Корисні поради на кожен день


Паяльник для пластикових труб: як вибрати

Як вибрати паяльник для пластикових труб

В основі більшості систем опалення та водопостачання все частіше можна зустріти саме поліпропіленові труби. Вони достатньо міцні, щоб роками витримувати експлуатаційне навантаження, але при цьому легкі, що спрощує монтаж усієї системи на їх основі. Але для їх монтажу необхідний відповідний прилад – паяльник для пластикових труб. Його принцип роботи базується на технології зварювання: плавці торцевих частин труб для їх фіксації між собою.

Елементарна робоча технологія та доступна ціна у купі дозволяють працювати з інструментом навіть тим людям, хто не має відповідного досвіду. У статті ми розберемо, як вибрати паяльник для пластикових труб, на які різновиди він поділяється та з яких етапів складається процес монтажу трубопроводу за його допомогою.

Паяльник для поліпропіленових труб

Як вибрати паяльник для пластикових труб: різновиди

Розбиратися у питанні того, як вибрати паяльник для пластикових труб варто з позначення його основних видів. В продажу представлено 3 типи паяльників:

  1. Штирові або механічні (моделі з циліндричним нагрівальним елементом).
  2. Прилади с плоскою робочою зоною, яка за формою нагадує праску.
  3. Мечоподібні (плоскі).

Усі ці різновиди широко представлені в продажу, тому у разі необхідності можна знайти необхідну модифікацію. Найбільший попит мають мечоподібні та паяльники, виконані у формі праски. Останні зазвичай використовують для зварювання великих за діаметром труб. Для цього на них надягаються відповідні насадки на 7,5 см або більше.

Що стосується паяльників з циліндричним ТЕНом, то вони найменш розповсюджені. Це обумовлено їх вузькою спеціалізацією – використання у важкодоступних місцях. Для тих також передбачені спеціальні насадки, які за формою нагадують колоди.

Конструкція паяльника для пластико

Паяльник для пластикових труб: принцип роботи

І паяльники-праски, і циліндричні моделі працюють на основі ідентичної технології:

  • підготовка паяльника до робіт (перевірка стану та функціонування робочих елементів);
  • подача електричного струму на нагрівальну нитку при включенні приладу;
  • вибір необхідної температури нагріву за допомогою відповідного регулятора;
  • фіксація на обраній позначці температури задля захисту від потенційного перегрівання;
  • після того, як на пристрої підсвітиться індикатор, пластикові труби можна надягати на насадку;
  • труби залишають нагріватися впродовж 5-7 секунд, залежно від їхнього діаметра, після чого їх можна знімати та з’єднувати між собою;
  • готові поєднані модулі необхідно залишити охолоджуватися на 5 хвилин.

Варто зазначити, що дана технологія підходить виключно для роботи з поліпропіленовими трубами. Поліетиленові аналоги, які застосовуються для формування газопроводу, не підходять через специфічні властивості матеріалу.

Паяльник для пластикових труб

Можливість поєднання поліпропіленових труб за допомогою відповідних паяльників обумовлена можливістю зміні його в’язкості шляхом нагріву. При цьому технологія не передбачає застосування флюсів чи припою.

Один з факторів, окрім якості самого паяльника, який впливає на кінцевий результат – це те, наскільки труби були підготовлені до злютовування. Кожну заготівлю необхідно обрізати максимально рівно – навіть незначні перепади та нерівності ускладнять фіксацію. Простіше за все це робити за допомогою ножиць, призначених саме для обрізки поліпропіленових труб. Якщо є можливість зріз бажано додатково зачистити за допомогою абразивних засобів.

Як вибрати паяльник для пластикових труб

Потужність

Розбиратися у тому, як вибрати паяльник для пластикових труб, необхідно з розгляду потужності. Це ключовий параметр для більшості електричних приладів. Від нього залежить максимальний діаметр труб, які можна між собою поєднати та час, необхідний для розігріву насадки.

Якщо спиратися на рекомендації профільних фахівців, то для формування системи водопостачання достатньо апаратів на 700-800 Вт. Для каналізації вже потрібен паяльник на 1200 Вт. При необхідності можна розрахувати оптимальну потужність і під конкретний діаметр труб. Зокрема, діаметр помножують на коефіцієнт 10. Отримане значення – необхідна вам потужність. Наприклад, якщо вам необхідно припаяти труби діаметром 50 мм, то оптимальна потужність становить 500 Вт. Також врахуйте, що збільшення потужності ніяким чином не вплине на швидкість робіт. Тільки підвищить ціну паяльника.

Насадки

Ще один важливий аспект – це насадки. Вони впливають на якість злютованих матеріалів, і, як результат – на стан трубопроводу в цілому. Від їх матеріалу залежить ступінь провідності високої температури. Також радимо зупинятися на виробах, в яких передбачений антипригарний захист. Частіше за все він реалізований через відповідне покриття – зазвичай це тефлон, який не допускає перегоряння поліпропілену.

Насадки для паяльника для поліпропіленових труб

Більшість паяльників комплектуються базовим переліком насадок, необхідних для виконання типових робіт. Але у разі виникнення необхідності у встановленні вузькоспеціалізованої модифікації, її можна знайти у продажі. Усі насадки для паяльників відрізняються за трьома показниками:

  • товщиною покриття;
  • діаметром;
  • матеріалом.

Вибір на користь конкретного різновиду залежить від типу нагрівального елемента, вбудованого в паяльник. Для циліндричних ТЕНів підійдуть насадки-кільця, які фіксуються гайкою та болтом. Для «прасок» призначені насадки у вигляді шайби. При їх виборі обов’язково перевірте, чи підходить конкретна насадка за діаметром та формою в цілому до конкретного паяльника.

Мечевидний паяльник

Стан терморегулятор

Третя характеристика, яку варто врахувати – це якість терморегулятора та його наявність в принципі. Чому це важливо? Оптимальна температура, яка необхідна для формування в’язкості поліпропілену, завжди однакова і становить 260°С. Якщо вона буде нижчою, отримати ту саму необхідну в’язкість не вдасться. Якщо вона буде вище цього показника, зменшиться показник жорсткості матеріалу. Якісний терморегулятор дозволяє обрати бажану температуру та підтримує її. Тому у разі виявлення будь-яких дефектів з регулятором ще на етапі вибору приладдя, від його придбання краще відмовитися. Моделі без вбудованого терморегулятора не варто купувати в принципі, оскільки існує велика імовірність того, що вони перегріють поліпропілен.

Регулятор температури

Паяльник для пластикових труб: як працювати

Попри просту конструкцію та принцип роботи, при взаємодії з паяльником важливо дотримуватися правил пожежної експлуатації та певних порад. Останні спростять процес та дозволять отримати на виході гарний результат:

  • вимкнений нагрівальний елемент не повинен стикатися з дротом;
  • не працюйте з паяльником в приміщеннях з високою вологістю;
  • при роботі з приладом користуйтеся захисними окулярами або масками та надягайте робочі рукавиці.

Окреме питання – підготовка трубопроводу. Від його стану залежить надійність фіксації зібраних пластикових труб, тому процес монтажу потрібно починати з зачистки його елементів. Наявність на поверхні трубопроводу бруду може негативно позначитися на показниках герметичності. Якщо є необхідність розрізати трубопровід, робіть це за допомогою відповідного труборіза. Також слідкуйте за тим, щоб зріз був рівним.

Паяльник та труборіз

Сподіваємося, що наші поради стосовно того, як вибрати паяльник для пластикових труб, спростять вам процес пошуку необхідного приладдя.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *