише як доповнення до комплексу відповідних заходів.

В ідеальному варіанті краще порадитись з лікарем, перед тим як вживати лляну олію. Вона має високу калорійність, може викликати алергію або побічні ефекти.

Вчені ретельно досліджують олію з насіння льону впродовж багатьох десятиліть. Деякі властивості цієї речовини, що описані далі в статті, мають підтвердження і вважаються фактами. Але частіше науковці використовують словосполучення «імовірні переваги». Мається на увазі, що в ході досліджень не було з’ясовано, який саме компонент допоміг отримати результат – олія льону чи інші супутні фактори.

Користь лляної олії:

  • сприяє формуванню нової кісткової тканини;
  • не допускає утворення тромбів в серці, мозку чи легенях;
  • захищає очі від пересихання та в цілому позитивно проявляється в роботі органів зору;
  • не дозволяє токсинам накопичуватися;
  • відновлює гормональний баланс;
  • зменшує запалення у людей з клінічним ожирінням;
  • укріплює серце та судини (робить судини еластичнішими, знижує ризик інсульту);
  • налагоджує роботу травної системи;
  • підвищує здатність організму боротися з запаленнями, інфекціями та хворобами.

Окрім цього, багато людей підтверджують користь лляної олії при лікуванні різноманітних хвороб. Звичайно, в експериментах ця добавка була не єдиними ліками, тому важко судити про її ефективність. Олія використовувалася для попередження раку молочної залози, простати та товстого кишківника, для боротьби з синдромом зап’ястного каналу, для зниження тиску у пацієнтів з метаболічним синдромом.

Були випадки, коли відмічалася користь лляної олії для жінок, які проходили через клімакс. Також вважається, що олія захищає печінку та нирки, тому її рекомендують вживати людям на гемодіалізі.

Лляна олія: зовнішнє використання

Окрім внутрішнього застосування олію з льону можна застосовувати зовнішньо. При такому використанні вона діє наступним чином:

  • підвищення пружності шкіри, повернення її гладкості та м’якості;
  • розм’якшення загрубілих ділянок шкіри на підошвах або ліктях;
  • допомога в усуненні плям і шрамів після опіків;
  • лікування алергічних захворювань шкірних покровів, екземи, атопічного дерматиту, псоріазу;
  • зміцнення нігтів, стимуляція їх росту;
  • позитивний вплив на волосся – стимуляція росту, надання блиску та пишності.

Технічне мастило на основі насіння льону: в чому користь

Технічне мастило на основі насіння льону

Технічне мастило на основі лляного насіння частіше за все застосовують для просочення деревини та готових дерев’яних виробів. Це олія з насіння льону, отримана шляхом холодного віджиму. Вона захищає деревину від руйнівного впливу вологи та сирості. Завдяки властивостям цього продукту деревина не темніє та не синіє з часом, вона не піддається гниттю та впливу ультрафіолету. До того ж, олія льону надає антисептичний захист – у волокнах не накопичуються бактерії, тому не з’являється пліснява і грибок.

Органічний продукт рекомендований для зовнішніх та внутрішніх робіт. Він абсолютно не токсичний, тому його можна застосовувати для обробки дитячих кімнат (меблів, ліжечок або іграшок з дерева).

Після такого оброблення деревина не вбирає вологу, не розтріскується та не розсихається. Як результат – речі слугують набагато довше.

Лляна олія: склад

Належачи до категорії жирів, олія з насіння льону – це тригліцерид. Вона відрізняється високим вмістом α-ліноленової кислоти. Окрім цього компоненту в олії зазвичай містяться різноманітні жирні кислоти, такі як:

  • потрійно ненасичена α-ліноленова;
  • насичені кислоти пальмітової кислоти та стеаринової кислоти;
  • мононенасичена олеїнова;
  • подвійно ненасичена лінолева;
  • арахінова;
  • олеїнова;
  • ейкозенова та інші.

Олія льону не містить великої кількості білка, клітковини або вуглеводів. Однак в ній є вітамін Е, флавоноїди та антиоксиданти.

Найцінніший компонент продукту – омега-3. Щоб задовольнити добову потребу людини в цьому елементі, достатньо однієї столової ложки олії на день.

Енергетична цінність олії складає 898 калорій в 100 грамах продукту, 105-115 ккал в столовій ложці, 45 ккал в чайній ложці.

Чому варто використовувати олію з насіння льону

Попри те, що дослідження лікувальних властивостей цього продукту ще тривають, є підтвердження ефективності олії з льону як профілактичний засіб. Знаючи правила того, як вживати лляну олію, можна знизити ризик появи певних захворювань.

Відомо, що продукт нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту. Збалансовуючи цю систему, олія льону запобігає розладам (діареї або закрепу). Окрім цього вона позитивно впливає на роботу мозку та нервової системи. Існує дослідження на щурах, яке виявило, що продукт потенційно позитивно впливає на мозок після церебрального ішемічного інсульту. В іншому дослідженні було встановлено, що додавання олії в раціон допомогло підвищити рівень дофаміну та серотоніну в мозку щурів.

Користь лляної олії при депресії проявляється в тому, що зменшується прояв таких симптомів як:

  • ангедонія;
  • відчай;
  • хронічна втома;
  • післяродова депресія;
  • тривога.

Це може пояснювати позитивний вплив олії на людей в депресивному стані. Однак, якщо людина приймає антидепресанти, їй необхідно порадитися з психіатром щодо застосування лляної олії.

Користь лляної олії для жінок та чоловіків

Користь лляної олії для жінок та чоловіків

Продукт, отриманий з насіння льону, корисний для більшості людей:

  1. Наявність так званих фітогормонів у складі лляної олії позитивним чином впливає на гормональний баланс дорослих людей. Така дія продукту дозволяє зменшити прояви клімаксу, а також полегшити важкий ПМС. В цьому виявляється унікальна користь лляної олії для жінок.
  2. Продукт допомагає боротися з запаленнями. Це актуально як для чоловіків, так і для жінок. Головний компонент лляної олії (жирні кислоти Омега-3) дає потенційно позитивний результат при лікуванні запальних процесів.
  3. Варто відзначити, що користь лляної олії для жінок проявляється в позитивній дії на судини. Якщо лікар дозволяє, вагітним жінкам можна приймати олію в невеликій кількості для попередження варикозу. Через те, що в них підвищується навантаження на ноги, є ризик такого захворювання. Однак необхідно враховувати, що лляна олія робить кров рідшою, що може спричинити викидень. Саме тому треба заручитися підтримкою медика.
  4. Оздоровча дія на серце обумовлена вмістом в олії поліненасичених жирів. Помірна доза продукту допомагає запобігти найбільш розповсюджених хвороб серця. Крім цього, користь лляної олії для жінок та чоловіків проявляється в тому, що підвищується рівень ейкозапентаенової кислоти та докозагексаенової кислоти. Ці речовини надзвичайно важливі для правильної роботи серцево-судинної системи.
  5. Проводяться дослідження, які мають на меті з’ясувати ефективність олії з льону в боротьбі з раком. Наразі вивчається дія продукту на рак передміхурової залози та молочної залози. Попередні результати показують уповільнення росту ракових клітин.

Продукт активно використовують спортсмени. Користь лляної олії для жінок та чоловіків, які займаються силовими тренуваннями, полягає в захисті м’язів від оксидативного стресу. В ній міститься антиоксидант – альфа-ліполева кислота, яка усуває напругу з м’язів та допомагає відновити цілісність тканин. Щоб досягти максимального ефекту, приймається лляна олія натщесерце в періоди відпочинку від тренувань.

Є теорія, яка стверджує, що олія допомагає боротися з діабетом 2 типу та діабетом, який розвивається під час вагітності. Це пов’язано з антизапальною дією продукту. Але досліджень, які б підтвердили ефект, мало та вони потребують доопрацювання.

Користь лляної олії для дітей

Нагадаємо, що перед тим як вживати лляну олію чи давати її дітям, необхідно порадитися з лікарем.

Користь продукту для дитячого організму виявляється в загальному підвищенні імунітету. Дитина отримує додатковий захист від застуд та інфекційних захворювань.

Важлива функція олії полягає в нормалізації гормонального фону. Краще працює щитоподібна залоза, дівчатка в період статевого дозрівання мають менше проблем з циклом.

Лляна олія натщесерце в помірному дозуванні сприяє зміцненню кісток та розвитку когнітивних навичок дитини. Це значить, що покращується пам’ять та концентрація уваги. Дитина легше засинає та рідше прокидається серед ночі. Її настрій стає рівнішим та стабільнішим.

Медики досі не дійшли згоди щодо мінімального віку вживання олії. Деякі кажуть про вік від 6 місяців, інші рекомендують почекати до 1 року. В будь-якому разі необхідно вводити продукт в раціон поступово, попередньо проконсультувавшись з педіатром.

Лляна олія для схуднення

Лляна олія для схуднення

Женучись за модними системами харчування, важливо пам’ятати про одне цінне правило – не нашкодь. Щоб екологічно активувати резерви організму та вплинути на зайву вагу, добре підходить лляна олія. Для схуднення її приймають зовсім небагато, адже це калорійний продукт.

Лляна олія натщесерце працює наступним чином:

  • налагоджується обмін речовин в організмі;
  • покращується травлення;
  • з кишківника виводяться токсини;
  • відчуття ситості зберігається довше.

Щоб досягти помітного ефекту, необхідна саме лляна олія натщесерце. Двічі в день за пів години до сніданку та вечері потрібно прийняти 1 чайну ложку олії. Другий прийом можна здійснити після вечері – через пів години. Але в цей день їжа в організм потрапляти вже не повинна (останній прийом їжі).

Через кілька днів дозу можна збільшити до 1 столової ложки двічі на добу. В цілому курс зазвичай триває 1 місяць. Потім можна зробити перерву на 2 тижні і повторити. В цьому разі лляна олія натщесерце має прийматися знову по чайній ложці, а потім по столовій двічі на день. Але перед тим як вводити продукт до свого раціону варто проконсультуватися з дієтологом або гастроентерологом.

Варто пам’ятати, що різка втрата ваги – це стрес для організму. Приймаючи олію з льону, можна досягти поступового, але стабільного та стійкого схуднення. Звичайно, лляна олія натщесерце не може бути універсальним інструментом для всіх і кожного. Необхідно сприймати її як додатковий елемент в комплексній роботі – фізична активність, збалансоване харчування, праця над ментальними проблемами, зміна способу життя, зниження рівня стресу.

Лляна олія для волосся

Лляна олія для волосся

Користь лляної олії для жінок проявляється лише при регулярному та правильному використанні. Деякі косметологи стверджують, що продуктом належної якості можна збагачувати шампунь або бальзам. Але варто відзначити, що олія швидко псується, тому додавати її краще не в цілу упаковку, а в ту порцію шампуню, який буди використаний за один раз (капнути в долоню, а потім додати косметичний засіб). Дуже зручно використовувати олію як додатковий компонент для масок.

Ефект від продукту можна помітити по тому, що волосся стане більше блискуче, а на шкірі голови зникне подразнення. Завдяки олії волосся буде рости швидше та перестане сіктись.

Але зовнішнє використання лляної олії саме для покращення стану волосся може мати і негативні наслідки або не мати результату в цілому. Це залежить від індивідуальних реакцій. Тому для покращення стану волосся достатньо додавання лляної олії до свого раціону на постійній основі. Якщо є бажання додати лляну олію саме до доглядових чи гігієнічних засобів, доречно буде перед цим проконсультуватися з кваліфікованим перукарем.

Лляна олія: протипоказання

Речовини, які мають активний вплив на організм людини, мають використовуватись максимально обережно та відповідально. Найкращий спосіб ввести олію з насіння льону в свій раціон чи косметичну рутину – це порадитися з фахівцем. Нутриціолог, дієтолог чи косметолог зможуть визначити, чи можна її вживати та в яких дозах.

Побічні ефекти проявляються, коли доза олії значно завищена. Також причиною може буди індивідуальна реакція на певний компонент. Ще один варіант – несумісність олії з ліками, які приймає людина. Тому, перед тим як вживати лляну олію, треба розказати лікарю про всі препарати та фармакологічні засоби, які будуть вживатися паралельно.

Протипоказання та можливі побічні ефекти:

  1. Діарея.
  2. Розрідження крові (ризик кровотеч).
  3. Несумісність зі знеболювальними препаратами.
  4. Не можна приймати з антикоагулянтами, ліками для зниження тиску.
  5. Несумісність з протидіабетичними ліками.
  6. Не варто використовувати вагітним жінкам.
  7. Слід з обережністю давати олію дітям.
  8. Не можна вживати при підготовці до операцій.
  9. Небажано приймати тим, хто страждає на виразку шлунку, холецистит та захворювання кишківника.

Частіше за все людям доводиться робити проби, щоб впевнитися, що немає алергії чи побічних ефектів. Перш як вживати лляну олію систематично, необхідно під наглядом лікаря прийняти невелику дозу внутрішньо. Якщо алергія є, вона проявиться дуже швидко.

Вже через кілька хвилин можуть бути наступні реакції:

  • головний біль;
  • сверблячі висипи на шкірі (частіше за все на внутрішній поверхні ліктьових згинів, під колінами;
  • болі в шлунку, нудота, закреп або навпаки, діарея;
  • тахікардія;
  • респіраторні симптоми – кашель, чхання, риніт.

В найтяжчих випадках спостерігався набряк Квінке та анафілактичний шок.

Олія з насіння льону: продукти-аналоги

Жирні кислоти Омега-3, які у великій кількості містяться в лляній олії, є замінниками тих же кислот, які зазвичай люди звикли отримувати з деяких інших продуктів та речовин.

Якщо людина не хоче або не може приймати продукти з тваринної сировини, їй варто дізнатися, як вживати лляну олію. Омега-3 з лляної олії чудово замінює корисні речовини з риб’ячого жиру.

Окрім цього лляна олія може поповнити запас кислот, якщо в раціоні людини немає таких біологічно активних добавок як коензим Q10, оливкова олія, часник та червоний дріжджовий рис.

Як вибрати лляну олію

Як вибрати лляну олію

Експерти попереджають, що класична лляна олія є дуже нестабільною. При неправильному зберіганні вона може швидко згіркнути, зробитися мутною, в ній з’явиться осад. Тому важливо подбати про підбір якісного продукту, а потім попіклуватися про умови його зберігання.

Частіше за все олія з насіння льону продається у рідкому вигляді. Також це може бути продукт в желатинових капсулах.

Щоб знайти лляну олію в магазині, варто оглянути холодильники з дієтичними товарами. Якщо олія стоїть не в холодильнику, а на поличці, то скоріше за все, в неї додані антиоксиданти. Такий продукт може зберігатися без холодильника доти, поки його не відкриють. Потім треба обов’язково помістити пляшку в холодне місце і вжити до терміну, вказаного на пакуванні. Необхідно звертати увагу на те, який час олія залишається придатною до вжитку після відкриття.

Обираючи олію, варту звертати увагу на пляшки невеликого розміру з темного скла. Ні в якому разі не купувати пластикову тару. Склад на пакуванні має бути коротким – тільки олія без добавок та домішок. В пляшці не має бути осаду або твердих часток.

Як зберігати лляну олію

Неправильне зберігання лляної олії здатне знищити продукт. Корисні компоненти дуже чутливі до дії сонячного світла та повітря, тому не можна допускати, щоб пляшка залишалась відкритою довгий час. Пів години на сонці роблять продукт непридатним до вживання.

Як висновок, можна сказати, що лляна олія – це те, що зараз називають суперфудом. Вона активно впливає на органи та системи організму, підсилює імунітет та допомагає боротися з запаленнями. Однак варто пам’ятати про обережність. Цей продукт не можна нагрівати, його вживають лише в сирому вигляді. В нього є протипоказання, а строк придатності вкрай короткий. Також варто зазначити, що уся зазначена інформація в статті представлена виключно для загального ознайомлення та не може бути альтернативою зверненню до лікарів.

Джерела: www.healthline.com, www.verywellhealth.com, eurjmedres.biomedcentral.com, www.health.com, www.britannica.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *