Зміст
Дриль – це портативний електричний інструмент, призначений для свердління отворів у різних за міцністю матеріалах. Це універсальний пристрій, за допомогою якого можна зробити отвір у цегляних чи бетонних стінах, викрутити або закрутити саморіз або виконати простий ремонт побутового приладдя. В продажу представлені тисячі моделей дрилів, орієнтованих на професіоналів або звичайних покупців, що останнім тільки ускладнює вибір. В межах даного матеріалу ми розглянемо, як вибрати дриль для дому, на які технічні показники спиратися, та в чому особливості даного інструмента в цілому?
Як вибрати дриль для дому за конструкцією
Перш ніж ми перейдемо до того, як вибрати дриль, зазначимо конструкційні особливості даного приладу, а саме – з яких основних елементів він складається:
- Корпус. Це металева або пластикова оболонка, яка захищає внутрішні робочі вузли від потенційних пошкоджень та потрапляння бруду. Також відповідає за комфорт під час користування інструментом.
- Внутрішній електричний двигун, який генерує обертальний момент для руху свердла. Він може бути змінного або постійного струму в залежності від типу дриля.
- Механізм передачі руху від електродвигуна до свердла. Це може бути зубчаста передача, але у більшості сучасних моделей передбачений редуктор.
- Патрон, який тримає свердло або насадку на місці. Він може бути ключовим або швидкозатискним.
- Функція гальмування, яка зупиняє обертання свердла після зняття навантаження.
- Багатофункціональний перемикач, який дозволяє контролювати швидкість обертання свердла.
- Кнопка або перемикач для запуску та зупинки роботи дриля.
- Акумулятор або модуль живлення. Для бездротових дрилів – це акумулятор або батарея, яка забезпечує живлення. Для мережевих – кабель із вилкою для підключення до електромережі.
- Свердло як основний робочий елемент інструмента. Відрізняється за розміром, призначенням та матеріалом.
Це базові елементи, з яких складається класичний електричний дриль. Залежно від моделі та виробника можливі певні відмінності, але здебільшого вони стосуються функціональних можливостей приладу.
Чим дриль відрізняється від перфоратора та шуруповерта
Зовні усі ці електроінструменти дуже схожі, але вони призначені для виконання різних задач. Шуруповерт можна застосовувати для формування отворів, але головна його функція – це закручування або викручування шурупів, саморізів або гвинтів. Дриль навпаки призначений саме для створення отворів у пластикових, дерев’яних, цегляних чи металічних основах. Якщо свердло у дрилю може виконувати лише обертальні рухи, то в перфораторі ще закладена функція ударно-поступальних рухів. Перфоратори можна використовувати для створення отворів, але здебільшого вони призначенні для руйнування цегляних або бетонних конструкцій.
Ці моменти варто врахувати усім, хто тільки розбирається у призначенні сучасного електроінструмента. Тому, якщо ви не знаєте, як вибрати дриль, почніть з того, чи підходить він вам за цільовим призначенням.
Як вибрати дриль: різновиди
Ударні чи безударні дрилі
За функціональними можливостями усі дрилі поділяються на 2 типи:
- ударні;
- безударні.
В ударні дрилі, окрім обертального руху, також закладено ударний механізм, який дозволяє використовувати їх для формування отворів у матеріалах підвищеної міцності: камінні, цеглі або бетоні. Безударні – це стандартні дрилі, які працюють виключно на основі обертального руху свердла. Вони призначені для свердління отворів у м’яких матеріалах: дереві, металі або пластику.
Безударні моделі, у порівнянні з ударними, відрізняються компактністю та меншою вагою. Вони чудово підходять для створення невеликих, але акуратних отворів. Ударні ж достатньо великі, та по суті це певний симбіоз між звичайними дрилями та перфораторами.
Закономірне питання – нащо купувати ударний дриль, коли можна одразу придбати перфоратор? Попри ідентичний кінцевий результат – створення отворів у бетоні чи цеглі – вони мають інший робочий принцип. Якщо у дриль закладено механічну технологію роботи, то у перфоратор – пневматичну. С цього витікають додаткові аспекти, які варто врахувати. Перфоратори завжди будуть важчими за ударні дрилі. Та і в цілому їх призначення, як вже зазначалося раніше, інше – це руйнування основ, виготовлених з матеріалів підвищеної міцності. Зробити за допомогою перфоратора маленький та акуратний отвір для полички не вийде.
Професійні чи побутові дрилі
Продовжуючи розбиратися у тому, як вибрати дриль, зазначимо, що за призначенням усі дрилі поділяються на професійні та побутові моделі. Функціональні можливості в них, зазвичай, однакові, але є певні відмінності у використанні. Професійні апарати проєктуються з урахуванням підвищеного експлуатаційного навантаження. В них буде вища потужність (від 1000 до 1500 Вт) та тривалість роботи без перерви – до 4-5 годин без необхідності постійно робити перерви.
Побутові моделі по вказаним показникам будуть поступатися професійними. Зазвичай їх потужність не перевищує 700-1000 Вт та їх потрібно вимикати хоча б на декілька хвилин через кожні 20-30 хв, щоб не допустити перегріву мотора. На користування продовж усього дня вони не розраховані.
У деяких виробників в лінійках передбачені напівпрофесійні рішення. Їх потужність в середньому становить 1200-1300 Вт, тривалість роботи може доходити до 5-7 годин на добу. Такі модифікації орієнтовані на власників вузькоспеціалізованих майстерень чи комерційних підприємств – для масштабного будівництва їх експлуатаційного ресурсу буде замало.
Як вибрати дриль для дому
Переходимо до головного питання статті – як вибрати дриль для побутових задач? Які показники потрібно врахувати при виборі?
Потужність
Перше, на що варто звернути увагу – це потужність інструмента. Від неї залежить перелік процесів, з якими він зможе впоратися. Для побутового електроінструмента достатньо показника у 700-950 Вт. Якщо в обраної вами моделі потужність становить 500 Вт, одразу врахуйте, що максимум, з чим вона зможе впоратися – це створення невеликих отворів у деревині чи пластику – з твердішими матеріалами працювати не вийде.
Звертаючи увагу на потужність, також необхідно брати до уваги, що вона прямо пропорційна вазі – чим вища, тим більш важким буде і сам інструмент. Вага 90% дрилів у зазначеному вище діапазоні потужності коливається у проміжку між 1,5 кг до 6 кг. Для наочності розглянемо наступну таблицю, на яку можна спиратися при виборі:
Тип робіт та матеріал | Потужність |
Отвори діаметром 10 мм в пластику або деревині | 500-800 Вт |
Свердлення в гіпсокартоні | 500 Вт |
Свердління отворів у цегляних стінах | 800-1200 Вт |
Роботи по бетону | Від 1200 Вт |
Тип редуктора
Ще один важливий показник, який доцільно врахувати, якщо необхідно вибрати дриль – це тип редуктора. Вибір приладу за типом редуктора залежить від того, для яких завдань ви плануєте його використовувати. Різні типи редукторів мають свої особливості та можуть бути більш або менш підходящими для певних видів робіт.
Планетарний редуктор забезпечує більшу передачу крутного моменту при меншому розмірі та вазі дриля. Зазвичай він має вищу швидкість обертання, що робить сам електроінструмент ідеальним рішенням для дрібного свердління та в цілому для роботи з м’якими матеріалами: деревом та пластиком. А ось для бетону або каміння його використовувати не варто.
Циліндричний редуктор відрізняється підвищеною міцністю та стійкістю, завдяки чому він підходить для роботи з жорсткими матеріалами. Зокрема, дрилі з таким типом редуктора мають достатньо великий крутний момент, тому ними можна просвердлити каміння, цеглу або бетон.
Ще один тип редуктора, який також зустрічається на сучасному електроінструменті, але його не можна вважати дуже розповсюдженим – черв’ячний редуктор. Він відрізняється високим ККД передачі, що передбачає зменшення втрати енергії під час роботи. Використовується для бетону та подібних йому матеріалів за міцністю.
Якщо необхідно вибрати дриль для домашнього використання, зверніть також увагу на матеріал корпусу редуктора. Оптимально, якщо він буде виготовлений з пластику чи металу з можливістю відводу тепла як запобігання надмірному нагріву інструмента.
Регулювання обертів
Ще один параметр, який варто взяти до уваги – опція регулювання обертів. В класичних моделях, в яких не передбачено ударної функції, це показник знаходиться у проміжку між 2500 до 3500 об/хв. У деяких професійних апаратах може доходити до 6500 об/хв. В ударних дрилях, як в побутових, так й в професійних, це показник автоматично буде вищим.
В яких випадках кількість обертів буде грати вирішальну роль? Якщо ви плануєте:
- працювати з різними за структурою матеріалами;
- використовувати дриль з насадками для полірування або шліфування.
Регулювання обертів дозволяє адаптувати дриль під конкретну основу, оптимізувати продуктивність та точність свердління. Наприклад, при свердлінні маленьких за діаметром отворів дана опція дозволяє уникнути потенційного розтріскування та знизити вироблення пилу.
Тип патрона
Майже в усіх дрилях, представлених в продажу, передбачено один з двох типів патрону: швидкозажимний або ключовий. Кожен має свої переваги, які варто врахувати при виборі електроінструмента.
Швидкозажимний патрон можна закрутити або викрутити без використання додаткового інструмента (ключа). Його конструкція дозволяє швидко замінити свердло або насадку навіть однією рукою, що є його головним плюсом. Такий тип патрона зазвичай передбачено саме на побутових дрилях або на напівпрофесійних. Але під час робіт, які передбачають надмірне навантаження, за надійністю він може поступатися ключовому аналогу.
Ключовий тип патрона вважається стандартним. Він передбачає застосування спеціального ключа для викручування або затягування патрона, що забезпечує надійнішу фіксацію свердла чи насадки. Тому такий різновид патрона частіше зустрічається саме на професійних апаратах. Він вимагає докладання додаткового зусилля при фіксації, що може займати певний час.
Тип живлення
Ще один критерій, які необхідно зазначити для тих, хто розбирається у тому, як вибрати дриль, щоб він відповідав конкретним вимогам – це тип живлення. Інструмент може працювати від мережі або вбудованого акумулятора. Дротові моделі стабільні, вони не потребують постійного відслідковування ступеня розрідженості батареї. Акумуляторні ж забезпечують можливість стабільної роботи в умовах, де не має подачі струму. Але, обираючи саме такі рішення, зупиняйтеся на моделях, в яких передбачено в наборі 2 акумулятори. Це дозволить користуватися одним, поки інший стоїть на підзарядці.
Сподіваємося, що ми допомогли вам відповісти на питання того, як вибрати дриль для побутових потреб, які технічні показники варто дослідити в першу чергу, щоб обрана модель відповідала покладеним на неї завданням.